Radio Białystok | Gość | Artur Dwulit - prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To teatralna interpretacja wydarzeń z historii Polski, które odcisnęły się piętnem na życiu tysięcy obywateli. Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - w ramach Światowego Dnia Sybiraka i 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”. (To druga część, pierwsza to "Sztambuch syberyjski – impresje”).
Koncert odwołuje się do wydarzeń z okresu sowieckiego ucisku, tworzenia armii generała Władysława Andersa oraz kampanii włoskiej. Scenariusz powstał na podstawie zapisków Feliksa Konarskiego (pseud. Ref-Ren), jednego ze świadków tych wydarzeń.
W Polskim Radiu Białystok w niedzielę (10.11) o 18:05 retransmisja koncertu zarejestrowanego w plenerze Muzeum Pamięci Sybiru.
Z prorektorem ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyserem i scenarzystą "Sztambucha" rozmawia Andrzej Bajguz.