Radio Białystok | Gość | Maciej Żywno [wideo] - senator z Polski 2050

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050

3.11.2023, 07:57, akt. 11:15

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska
Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Maciejem Żywną rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż trwają rozmowy koalicyjne dotyczące programu przyszłego rządu. Kompromis próbują wypracować przedstawiciele liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Czy uda się stworzyć nowy rząd i kiedy może do tego dojść? O tym z senatorem Maciejem Żywną z Polski 2050 rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Zagłosowało na pana prawie 140 tysięcy osób w okręgu numer 60. Zakładam więc, że wielu słuchaczy zna już pana i pańskie poglądy. Jednak na początek, w ramach wprowadzenia i może takiej małej zabawy, seria krótkich pytań i odpowiedzi. Na początek "tak, nie". 



Maciej Żywno: Kartkówka z rana. No ładnie...



Taki niezapowiedziany sprawdzian. In vitro powinno być finansowane z budżetu państwa?



Tak. 



Bez konkretnych ram czasowych Polska powinna przyjąć euro?



Jeżeli spełnimy wszystkie warunki ekonomiczne, to tak. 



To precyzując, Polska powinna przyjąć euro w czasie tej kadencji Senatu?



Nie wiem, jeszcze raz powtórzę, to będzie zależało zdecydowanie od możliwości sytuacji gospodarczej i ekonomicznej kraju. Nic na wariata. 



Mam dużo zastrzeżeń do Prawa i Sprawiedliwości, ale muszę przyznać, że znacznie dofinansowało Ochotnicze Straże Pożarne. 



To jest akurat dyskusyjne, bo pomiędzy rozdawnictwem pieniędzy a zadbaniem o systemowe wsparcie ochotniczych straży pożarnych jest zasadnicza różnica, bo Ochotnicze Straże Pożarne nie powinny gardłować i żyłować o środki na swój sprzęt. Tylko on powinien być zapewniony wedle standardów zależnych od jednostki czy jest w krajowym systemie ratownictwa, czy nie, od ilości wyjazdów itd. Zatem to jest założenie, żeby już, w tej kadencji, nie musiały ubiegać się o dodatkowe środki, tylko były one zapewnione systemowo. 



Czyli bardziej nie? 



Tego nie powiedziałem. 



To teraz pytania "albo - albo", jedna z opcji do wyboru. W województwie podlaskim duża fabryka baterii samochodowych czy zwiększenie powierzchni parków narodowych i rozwój turystyki? 



I to, i to jest możliwe, bo stać nas na to, żeby był to zielony region, cieszący się natomiast z jednoczesnym otwarciem na przemysł, który powinien być adekwatny od pomysłu samego rynku i przedsiębiorcy. 



Jak na razie dość dyplomatycznie. Tutaj może będzie mniej opcji do wyboru. Regionalne lotnisko na Krywlanach w Białymstoku czy poza miastem? 



Wymęczy mnie pan dzisiaj. Zdecydowanie zaprzestanie i zakończenie wykluczenia komunikacyjnego, czyli lotnisko regionalne tak, pod warunkiem że będzie nas na to stać, a jak nie, to szybkie połączenie kolejowe do najbliższego lotniska. 



W Białymstoku czy poza miastem? 



W tej chwili jedyna lokalizacja, która się pojawia, to jest Białystok. Te, które były, nie przeszły siły oddziaływania środowiskowego. 



Urząd senatora czy prezydenta Białegostoku?



Zostałem wybrany przez mieszkańców Białegostoku, powiatu białostockiego, sokólskiego na urząd senatora. Wybory samorządowe są w przyszłym roku i to jest czas na to, żebyśmy wszyscy dyskutowali, mówię również w Polsce 2050, z jaką taktyką do wyborów samorządowych chcemy podejść tak, żeby zrealizować program, z którego będą zadowoleni mieszkańcy.



Czyli nie wyklucza pan startu w wyborach prezydenckich w Białymstoku, jeżeli będzie taka wola Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Trzeciej Drogi i Lewicy, żeby to pan był kandydatem? 



Nie myślę o tym teraz, co oznacza, że to nie jest moment w ogóle na tego typu dyskusje. Natomiast zaczynamy się zastanawiać nad takim kandydatem na prezydenta Białegostoku, który wesprze realizację pomysłów i programu Polski 2050 na Białystok i region. 



Żeby dać panu do myślenia, to tylko w Białymstoku zdobył pan ponad 90 tys. głosów. Prezydentowi Truskolaskiemu w ostatniej kadencji wystarczyło niespełna 66,5 tysiąca. 



Serdecznie dziękuję za to ogromne wsparcie, czuję jego moc, ale i odpowiedzialność. Jednocześnie warto zaznaczyć, że jednak ludzie tutaj głosowali do parlamentu. To nie są te same wybory. Chociaż rozumiem, że z punktu widzenia patrzenia na wybory, między wyborem senatora a prezydenta danego miasta to jest, że tak powiem, porównywalne. Rozumiem, że budzi to również emocje.



Przechodząc do pytania do Macieja Żywny, wiceprzewodniczącego Polski 2050. Jak przebiegają rozmowy koalicyjne? 



Bardzo dobrze. Jeszcze lepiej, że nie ma przecieków z każdego poziomu.



Ucina pan każde moje kolejne pytanie. 



Ucinam, dlatego że, proszę państwa, to jest naprawdę sytuacja, w której liderzy rozmawiają i do 13., a zatem do inauguracji Sejmu, zarówno porozumienie programowe zostanie podpisane, jak i kwestie kadrowe wtedy zostaną przedstawione. Nie będzie spekulacji. W tej chwili, co jest naturalne, że w czasie dyskusji na temat, chociażby obsady kluczowych stanowisk, mogą się pojawić różne kandydatury, konkurencja wykorzystuje to jako dawanie sygnału, że jest jakiś rzekomy konflikt. Stąd jasne postanowienie, że nie ma do 13 listopada w tej materii przecieków, a informacje, które się pojawiają, są po prostu zwykłym wyobrażeniem. 



Dyskusje pomiędzy politykami to nic złego, dopóki są to dyskusje. Jakie są zatem priorytety Polski 2050 w tych rozmowach koalicyjnych? A może i priorytety na przyszły rząd? Czym chcielibyście się zajmować? 



I tutaj znowu wracamy do tego, że to zostawiam do 13. z jednego powodu. Również podział resortów jest w tej puli negocjacyjnej, a zatem byłoby niezręcznie, jakbym teraz wskazywał nasze priorytety, bo one również by wskazywały, które z ministerstw potencjalnie nam przypadną. 



Ministerstwo Energetyki?



I tu mnie pan podkusił. Mam nadzieję, że tak. To mogę zdradzić, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050. 



Po wojsku, po armii to może być jeden z ważniejszych resortów na najbliższą dekadę. 



Zwróciłbym uwagę, że większość resortów jest ważnych. Oczywiście ich się naprodukowało zbyt dużo, co będzie oznaczało zmniejszenie ilości administracji, urzędników, wiceministrów. To przed nami. Natomiast dobrze jest, kiedy każdy koalicjant będzie patrzył na swój resort jako jeden z najważniejszych, choćby ze względu na to, że postawi na to całą pełną swoją moc i energię pracy. 



Czy przed 13 listopada albo 13 listopada poznamy jakąś umowę koalicyjną? 



Tak, oczywiście. Takie jest założenie, że idąc na pierwsze posiedzenie nowego w końcu parlamentu, taką informację obywatele otrzymają. 



Obywatele i prezydent Andrzej Duda, którego ta informacja i tak pewnie nie przekona.



Tak, ale to już jest kwestia decyzji prezydenta, który tak jak obiecał, zobaczy na pierwszym posiedzeniu nowego zwołanego parlamentu, kto fizycznie ma większość, chociaż już wiemy, że ta większość jest kolosalna po stronie formacji demokratycznych, ale to oznacza, że jeżeli dotrzyma słowa, że przy wyborze marszałka Sejmu zobaczy prawdziwą większość, to odpuści. Chociaż oczywiście spodziewamy się różnego rodzaju zabaw, formalnych kruczków i tak dalej. W tym słynne określenie, że marszałka Sejmu wybiorą dokładnie wszyscy, żeby znowu zamieszać w pojęciu, kto ma większość. Chociaż przyznam szczerze, że to byłoby wtedy o tyle sympatyczne, że marszałek otrzymałby mandat od wszystkich posłów, a w Senacie od senatorów, więc miałby dosyć bogaty mandat do prowadzenia obrad. 



Czy przedstawiciele PiS-u odzywali się w sprawie przejścia do ich potencjalnej koalicji? Czy Senat ich nie interesuje? 



Mój telefon milczy i mam nadzieję, że nie zadzwoni w tej sprawie, bo nie ma po co. To byłoby proste przełożenie, o czym pan wspomniał. Ten bardzo dobry wynik wyborczy do Senatu jest jasnym zobowiązaniem ze strony naszych mieszkańców do tego, jak mam się zachowywać w tej kadencji i nie mam zamiaru tego zmieniać. 



Jeszcze jedno pytanie "tak - nie". W kwestiach światopoglądowych powinna obowiązywać dyscyplina partyjna? 



Nie.



Czyli to nie będzie przedmiotem umowy koalicyjnej?



Będzie przedmiotem umowy koalicyjnej, że nie będzie dyscypliny partyjnej w tym zakresie. 



To jeszcze jedno pytanie. Tak zwane pushbacki na granicy polsko-białoruskiej może nie są do końca humanitarne, ale są złem koniecznym. 



Nie, nie są złem koniecznym, są do natychmiastowego zatrzymania. Stać nas na to, żeby ludzie nie umierali na granicy, a szczególnie dzieci. Śmierć i cierpienie dzieci trzeba natychmiast zatrzymać i o to będę walczył. 



To jest kwestia, którą zajmie się pan w Senacie?



To jest kwestia, którą musi się zająć nowy rząd, ale o którą już teraz apeluję również do straży granicznej, bo jest już de facto okres zimowy, żeby dzieci i kobiety, szczególnie ta grupa, nie była pushbackowana. 



Dziękuję za rozmowę. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok