Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski [wideo] - prezydent Białegostoku
Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku
Trzy osoby zginęły, tysiące ludzi są bez dachu nad głową - to tragiczny bilans powodzi na południu Polski. Woda zalewa tam kolejne miasta i wsie. Jak w tej sytuacji można pomóc? M.in. o tym w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu Białystok Adam Janczewski rozmawiał z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim.
Rząd chce wprowadzić stan klęski żywiołowej
Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przygotowuje się do wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z katastrofalnymi powodziami. Prezydent Truskolaski wyjaśnił, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej zmienia kompetencje władz, ponieważ zarządzanie kryzysowe przejmuje wojewoda, a samorządy mają wtedy mniejszy zakres działań. Zaznaczył, że taka decyzja daje możliwość szybszej reakcji i korzystania z dodatkowych środków, np. w pomoc powodzianom może włączyć się wojsko, a także wojewoda może zobowiązać mieszkańców do różnych działań.
Zbiórka darów dla powodzian
Prezydent Tadeusz Truskolaski ogłosił akcję zbiórki darów dla poszkodowanych przez powódź. Wyraził nadzieję, że mieszkańcy Białegostoku, podobnie jak w przypadku wcześniejszych kryzysów, wykażą się solidarnością z poszkodowanymi. Mieszkańcy Białegostoku mogą przynosić żywność, wodę, środki higieniczne i karmę dla zwierząt do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku.
W takich sytuacjach ludzie wykazują dar serca. "Co ja mogę zrobić?" - pytają. Chociaż troszeczkę umożliwiamy im spełnienie tej wewnętrznej potrzeby podzielenia się z potrzebującymi, bo rzeczywiście obrazy w telewizji, które widzimy, są przerażające - mówi Tadeusz Truskolaski.
Wspomnienia powodzi z 1997 roku
Prezydent odniósł się do poprzednich kryzysów, takich jak powódź w 1997 roku, i zaznaczył, że wiele terenów zostało zalanych, m.in. Opole i Wrocław. Prezydent zauważył, że dzięki środkom z Banku Światowego, Wrocław jest dziś lepiej przygotowany na takie kryzysy.
Polityka a pomoc
Prezydent Białegostoku przyznał, że w takich sytuacjach nie powinno się uprawiać polityki, ale jednocześnie zauważył, że w praktyce często dochodzi do wzajemnych oskarżeń między rządzącymi a opozycją.
Pomoc samorządowa i wsparcie mniejszych miejscowości
Prezydent zapowiedział, że pomoc ze strony Białegostoku nie zakończy się na zbiórce darów. Miasto planuje przeznaczenie konkretnych środków finansowych na odbudowę zniszczonych miejscowości. Jednocześnie podkreślił konieczność skoordynowania działań, aby pomoc nie była ona skoncentrowana tylko na najbardziej medialnych miejscowościach, ale, by dotarła także do mniejszych, mniej pokazywanych w mediach terenów.
W Podlaskiem prowadzone są zbiórki na rzecz powodzian