Radio Białystok | Gość | Anna Tomulewicz - Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.
Ilu jest w Białymstoku wolontariuszy? Czym się zajmują i kim są? W jakiej kondycji są organizacje pozarządowe i na ile wyręczają urzędników w działaniach na rzecz mieszkańców? Za co władze Białegostoku nagrodzą społeczników podczas poniedziałkowej (9.12) Gali Wolontariatu? To tematy, jakie Ryszard Minko poruszył w rozmowie z prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok Anną Tomulewicz.
Gala Wolontariatu - święto lokalnych bohaterów
W poniedziałek (9.12) w Białymstoku wielka Gala Wolontariatu, podczas której władze miasta docenią 180 najaktywniejszych społeczników. Będzie to symboliczny wyraz uznania dla bezinteresownej pracy na rzecz innych - mówiła w Rozmowie Dnia prezeska Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok Anna Tomulewicz.
To wspaniała chwila, to taki moment raz w roku, kiedy te osoby, które przez cały rok oddają swój czas, swoją energię i pracę dla innych, to one stają na scenie i właśnie to im bijemy brawo i to one są dostrzegane - mówi Anna Tomulewicz.
Kim jest współczesny wolontariusz?
Anna Tomulewicz zwróciła uwagę, że obraz wolontariusza zmienił się na przestrzeni lat. Dzisiejsi wolontariusze są zróżnicowaną grupą wiekową.
Tak naprawdę dzisiaj wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, po czterdziestce. Czyli takie osoby, które już mają w miarę ułożone swoje życie i chcą się angażować - mówi Anna Tomulewicz.
Młodzież nadal odgrywa istotną rolę, szczególnie w organizacji spontanicznych akcji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak dorosłych i seniorów również nie brakuje, co świadczy o szerokim społecznym zaangażowaniu.
Zmiany w systemie pomocy społecznej
Anna Tomulewicz jest też członkinią zespołu do spraw zmiany systemu pomocy społecznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak mówiła w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu Białystok - zespół przygotował już kilka rozwiązań, które w przyszłym roku mają wesprzeć pracowników pomocy społecznej.
Wszystkie jednostki dostały 1000 złotych podwyżki od Ministerstwa w tym roku. To będzie kontynuowane. Zmienią się przepisy, które pozwolą zatrudniać pracowników pomocy w ramach takich prac administracyjnych, dostaną mnóstwo szkoleń, dostaną dwa tygodnie dodatkowego urlopu. Chcemy ich docenić, wesprzeć, żeby ci ludzie nie odchodzili ze służb społecznych - dodaje Anna Tomulewicz.
Prezeska Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku mówiła też o kondycji białostockich stowarzyszeń, których jak wynika z rejestru, jest blisko półtora tysiąca. Okazuje się, że aktywnie działa mniej więcej co trzecia.