Radio Białystok | Gość | prof. Tomasz Dubowski [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

23.11.2023, 08:20, akt. 08:04

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński
prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Tomaszem Dubowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Parlament Europejski poparł projekt zmian w unijnych traktatach. Za raportem w tej sprawie głosowało 291 europosłów, przeciw było 274, od głosu wstrzymało się 44.

Główne założenia projektu to niemal całkowite ograniczenie prawa weta państw członkowskich w takich sprawach jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo czy podatki. Euro miałoby być walutą obowiązującą w całej Unii.

Czy stracimy suwerenne państwo polskie na rzecz europejskiego superpaństwa? O tym Renata Reda rozmawia z profesorem Tomaszem Dubowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.


Renata Reda: Czy urzędnicy w Brukseli będą decydować w sprawie edukacji w Polsce, podatków, bezpieczeństwa?

Tomasz Dubowski: To wszystko zależy od tego czy w ogóle i jakie zmiany w traktatach zostaną wprowadzone. 


A te proponowane są wielce prawdopodobne?

Na ten moment jesteśmy w sytuacji takich bardzo, bardzo wstępnych debat, dyskusji na temat propozycji zmian w traktatach. Trudno przewidzieć jak ta historia się skończy, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że Unia co jakiś czas pewne reformy przechodzić będzie, bo jest to naturalna kolej rzeczy. Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać. I temu służyć mogą zmiany w traktatach. 


Propozycje dotyczą między innymi polityki zagranicznej, ochrony granic, ochrony cywilnej, przemysłu, a także obowiązkowego euro. 

To są kwestie w ramach których Unia spotyka największe wyzwania. Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, od lat mówi się o tym, że jest to taka polityka, w której Unia Europejska mogłaby być bardziej skuteczna. Oczywiście propozycje, jakie są przedstawiane budzą dyskusję i to jest naturalna rzecz, natomiast tu trzeba odróżnić dyskusję o planach, propozycjach od tego co finalnie, jeśli w ogóle, wejdzie w życie. 


Kiedy ewentualnie moglibyśmy się spodziewać jakichś wiążących decyzji?

To wszystko zależy od państw członkowskich. Na razie jesteśmy na etapie debaty w parlamencie europejskim. Parlament europejski owszem, jest zaangażowany w proces zmian traktatów, ale nie w formie decydenta, nie on o tym decyduje. To, że debata w parlamencie się toczy, to chyba dobrze. Poprzez dyskusję, dosyć często odnajdujemy drogę do rozwiązań, dobrych, konstruktywnych, akceptowalnych przez wiele stron. A poza tym, nie zapominajmy, że Parlament Europejski jest tym gremium, które nie jest jakąś tam tajemniczą siłą z Brukseli, tylko jest instytucją Unii Europejskiej w której my obywatele jesteśmy reprezentowani przez posłów, których sami bezpośrednio wybieramy. I chyba dobrze, że na takim forum tego rodzaju dyskusje się toczą, że my o nich wiemy. Oceniam to pozytywnie. 


A co właściwie wczoraj się stało? Bo samo głosowanie było zaskakujące, bo tylko 17 głosów zdecydowało, że dalsze procedowanie w sprawie zmiany traktatów unijnych jest w ogóle możliwe. Czy szanse na przyjęcie tych zmian są, czy jednak nie?

Zmiany ostateczne w traktatach zależą od decyzji państw członkowskich. I to wszystkich. Zgoda wszystkich jest wymagana, żeby jakiekolwiek zmiany weszły w życie, jeżeli mówimy oczywiście o normalnej, zwykłej procedurze zmian traktatów. A ponieważ tutaj dotykamy kwestii kompetencji Unii Europejskiej, ewentualnego poszerzenia, to wydaje się, że ta normalna procedura będzie procedurą właściwą. 

Nie uzależniałbym absolutnie od tego co się stało w Parlamencie Europejskim tego, czy te zmiany wejdą w życie, w jakim kształcie i kiedy. 


To może trwać kilka lat?

Może. Oczywiście że może. 


Czy po drodze te zmiany też będą?

Z pewnością. Ponieważ czym innym jest stanowisko Parlamentu Europejskiego, sił politycznych, które są w nim obecne, a inne zapatrywania na te kwestie mogą mieć rządy państw członkowskich. I to też jest naturalna kwestia, ale póki co to państwa właśnie o tych zmianach decydują i od ich woli, czy też od woli instytucji, które reprezentują te państwa i od samych państw te kwestie będą zależały. Kwestie terminów, kształtu zmian i tego, czy one rzeczywiście wejdą w życie. 


A dlaczego te zmiany są proponowane? 

Tak jak wspomnieliśmy, świat się zmienia wokół Unii Europejskiej, sama Unia Europejska się zmienia. Zmieniają się państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ta tendencja do zmiany jest naturalna. Przecież Unia Europejska w ostatnich dekadach przeszła chociażby bardzo poważną reformę ustrojową poprzez traktat z Lizbony. To było kilkanaście lat temu. Wcześniej Nicea, Amsterdam. Tych traktatów rewizyjnych było kilka. Przychodzą takie momenty, kiedy pewne zmiany rzeczywiście są uzasadnione, a przynajmniej dyskusja o pewnych zmianach wydaje się uzasadniona. Nie ma w tym nic nienormalnego. To jest dość naturalna kolej rzeczy, jeżeli mówimy o takiej organizacji jaką jest Unia Europejska.


Traktaty powinny być zmieniane, bo Unia jednak się zmienia, przyjmuje nowych członków. W jakim kierunku powinno to wszystko podążać?

Mnie jako prawnikowi trudno jest to oceniać, bo musiałbym wejść w rolę państw członkowskich, które o tym będą decydować. Na pewno, nawet w tej debacie, jaką obserwujemy dzisiaj pojawiają się kwestie, nad którymi warto się zastanowić. To znaczy - czy rzeczywiście nie warto wzmocnić, usprawnić sposobu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej poprzez rozszerzenie możliwości głosowania większością kwalifikowaną. Czy nie jest zasadne, by poszerzyć nieco kompetencje Unii Europejskiej?

Oczywiście, ja domyślam się, że z wielu stron mogą paść argumenty, że to jest niebezpieczne z perspektywy samych państw członkowskich, ale po pierwsze - jeśli Unia Europejska ma dla tych państw członkowskich pewne cele realizować, pewne zadania wykonywać, to ona musi być przy tym skuteczna. Unia sparaliżowana, Unia niezdolna do działania nikomu nie służy. 

Poza tym - też pamiętajmy - zmiany, jeśli miałyby w takim kierunku pójść, to one muszą być przez państwa członkowskie zaakceptowane. Natomiast jeżeli Unia rzeczywiście miałaby pójść tutaj w stronę takiego wzmocnienia swoich kompetencji, czy też ich poszerzenia, tudzież w stronę usprawniania...


...kosztem suwerenności państw. 

Tak, ale państwa są świadome tego, że przystępując do Unii Europejskiej pozwoliły tej Unii część swoich kompetencji wykonywać. Państwa się na to zgodziły, więc tutaj trudno mieć teraz do Unii pretensje. 

Ja protestuję przeciwko takiemu wyrażeniu, że Unia zabiera. Unia nie jest bytem, który coś państwom sam z siebie mógłby zabrać. W tej kwestii jednak decydujące są decyzje państw członkowskich. Unia zabierze nam tyle, na ile państwa członkowskie pozwolą. Ja wiem, że temat suwerenności to temat bardzo nośny i wdzięczny w wymiarze debaty politycznej. Natomiast w moim przekonaniu utrata suwerenności nam nie grozi, ponieważ, tak jak mówiłem - z jednej strony musielibyśmy się na te zmiany zgodzić, a z drugiej - do tego nie zachęcam, ale przykład niedawnej historii pokazuje, że też w Unii Europejskiej nikt nikogo na siłę nie jest w stanie utrzymać. Jeżeli jakieś państwo dojdzie do wniosku, że to w jakim kierunku Unia podąża i jak się zmienia mu nie odpowiada, jeśli np. naród danego państwa podejmie taką decyzję, to z Unii Europejskiej można zgodnie z traktatami wystąpić. Nie uważam, żeby to był dobry kierunek, natomiast trzeba pamiętać o tym, że zanim będziemy ferować wyroki o suwerenności, to pamiętajmy, że tutaj naprawdę bardzo wiele zależy od samych państw członkowskich. I to jaka ta Unia będzie, zależy od ich decyzji. 


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk

wiceminister obrony narodowej
12.11.2024

Ministerstwo Obrony Narodowej dementuje pojawiające się spekulacje o planowanych wywłaszczeniach pod budowę umocnień Tarczy Wschód. Wiceministrowie Obrony Narodowej oraz przedstawiciele sztabu generalnego po raz pierwszy spotkali się z podlaskimi samorządowcami i mieszkańcami, by oficjalnie porozmawiać o planach dotyczących budowy umocnień w strefie przygranicznej.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok