Radio Białystok | Gość | Piotr Rećko - starosta powiatu sokólskiego
- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.
Podlaskie przoduje w Polsce, jeśli chodzi o liczbę Zakładów Aktywności Zawodowej. W naszym regionie na czoło wysuwa się powiat sokólski, który będzie miał drugą taką placówkę, tym razem w Dąbrowie Białostockiej, gdzie zatrudnienie znajdą osoby z niepełnosprawnościami. W powiecie realizowanych jest też sporo innych inwestycji.
O sprawach powiatu sokólskiego ze starostą Piotrem Rećką rozmawia Renata Reda.
Zakład Aktywności Zawodowej
30 osób, w tym 21 z niepełnosprawnościami, znajdzie pracę w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej. Ten zacznie działać tuż przed Bożym Narodzeniem. Jak podkreślił starosta, powiat sokólski od lat zmagał się z problemami miejsc w warsztatach terapii zajęciowej, a nowy zakład ma zmienić sytuację, dając możliwość zatrudnienia osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki takiej inicjatywie te osoby przestają być jedynie beneficjentami pomocy społecznej, a zaczynają samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie.
Każdego roku specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy kończy ok. 10 osób z niepełnosprawnościami, są to głównie niepełnosprawności intelektualne. Mieliśmy kolejki w warsztatach terapii zajęciowej, długo ten problem nie był rozwiązany. Aktywizacja osób niepełnosprawnych jest wartością nie do przecenienia - mówi Piotr Rećko.
Rodzinne Domy Dziecka
Starostwo utworzyło pięć rodzinnych domów dziecka, co jest istotnym postępem w regionie. Piotr Rećko podkreślił, że kiedy obejmował stanowisko, takich placówek w powiecie w ogóle nie było. Placówki te oferują domową atmosferę i bliskie relacje z dziećmi, co stanowi lepsze środowisko wychowawcze niż duże domy dziecka.
W 2014 roku nie było ani jednego Rodzinnego Domu Dziecka. Kiedy sąd pozbawiał rodziców władzy rodzicielskiej, to dzieci były po prostu wywożone z powiatu sokólskiego do innych domów dziecka. Nie było pracy z rodzicem. Rodzic, nawet jeżeli jest uzależniony, jeżeli popełnił błąd w życiu, pogubił się, ma prawo mieć kontakt z dzieckiem, ma prawo do poprawy - uważa Piotr Rećko.
Inwestycje w szpitale
Powiat inwestuje w swoje placówki medyczne, mimo że zmagają się one z problemami finansowymi. Starosta wymienił inwestycje w blok operacyjny, sterylizatornię, OIOM, POZ oraz inne oddziały szpitalne w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Podkreślił, że powiat nie zamierza zamykać szpitali, a wręcz przeciwnie - planuje rozwijać ich działalność, w tym otwierać nowe poradnie specjalistyczne.
Te szpitale są niezbędne. Musimy utrzymywać szpitale, bo tego potrzebują nasi mieszkańcy. Otwieramy w tej chwili nowe poradnie, m.in. urologiczną, chcemy rozwinąć poradnię okulistyczną i laryngologiczną. Poradni specjalistycznych zawsze będzie niedostatek. Nie chcemy się ograniczać, chcemy utrzymać to, co mamy, rozwijać dodatkowe poradnie, zwiększać ilość świadczeń medycznych. To jest nasz cel, dlatego otwieramy POZ, te pozostałe poradnie. Ludzie muszą mieć, gdzie się leczyć - zaznacza Piotr Rećko.
Wsparcie dla uchodźców
Starosta mówił także o problemach migracyjnych w powiecie, zwłaszcza w kontekście nielegalnych przekroczeń granicy, oraz o pomocy, jaką powiat świadczył uchodźcom wojennym z Ukrainy.
My dzielimy migrantów na tych ze wschodniej granicy, to znaczy z Ukrainy i tych, którzy po prostu w sposób nielegalny przekraczają naszą granicę. Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Natomiast wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali. Jako powiat sokólski nie zmieniamy swojej polityki - mówi Piotr Rećko.