Radio Białystok | Gość | Krzysztof Gawkowski [wideo] - wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

19.04.2024, 08:33, akt. 09:40

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Gawkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od czasu napaści na Ukrainę Rosja zwiększyła intensywność wrogich operacji prowadzonych w cyberprzestrzeni przeciw państwom NATO, w tym Polski. Potwierdzają to eksperci i państwowe instytucje. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stwierdził nawet ostatnio, że mamy zimną wojnę w cyberprzestrzeni. Jakie są zagrożenia z tym związane i jak państwo się im przeciwstawia?

Z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Mamy cyberzimną wojnę z Rosją. Tak postawił pan sprawę ostatnio podczas konferencji Secure 2024. Co to oznacza?


Krzysztof Gawkowski: Że musimy mieć świadomość, że nie mamy partnerstwa, a mamy wroga, który chciałby za pomocą różnego rodzaju działań zdestabilizować system cyberbezpieczeństwa w Polsce.

Różnego rodzaju działania, które są podejmowane przez grupy APT, przez indywidualnych adwersarzy, przez różnego rodzaju też inspiracje państwowe, wyświetlają się u nas coraz bardziej i widać, że zgody nie ma już tutaj żadnej. Tutaj jest poszukiwanie różnego rodzaju działań dezinformacyjnych, działań wskazujących na możliwość zaatakowania systemów, które idą ze strony Federacji Rosyjskiej.

Polska jest na to gotowa, reaguje, przeciwdziała, prewencyjnie się zbroi, ale nikt nie powinien udawać, że nic się nie dzieje.


Jak jest zimna wojna, to musi być wyścig zbrojeń.


Wyścig zbrojeń w cyberbezpieczeństwie i w cyberprzestrzeni trwa. On się nasila i nie jest tylko inspiracyjnie związany z wojną na Ukrainie. On jest związany z tym, że mamy wyścig dotyczących półprzewodników, ich produkcji. Mamy to wszystko, co dotyczy też sztucznej inteligencji, umiejętności wykorzystywania algorytmów, tego, jak są zabezpieczone elementy infrastruktury krytycznej.


Czy my w tej wojnie jesteśmy w ofensywie, czy tylko się bronimy?


My jesteśmy w czasie zimnej wojny, a w czasie zimnej wojny trwa wyścig zbrojeń, nie ma działań ofensywnych. My nie podejmujemy ich jako Polska, dlatego że naszą intencją jako rządu, ale też służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, nie jest to, żeby z kimkolwiek iść w jakiś konflikt.

Mówię o tym, że ktoś chce tego konfliktu z nami. Dlatego działamy prewencyjnie i defensywnie. Staramy się ograniczać możliwości. W większości tego nie słychać, bo jak jest dobra obrona, to nikt nie skupia się na tym, żeby był udany atak. Jak jest udany atak, to znaczy, że nie była sprawna obrona.


Z tego, co pan mówi, wynika, że ta wojna jest nie tylko zimna ze strony Rosji, ale dochodzi do ataków.


Dochodzi, ale ma to miejsce w związku z różnego rodzaju działaniami w różnych sektorach - i samorządowym, i państwowym, i prywatnym. One są oczywiście odcinane taką klamrą, dzięki której Federacja Rosyjska może powiedzieć "to nie my", bo w cyberprzestrzeni oflagowanie się nie jest łatwe do identyfikacji. My to robimy.


Ciężko jest ustalić źródło ataku.


Nasze krajowe CSIRT-y (Computer Security Incident Response Team - red.) potrafią to ustalić i wskazują, skąd płyną te incydenty, ale łatwo jest się ich wyprzeć. Jeżeli więc ktoś się wypiera, to ja mogę opisywać to tylko jako zimną wojnę. Ale chcę też uspokoić, że robimy wszystko, żebyście państwo byli bezpieczni, żeby wasze smartfony, urządzenia, rejestry państwowe, żeby woda w waszym kranie była i żeby była zdrowa, bo to też jest obszar infrastruktury krytycznej.

Ale jak to na wojnie, musimy wszyscy mieć świadomość kompetencji cyfrowych, higieny cyfrowej, jak temu przeciwdziałać. Bo jak to z konfliktami, nigdy nie są wolne od jakichś elementów, że się coś wydarzy.


W województwie podlaskim ze szczególną uwagą patrzymy zawsze w stronę Białorusi. Z Białorusią też mamy cyberzimną wojnę? Czy można to rozgraniczać, czy Białoruś i Rosja to w zasadzie jeden organ?


Na pewno nie mamy paktu o nieagresji, to mogę powiedzieć. Ale działania białoruskie i to, skąd przychodzą, są wpisane w działania rosyjskie. Traktuję to jako jeden poziom, to znaczy różnego rodzaju białoruskie grupy APT wpisują się w to, ale na pewno nie ma to takiej skali jak z Rosji.

Kierunek jest jasny, widzimy go i umiemy go nazywać po imieniu, ale nie jest tak, że ta skala jest porównywalna. Po stronie białoruskiej jest na pewno inna, mniejsza, niż po stronie rosyjskiej.


Z pewnością nie będzie pan mógł powiedzieć wszystkiego i w szczegółach, ale zapewnia pan o tym bezpieczeństwie, o zabezpieczeniu cyfrowym infrastruktury krytycznej i kluczowych instytucji. Jak to wygląda obecnie w naszym państwie?


Krajowy system cyberbezpieczeństwa jest zbudowany na trzech CSIRT-ach krajowych, czyli tam, gdzie jest wojsko MON, tam, gdzie jest ABW, i CSIRT NASK-u, między innymi mający swój oddział w Białymstoku. Te CSIRT-y działają w różnych przestrzeniach - i wojskowej, i służb, i też odpowiedzialności za NGO-sy, za samorządy czy za edukację jak NASK.

Do tego budujemy system naczyń połączonych, czyli CSIRT-y sektorowe, czyli taki system, który ma też przechodzić na inne obszary państwa, na przykład związany ze zdrowiem, z finansami.

Jesteśmy w trakcie zmiany nowelizacji ustawy o Krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdzie będziemy starali się położyć większy nacisk na to, żeby zespołów zarządzania kryzysowego, tych sektorowych, było więcej w różnych obszarach, czyli żebyśmy jeszcze bardziej to rozproszyli.

Do tego zaczynamy budować też odpowiedzialność samorządową na takich zespołach i systemach operacyjnych, które też mają dotrzeć do samorządu. Dlatego jest Program Cyberbezpieczny Samorząd, czyli półtora miliarda na budowanie kompetencji, audytów, ale też wymianę infrastruktury sieciowej dla samorządów. To wszystko to system naczyń połączonych.


Żeby ten system działał, to potrzebni są eksperci. Czy instytucjom państwowym udaje się znaleźć tych specjalistów? Bo wiemy, że to są osoby pożądane na rynku i bardzo dobrze opłacane.


Bardzo o to walczymy. Staramy się rozbudowywać różnego rodzaju systemy wsparcia dla ludzi, którzy chcieliby pracować w tej cybertarczy polskiej, m.in. Fundusz Cyberbezpieczeństwa, m.in. zmienialiśmy ustawę dotyczącą większych zarobków związanych ze służbami, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo jak Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, działające również tutaj regionalnie w Białymstoku.

To wszystko czynimy, ale zdiagnozował pan bardzo dobrze ten element, to znaczy administracji ciężko jest dorównać płatnościom na rynku. Administracji ciężko jest sprowadzić fachowców w grubych ilościach, bo najzwyczajniej w świecie my mniej płacimy.

Ale jest też pewna estyma działania dla państwa. Są też możliwości szkolenia, rozwoju. Staramy się ten balans utrzymywać. Na pewno będziemy robili wszystko, żeby tych pieniędzy na cyberbezpieczeństwo było więcej. To też jest jeden z moich priorytetów i mojego ministerstwa.


Jednym z elementów cyberwojny jest też dezinformacja farm trolli, z tego słynie Rosja, która oddziałuje nie tylko na Polskę - mamy przykłady chociażby ze Stanów Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi. Przed nami eurowybory, które z punktu widzenia wyborców może wydają się najmniej istotne, aczkolwiek z punktu widzenia państwa i naszych sojuszy są niezwykle istotne. Czy wasi eksperci widzą jakieś ruchy trolli, którzy sieją dezinformację, chociażby eurosceptycyzm? Bo takie głosy w sieci ewidentnie widać.


Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie to ma znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te ruchy odśrodkowe. Na przykład pojawiają się partie mówiące o tym, żeby wyjść z Unii Europejskiej. To jest jasne, że to jest interesie Rosji. Interesem Polski jest przeciwdziałać tej dezinformacji.

Oczyściliśmy strukturę NASK-u z tych wszystkich politycznych zaszłości, które w poprzedniej kadencji mówiły, że dezinformacja przede wszystkim służyła rządowi. Dzisiaj rzeczywiście ma służyć temu, żebyśmy za wszelką cenę przestrzeń informacyjną Polski mogli mieć bezpieczną i wolną od takich wpływów.

One się będą pojawiały, będzie tego coraz więcej, ale też mamy zespół, który będzie walczył z tym, co Rosja chciałaby w ramach dezinformacji w Polsce zrobić.


W takiej świadomości cyfrowej w tym zakresie ma nas edukować koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa, którą pan zawiązuje m.in. tutaj w województwie podlaskim, a jednym z jej podmiotów jest m.in. Polskie Radio Białystok, też instytucje samorządowe, podlaskie służby, uczelnie. Na czym ma polegać ten pakt?


Bardzo się cieszę z takiej inicjatywy. Takie budowanie koalicji ma za zadanie przede wszystkim nauczyć społeczeństwo, czym jest cyfrowy świat, jak z niego bezpiecznie korzystać, bo oprócz regulacji, które ministerstwo i rząd będzie czyniło, musimy też te kompetencje cyfrowe rozbudowywać tam na dole, wśród człowieka. I to jest dla nas najważniejsze. I wśród najmłodszego, czyli szkoła, od tego zaczynamy, ale ministerstwo planuje też specjalne programy edukacyjne dla seniorów.

Chcemy nawiązać współpracę i z Polskim Radiem, i z Polską Telewizją, po to, żeby audycje, programy były posiane wszędzie, żeby dużo mówić o cyfrowej rzeczywistości, bo ona zmienia wszystko.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok