Radio Białystok | Gość | Ewa Ziejewska [wideo] - nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.
Badania pokazują, że większość nauczycieli ma poczucie misji i deklaruje, że ich zawód to pasja, ale przyznają, że są też przepracowani, zestresowani i wielu z nich dopada wypalenie.
Z nauczycielką języka polskiego Ewą Ziejewską z Liceum Infotech w Białymstoku, jedną z założycielek Podlaskiego Klubu Kreatywnych Nauczycieli, ambasadorką Wiosny Edukacji, członkinią grupy Superbelfrzy RP rozmawia Iza Serafin.
W szkołach brakuje nauczycieli
Średnia wieku nauczycieli w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie i na świecie. Brakuje chętnych do pracy w tym zawodzie. Z ostatnich danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w całym kraju jest teraz blisko 6 tys. nauczycielskich wakatów. To, że wkrótce może w Polsce zabraknąć nauczycieli, potwierdziła też w Rozmowie Dnia Polskiego Radia Białystok nauczycielka z białostockiej Szkoły Infotech Ewa Ziejewska.
Coraz częściej słyszymy o tym, że nauczyciele odchodzą z zawodu, odchodzą ze szkół. I to jest pytanie też do tych nauczycieli: dlaczego rezygnują z takiej pracy? Czy to jest tak, że widzą ścieżkę kariery w zupełnie innym zawodzie? Czy są tak zmęczeni, tak sfrustrowani, tak wypaleni, że po prostu wolą nic nie robić albo robić pracę zupełnie inną, często mniej płatną, ale żeby nie być tylko w szkole? - mówi Ewa Ziejewska.
Potrzebne są zmiany w szkołach
Ewa Ziejewska dodaje, że potrzebne są jak najszybsze zmiany w systemie edukacji, ale poprzedzone rzetelną analizą - niewynikającą z zapowiadanych wcześniej i przygotowanych wizytacji w szkołach.
Myślę, że dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to nie będzie tych młodych nauczycieli chętnych do pracy, w ogóle nie będzie nauczycieli chętnych do pracy. Proszę przyjść do szkół i zobaczyć, jak naprawdę wyglądają lekcje, jak wyglądają szkoły, jak wyglądają klasy, korytarze, jakie problemy mają nauczyciele i pracownicy. Proszę nie pytać o to nauczycieli na wyrywki i nie przychodzić wtedy, kiedy jesteśmy umówieni, zaproszeni i wszystko jest przygotowane tak, że wygląda pięknie. Nie mówmy, że robimy to małymi krokami, kiedyś to się zmieni, bo nauczyciele chcą tu i teraz. Chcieliby już teraz czuć się dużo lepiej, żeby wychowywać i być wsparciem dla młodych ludzi, którzy przecież za chwilę będą dorośli i to oni będą tworzyć to państwo, ten kraj, będą w różnych urzędach, będą nas leczyć - apeluje Ewa Ziejewska.
Powiedzenie "obyś cudze dzieci uczył" wciąż aktualne
Ewa Ziejewska zgadza się z poglądem, że zawód nauczyciela, nawiązujący do starego powiedzenia "obyś cudze dzieci uczył", jest nadal wyzwaniem, które wymaga pasji i zaangażowania. Zawód nauczyciela, choć daje poczucie misji, często nie zapewnia satysfakcji, głównie z powodu niskich zarobków, nadmiaru biurokracji, wyzwań związanych z dużymi klasami, a także trudnych relacji z rodzicami. Podkreśla, że nauczyciele często są zmęczeni nie tylko liczbą obowiązków, ale także koniecznością ciągłego doskonalenia się, co wywołuje frustrację.