Radio Białystok | Gość | Agnieszka Rzosińska - dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.
Mieszkańcy miasta jeszcze przez kilka dni mogą składać wnioski do planu ogólnego Białegostoku. To nowy dokument planistyczny tym razem sporządzany od razu dla obszaru całego miasta. Czym plan ogólny będzie się różnił od obecnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i czy białostoczanie powinni się nim zainteresować? Między innymi o tym Ryszard Minko rozmawiał z dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Agnieszką Rzosińską.
Białystok będzie miał plan ogólny
Agnieszka Rzosińska wyjaśniła proces tworzenia planu ogólnego miasta Białystok, który zastąpi obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Plan ten ma określać ogólne zasady zabudowy na terenie całej gminy i stanowić prawo miejscowe, co jest kluczową zmianą w stosunku do wcześniejszego studium. Celem tej zmiany jest zintegrowanie decyzji o warunkach zabudowy z dokumentem przestrzennym obejmującym całą gminę, co pozwoli uniknąć sytuacji, gdzie warunki zabudowy były wydawane niezgodnie z ustaleniami studium.
Ważnym nowym elementem planu ogólnego będzie brak tradycyjnego załącznika graficznego - zamiast map, plan będzie oparty wyłącznie na danych przestrzennych, dostępnych przez systemy informatyczne.
Uwagi i pomysły do końca października
Wnioski dotyczące planowania przestrzennego miasta mogą składać wszyscy białostoczanie. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, który można pobrać m.in. z Biuletynu Informacji Publicznej, wypełnić odpowiednie rubryki i odnieść lub odesłać mailem, lub pocztą do Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Zainteresowani mają na to jeszcze czas do końca miesiąca.
Jak mówiła w Rozmowie Dnia Polskiego Radia Białystok dyrektor Departamentu Agnieszka Rzosińska - urzędnicy otrzymali już kilka uwag m.in. ze strony działkowców, którzy postulują, by ich ogrody wpisać na stałe do obszaru zieleni urządzonej i przez to zabezpieczyć przed ewentualnymi pomysłami na ich likwidację.
Zgodnie z przepisami plan ogólny dla Białegostoku musi być gotowy do końca przyszłego roku.