Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

9.11.2023, 07:36, akt. 12:11

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75%. Co ta decyzja oznacza dla Polaków i polskiej gospodarki? O tym z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski. 



Adam Janczewski: Co pokazała swoją decyzją Rada Polityki Pieniężnej, że w gospodarce jest ani lepiej, ani gorzej?



prof. Robert Ciborowski: Myślę, że można tę decyzję odczytywać na dwa sposoby czy w dwóch kierunkach. To znaczy po pierwsze, że Rada Polityki Pieniężnej jednak przesadziła nieco dwa miesiące temu i zbyt szybko obniżyła stopy procentowe o 0,75 punktu, więc teraz troszeczkę utrzymuje większą stabilność, jeśli chodzi o zmianę tych stóp. Po drugie - wydaje mi się, że jednak spodziewa się, że pod koniec roku będziemy mieli lekkie odbicie inflacji w górę i nie warto już teraz bardziej obniżać tych stóp, bo być może, zaznaczam, na przełomie roku trzeba będzie myśleć o tym, żeby jednak je bardziej podnieść. Chociaż, patrząc na to, to te stopy oczywiście ciągle są za niskie, bo proszę pamiętać, że my jako gospodarka, która dogania kraje wysoko rozwinięte, zależy nam na tym, żeby tworzyć kapitał. Kapitał się tworzy z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają. Niestety tak się nie dzieje i mam nadzieję, że szczególnie na przełomie roku Rada Polityki Pieniężnej będzie myśleć o tym, jak wrócić do dodatnich stóp procentowych w gospodarce.



O inflację jeszcze zapytam pana. Jeszcze co do decyzji Rady, to może Rada pokazała nam, że skończyły się wybory po prostu?



Być może. Proszę pamiętać, że różne decyzje zawsze się nakładają na cykle polityczne. Cykl ekonomiczny, cykl polityczny bardzo często są zbieżne. I może tak być, że przed wyborami jednak potrzebny był ten sygnał do obniżki stóp procentowych, a teraz, tak jak powiedziałem, raczej powinniśmy patrzeć ostrożnościowo w kontekście tego, jak będzie wyglądać koniec roku czy przełom roku.



A może NBP czeka też na sformowanie kolejnego rządu, by wiedzieć, czego się spodziewać i jaką politykę fiskalną obrać?



Na pewno tak, bo proszę pamiętać, że czeka nas jeszcze kwestia budżetowa. Czekają nas decyzje dotyczące tak fundamentalnych rzeczy jak ceny energii, tarcza energetyczna, którą ciągle mamy, jak podatki dotyczące żywności, jak podwyżki w budżetówce etc. I to są decyzje, które w zasadniczy sposób przełożą się na to, jak później będzie reagować Rada Polityki Pieniężnej. Wszystkie te elementy mogą w większym lub mniejszym stopniu wywoływać inflację.



Spora część analityków spodziewała się, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała ten kurs obniżek stóp procentowych. Skąd to zaskoczenie? Jakie argumenty mogły zatem przemawiać, że Rada miałaby obniżać dalej stopy procentowe?



Mnie nie zaskoczyła. Natomiast Rada Polityki Pieniężnej lubi czasami zaskoczyć, ostatnio mieliśmy takie przypadki. Myślę, że brało się to z tego, że mieliśmy dosyć znaczący spadek inflacji, ale być może analitycy nie brali pod uwagę tego, z czego się bierze ten spadek. To było głównie zahamowanie wzrostu paliw, a więc inflacja nie rosła, plus parę innych pozytywnych tendencji, niewielkich, ale moim zdaniem w największym stopniu to paliwa o tym decydowały. I ten element zniknął. Zatem należało się spodziewać tego, że te stopy zaczną spadać. I znowu powtórzę to po raz kolejny - biorąc pod uwagę to, co czeka nas na przełomie roku.



To teraz pytanie w nawiązaniu do tego, co pan mówi. Czy to czas, by obniżać stopy procentowe? Inflacja w październiku spadła o 1,7 punktu procentowego z 8,2% do 6,5%, czyli wciąż do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który jest na poziomie 2,5% nadal bardzo, bardzo, bardzo daleko.



Uważam, że stopy procentowe powinny być wyższe od inflacji. To jest fundamentalny warunek. Jeśli chcemy dążyć do tego, żeby jak najszybciej cel inflacyjny został osiągnięty, to stopy procentowe muszą być dodatnie. Czy jest miejsce na obniżki? Absolutnie nie. Uważam, że właśnie ta decyzja wczorajsza jest dobrą decyzją. Czekamy, zobaczymy, co się wydarzy. Decyzje, o których wcześniej powiedziałem, na przełomie roku, będą wyznacznikiem. Jeśli się okaże, że jest miejsce na to, żeby stóp nie podnosić, bo obniżać to w ogóle nie biorę pod uwagę, ale żeby nie podnosić, to być może takie decyzje po nowym roku zapadną, w co wątpię, bo jednak ten ruch w górę cen zawsze po Nowym Roku w Polsce jest mniejszy lub większy i myślę, że Rada Polityki Pieniężnej będzie się raczej zastanawiać nad lekką nawet podwyżką na początku roku niż utrzymaniem stóp.



Z perspektywy konsumenta czy inwestora, czy to jest dobry czas, patrząc na inflację, wysokość stóp procentowych, by pożyczać od banku pieniądze?



To wszystko zależy. Zależy, co z tymi pieniędzmi chcemy zrobić. Jeśli mamy w głowie bardzo dobre projekty, które mają wysoką stopę zwrotu, to kredyt zawsze jest dobry, nawet jeśli inflacja jest nieco wyższa. Natomiast, jeśli chcemy brać pieniądze tylko po to, żeby je konsumować albo szybko wydawać, przeznaczać na jakieś bieżące wydatki, to oczywiście w przypadku podwyższonej inflacji są to złe decyzje.



To, w której grupie jest inwestycja, chociażby w mieszkanie?



Zawsze mówię na zajęciach z ekonomii, że mieszkanie to jest konsumpcja, to nie jest inwestycja. Oczywiście, chyba że kupujemy mieszkanie po to, żeby je wynajmować i na nim zarabiać, to wtedy tak. Natomiast Polska jest dosyć rynkiem skomplikowanym, jeśli chodzi o nieruchomości, bo u nas ciągle jest jednak wzrost cen mieszkań. Zatem można potraktować czasami mieszkanie jako inwestycję ze względu na to, że spodziewamy się, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania będzie ciągle rosnąć, a więc zarabiamy na tym. Jeśli popatrzymy na wiele innych krajów świata, to oczywiście to nie jest inwestycja, to jest konsumpcja.



Wracając do inflacji, to jakie są pańskie prognozy inflacyjne? Ceny wciąż rosną. W ostatnich miesiącach co prawda nieco trochę wolniej, ale czy dalej tak będzie, że ta inflacja będzie hamować? Widzimy, chociażby, już pan wspominał o tym, bardzo dużą podwyżkę na stacjach paliw.



Trzeba patrzeć na dwie rzeczy. Po pierwsze co się dzieje w gospodarce realnej, w przedsiębiorstwach. I tutaj mamy ewidentnie tendencję już deflacją, to znaczy ceny spadają, jeśli chodzi o niektóre surowce, jeśli chodzi o półprodukty z tego, co przedsiębiorstwa wytwarzają, ale z drugiej strony czeka przedsiębiorstwa podwyżka płacy minimalnej, jeśli chodzi o 1 stycznia, zatem koszty pracy pójdą w górę. Więc to jedno neutralizuje drugie. Druga tendencja, o której już wspominałem, to jest konieczność podniesienia pewnych cen z 1 stycznia. Nie tylko płace minimalne, ale również mamy dylemat, co będzie z różnego typu wydatkami budżetowymi. To wszystko będzie oczywiście nakręcało konsumpcję. Można się spodziewać, że na początku roku ta inflacja nieco do góry odbije, jednak te tendencje będą silniejsze, ale myślę, że po pierwszym kwartale, w kolejnych miesiącach, w przyszłym roku ze względu na hamującą koniunkturę jednak w świecie, inflacja powinna spadać. Jeśli do tego byśmy dołożyli te dodatnie stopy procentowe, to myślę, że w przeciągu dwóch lat można było ten cel inflacyjny, jaki Narodowy Bank Polski posiada, osiągnąć.



To ciekawe, bo aż tak optymistyczny nie jest nawet Narodowy Bank Polski, bo w projekcji makroekonomicznej na przyszły rok obniżył co prawda prognozę inflacyjną z 5,25% do 4,7%, ale w 2025 całoroczna inflacja została podwyższona z 3,6% na 3,75%.



Zakładam optymistycznie, że stopy procentowe będą dodatnie już od 1 stycznia. Jeśli by tak było, to byłoby to zwiększenie skłonności do oszczędzania, a za tym mielibyśmy mniej pieniędzy na rynku. Eliminując oczywiście różne tendencje, o których już wcześniej wspominałem, myślę, że w przeciągu dwóch lat całkiem możliwe jest sprowadzenie inflacji do celu, który ma wyznaczony bank centralny. Oczywiście jest to cały czas dyskusja na poziomie dywagacji prognostycznych. Co będzie, tego nie wiemy. Być może okaże się, że pojawiły się jakieś inne tendencje i inne zjawiska na świecie, które z kolei wywołają zupełnie inne.



Tych różnych zjawisk na świecie nam wystarczy. Zostańmy jednak przy tych optymistycznych prognozach. Dziękuję bardzo za rozmowę.



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.

dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.


Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.

Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.

Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.


Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.

Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.


Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.

Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.


mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.

Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.


Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.

Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok