Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider i poseł Konfederacji

Krzysztof Bosak [wideo]

lider i poseł Konfederacji

19.10.2023, 07:16, akt. 09:35

- Wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej - mówi lider i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż nie ma pewnych informacji, jakie partie stworzą rząd. Niektórzy jeszcze dyskutują nad błędami kampanii wyborczej.

Jednym z przegranych wydaje się być Konfederacja, która uzyskała mniej mandatów poselskich niż sądziła, że jej się uda jeszcze kilka tygodni przed wyborami. O tym ze swoim gościem - posłem i liderem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Konfederacja miała być trzecią siłą w Sejmie – tak przynajmniej na wiele tygodni przed wyborami wskazywało wiele sondaży. Tak się niestety nie stało. Zdobyła nieco ponad 7 proc. głosów i o tym rozmawiam z jej ogólnopolskim liderem – posłem Krzysztofem Bosakiem, który ponownie został wybrany do Sejmu, tym razem z podlaskiej listy. Dzień dobry.


Krzysztof Bosak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.


Rozpoczęło się już rozliczanie winnych za porażkę? Jako pierwszy odpowie za to Janusz Korwin-Mikke? Bo został zawieszony.


Wybory, w wyniku których mamy samodzielny klub poselski, zdobyliśmy ok. 300 tys. głosów więcej, a na Podlasiu mamy najlepszy wynik w Polsce, czyli ok. 10 proc. to jest jednak pewien krok do przodu. Oczywiście liczyliśmy na więcej, np. na 40 posłów, a nie na 18…


Ale Sławomir Mentzen mówił, że to porażka.


Mówienie o porażce na podstawie sondażu exit poll w wieczór wyborczy…


To pana kolega tak powiedział.


Ja uważałem, że trzeba zaczekać na oficjalne wyniki. Te oficjalne wyniki wyborów były trochę lepsze, a przede wszystkim gdyby frekwencja nie była tak wysoka, tylko zwykła, to te 7 proc., które uzyskaliśmy w skali kraju przeliczałoby się na 9 proc. To jest 1,5 mln wyborców. I oczywiście żal jest tych głosów, które na nas nie padły, szkoda, że to nie są 2 mln wyborców i wynik na poziomie 10 proc. w skali kraju, oczywiście, że szkoda. Natomiast co się odwlecze, to nie uciecze – ja jestem przekonany, że Konfederacja jest partią przyszłości, nasi posłowie, nasi liderzy są młodsi o pokolenie od polityków PiS-u, Platformy czy Lewicy, chociaż tam też się trochę młodych, czy w średnim wieku ludzi pojawiło teraz w Sejmie.

Natomiast ja uważam, że naprawdę wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej – zrobimy to, pokażemy, że jesteśmy w stanie z tymi siłami politycznymi rywalizować. W demokracji nigdy pozycji politycznej nie buduje się jednym skokiem, jednym susem. To jest proces rozpisany na wiele kampanii wyborczych.

Dla Konfederacji to była trzecia ogólnopolska kampania wyborcza i jako pierwsza partia od wejścia Polski do Unii Europejskiej obroniliśmy się w polskim Sejmie będąc czymś nowym. Wszystkie inne wcześniejsze alternatywy dla PiS-u, dla Platformy skończyły się po jednej kadencji albo w ogóle nie przeszły progu. My się umocniliśmy, nasi rywale już wiedzą, że nie da się Konfederacji ani rozbić, ani w żaden prosty sposób pokonać. Czas, żeby zaczęli się przyzwyczajać, że jesteśmy trwałym elementem sceny politycznej i trzeba się liczyć z naszym programem i z naszymi wyborcami.


A za co został zawieszony w prawach członka Konfederacji i wykluczony z rady liderów Janusz Korwin-Mikke? Czy to za jego wypowiedzi o pana żonie, w odwecie, że ona dostała się do Sejmu, a on nie? Czy za jego wcześniejsze wypowiedzi związane z aferą pedofilską?


Zupełnie nie. Za przebieg kampanii wyborczej, gdzie zamiast stosować się do tego, co sztab zarządził i realizować wspólną strategię to postanowił robić to, co lubi, czyli prowokować, pojawiać się na jakichś bezsensownych, niezwiązanych z nami wydarzeniach, typu jakaś Fundacja Patriarchat, jakieś opowiadanie głupot na temat kobiet, na temat wieku zgody na współżycie seksualne. To są rzeczy, które odstraszyły od nas wielu poważnych ludzi. To są rzeczy, które nie mają absolutnie nic wspólnego ani z poglądami naszymi, ani z działaniami Konfederacji. Natomiast nasi przeciwnicy bezlitośnie te błędy wykorzystali przeciwko nam, powodując, że część wyborców umiarkowanych zaczęła się zastanawiać, co to jest za formacja Konfederacja, czemu tam są jacyś ludzie, którzy opowiadają jakieś głupoty.

I my wyciągamy z tego wnioski. To znaczy Janusz Korwin-Mikke funkcjonował przez ostatnie lata na specjalnych prawach jako żywa legenda, jako założyciel polskiego środowiska wolnościowego, jako weteran walki z socjalistami, z lewicą, natomiast bycie takim weteranem, taką żywą legendą nie daje nikomu prawa do psucia pracy, politycznej pracy wyborczej setkom kandydatów, którzy zaangażowali swoje serce, czas i pieniądze w kampanie wyborcze.

Myślę, że gdyby nie kilka niemądrych wypowiedzi na finiszu kampanii wyborczej – zresztą żeby była jasność, nie tylko Janusza Korwin-Mikkego, to dotyczy też kilku innych osób – to mielibyśmy lepszy wynik, mielibyśmy nie 18 posłów, tylko na przykład dwudziestu kilku albo trzydziestu. Szkoda, że tak się nie stało.


Czyli jeszcze szykujecie jakieś zmiany w Konfederacji, skoro to dotyczy też innych waszych członków?


To jest proces profesjonalizacji Konfederacji. My powstaliśmy w 2019 roku jako swego rodzaju pospolite ruszenie kilku niezależnych środowisk prawicowych, między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi profesjonalizowaliśmy się, przez te ostatnie cztery lata pokazaliśmy, co to znaczy być opozycją merytoryczną w Sejmie, kiedy Lewica i Platforma robiły jakieś akcje blokowania Sejmu, jakieś tam śmieszne próby zawiązywania Majdanu pod Sejmem.

Myśmy pracowali ciężko w komisjach, wygłaszali przemówienia, pisali dokumenty programowe. Myślę, że przez cztery lata w debatach sejmowych pokazaliśmy, że działamy na rzecz Polaków prowadzących działalność gospodarczą, ciężko pracujących, żeby ochronić ich pieniądze, żeby ochronić ich działalności gospodarcze, kiedy nikt nie występował w obronie przedsiębiorców w trakcie lockdownu.


Teoretycznie możecie mieć jeszcze więcej pracy, bo będziecie mieć własny klub, w związku z tym więcej możliwości, więcej czasu na mównicy sejmowej.


I przede wszystkim możliwość samodzielnego zgłaszania projektów ustaw.


I właśnie już zapowiadacie zgłoszenie projektu ustawy w sprawie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Dlaczego już teraz to zapowiadacie? Czy sprawdzacie, czy PiS was poprze, a przez to może jednak dacie jemu poparcie przy sprawowaniu rządów, bez wchodzenia w koalicję oczywiście, jak zapowiadaliście.


Nie zamierzamy dawać poparcia, a w szczególności nie na zachętę żadnej partii, żadnym projektom. My mamy podejście merytoryczne, w związku z czym zapowiedzi nas nie interesują. Wiemy, że politycy w tych kampaniach wyborczych kłamią, w tej chwili już się zaczęli wycofywać ze swoich wypowiedzi, ci, co się szykują do rządzenia. Myśmy mówili przez całą kampanię wyborczą że w kasie państwowej pusto, że te wszystkie obietnice są gołosłowne. Platforma czy lewicowcy przez całą kampanię wyborczą kłamali, że dadzą wszystko wszystkim, PiS-owcy zresztą tak samo. I teraz nagle się połapali, że kasa państwowa jest pusta i że trzeba sprawdzać, jaki jest jej stan finansów.

Konfederacja w kampanii była jedyną uczciwą siłą, która mówiła, że Polska jest potwornie zadłużona, że mamy bardzo wysoki deficyt i na nowe obietnice socjalne pieniędzy nie będzie.


Na nowe, a na te dotychczasowe?


Te dotychczasowe też są nowe, bo np. rozszerzenie 500 plus do 800 plus na chwilę obecną nie ma statusu czegoś, co jest wypłacane, tylko ma obietnicę zapowiedzi na rok przyszły. I łatwo się robi zapowiedzi czy ustawy na rok przyszły, ale trudniej później zrealizować budżet. Więc niezależnie, czy będzie rządzić PiS z jakimiś koalicjantami, których sobie dobierze czy Platforma z koalicjantami, to będą mieć dokładnie te same problemy.

I my będziemy – to mogę obiecać wszystkim – uczciwie mówić, jaki jest stan rzeczy. Stan finansów, stan regulacji unijnych nakładających gigantyczne, nowe koszty na Polaków, o czym się prawie nie mówi, że koszty ciepła, koszty prądu, koszty komunikacji, koszty budowania domu – to wszystko nam drastycznie idzie w górę w wyniku nakładanych przez Unię norm, np. Fit for 55 czy Europejskiego Zielonego Ładu – zachęcam sprawdzić, co to jest.


I z tym będzie musiał zmierzyć się rząd. A co powinien zrobić teraz prezydent Andrzej Duda?


Prezydent Andrzej Duda musi powierzyć komuś misję tworzenia rządu. Pewnie nie będzie tu zaskoczenia i powierzy ją PiS-owi czy liderowi PiS-u. I zobaczymy, jak sobie poradzą, trwa w tej chwili polowanie na koalicjanta dla PiS-u, zobaczymy, jak to się skończy. Są najróżniejsze plotki, np. o dogadywaniu się z PSL-em, a nawet, co ciekawe, z częścią Lewicy. Czy to prawda, czas najbliższy pokaże.


A z wami nie było jeszcze próby?


Nie, my nie zostaliśmy propozycji rozmów od żadnej ze stron. Nie jest to zresztą dla nas jakimś specjalnym zaskoczeniem, ta nasza pryncypialność jest myślę, że powszechnie znana w Sejmie. Natomiast oczywiście jeżeli będą propozycje rozmów, to będziemy zastanawiać się, co z tym zrobić, bo przypomnijmy, że zanim rząd, to jeszcze trzeba wybrać marszałka i chcielibyśmy mieć w Sejmie jakiegoś normalnego marszałka, który pozwoli nam pracować w jakichś normalnych warunkach, a nie po nocach, tak na kolanie prawo podpisać, zrobić ustawy z błędami i później je poprawiać. To się musi skończyć.


A jak będzie pracował pan jako poseł wybrany z listy podlaskiej? Co nasz region będzie miał z tego, że pan został wybrany przez mieszkańców województwa podlaskiego?


Dobrą reprezentację, uczciwe informacje, już to w kampanii wyborczej pokazaliśmy podczas spotkań w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, że jestem otwarty na te pytania, że można przyjść, można rozmawiać i będziemy tak pracować niezależnie, ile ta kadencja będzie trwała. Uczciwie informować wszystkich Polaków w województwie podlaskim mieszkających jak sprawy polityczne i państwowe się mają.

Będziemy budować poparcie, będziemy wspierać i przygotowywać się do wyborów samorządowych. Mieliśmy bardzo mocną listę, na której byli ludzie z doświadczeniem samorządowym – czy w samorządzie wojewódzkim, gminnym czy powiatowym. No i oczywiście interwencje w Warszawie we wszelkich instytucjach – to mogę obiecać. Jeżeli którykolwiek samorząd czy obywatele będą potrzebowali takich interwencji to oczywiście tak jak w poprzedniej kadencji poseł Robert Winnicki, tak i ja teraz jestem gotów na te interwencje, na tą współpracę.

I myślę, że to jest to, czego potrzebujemy. Aktywność, dobre listy do samorządów, polityczna ofensywa samorządowa, interweniowanie w obronie praw obywateli. Natomiast to, co nas czeka przede wszystkim w tej chwili – październik, listopad, grudzień – to jest czas niestabilności politycznej, wyłaniania nowego rządu. Życzmy sobie wszyscy, jako Polacy, żebyśmy mieli przed świętami Bożego Narodzenia dobry rząd, bo inaczej mogą nas czekać kolejne wybory. I chyba nikt z nas nie chce kolejnej kampanii wyborczej, a jeśli nie wyrobimy się z tymi terminami budżetowymi, jeżeli nie sformułuje się większość, to po prostu ta kampania wyborcza może się znów powtórzyć.


Rozmowy o utworzeniu rządu toczą się zarówno po stronie obecnej opozycji, jak i po stronie rządzącej. Być może w przeciągu niespełna miesiąca wiele rzeczy w tej kwestii się wyjaśni. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję bardzo, życzę dobrego dnia i pozdrawiam wszystkich mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.


Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.


Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.


Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok