Radio Białystok | Gość | dr Adam Musiuk - podlaski konserwator zabytków
- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.
Przed nami listopadowe dni pamięci o zmarłych, czas odwiedzania grobów bliskich, ale też tradycyjnych kwest na ratowanie zabytkowych nekropolii. Co roku organizowane są m.in. w Łomży, Wasilkowie Białymstoku czy Suwałkach.
Czy takie akcje w jakiś znaczący sposób przyczyniają się do ratowania tego rodzaju zabytków i w ogóle ile mamy takich wymagających wsparcia nekropolii w Podlaskiem? M.in. o tym Iza Serafin rozmawiała z podlaskim konserwatorem zabytków doktorem Adamem Musiukiem.
Ile cmentarzy jest w Podlaskiem?
W całym województwie podlaskim w rejestrze mamy 358 cmentarzy, a w ewidencji 648. Mówię przede wszystkim o pochówkach, które są pod opieką podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.
Czy wszystkie zabytkowe nekropolie w Podlaskiem wymagają wsparcia?
Oczywiście, że tak. Ja z perspektywy opieki nad zabytkami zdaję sobie sprawę, że my jesteśmy takim społeczeństwem migrującym. Wydawałoby się, że każdy z nas mieszka w tym Białymstoku, Łomży czy Suwałkach od wieków, a nagle się okazuje, że większość nagrobków, które są wpisane do rejestru nie mają dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. I jeżeli my wtedy jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, tymi nagrobkami, tą naszą historią, to niestety one nam mogą zniknąć - mówił dr Adam Musiuk.
Przed nami listopadowe dni pamięci o zmarłych, ale też tradycyjnych kwest na ratowanie zabytkowych nekropolii. Czy takie akcje w jakiś znaczący sposób przyczyniają się do ratowania tego rodzaju zabytków? O tym mówił w @radiobialystok dr Adam Musiuk pic.twitter.com/Mgseh4EtLz
— Radio Białystok (@radiobialystok) November 1, 2024
Czy kwesty przyczyniają się do ratowania zabytkowych nekropolii?
Oczywiście. Taka jest prawda, że większość odrestaurowanych nagrobków to nie są działania potomków. Najczęściej są to właśnie akcje przeprowadzone przez różnego rodzaju towarzystwa, organizacje, różnego rodzaju osoby też czasami prywatne, bo też takie sytuacje widzę. Bardzo prężnie działa to np. w Łomży, gdzie mamy cmentarz założony w 1801 roku - mówił dr Adam Musiuk.