Radio Białystok | Gość | prof. Mariusz Popławski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku
- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.
Największa uczelnia w północno-wschodniej Polsce - Uniwersytet w Białymstoku - organizuje w czwartek (10.10) uroczystą inaugurację roku akademickiego 2024/2025.
Jakie wyzwania stoją przed Uniwersytetem, na którym studiuje około 8 tys. osób? Kiedy uczelnia całkowicie przeniesie się do kampusu przy ulicy Ciołkowskiego? Co z budynkiem przy placu NZS?
Gościem Adama Janczewskiego w czwartek (10.10) o 8:10 był rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski.
Największe wyzwania Uniwersytetu w Białymstoku
Rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczęło ok. 8 tys. studentów - jeszcze parę lat temu było ich 12 tys. Czy zmniejszająca się liczba studentów to największe wyzwanie rektora UwB i całej uczelni?
To jedno z kilku istotnych wyzwań. Z tym problemem mierzy się nie tylko Uniwersytet w Białymstoku, ale też każda większa uczelnia w Polsce. Istotnym wyzwaniem będzie też przygotowanie się we właściwy sposób do ewaluacji. Z końcem 2025 roku kończy się okres, przez pryzmat którego będziemy rozliczani przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Do tej pory wypadaliśmy dobrze lub bardzo dobrze, jeśli chodzi o ocenę nauki prowadzonej przez nasze wydziały. A kolejne wyzwanie to przygotowanie się do wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Liczę nie tylko na pozytywne oceny - co do tego to nie mam wątpliwości, że każdy nasz wydział i kierunek będzie pozytywnie oceniony - liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.
Coraz mniej chętnych do studiowania
Niż demograficzny, rezygnacje ze studiów - chętnych do studiowania jest coraz mniej. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku wskazuje czynnik, który może zachęcić młodych ludzi do nauki na uczelni wyższej.
Jeżeli postawimy na jakość, to jestem przekonany, że ściągniemy na studia nawet większą liczbę osób, niż to jest w chwili obecnej. Dostrzegamy zjawiska rezygnacji ze studiów, niepodejmowania studiów na drugim poziomie. To jest też ogromne wyzwanie - ale znowu uważam, że kwestia jakości kształcenia, myślenia o tym, żeby wsłuchać się w głos studentów, absolwentów, ale też pracodawców i w odpowiedni sposób dopasować programy studiów do oczekiwań i wyzwań przyniesie właściwy rezultat - podkreśla rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
Jako dobry przykład podwyższenia jakości kształcenia prof. Mariusz Popławski wskazuje Wydział Prawa UwB.
Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, żeby zmodyfikować zasady zaliczania ćwiczeń i egzaminów z myślą o tym, żeby absolwenci Wydziału Prawa jak najlepiej wypadali w egzaminach wstępnych na aplikacje radcowskie i adwokackie. Przyniosło to znakomite rezultaty, jesteśmy w czołówce wydziałów prawa jeśli chodzi o zdawalność na aplikacje - informuje rektor.
Praca naukowa i dydaktyka na uczelni
Prof. Mariusz Popławski podkreślał w rozmowie, że pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku oprócz dydaktyki muszą się zajmować nauką - na to też stawiają władze uczelni. Czy UwB ma wystarczająco dużo środków na finansowanie działalności badawczej?
Oczywiście, nie mamy tutaj satysfakcji, mówiąc delikatnie, jeśli chodzi o środki, które uzyskujemy z ministerstwa, bo te środki z subwencji są podstawowym źródłem finansowania naszej uczelni. Ale podejmujemy starania, żeby pozyskiwać środki ze źródeł zewnętrznych. Projekty, granty - na tym się skupiamy, żeby nauka, badania mogły być na Uniwersytecie w Białymstoku prowadzone na jak najwyższym poziomie - tu też stawiamy na jakość - mówi prof. Mariusz Popławski.
Współpraca białostockich uczelni
Prof. Mariusz Popławski przyznał, że rektorzy białostockich uczelni chcą ze sobą ściśle współpracować, żeby przekonać młodych ludzi do studiowania w Białymstoku.
Jestem po rozmowie z panem rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcinem Moniuszko. Mam nadzieję, że z panią rektor Politechniki Białostockiej prof. Martą Kosior-Kazberuk również będziemy współpracować w zakresie takiego pomysłu, którego celem będzie zachęcenie, przekonanie, że u nas warto studiować. Że Białystok, że Podlasie to naprawdę znakomite miejsce do studiowania, że nie jest wcale koniecznością wyjazd do Warszawy, do Wrocławia po to, żeby znaleźć dobre miejsce do studiowania. Mamy bardzo pozytywne sygnały od prezydenta Białegostoku, marszałka województwa podlaskiego, że możemy prowadzić wspólny projekt informacyjno-promocyjny prowadzić po to, żeby przekonywać młodzież z naszego regionu, ale nie tylko - chcemy też zachęcać ludzi młodych z całej Polski, żeby studiowali w Białymstoku, na Podlasiu - informuje rektor UwB.
Infrastruktura Uniwersytetu w Białymstoku
W czerwcu 2026 roku na kampus uniwersytecki przy ul. Ciołkowskiego ma zostać przeniesiona humanistyka. Budowa budynku tego wydziału to koszt kilkudziesięciu milionów złotych - informuje prof. Mariusz Popławski. Jakie kolejne wydziały czekają na przenosiny na ul. Ciołkowskiego?
Będziemy chcieli zadbać o możliwość sfinansowania i przeniesienia wydziałów nauk społecznych, a w dalszej perspektywie wydziału prawa. Czas pokaże, czy będą na to pieniądze, na pewno będziemy podejmować działania w tym zakresie. Oczywiście tutaj mówimy o budowie rozłożonej na lata, na pewno będzie nam potrzebny dłuższy czas do tego, żeby sfinalizować te plany, które mamy - mówi rektor UwB.
Pieniądze mają być pozyskiwane głównie ze sprzedaży dotychczasowych posiadłości UwB. Prawdopodobnie uda się sfinalizować transakcję budynku przy placu NZS, w dalszej kolejności są budynki przy ul. Liniarskiego i ul. Warszawskiej. Jeśli chodzi o budynek wydziału prawa przy ul. Mickiewicza, nie podjęto jeszcze decyzji.