Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski [wideo] - poseł, lider Koalicji Obywatelskiej w Podlaskiem

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, lider Koalicji Obywatelskiej w Podlaskiem

18.10.2023, 07:37, akt. 11:08

"Nie zawiodę, będę nadal ciężko pracował na rzecz województwa podlaskiego" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

14 podlaskich posłów reprezentować będzie cztery komitety wyborcze w Sejmie nowej kadencji. Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć siedmiu przedstawicieli, Koalicja i Trzecia Droga - po trzech, a Konfederacja - jednego. 

Niektórzy z nowych posłów w sejmowych ławach zasiądą po raz pierwszy, między innymi dwie osoby z Koalicji Obywatelskiej.

O powyborczym krajobrazie z liderem Koalicji Obywatelskiej w Podlaskiem posłem Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: W Podlaskiem po jednym mandacie poselskim na rzecz Polski 2050 straciło Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica. Status quo zachowała Koalicja Obywatelska. Zacznijmy od tego, co teraz najbardziej wszystkich interesuje - kiedy będziemy mieć nowy rząd?



Krzysztof Truskolaski: Szanowni Państwo, na wstępie chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom województwa podlaskiego za tak wielki mandat zaufania, którym zostałem obdarzony. Ponad 57 tysięcy głosów - to 20 tysięcy głosów więcej niż cztery lata temu, więc naprawdę jestem wdzięczny i mogę powiedzieć na wstępie - nie zawiodę, będę nadal ciężko pracował na rzecz województwa podlaskiego. 



Jak ta ciężka praca przebiega, jak tworzy się rząd? Wczoraj już były pierwsze rozmowy. 



Wczoraj ogłoszono oficjalne wyniki wyborów. Demokratyczne partie, takie jak Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mają 248 mandatów w nowym Sejmie, to znaczy, że mamy większość i utworzymy rząd. Rzeczywiście zaczynamy rozmowy między naszymi partnerami i do pierwszego posiedzenia Sejmu te rozmowy zostaną zakończone, będziemy mogli powiedzieć wszystkie szczegóły.



Jeżeli Prawu i Sprawiedliwości uda się stworzyć koalicję? Nie przewidujecie, żeby ktoś przeszedł na drugą stronę?



My jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami. Wszyscy mówią o tym, że nie ma takiej możliwości. Polacy wprost pokazali w wyborach, że chcą zmian. Frekwencja ponad 74%. Bardzo duże zaufanie dla partii demokratycznej, teraźniejszej opozycji, bo już niedługo będziemy w koalicji rządzącej, pokazuje, że Polacy chcą zmiany. Jeżeli ktoś by przeszedł na stronę PiS-u, to byłaby to jego ostatnia kadencja, więc myślę, że nikt nie zaryzykuje. Wszyscy wiedzą, że rząd utworzą partie takie jak Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.



Kto będzie kandydatem na premiera Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy? 



Tutaj chyba już nikt nie ma wątpliwości. Wszystkie partie z naszych przyszłych koalicjantów powiedziały wprost, że rząd powinien tworzyć pan premier Donald Tusk, który jest liderem największej zwycięskiej formacji. Prawdopodobnie on będzie premierem. Oczywiście ja też chciałbym tego, aby pan premier Tusk był ponownie premierem Rzeczypospolitej. 



Czy wiadomo, z której partii wywodzić się będzie marszałek Senatu, marszałek Sejmu?



To jest jeszcze za wcześnie. W Senacie rzeczywiście też mamy kolosalną większość - 66 mandatów na 100, jeżeli chodzi o Pakt Senacki. Ogromny sukces partii obecnej opozycji. Marszałkiem Sejmu i Senatu na pewno będzie osoba z tych trzech ugrupowań.



Jak będziecie dzielić resorty? Będzie ich więcej, mniej? Komu przypadnie resort obrony?



Zobaczymy, jakie resorty będą przypadały której partii. Na tym się nie skupiamy. Najważniejsze jest to, żeby utworzyć rząd. Mogę zapewnić państwa, że nie będzie żadnej bitwy o stołki, dogadamy się bez problemu i będziemy chcieli zrobić wszystko, aby w Polsce zapanowała normalność. 



Czyli jak pan podejrzewa, w jakim czasie uda się wam stworzyć rząd? 



Mówiłem już o tym na początku - do pierwszego posiedzenia Sejmu, które najprawdopodobniej będzie w połowie listopada, bo tak już zapowiadają urzędnicy prezydenta, wtedy na pewno uda nam się stworzyć rząd i zacząć pracę na rzecz Rzeczypospolitej. 



W naszym regionie znowu trzy czy aż trzy mandaty poselskie. Sukces czy porażka? 



Sześć mandatów dla partii demokratycznych, trzy dla Koalicji Obywatelskiej, trzy dla Trzeciej Drogi. To jest bardzo duży sukces. Udało nam się odebrać jeden mandat PiS-owi. Wiemy, że nasz region jest trudnym regionem. W 2019 roku PiS miał ponad 50% poparcia, teraz 10% mniej. Udało nam się wraz z Trzecią Drogą i Lewicą zabrać PiS-owi 10% poparcia. To jest naprawdę duży sukces i wierzę w to, że ta tendencja będzie w przyszłych latach postępowała. 



Co było dla pana największą niespodzianką w tych wyborach?  



Tak naprawdę każde wybory to jedna wielka niewiadoma. Nigdy nie wiemy do końca, jak zachowają się nasi wyborcy. Jak dla mnie niespodzianką był mój wysoki wynik. To jest rekordowy wynik, jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską. Jeszcze nigdy w województwie podlaskim żaden kandydat nie uzyskał tak wysokiego wyniku. Oczywiście była duża frekwencja, ale to i tak dużo wyższy wynik niż w 2011 roku, kiedy Platforma rządziła, więc z tego jestem najbardziej zadowolony i za to jestem wdzięczny moim wyborcom. 



Czy niespodzianką jest, że prawie połowę poselskich mandatów straciła Lewica? 



Ogólnopolską na pewno jest to jedna z niespodzianek, ale ja bym nie przywiązywał do tego wagi, kto ile ma mandatów. 



To nie jest kwestia wchodzenia w koalicję z Koalicją Obywatelską? 



Będziemy mieli koalicję z Lewicą i to jest najważniejsze. Nie skupiamy się na tym, czy ktoś ma 10 mandatów, czy 100 mandatów. Wszyscy będą traktowani po partnersku. Będziemy razem współrządzić Polską i to jest najważniejsze. Czy ktoś ma więcej, czy mniej mandatów, nie ma tu żadnego znaczenia.



Z dotychczasowych posłów Koalicji Obywatelskiej tylko pan będzie zasiadać w poselskiej ławie. Zabraknie doświadczonego Roberta Tyszkiewicza i posła Eugeniusza Czykwina. Czy w jakiś sposób będziecie dalej korzystać z ich wiedzy, zwłaszcza z doświadczenia związanego z polityką wschodnią posła Roberta Tyszkiewicza?



Na wstępie chciałbym podziękować i panu posłowi Tyszkiewiczowi, i panu posłowi Czykwinowi za ciężką pracę przez ostatnie lata i heroiczną pracę w kampanii wyborczej, bo gdyby nie ich wyniki, to tych trzech mandatów i sześciu mandatów dla opozycji mogłoby nie być. PiS mógłby mieć nadal status quo, a udało się jednak jeden mandat PiS-owi odbić. Oczywiście będziemy nadal współpracować i z Robertem i z Eugeniuszem, nadal pełna współpraca. 



Jaką rolę, jako lider Podlaskiej Koalicji Obywatelskiej pan dla nich przewiduje? 



Jeszcze jest za wcześnie na role. Rozmawiałem już z Robertem, zadeklarował chęć współpracy. Jestem przed rozmową jeszcze z Eugeniuszem Czykwinem, też na pewno Eugeniusz nadal będzie naszym ambasadorem mniejszości prawosławnej, mniejszości białoruskiej, tutaj się nic nie zmienia. 



Teraz mniejszość białoruska w ogóle w polskim parlamencie nie będzie miała przedstawiciela. Wobec tego jest jakaś deklaracja? 



Ja oczywiście będę reprezentował wszystkie środowiska, w tym mniejszość białoruską, mniejszość prawosławną. Możecie państwo być tego pewni. 



Jakim wsparciem będą dla pana i ewentualnie dla przyszłego rządu stworzonego między innymi przez Koalicję Obywatelską nowi posłowie Alicja Łepkowska-Gołaś i Jacek Niedźwiecki? W czym są mocni?



Mamy naprawdę świetną drużynę. Dwóch debiutantów. Nie pamiętam takich czasów, żeby w Sejmie z trzech mandatów dwa były zupełnie dla osób, które jeszcze posłami nie było. Po pierwsze to jest dobra wiadomość dla województwa podlaskiego, bo Koalicja Obywatelska ma reprezentantów w Łomży, Suwałkach, ale również w Białymstoku, po jednej osobie. Wszyscy będą mogli pracować na rzecz swoich małych ojczyzn. Widzimy po wynikach - Alicja Łepkowska-Gołaś zwyciężyła wybory w Łomży, Jacek Niedźwiecki zwyciężył w Suwałkach. To jest piękne, że te małe ojczyzny zagłosowały na swoich przedstawicieli, którzy rzeczywiście tam na co dzień mieszkają. 



Przed Panem trzecia kadencja. Na czym tym razem będzie pan chciał się skupić w swoich pracach w Sejmie? 



Przede wszystkim od 8 lat skupiam się na pracy na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego i to jest dla mnie najważniejsze. Jestem tutaj, jestem stąd, tutaj na co dzień mieszkam. Widzieliśmy, że niekoniecznie dużym zaufaniem mieszkańcy poparli m.in. "jedynkę" z PiS-u, pana Sasina, który przyjechał tutaj na kilka dni, a teraz od wyborów już niestety nikt go nie widział, chociaż został wybrany tutaj posłem. Ja skupiam się na pracy na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego, a z uwagi na to, że będziemy mieli większość parlamentarną i przyszły rząd, to tych możliwości do współpracy z mieszkańcami będzie jeszcze więcej. 



Będzie więcej możliwości, by częściej pan odwiedzał Radio Białystok? 



Oczywiście do Radia Białystok bardzo często przychodzę. Ostatnio byłem niecały miesiąc temu, we wrześniu, chociaż widziałem, że w tym samym czasie pan Jacek Sasin był dwa razy, a ja tylko raz jako lider jednej z większych partii. 



Może łatwiej się do niego dodzwonić? Może jest informacja zwrotna...



Czekam, ile razy Jacek Sasin będzie w Radiu Białystok jako podlaski poseł. Czekam na to ze zniecierpliwieniem wielkim, bo chciałbym przypomnieć, że jest posłem z województwa podlaskiego. Ciekawe, czy zamieszka tutaj, czy będzie mieć swoje biuro poselskie. Ja tutaj mieszkam, ja tu będę i będę się nadal z mieszkańcami województwa podlaskiego codziennie spotykał. 



Spotykał i mówił o tym, co akurat pan danego dnia, danego tygodnia, miesiąca zrobił. Liczę na to.



Oczywiście. Te podsumowania są na moim Facebooku, codziennie praktycznie miałem jakieś aktywności w obecnej jeszcze kadencji Sejmu, więc myślę, że tych aktywności będzie dużo więcej w tej kadencji - to po pierwsze, a po drugie - mam nadzieję, że będziemy mieć w województwie podlaskim więcej niezależnych mediów i będą informowały o mojej działalności, tak jak np. Telewizja Białystok czy Polska Press, które niestety starały się faworyzować partię rządzącą. 



Na razie do pierwszej połowy listopada trwa jeszcze obecna kadencja, a gościem Polskiego Radia Białystok był obecny i przyszły poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski. Dziękuję za rozmowę. 



Dziękuję pani redaktor i jeszcze raz dziękuję wszystkim wyborcom za tak ogromne zaufanie.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.


Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.


Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.


Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.


Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.


Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.


Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.


Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.


generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok