Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski

16.01.2024, 07:51, akt. 11:47

Pushbacki na razie nie są wstrzymane, ale trwają prace, by to zmienić - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Brzozowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wojewodowie spotkali się w Warszawie z szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim. Była to pierwsza taka narada w nowej kadencji parlamentu. Co z niej wynika dla naszego regionu? Między innymi o tym z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Jakie są ustalenia po wczorajszym spotkaniu w MSWiA? 



Jacek Brzozowski: Wczoraj pan minister spraw wewnętrznych i administracji zaprosił 16 wojewodów do siebie na taką pierwszą odprawę koordynacją, tak została ona nazwana. Oczywiście było to przede wszystkim spotkanie zapoznawcze. Jako wojewodowie mieliśmy okazję, żeby się poznać z panem ministrem, z kierownictwem MSWiA spotykaliśmy się wcześniej. Mogliśmy też przedstawić te pierwsze, wstępne wątki związane z funkcjonowaniem urzędów wojewódzkich. Rozmawialiśmy o pewnych wytycznych, które będziemy w najbliższym czasie realizowali. Oczywiście rozmowa była na dużym poziomie ogólności. Na szczegóły przyjdzie czas w najbliższych dniach i tygodniach. 



Swój urząd sprawuje pan już ponad trzy tygodnie. Czy już rozpoczął pan audyt? 



Dokładnie od 21 grudnia, kiedy została mi powierzona funkcja wojewody podlaskiego, w gronie pracowników Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęliśmy prace audytowe. Oczywiście to jest bardzo szerokie zagadnienie. Ten audyt musi być zrobiony jak najpełniej. W związku z tym potrzebujemy czasu. Liczę, że wstępne, ale już nie ogólne, a w dużej mierze uszczegółowione wyniki audytu będą znane do połowy lutego, być może jeszcze trochę wcześniej. Prace trwają, spraw jest sporo, ale mam nadzieję, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem i stworzymy raport wyjścia, czy też białą księgę rozpoczęcia pracy i podsumowania poprzednich ośmiu lat.



Czy przyjrzy się pan np. powołaniu szpitala covidowego w Łomży? 



Przyjrzymy się wszystkim sprawom, które budzą wątpliwości czy natury prawnej, czy natury etycznej, czy też pewien niepokój, jeżeli chodzi o odbiór społeczny. Jeżeli chodzi o kwestie covidowe, przyglądamy się nie tylko funkcjonowaniu czy procesowi powołania i funkcjonowania szpitala w Łomży, ale wszystkim kwestiom, które są związane z wydatkowaniem pieniędzy publicznych w okresie covidu. 



Co chciałby pan rozliczyć? 



Może na razie nie będę mówił o kwestiach rozliczeń. Ja tylko powiem, że dostałem wstępny raport Najwyższej Izby Kontroli, on wpłynął do urzędu w piątek (12.01) późnym popołudniem, od poniedziałku (15.01), czyli od wczoraj bardzo dokładnie go analizujemy. Oczywiście zapoznałem się z nim już w weekend. Tam pojawia się wiele kwestii budzących wątpliwości, o których pozwoli pani redaktor, że jeszcze nie powiem, ale wkrótce będą one przedstawione opinii publicznej i podejmiemy wtedy stosowne działania, co do dalszych dróg wyjścia z tego problemu.



Czy rekompensaty dla przedsiębiorców w strefie przygranicznej były sprawiedliwie dzielone?



Również w tej sprawie przeprowadzamy audyt. Ja mam świadomość tego, że ugody przed sądowe, które były zawierane, a środki wypłacane w formie rekompensat przez Skarb Państwa z jednej strony być może były niezadowalające z punktu widzenia przedsiębiorców, z drugiej strony te kwoty nie są małe. W związku z tym przyglądamy się temu. Ten audyt też w tym obszarze jest prowadzony po to, żeby bardzo dokładnie opinia publiczna mogła poznać, jakie środki były wydatkowane, komu były wydatkowane i czy to było rzeczywiście działanie celowe, czy być może było to zrobione niedobrze, ale to trzeba sprawdzić. 



Czy województwa ściany wschodniej powinny być uznane w Unii za rejony przyfrontowe? Między innymi ten temat był poruszany wczoraj na spotkaniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego z liderem białoruskich sił demokratycznych, szefem Narodowego Zarządu Antykryzysowego, członkiem Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Pawłem Łatuszką. 



Spotykam się dzisiaj z panem Pawłem Łatuszką. To będzie kolejne nasze spotkanie. Wcześniej jako pracownik urzędu miasta miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniach pana prezydenta z panem Pawłem Łatuszką i panią Swiatłaną CichanouskąPozwoli pani, że najpierw odbędę rozmowę z panem Pawłem Łatuszką. On sygnalizował także wczoraj u państwa na antenie wątki, które będzie chciał poruszyć podczas rozmowy ze mną i wtedy będę mógł w pełni odnieść się do tych kwestii, którymi zainteresowana jest strona białoruska. 



Już może pan wstępnie powiedzieć, na jaką pomoc Białorusini przebywający na emigracji w Polsce mogą liczyć ze strony polskiego rządu? 



Strona polska stała i stoi na straży tych procesów także demokratyzacji Białorusi. Wspiera oczywiście opozycję demokratyczną i te dążenia do demokratyzacji Białorusi. Oczywiście mamy dużą diasporę białoruską, nie tylko na Podlasiu, w Białymstoku, ale w Polsce i wydaje mi się, że tutaj Polska wywiązuje się wzorowo jako państwo z tych swoich obowiązków. Oczywiście pewnie jakieś problemy są, ale będę właśnie o nich dzisiaj rozmawiał z panem Pawłem Łatuszką. Potem oczywiście do ministerstwa spraw wewnętrznych, a także do ministerstwa spraw zagranicznych prześlę notatkę z tego spotkania i pewnie jakieś te problemy, które zostaną przez pana Pawła Łatuszkę wskazane. 



Skoro mówimy o problemach, to problemem wciąż są pushbacki. 



To jest kwestia granicy. Jeżeli chodzi o Podlasie, to jest najdłuższy odcinek granicy polsko-białoruskiej. W swoim exposé prezes rady ministrów wskazał bardzo ogólne, ale też istotne rekomendacje co do prac, które powinny być realizowane w zakresie wprowadzenia rozwiązań dotyczących stabilizacji tej sytuacji. Osobą w resorcie, czyli w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialną za przygotowanie kompleksowego programu, a potem nie tylko w wersji takiej bardzo, powiedziałbym, filozoficznej, ale potem także spisanej w formie aktu prawnego, czyli ustawy, np. jest prof. Maciej Duszczyk - wybitny specjalista od spraw migracji. On zwraca uwagę na cztery bardzo konkretne wątki, które powinny być kompleksowo, całościowo uwzględnione. 

Po pierwsze wzmacnianie granicy. Tu żadnego odstępstwa w tej kwestii ze strony rządu nie będzie. To dalsze wzmacnianie granicy dotyczy kilku rzeczy, np. dokończenie perymetrii na rzece Świsłocz i Bugu, a także inne rzeczy techniczne, które można zrobić, żeby ta granica była wzmocniona. Po drugie i chyba najważniejsze - bezpieczeństwo. Bezwzględne bezpieczeństwo na granicy, ale uwzględniające humanitaryzm i prawa człowieka. Po trzecie to jest pomoc państwa tak zwanym rejonom nadgranicznym. Pani redaktor już była uprzejma o tym wspomnieć. To jest kwestia właśnie stabilizacji tej sytuacji względem społeczeństwa i społeczności lokalnej w zakresie ekonomicznym, i w każdym innym. I po czwarte - o tym też mówi pan prof. Duszczyk i to jest jeden z tych elementów tej całej układanki - to jest jakby polonizacja całej dyskusji na forum Unii Europejskiej w zakresie ochrony także granicy Unii Europejskiej. 



Jak pogodzić interesy mieszkańców terenów przygranicznych z humanitaryzmem?



Ja wierzę w wiedzę, rozsądek, kompetencje osób, które nad tym pracują. Pan minister zapowiedział, że do końca stycznia ten pierwszy projekt będzie przedstawiony opinii publicznej.



Czyli jest szansa, że do końca stycznia to rozporządzenie o pushbackach będzie uchylone albo złagodzone?



Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Trzeba by było o to zapytać pana ministra. Natomiast wiem jedno - pan minister zapowiedział nawet we wczorajszym, swoim dużym artykule prasowym, że do końca stycznia te pierwsze duże rekomendacje zostaną przedstawione opinii publicznej. 



Powołał pan już 13 pełnomocników. Będą kolejne stanowiska? 



Tak. Ja już zażartowałem, że w tym pierwszym etapie to była szczęśliwa trzynastka, a teraz dążymy do piętnastki, którą nazwałem fantastyczną piętnastą. Mam nadzieję, że w najbliższy czwartek (18.01) uda się powołać kolejnych dwóch bardzo ważnych z mojego punktu widzenia pełnomocników. Pierwszym pełnomocnikiem albo pełnomocniczką, bo to będzie pani, będzie pełnomocniczka od spraw dzieci i młodzieży, która mam nadzieję, będzie w stanie pomóc mi w tych wielu ważnych obszarach, chociażby zdrowia psychicznego dzieci i tych kwestii związanych z edukacją.



Zdradzi pan nazwisko? 



We czwartek. Ale będzie to wybitna specjalistka w zakresie problematyki, o której mówię, związana z Uniwersytetem w Białymstoku. To jedyna podpowiedź, którą mogę w tej chwili pani przedstawić. Natomiast drugą osobą, równie istotną i ważną z punktu widzenia regionu, w którym mieszkamy, będzie pełnomocnik wojewody do spraw ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia. Długa nazwa, ale problem jest ważny i mam nadzieję na bardzo dobrą współpracę pomiędzy Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który mam nadzieję zostanie wkrótce powołany, a właśnie doradcą wojewody w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





IGRZYSKA 2024

PNBC

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok