Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

28.12.2023, 07:22, akt. 09:29

"Należy robić wszystko, by polsko-białoruska granica stała się jak najtrudniejsza do przejścia. Trzeba pamiętać, że nieuchronność wydalenia jest ważna" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Część polityków nowej koalicji tworzącej rząd chce zmiany podejścia do cudzoziemców nielegalnie dostających się z Białorusi do Polski. Do zakończenia stosowania tak zwanych push-backów zdecydowanie nawołuje m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno. Czy jest na możliwe? W jaki sposób to zorganizować? Między innymi o tym z ekspertem ds. bezpieczeństwa prof. Danielem Boćkowskim z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Nowa władza, nowe pomysły na zarządzanie sytuacją na pograniczu. Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno wystąpił w tej sprawie z oficjalną interwencją do nowego wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. Parlamentarzysta uważa, że możliwe jest zachowanie szczelności granicy przy skończeniu z pushbackami. Czy zgadza się pan z takim stwierdzeniem? 



prof. Daniel Boćkowski: Z czasem mam nadzieję, że tak. Natomiast pamiętajmy o jednym - szczelność granicy czy nieszczelność nie wynika tylko i wyłącznie z tego, jak bardzo płot jest dobry lub nie do przechodzenia, natomiast z tego, ile jest odpowiedniej służby w terenie, która jest w stanie zareagować na informacje z czujników, pilnować w głębi całego naszego terytorium tego wszystkiego, co kryje się za przekroczeniem granicy, bo tak naprawdę granicy nie przekraczają przypadkowi ludzie. Tę granicę przechodzą w sposób zorganizowany specjalnie przygotowane grupy, które płacą za możliwość przejścia w różnej skali pieniądze. W zależności od tego są przeprowadzani bezpośrednio do samochodu lub muszą sami przejść. Są wspierani przez służby. Nie chcą pod żadnym pozorem zostać złapani. 

Sam pushback rzeczywiście można by traktować jako taką formę zachowania, które jest niegodziwe w XXI wieku. Choć nie jedno państwo to realizuje. Żebyśmy nie musieli używać tego typu działań, musielibyśmy zupełnie jeszcze inaczej uszczelnić tę granicę i pamiętać o jednym, że my teraz walczymy z doskonale zorganizowanym procederem przestępczym polegającym na przerzucie i przemycie ludzi przez granicę, wspieranym na dodatek przez służby graniczne Białorusi. I to jest zadanie, które jest bardzo trudno skutecznie rozwiązać, bowiem wyzwań jest niezwykle dużo, choćby nasycenie ludźmi - to jest raz, a dwa - doprowadzenie do tego, żeby tym osobom nie opłacało się przechodzić. 

Te osoby przechodzą dlatego, że one wcześniej mają dogadanych przewodników, dogadany transport spod granicy, który wiezie ich bezpośrednio do Niemiec. Dla tych ludzi ten mur czy wszystko to, co się dzieje, to jest tylko krótki problem logistyczny. Jeżeli zostaną cofnięci, to po prostu próbują jeszcze raz, bo mają pinezki i mają informacje, którędy mają przejść, gdzie będzie na nich ten transport czekał. Oczywiście trafiają ludzie, którzy nie mają opłaconych tych wszystkich luksusów i rzeczywiście cofanie cały czas jest dla nich niebezpieczne, ale w wielu przypadkach groźba, że trafi się do ośrodka czy do obozu dla uchodźców, gdyby takie obozy istniały, to jest większy problem niż to, że kogoś się cofnie na drugą stronę.



Powiedzieć jest łatwo, ale jak zorganizować cały system, by weryfikować migrantów, nie zatkać i tak przepełnionych ośrodków dla cudzoziemców, odsyłać ich do krajów pochodzenia, co jest z pewnością kosztowne, a także proponować pozostanie w kraju tym, którzy wcale tego nie chcą. 



Gdybyśmy mieli do czynienia z wędrówką jakichś osób, które z powodu sytuacji wewnętrznej po drugiej stronie kraju decydują się na takie ryzyko, bo szukają takiego miejsca na razie do przetrwania, to być może byłoby to jakoś do zrealizowania. Natomiast my mamy do czynienia z gigantycznym biznesem, który jest pod kontrolą także różnego rodzaju grup przestępczych, który jest pod kontrolą służb specjalnych, w który ci ludzie idą, bo mają "gwarantowane dotarcie do określonego celu" jak zapłacą. Mamy przygotowane z góry cenniki za każde działanie: za przejście, za przerzut, za dowóz. Mamy dziesiątki różnego rodzaju stron, portali czy też różnych miejsc na Facebooku, Twitterze, gdzie ci ludzie cały czas porozumiewają się, pytają, którędy najlepiej iść, który szlak jest dobry. 



W takim razie czy można, a jeżeli tak, to jak uderzyć właśnie w to źródło? 



W źródło nie mamy szansy uderzyć. Dlatego, że nawet nasze próby wysyłania informacji, że to nic nie da, przegrywają z informacją od ludzi, którzy mówią, że bez problemu da się to zrobić: "dasz nam 1700 euro i cię przerzucimy". TikTok jest pełny filmików ludzi, którzy przeszli granicę, którzy są w Niemczech. Nasz cel to jest przede wszystkim doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby w ramach Unii Europejskiej, wsparcia unijnego zablokować, a więc jak najskuteczniej chronić granice. Ale nieuchronną częścią będzie decyzja, czy jeżeli nie wycofujemy tych ludzi za granicę, to gdzie ich mamy umieścić? Jeżeli oni wszyscy, którzy przejdą i zostaną przez nas złapani, muszą znaleźć się w ośrodkach, to my tych ośrodków nie mamy, nie mamy tych obozów. Nie mamy ludzi przeszkolonych do sprawdzania jakie mają informacje, skąd oni tak naprawdę są, czy kłamią. 

Mało tego - ci wszyscy ludzie zatrzymani na naszej granicy tak naprawdę zmarnowali cały pieniądz, który zainwestowali w tę swoją podróż. Ich celem są Niemcy, więc oni zrobią wszystko, by z naszych ośrodków, miejsca odosobnienia i innych rzeczy uciekać. Często jest tak, że ci ludzie po kilku miesiącach rozpoczynają procedurę, nie muszą być przetrzymywani. Oni natychmiast uciekają do Niemiec i tam się pojawiają. 

Niedługo my będziemy dostawać ich z powrotem. Nasz problem to jest nie tylko problem tych, którzy masowo przekraczają tę granicę z jednej strony, ale tych, którzy będą odsyłani. Ogromne zadanie jest przed państwem polskim i trudno powiedzieć, czy da się w sposób bezwzględny odciąć tę granicę. Należy robić wszystko, by ta granica stała się jak najtrudniejsza do przejścia i pamiętać o tym, że nieuchronność wydalenia jest ważna. Natomiast czy nam się uda zrobić tę nieuchronność, to najpierw trzeba ustalić wszystkie dane, a bez współpracy z innymi policjami, z innymi służbami szwedzkimi, niemieckimi, które mają do czynienia z migrantami, z funkcjonariuszami, którzy potrafią np. dialekty odróżniać czy ustalić, kto skąd tak naprawdę pochodzi - nie da się tego zrobić. To jest gigantyczna praca, w której potrzebujemy wsparcia sąsiadów, którzy ten problem w ten czy inny sposób rozpracowują dużo dłużej od nas. 



Tymczasem, panie profesorze, jak informuje Straż Graniczna, spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, bo od początku tego roku to było niemal 26 tys. przypadków, w październiku 2000, w listopadzie 1,5 tysiąca, a w tym miesiącu około 390 przypadków. Jaka może być tego przyczyna? 



Większość ludzi, kiedy tylko otworzył się szlak fiński w nadziei, że tam będzie łatwiej, pojechała w tamtą stronę. Z kolei część osób bardzo dokładnie znając już warunki pogodowe, pyta na różnego rodzaju forach czy i jak ciężko jest teraz, jak zimno, jak mokro, jak ciężko jest przejść przez las. Ponieważ Finowie skutecznie też poblokowali swoje przejścia, a u nich przez las już się nie da, myślę, że część z tych osób wróci przez Rosję i Białoruś na naszą granicę. Ewentualnie też znowu pootwierają się te zapowiadane czy informowane szlaki z Turcji, czy innych krajów. 



Mamy taką informację, że jedna z tureckich linii lotniczych wprowadza bezpośrednie loty pomiędzy Turcją a Białorusią prosto do Mińska. Podobno nawet w okazyjnych cenach. 



Tak, ale to nie jest takie szokujące i wcale się nie zwiększy gwałtownie, dlatego że większość tych osób, które teraz są, one w ten czy inny sposób dostają się np. do Rosji na wizach różnego rodzaju i za kilkaset euro są przewożone aż na granicę. 



To jeszcze na koniec pytanie o pakiet migracyjny. Przy tych całych okolicznościach na pograniczu polsko-białoruskim, przy napływie uchodźców z Ukrainy przed rokiem, którzy przecież wciąż są w naszym kraju, co ten pakt migracyjny tak naprawdę oznacza dla naszego kraju? 



Wszystko zależy jak potraktujemy założenia pakietu migracyjnego, bo jeśli jesteśmy celem tej masowej migracji, to dobrze rozegrany pakt migracyjny może nam pomóc, ponieważ będziemy mogli oczekiwać wszelkiego możliwego wsparcia ze strony innych krajów Unii Europejskiej w zabezpieczaniu granicy, w budowaniu struktur, obsłudze pomocy, np. jak zacznie za dużo być tych osób, w rozpatrywaniu podań, ustalaniu kim są itd. W pewnym momencie możemy się niewiele różnić od sytuacji włoskiej, gdzie potrzeba będzie ludzi do wsparcia, rozpatrywania wniosku, bo jeżeli ci ludzie będą przychodzić, zostawać w naszych ośrodkach dla uchodźców, to przecież one się momentalnie zatkają. Jeżeli będziemy jasno i klarownie stawiać zasady, że to nie jest tak, że my mamy przyjmować dodatkowo uchodźców, tylko my tak naprawdę jesteśmy krajem, który jest na linii frontu i wtedy możemy próbować rozegrać ten pakt także pod siebie. 

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Anna Daszuta-Zalewska

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
21.01.2025

Jakie innowacje powstają w Białymstoku i jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? M.in. o to zapytamy gościa Rozmowy Dnia - Annę Daszutę-Zalewską.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
20.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.


Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.


Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.


Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.


Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok