Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

10.06.2024, 19:00, akt. 12.06.2024, 06:56

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest uchwała rządu w sprawie wprowadzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jest też zapowiedź zmiany zasad użycia broni przez żołnierzy w sytuacji zagrożenia. Te ważne decyzje zapadły na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku.

Sytuacja na polsko - białoruskiej granicy, a szczególnie ostatnie wydarzenia - czyli śmierć polskiego żołnierza i zatrzymanie jego kolegów za strzały ostrzegawcze były tematem posiedzenia zwołanej w Białymstoku Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Czy to wszystko poprawi sytuację i status żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy a także zahamuje nielegalną migrację Iza Serafin pyta eksperta - prof. Adama Bartnickiego, dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Iza Serafin: Zanim zajmiemy się polsko-białoruską granicą, spuentujmy niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy jest coś, co pana zaskoczyło w tych wyborach? Oczywiście o wyniki pytam.


Adam Bartnicki: Nie jestem analitykiem polskiej sceny politycznej, jeśli już, to raczej rosyjskiej. Niemniej nie, nic mnie nie zaskoczyło. Już i z sondaży, ale też z cząstkowych danych jeśli chodzi o frekwencję można było przewidzieć wyniki wyborów. Zresztą, tutaj chyba wszyscy są zadowoleni, nawet słyszałem, że pan Robert Biedroń z Lewicy podsumowywał...


Jest zadowolony, bo mandat zdobył.


Tak, tak, ale że Lewica, Trzecia Droga i KO w sumie mają większość i to trochę przypomina taki - no, to nie jest dowcip, bo to faktyczna sprawa była - kiedyś dyktator Albanii Hoxha powiedział o Albańczykach „z Chińczykami jest nas miliard”. To jest coś takiego. No tak polityka nie działa i tak chyba nie można tego zliczać, ale mówię - wszyscy są zadowoleni.


Zostawmy wybory - to już za nami. Przed nami nowe rozwiązania dotyczące polsko-białoruskiej granicy ogłoszone w Białymstoku, gdzie - przypomnę - obradował rząd, potem Rada Bezpieczeństwa Narodowego, a na koniec jeszcze spotkali się na szczycie przewodniczący parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy.

I co ustalono: przede wszystkim ta strefa buforowa, bo wiadomo, że obowiązuje już od najbliższego czwartku (13.06), zweryfikowana po protestach samorządowców, okolicznych mieszkańców i po konsultacjach. Na kilkudziesięciu metrach, nie będziemy się tutaj w szczegóły zagłębiać, ma sięgać 200 m od granicy, na niektórych odcinkach, tych bardziej zalesionych ok. 2 km.

Czy to zadowoli mieszkańców, którym obiecano wsparcie, dodajmy, zahamuje ten nielegalny przemyt migrantów, bo przecież o to chodzi i poprawi warunki służb mundurowych strzegących granicy?


Można powiedzieć, że Białystok przez chwilę stał się stolicą Polski, bo gościliśmy najważniejszych polityków naszego kraju i nie tylko naszego kraju. Strefa buforowa z pewnością jest potrzebna i pomoże naszym służbom i żołnierzom. Czy ona jest wystarczająco szeroka? Wydaje mi się, że nie. 200 m to raczej nie robi wrażenia.


Ale ma nie szkodzić ludziom.


Ma nie szkodzić ludziom, ale tutaj zawsze musimy wyważyć kwestie bezpieczeństwa i kwestie ludzi. Ludzi czy interesu ludzi - to trzeba było być może inaczej do tego podejść. Najpierw rozmawiać z ludźmi i zapewnić im odpowiednie gratyfikacje, oczywiście odszkodowania. I wtedy nasi mieszkańcy Podlasia mają świadomość tego, co się dzieje i na pewno by wsparli tę większą strefę buforową, no ale właśnie - po szerszych konsultacjach i po realnych - realnych już w tym momencie gratyfikacjach, pomocy, a nie obietnicach.


Ale nikt nie powiedział, że ona nie będzie rozszerzona na przykład - to zależy od rozwoju sytuacji. Jedno jest pewne: odwrotu od tej strefy nie ma, bo premier zdecydowanie oświadczył, że „zadaniem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa na granicy i nie zmieni tego ani żadna polityka, ani emocje ludzkie”.

W Białymstoku rząd przyjął też uchwałę w sprawie ustanowienia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. O tej tarczy mówiliśmy sporo, zajmijmy się kolejną rzeczą. To są te nowe przepisy dotyczące okoliczności użycia broni. Generalnie bez konsekwencji żołnierz mógłby użyć jej w celu: odparcia zamachu na granicę czy zamachu na życie lub zdrowie swoje lub innych żołnierzy - tam jeszcze bardziej szczegółowo jest wszystko opisane, ale to jest najważniejsze. O tym też rozmawiano  na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo to są takie propozycje prezydenta nieco zmodyfikowane, Sejm ma się tym zająć jak najszybciej.

Pytanie, czy to uspokoi żołnierzy i odbuduje nieco morale po tych tragicznych i przykrych sytuacjach, które miały miejsce na polsko-białoruskiej granicy?


Odbudowanie morale w Wojsku Polskim myślę, że potrwa. To nie jest kwestia tylko nowych przepisów jeśli chodzi o użycie broni - żołnierze też widzą, że jak to się dzieje, że problem graniczny mamy od kilku lat, a przepisy można przygotować w ciągu trzech dni, a wcześniej nie można było. Coś jest nie tak z naszym państwem, mam nadzieję, że to się teraz zmieni.

Ale mówię - to nie jest tylko kwestia użycia broni, która może być kontrowersyjna, ale jest konieczna, jednak mamy realne zagrożenie i nie można pozbawiać naszych służb, naszych żołnierzy podstawowego narzędzia odparcia ataku na granicę. A granica jest święta. Jak granica upada, upada państwo i o tym czasami zapominaliśmy.

Więc to jest jedna kwestia, a druga kwestia - wydaje mi się, że ci żołnierze, którzy służą na granicy powinni mieć raz lepsze warunki tej służby, ale też lepsze warunki finansowe. Myślę, że państwo polskie stać na odpowiednie gratyfikacje finansowe dla żołnierzy, którzy ryzykują życiem na granicy.


Może to jest początek jakichś zmian. Polak mądry po szkodzie - dobrze, że się cokolwiek dzieje i to w miarę szybko. Ale sygnał jest.


Myślę, że się za mało zadziało. Myślę, że powinny być ruchy bardziej radykalne, ale to już zostawmy, to jest kwestia polityki. Tak czy owak musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy.


A może na tej granicy zamiast żołnierzy, policjantów, strażników granicznych powinien być po prostu Korpus Ochrony Pogranicza?


Oczywiście, że być może tak, ale to nie jest kwestia decyzji i zrobienia tego w trzy dni, tylko to jest kwestia prawdopodobnie kilku lat i być może w tym momencie powinniśmy ponad podziałami usiąść i taką decyzję podjąć.

Ja jednak pamiętam, że rozbudowa sił Wojska Polskiego na wschód od Wisły też wzbudzała kontrowersje i opory, a tutaj mówimy o zupełnie nowej formacji. No zobaczymy - mam nadzieję, że kiedyś tak, że może to nie będzie bardzo odległe kiedyś, ale to nie jest kwestia właśnie na najbliższy czas.


Nie ma czasu, nie może być odległe kiedyś. A wracając do tych ważnych posiedzeń, to na koniec dnia, tak jak wspomniałam, mieliśmy jeszcze szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy. I wspólne oświadczenie mówiące o koniczności obrony granic. „Chcemy pokazać, że nie damy się podzielić i zastraszyć” - mówił inicjator tego spotkania marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Białystok stolicą Polski pan powiedział, stolicą bezpieczeństwa. To bardziej symbol czy taki realny sygnał wysłany do naszych wrogo nastawionych sąsiadów?


To raczej do sojuszników z regionu, jeśli już, bo nie sądzę, żeby strona białoruska czy rosyjska przejęła się takimi oświadczeniami. Bądźmy też poważni.


Ale całą tą akcją i aurą już tak. Politycznie.


Całą aurą Rosja się rzeczywiście przejmie, jeśli podejmiemy realne działania dotyczące wzmocnienia granicy, bo deklaracje to troszkę za mało.


Ale od zapowiedzi się zaczyna. A w ogóle - czy te brutalne, nasilające się ataki na polsko-białoruską granicę nie mają takiego samego celu jak w 2021 roku, nie wiem, czy państwo to pamiętacie, żeby odwrócić naszą uwagę od planowanego ataku Rosji na Ukrainę.

Tak to było - wrzesień ataki, luty inwazja na Ukrainę. Może teraz Putin też coś knuje?


Oczywiście tak było. Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym też tutaj, w Radiu Białystok. To była kwestia też wyizolowania państwa polskiego, odciągnięcia uwagi państwa polskiego od tego, co się dzieje na granicach Ukrainy. Rzeczywiście Rosja się przygotowywała bardzo wyraźnie i myśmy o tym wiedzieli. 

Mogę tylko powiedzieć, że analitycy - jest taki bardzo dobry analityk, jeden z lepszych, Maciej Korowaj, który będzie zresztą pracował u nas na Wydziale Stosunków Międzynarodowych UwB, to jest taka malutka reklama - on opowiadał studentom naszym, że dokładnie przewidział dzień ataku, nawet się założył i wygrał, bo takie dane, na podstawie danych wywiadowczych naprawdę można wiedzieć, kiedy taki atak nastąpi. 

Więc jeśli sugerujemy jakiś atak teraz na polską granicę czy granicę naszych sąsiadów to nie, raczej nie sądzę, żeby w tym momencie Rosja uwikłana w wojnę na Ukrainę i wojnę, której nie wygrywa, co jest cały czas porażką Rosji i tutaj nie widać perspektyw w dalszym ciągu na wygranie tej wojny, nie sądzę, żeby Rosja otwierała nowy front zwłaszcza, że jest to jednak wojna z NATO.

Owszem, może być atak, którego nie zakwalifikujemy jako działania wojenne - tutaj politycy będą myśleć, czy to już jest agresja czy nie jest agresja, ale tak naprawdę Rosja może wysłać taki silny sygnał, że coś takiego zrobi. Bo celem strategicznym Rosji jest rozbicie jedności NATO, zakwestionowanie też prymatu amerykańskiego, rozbicie NATO i pokazanie, że NATO po prostu nie istnieje. Jeśli NATO nie istnieje, to jedynym gwarantem bezpieczeństwa w regionie jest Rosja i to Rosja rozdaje karty. 


Oczywiście my możemy dywagować, ale nie wiemy tego, co wiedzą wywiady. Bardzo dziękuję, przed nami kolejne ważne spotkanie – narada wojewodów Polski Wschodniej z premierem w Białymstoku, oczywiście, a więc cały czas się dzieje.

| red: mag, bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
22.02.2025

Moja muzyka to popowo-jazzowa historia dziewczyny, która się rozwija. Chciałabym, żeby było głośno o mojej muzyce i o tym, że po czterdziestce można mieć różne, fajne nowe projekty w życiu.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.


dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.

Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.


Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.


Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.

Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.


Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.

Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.


Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.

mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.


Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.

Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.


Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.


ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.


Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok