Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - rektor elekt UMB

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB

18.03.2024, 07:36, akt. 15:10

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Profesor Marcin Moniuszko od 1 września będzie nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W tajnym głosowaniu uzyskał 100 procent głosów poparcia. W jaki sposób chciałby zarządzać uczelnią? O tym rozmawia z Adamem Janczewskim.



Adam Janczewski: Zdarzają się takie sytuacje, proszę państwa, że gość ma zdecydowanie lepszy głos niż sam redaktor, który rozmawia i tak też jest dzisiaj...



prof. Marcin Moniuszko: Ach, ta słynna kokieteria.



Na wstępie wyjaśnimy - profesor Moniuszko pracował również w Polskim Radiu Białystok. 



Jestem z tego powodu szczęśliwy, bardzo dumny. To był przepiękny okres życia. Miałem okazję poznać naprawdę wiele wspaniałych osób. Było też wiele niesamowitych spotkań ze słuchaczami, co jest tak naprawdę też bardzo spójne z tym, co robimy my, jako medycy. My ciągle jesteśmy na takiej linii spotkania, kontaktu i myślę, że ta praca w radiu, w Polskim Radiu Białystok, również była tą okazją do budowania tej umiejętności kontaktu i rozmowy z ludźmi. Radio jest bardzo intymnym medium, które polega na kontakcie z tą jedną osobą i taka jest też rola medycyny, żeby ten kontakt był tym kluczowym aspektem naszej działalności, naszego funkcjonowania. 



Przed panem nowe wyzwania. Będzie pan rektorem od września tego roku. Z pewnością już pan myśli o tych wyzwaniach, które przed panem, które przed uczelnią, które przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Na początek słowo na D, które wzbudza strach wśród pracowników uczelni, wśród władz uczelni, również w szkołach, czyli demografia i nadchodzący, postępujący niż demograficzny. Jak chcecie odpowiedzieć na to wyzwanie?



Ta sytuacja dotknie wszystkich, wszystkie uczelnie, zresztą na różnych poziomach dotknie ona także szkoły ponadpodstawowe. Jak zwykle chcemy odpowiedzieć bardzo dynamicznie i z otwartą przyłbicą, poprzez utrzymywanie naszej atrakcyjności, albo nawet jej zwiększanie, poprzez pokazywanie, jak wysoką jakość kształcenia możemy zaproponować naszym studentom. 

Oczywiste jest, że my w tej chwili będziemy musieli w jakimś stopniu konkurować z innymi uczelniami o mniejszą liczbę maturzystów. W związku z tym pojawi się pytanie, dla wszystkich zarządzających uczelniami w Polsce, jak sobie z tym faktem poradzić. Może w niektórych uczelniach pojawić się pokusa obniżenia poziomu, obniżenia jakości, żeby w ten sposób zachęcić część młodych ludzi do tego, by na takie, a nie inne studia przyjść. My takiego planu nie mamy. Chcemy właśnie tym bardziej zachęcać młodych ludzi do przyjścia do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku właśnie dlatego, że ta jakość kształcenia jest wysoka. Chcemy ją utrzymać i w miarę możliwości jeszcze dalej zwiększać poprzez zwiększenie bazy dydaktycznej, bazy klinicznej. 

Mamy nadzieję, że właśnie fakt tej wysokiej jakości, którą możemy zaprezentować, to, że można ukończyć nasze studia, będąc świetnie wyposażonym intelektualnie, ale też emocjonalnie, komunikacyjnie, przygotowanym po prostu do pracy w różnych kierunkach pracy medycznej, że będzie tym magnesem, który będzie sprawiał, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili. 

Na to bardzo stawiamy jednocześnie przypominając, że studia na Uniwersytecie Medycznym to jest jedna z najpiękniejszych przygód, jaką możemy sobie wyobrazić, dlatego, że przygotowuje do jednej z najpiękniejszych prac, jakie możemy sobie wyobrazić. W grę wchodzi przecież kilkanaście kierunków, na których kształcimy. Kierunki lekarskie, ale nie tylko to przecież, i pielęgniarskie, farmaceutyczne, diagnostyczne, fizjoterapia, ratownictwo i tak dalej, i tak dalej. Kilkanaście wspaniałych kierunków, wysoka jakość kształcenia, naprawdę świetne miejsce do studiowania. Będziemy robili wszystko, by przekonać o tym maturzystów. 



Widzę, że pan profesor czuje głód mikrofonu, jednak czasami chciałbym zadać też pytanie, jeżeli pan pozwoli. Co do demografii - będzie nie tylko mniej studentów, ale generalnie nasze społeczeństwo będzie się starzeć. Czy uczelnia, czując społeczną odpowiedzialność, w jakiś sposób zamierza dostosowywać swoją ofertę kształcenia i kierunek kształcenia właśnie do tego wyzwania?



Tak, jak najbardziej. Zresztą to nie tylko kwestia uczelni, to też kwestia szpitali klinicznych, które znajdują się w ścisłej relacji z uczelnią, dla których uczelnia jest organem założycielskim, bo my to widzimy w szpitalach każdego dnia. Tak jak 20 lat temu liczba przyjęć z ostrego dyżuru i rodzaj chorób, z którymi musieliśmy się mierzyć, była zupełnie inna od tego, z czym mierzymy się teraz, więc jest to kwestia znacznego przeciążenia naszej bazy szpitalnej, związanej po prostu też z demografią, z tym że jesteśmy coraz starsi, że chorujemy na coraz więcej chorób, które coraz trudniej się czasami też leczy, że coraz więcej mamy sytuacji przewlekłych, w których nie zawsze udaje nam się uratować życie, ale czasami to życie później jest na nieco innym poziomie. 

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku musi odpowiadać nie tylko w kwestii dydaktyki i kształcenia, ale również w kwestii odpowiedzi za tę część systemu ochrony zdrowia, która leży w jego władaniu, czyli szpitale kliniczne i połączona z tym opieka specjalistyczna. 

Mamy tu bardzo wiele do zaoferowania, ale też bardzo liczymy na możliwość rozbudowy naszej bazy szpitalnej, bo służy ona naszym pacjentom, pacjentom z naszego miasta, z naszego regionu, zdając sobie sprawę, jak teraz bardzo przeciążonymi szpitalami jesteśmy, ile możemy zaoferować i jak ważną, po prostu statystycznie, liczbowo jesteśmy częścią podlaskiego systemu ochrony zdrowia, również białostockiego systemu ochrony zdrowia, to bardzo liczymy na to, że będziemy mogli rozbudować tę naszą bazę szpitalną. 



Co konkretnie? 



Chodzi nam tutaj o rozbudowę naszego kompleksu w Dojlidach, o te oddziały, które umożliwią właśnie odpowiedź na wyzwanie demograficzne. Czyli większą liczbę miejsc szpitalnych, łóżek dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, z chorobami internistycznymi, łóżek rehabilitacyjnych, łóżek dla pacjentów wymagających przewlekłej pielęgnacji, dla pacjentów onkologicznych, których bardzo wielu mamy już w tej chwili w naszych szpitalach. To są te inwestycje, które są przed nami, na które bardzo liczymy, ponieważ przede wszystkim będą one służyć naszym pacjentom, naszemu społeczeństwu.



Kolejny aspekt społecznej odpowiedzialności w czasach podwyższonego zagrożenia, który niewątpliwie teraz mamy, napięć geopolitycznych... Trudno, żeby Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształcił na kierunku, chociażby obronność, czy coś w tym kierunku. Czy widzicie jakieś pewne rozwiązania, w których również wy moglibyście się włączyć w cały system funkcjonowania państwa?



Oczywiście. Każda instytucja ma swoje miejsce w systemie i zresztą czas pandemii pokazał, kto jak może zareagować w różnego rodzaju sytuacjach. To był ten moment, kiedy Uniwersytet Medyczny i szpitale kliniczne, myślę, że zdały egzamin naprawdę na bardzo wysoką ocenę. W dużej mierze znaczna część tych działań, których zadaniem było przeciwdziałanie skutkom pandemii, była oparta na działaniach szpitali klinicznych, które przecież organizowały szpitale tymczasowe, czy Uniwersytetu Medycznego, który organizował na początku przecież całą diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

My zdajemy sobie sprawę z naszego potencjału, z naszej odpowiedzialności i tak jak reagowaliśmy w czasach pandemii, tak jesteśmy bardzo również przygotowani, będziemy przygotowywali się na różnego rodzaju inne kwestie i to jest coś, co oczywiście wymaga pełnej koordynacji, integracji z działaniami pozostałych instytucji, samorządu, państwa, również pozostałymi uczelniami. Myślę, że tutaj jesteśmy w stanie naprawdę stworzyć bardzo dobry scenariusz działań, jesteśmy do tego gotowi. 

Jako Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jesteśmy przygotowani naprawdę do szybkich reakcji w różnych sytuacjach. Nasz potencjał jest w tej kwestii do wykorzystania. Chcemy po prostu być otwartym wobec społeczeństwa uniwersytete  i taką instytucją, o której społeczność wie, że można na nią liczyć. Tak było, jest i tak będzie. 



Czy planujecie np. w tym kontekście jakiś nowy komponent na studiach, czy być może studia dyplomowe albo kursy dla społeczeństwa np. z zakresu pierwszej pomocy?



My rzeczywiście jesteśmy bardzo otwarci i w miarę możliwości zdobywania środków zewnętrznych jesteśmy w stanie, dzięki naszej kadrze, która posiada bardzo wysokie kompetencje, przygotowywać i być również otwartym na tego rodzaju akcje wobec społeczeństwa. Po pierwsze, jesteśmy do tego gotowi. To jest kwestia oczywiście czasu zawsze i zaangażowania ludzi poza tym, co robią już do tej pory. Jeżeli tylko pojawią się możliwości, które dadzą szansę na to, by tych ludzi wyciągnąć jeszcze bardziej ku społeczeństwu, które dadzą szansę na wygospodarowanie przez nich jeszcze dodatkowych tych gdzieś tam sekund, godzin, czasu, to oczywiście, że tak. 

My bardzo aktywnie działamy wobec wspomnianego wcześniej przez pana redaktora zjawiska pojawiania się tego niżu demograficznego poprzez szereg działań promocyjnych Uniwersytetu Medycznego, działań skierowanych również do seniorów, gdzie toczy się już bardzo wiele wspaniałych akcji organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tak będziemy działali również dalej. Jesteśmy na to bardzo otwarci w wielu aspektach. Pierwszej pomocy, ale też tej opieki dotyczącej osób, które często czują się wykluczone. 

Wciąż mówimy o czymś, co będzie tą największą naszą bolączką, tym największym, powiedzmy, realnym problemem, który pojawia się każdego dnia. Coraz bardziej, nie starzejące, ale dojrzewające społeczeństwo, z wszystkimi tego konsekwencjami, nie tylko zdrowotnymi, ale też społecznymi, bo szpitale często, nie tyle nawet uniwersytet medyczny, choć to również jest jego kwestia, ile szpitale, często stoją w obliczu rozwiązywania problemów nie tylko zdrowotnych, ale społecznych pacjentów, którzy do nas trafiają. 

Czasami pojawienie się pacjenta na SOR-ze w szpitalu to jest tylko wierzchołek góry lodowej, całej masy problemu, który za tym stoi. Zdajemy sobie sprawę ze swojego miejsca w systemie, ale jesteśmy otwarci na to, by jak najbardziej pomagać naprawdę temu społeczeństwu. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok