Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski

16.01.2024, 07:51, akt. 11:47

Pushbacki na razie nie są wstrzymane, ale trwają prace, by to zmienić - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Brzozowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wojewodowie spotkali się w Warszawie z szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim. Była to pierwsza taka narada w nowej kadencji parlamentu. Co z niej wynika dla naszego regionu? Między innymi o tym z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Jakie są ustalenia po wczorajszym spotkaniu w MSWiA? 



Jacek Brzozowski: Wczoraj pan minister spraw wewnętrznych i administracji zaprosił 16 wojewodów do siebie na taką pierwszą odprawę koordynacją, tak została ona nazwana. Oczywiście było to przede wszystkim spotkanie zapoznawcze. Jako wojewodowie mieliśmy okazję, żeby się poznać z panem ministrem, z kierownictwem MSWiA spotykaliśmy się wcześniej. Mogliśmy też przedstawić te pierwsze, wstępne wątki związane z funkcjonowaniem urzędów wojewódzkich. Rozmawialiśmy o pewnych wytycznych, które będziemy w najbliższym czasie realizowali. Oczywiście rozmowa była na dużym poziomie ogólności. Na szczegóły przyjdzie czas w najbliższych dniach i tygodniach. 



Swój urząd sprawuje pan już ponad trzy tygodnie. Czy już rozpoczął pan audyt? 



Dokładnie od 21 grudnia, kiedy została mi powierzona funkcja wojewody podlaskiego, w gronie pracowników Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęliśmy prace audytowe. Oczywiście to jest bardzo szerokie zagadnienie. Ten audyt musi być zrobiony jak najpełniej. W związku z tym potrzebujemy czasu. Liczę, że wstępne, ale już nie ogólne, a w dużej mierze uszczegółowione wyniki audytu będą znane do połowy lutego, być może jeszcze trochę wcześniej. Prace trwają, spraw jest sporo, ale mam nadzieję, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem i stworzymy raport wyjścia, czy też białą księgę rozpoczęcia pracy i podsumowania poprzednich ośmiu lat.



Czy przyjrzy się pan np. powołaniu szpitala covidowego w Łomży? 



Przyjrzymy się wszystkim sprawom, które budzą wątpliwości czy natury prawnej, czy natury etycznej, czy też pewien niepokój, jeżeli chodzi o odbiór społeczny. Jeżeli chodzi o kwestie covidowe, przyglądamy się nie tylko funkcjonowaniu czy procesowi powołania i funkcjonowania szpitala w Łomży, ale wszystkim kwestiom, które są związane z wydatkowaniem pieniędzy publicznych w okresie covidu. 



Co chciałby pan rozliczyć? 



Może na razie nie będę mówił o kwestiach rozliczeń. Ja tylko powiem, że dostałem wstępny raport Najwyższej Izby Kontroli, on wpłynął do urzędu w piątek (12.01) późnym popołudniem, od poniedziałku (15.01), czyli od wczoraj bardzo dokładnie go analizujemy. Oczywiście zapoznałem się z nim już w weekend. Tam pojawia się wiele kwestii budzących wątpliwości, o których pozwoli pani redaktor, że jeszcze nie powiem, ale wkrótce będą one przedstawione opinii publicznej i podejmiemy wtedy stosowne działania, co do dalszych dróg wyjścia z tego problemu.



Czy rekompensaty dla przedsiębiorców w strefie przygranicznej były sprawiedliwie dzielone?



Również w tej sprawie przeprowadzamy audyt. Ja mam świadomość tego, że ugody przed sądowe, które były zawierane, a środki wypłacane w formie rekompensat przez Skarb Państwa z jednej strony być może były niezadowalające z punktu widzenia przedsiębiorców, z drugiej strony te kwoty nie są małe. W związku z tym przyglądamy się temu. Ten audyt też w tym obszarze jest prowadzony po to, żeby bardzo dokładnie opinia publiczna mogła poznać, jakie środki były wydatkowane, komu były wydatkowane i czy to było rzeczywiście działanie celowe, czy być może było to zrobione niedobrze, ale to trzeba sprawdzić. 



Czy województwa ściany wschodniej powinny być uznane w Unii za rejony przyfrontowe? Między innymi ten temat był poruszany wczoraj na spotkaniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego z liderem białoruskich sił demokratycznych, szefem Narodowego Zarządu Antykryzysowego, członkiem Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Pawłem Łatuszką. 



Spotykam się dzisiaj z panem Pawłem Łatuszką. To będzie kolejne nasze spotkanie. Wcześniej jako pracownik urzędu miasta miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniach pana prezydenta z panem Pawłem Łatuszką i panią Swiatłaną CichanouskąPozwoli pani, że najpierw odbędę rozmowę z panem Pawłem Łatuszką. On sygnalizował także wczoraj u państwa na antenie wątki, które będzie chciał poruszyć podczas rozmowy ze mną i wtedy będę mógł w pełni odnieść się do tych kwestii, którymi zainteresowana jest strona białoruska. 



Już może pan wstępnie powiedzieć, na jaką pomoc Białorusini przebywający na emigracji w Polsce mogą liczyć ze strony polskiego rządu? 



Strona polska stała i stoi na straży tych procesów także demokratyzacji Białorusi. Wspiera oczywiście opozycję demokratyczną i te dążenia do demokratyzacji Białorusi. Oczywiście mamy dużą diasporę białoruską, nie tylko na Podlasiu, w Białymstoku, ale w Polsce i wydaje mi się, że tutaj Polska wywiązuje się wzorowo jako państwo z tych swoich obowiązków. Oczywiście pewnie jakieś problemy są, ale będę właśnie o nich dzisiaj rozmawiał z panem Pawłem Łatuszką. Potem oczywiście do ministerstwa spraw wewnętrznych, a także do ministerstwa spraw zagranicznych prześlę notatkę z tego spotkania i pewnie jakieś te problemy, które zostaną przez pana Pawła Łatuszkę wskazane. 



Skoro mówimy o problemach, to problemem wciąż są pushbacki. 



To jest kwestia granicy. Jeżeli chodzi o Podlasie, to jest najdłuższy odcinek granicy polsko-białoruskiej. W swoim exposé prezes rady ministrów wskazał bardzo ogólne, ale też istotne rekomendacje co do prac, które powinny być realizowane w zakresie wprowadzenia rozwiązań dotyczących stabilizacji tej sytuacji. Osobą w resorcie, czyli w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialną za przygotowanie kompleksowego programu, a potem nie tylko w wersji takiej bardzo, powiedziałbym, filozoficznej, ale potem także spisanej w formie aktu prawnego, czyli ustawy, np. jest prof. Maciej Duszczyk - wybitny specjalista od spraw migracji. On zwraca uwagę na cztery bardzo konkretne wątki, które powinny być kompleksowo, całościowo uwzględnione. 

Po pierwsze wzmacnianie granicy. Tu żadnego odstępstwa w tej kwestii ze strony rządu nie będzie. To dalsze wzmacnianie granicy dotyczy kilku rzeczy, np. dokończenie perymetrii na rzece Świsłocz i Bugu, a także inne rzeczy techniczne, które można zrobić, żeby ta granica była wzmocniona. Po drugie i chyba najważniejsze - bezpieczeństwo. Bezwzględne bezpieczeństwo na granicy, ale uwzględniające humanitaryzm i prawa człowieka. Po trzecie to jest pomoc państwa tak zwanym rejonom nadgranicznym. Pani redaktor już była uprzejma o tym wspomnieć. To jest kwestia właśnie stabilizacji tej sytuacji względem społeczeństwa i społeczności lokalnej w zakresie ekonomicznym, i w każdym innym. I po czwarte - o tym też mówi pan prof. Duszczyk i to jest jeden z tych elementów tej całej układanki - to jest jakby polonizacja całej dyskusji na forum Unii Europejskiej w zakresie ochrony także granicy Unii Europejskiej. 



Jak pogodzić interesy mieszkańców terenów przygranicznych z humanitaryzmem?



Ja wierzę w wiedzę, rozsądek, kompetencje osób, które nad tym pracują. Pan minister zapowiedział, że do końca stycznia ten pierwszy projekt będzie przedstawiony opinii publicznej.



Czyli jest szansa, że do końca stycznia to rozporządzenie o pushbackach będzie uchylone albo złagodzone?



Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Trzeba by było o to zapytać pana ministra. Natomiast wiem jedno - pan minister zapowiedział nawet we wczorajszym, swoim dużym artykule prasowym, że do końca stycznia te pierwsze duże rekomendacje zostaną przedstawione opinii publicznej. 



Powołał pan już 13 pełnomocników. Będą kolejne stanowiska? 



Tak. Ja już zażartowałem, że w tym pierwszym etapie to była szczęśliwa trzynastka, a teraz dążymy do piętnastki, którą nazwałem fantastyczną piętnastą. Mam nadzieję, że w najbliższy czwartek (18.01) uda się powołać kolejnych dwóch bardzo ważnych z mojego punktu widzenia pełnomocników. Pierwszym pełnomocnikiem albo pełnomocniczką, bo to będzie pani, będzie pełnomocniczka od spraw dzieci i młodzieży, która mam nadzieję, będzie w stanie pomóc mi w tych wielu ważnych obszarach, chociażby zdrowia psychicznego dzieci i tych kwestii związanych z edukacją.



Zdradzi pan nazwisko? 



We czwartek. Ale będzie to wybitna specjalistka w zakresie problematyki, o której mówię, związana z Uniwersytetem w Białymstoku. To jedyna podpowiedź, którą mogę w tej chwili pani przedstawić. Natomiast drugą osobą, równie istotną i ważną z punktu widzenia regionu, w którym mieszkamy, będzie pełnomocnik wojewody do spraw ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia. Długa nazwa, ale problem jest ważny i mam nadzieję na bardzo dobrą współpracę pomiędzy Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który mam nadzieję zostanie wkrótce powołany, a właśnie doradcą wojewody w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.


Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.


Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok