Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.10.2023, 08:19, akt. 08:37

"Uniwersytet w Białymstoku to istotna część nie tylko miasta, ale i regionu. Zatem to, co się dzieje na Uniwersytecie ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia studentów czy pracowników, ale również całego otoczenia w którym Uniwersytet się znajduje" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor UwB, prof. Robert Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uniwersytet w Białymstoku inauguruje nowy rok akademicki. Przed jakimi wyzwaniami stoi uczelnia w najbliższych miesiącach i latach? 



Adam Janczewski: Uniwersytet w Białymstoku inauguruje rok akademicki. Inauguruje go wykładem pt. "Dylematy postępu", który wygłosi prof. Krzysztof Zanussi. To jakie dylematy postępu ma Uniwersytet w Białymstoku?


Robert Ciborowski: Przede wszystkim myślimy o Uniwersytecie w kontekście dydaktyki, nauki. Bo po to jesteśmy, żeby studentów uczyć, ale również patrzymy na to w kontekście pewnej takiej roli kulturotwórczej. Uniwersytet to istotna część nie tylko miasta, ale i regionu. Zatem to, co się dzieje na Uniwersytecie ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia studentów czy pracowników, ale również całego otoczenia w którym Uniwersytet się znajduje. A zatem ten postęp to przede wszystkim poprawa warunków. Przede wszystkim stwarzanie większych możliwości do tego, żeby osiągać sukcesy naukowe, lepiej prowadzić dydaktykę, ale żeby i jeszcze lepiej wpisywać się w to otoczenie miasta czy regionu,. I to są chyba te dylematy, jak to wszystko razem połączyć. 

I swoją postawą i swoją działalnością artystyczną profesor wpisuje się w te odwieczne pytania dotyczące istoty uczelni, roli, a przede wszystkim celów do jakich dążymy.


Jeden z nich pan wymienił pan - chodzi o poprawę warunków. Widzimy ją na kampusie przy ulicy Ciołkowskiego. A co z budynkami przy placu NZS?

To już mój poprzednik, pan profesor Etel zawsze mówił, że celem Uniwersytetu jest zagospodarowanie kampusu. Tam jest nasze miejsce, i wszystko, co mamy porozrzucane - mówiąc tak kolokwialnie - po mieście, powinniśmy się tego pozbywać i przenosić jak najwięcej rzeczy do kampusu. 


To co z Domem Partii?

Jeśli chodzi o Dom Partii i Wydział Ekonomii na ulicy Warszawskiej, to są te dwa najbardziej kluczowe przypadki. I na to mamy pieniądze. Zarówno budowa Wydziału Humanistyki szeroko rozumianej, która dzisiaj zajmuje pomieszczenia w dawnym Domu Partii, jak i Wydział Ekonomii i Wydział Zarządzania - też na to mamy środki, aby przenieść wydziały do kampusu. A więc tych budynków będziemy się pozbywać. 

Jeśli chodzi o Dom Partii i budynek po drugiej stronie, czyli Neofilologii, bo to są dwa budynki - mamy w tej chwili kontrahenta, uzgadniamy szczegóły. Myślę że w ciągu paru tygodni będzie to już ogłosić publicznie, że pozbyliśmy się tych budynków. Oczywiście pod warunkiem, że wyprowadzimy się w momencie, kiedy budynek Wydziału Humanistyki będzie gotowy. 


To jest jeden nabywca. 

Tak, to jest jeden nabywca.


Dobrze płaci? 

Nie narzekamy. Jest dobry moment do sprzedaży nieruchomości. Zawsze jak jest inflacja trochę wyższa, to ktoś, kto ma pieniądze ucieka gdzieś tam w rejony nieruchomości, ale co ważne - już lada moment będziemy rozpoczynali budowę Wydziału Humanistyki w kampusie. Projekt jest gotowy, dopinamy szczegóły. Myślę że dosłownie w przeciągu paru miesięcy ta inwestycja się zacznie. A więc w przeciągu trzech lat powinna się skończyć. 

Jeśli chodzi o ekonomię - to sześć miesięcy później. Pieniądze dostaliśmy trzy, cztery miesiące temu no i musimy przygotować projekt. I też w kampusie znajdzie się miejsce dla Wydziału Ekonomii i Wydziału Zarządzania, a więc będziemy powoli ten kampus zabudowywać. Mamy tam dużo przestrzeni. 

Zresztą, mamy szereg innych pomysłów. Na dobrą sprawę w mieście zostanie tylko Wydział Prawa na ulicy Mickiewicza. Tam warunki są dobre, ale ja myślę, że też warto myśleć w przyszłości o tym, żeby ten wydział przenieść. Nie wiem, czy się pozbywać budynków na Mickiewicza, bo one są bardzo dobrej jakości. Byłyby przydatne pewnie Uniwersytetowi. Ale sam wydział - wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie też powinniśmy szukać środków na to, żeby cały kampus zamknąć tam. Czyli Świerkowa plus Ciołkowskiego i mamy jednolity Uniwersytet. 


A co ze sprzedażą budynków przy ulicy Warszawskiej?

Ja nie wiem, czy my będziemy je tak wprost sprzedawać, bo są trudne do sprzedaży. Bo to jest XIX-wieczny zabytek. Natomiast rozmawiamy z różnymi przedsiębiorcami, instytucjami i zobaczymy co z tego wyjdzie. Z jednej strony trochę chcemy to sprzedać, nie jest to łatwe, a z drugiej strony rozmawiamy również z niektórymi instytucjami i być może uda się to w trochę inny sposób zrealizować. Chodzi o przeznaczenie tego budynku. 


Kiedy?

Myślę że to jest kwestia miesięcy. Po nowym roku pewnie będziemy mieli już uporządkowane wszystko i będziemy mogli chwalić się tym, że Uniwersytet się rozwija na kampusie. 


Kolejnym wyzwaniem są sukcesy naukowe. Ostatnio był taki ranking opublikowany w Times Higher Education. Podobno obok szanghajskiego rankingu to jedno z ważniejszych zestawień ocen uczelni. Są dwie uczelnie z Białegostoku - Politechnika i Uniwersytet Medyczny. Zabrakło tam Uniwersytetu w Białymstoku. 

Rankingi jak to rankingi. W jednych jesteśmy lepsi, w drugich może troszeczkę gorsi. Ja zawsze patrzę na ranking, który jest najbliższy mojemu sercu - QS. Jesteśmy jedyną uczelnią z regionu, która się tam znalazła. Dzięki głównie naszym naukom ścisłym, a więc tutaj bym dyskutował. W jednych jesteśmy, w drugich nie jesteśmy. Robimy swoje i mam nadzieję, że robimy to na takim poziomie, że będziemy mogli co jakiś czas pokazywać nasze sukcesy. Bo takich mamy bardzo wiele. Proszę zobaczyć, że sześciu naszych naukowców jest w dwóch procentach najlepiej cytowanych naukowców w Polsce. To są niewątpliwie osiągniecia o których warto mówić. 


A czy ta cytowalność i te osiągniecia naukowe - czy to ma jakiś wymiar praktyczny później w biznesie, na rynku?

To różnie. Jeżeli mówimy o typowo ścisłej nauce - np. fizyka czy chemia, to nie zawsze da się wprost przełożyć na tę praktykę, bo to jest bardzo kosztowne. Myślę że jeśli chodzi o region województwa podlaskiego, bardzo mało było firm, które mogłyby wprost zainwestować tak ogromne środki. A więc tu skupiamy się na badaniach podstawowych.

Natomiast w wielu innych dziedzinach, dyscyplinach - tak. Współpracujemy i to z ogromnymi sukcesami. Bo zarówno wydziały nauk społecznych jak i niektóre wydziały humanistyczne mają swoje związki z praktyką gospodarczą.


Macie dobrą kadrę naukową, ale czy macie kogo uczyć? Bo na studiach pojawia się niż demograficzny. I z tym sobie trzeba radzić. Ponad 600 miejsc na studiach pierwszego stopnia i ponad 350 na studiach drugiego stopnia. Taka była rekrutacja uzupełniająca - prawie tysiąc wolnych miejsc po pierwszej rekrutacji. 

Zgadza się. Stoimy przed dwoma bardzo istotnymi wyzwaniami. I to nie tylko nasz Uniwersytet - wszystkie uczelnie wyższe. Po pierwsze - niż demograficzny, który tak najbardziej nas uderzy za jakieś trzy, cztery lata. Ale jest drugi proces. Coraz mniej młodych ludzi chce studiować drugi stopień. A przynajmniej dziennie. Idą do pracy - co nie jest dziwne, bo dziś mamy taki rynek pracy, że właściwie wchłania wszystkie - szczególnie w tych bardzo popularnych - dyscypliny. 

My o tym myślimy. Staramy się modyfikować chociażby programy studiów, tworzyć nowe kierunki. Ale od pewnych tendencji nie uciekniemy i myślę, że w przekroju tych paru lat trzeba będzie sobie dosyć poważne pytania stawiać jak dalej funkcjonować, żeby i zachęcać młodych ludzi do studiowania i przedstawić im taką ofertę, która byłaby mocno kompatybilna z tym, co się dzieje w gospodarce, w świecie. To nie jest łatwe. 


Czy trzeba będzie skurczyć tę ofertę naukową, dydaktyczną?

Na pewno trzeba będzie inaczej stawiać akcenty. Dzisiaj to jest tak, że mamy sześć semestrów studiów pierwszego stopnia i cztery semestry drugiego. Być może warto pomyśleć o tym, żeby nieco wydłużyć studia pierwszego stopnia, które są ciągle popularne. Ja myślę, że tu się wiele nie zmieni. I na przykład trochę okroić studia drugiego stopnia, ale przygotowywać na tych studiach przede wszystkim te osoby, które w większości chcą dalej swoją karierę naukową ciągnąć - czyli na przykład robić doktoraty, habilitacje, ale również pracować naukowo. 

Proszę zobaczyć, że w Europie Zachodniej prawie 80 procent studentów kończy edukację na pierwszym stopniu. 


Jakim kierunkami - pańskim zdaniem - w tym roku udało się przyciągnąć studentów? 

Na pewno bardzo popularne stały się stosunki międzynarodowe. Ale to zawsze tak się dzieje jak mamy takie zmiany geopolityczne. Tu wojna, tutaj jakieś problemy o charakterze nierównowagi międzynarodowej. Wtedy widać, że młodzież się garnie. Nigdy nie mamy problemów z kierunkami typu prawo czy administracja, bo to zawsze jest potrzebne. 

Ale warto zwrócić uwagę, że mamy rosnące zainteresowanie chociażby naukami fizycznymi. Fizyka to dosyć trudny kierunek, zawsze tych studentów było niewielu. Okazuje się, że od paru lat ta liczba studentów rośnie. 


Jakiś kierunek jest panu szczególnie bliski? Oczko w głowie na całej uczelni?

Ja oczywiście patrzę na wszystkie kierunki w ten sam sposób, bo uważam, że Uniwersytet musi tworzyć jednolitość. Co więcej, w wielu wypadkach te kierunki powinny się uzupełniać. Zresztą tak jest. My razem częstokroć tworzymy i projekty naukowe i badania naukowe, ale i kierunki. Bo mamy sporo kierunków, które prowadzimy wspólnie. Chociażby ekonomia z prawem, biologia z ekonomią i szereg innych dyscyplin.

A więc ta interdyscyplinarność być może też jest warta zastanowienia. Czy nie zgłębić tego rozwiązania. Uniwersytet to jedna wielka całość - 8,5 tysiąca studentów. Ponad 1300 pracowników. I tworzymy taką wspólnotę, która się wzajemnie wspiera, razem funkcjonuje, ma jasne cele, żeby ten Uniwersytet był lepszy. I myślę że będzie tylko lepiej. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.

dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.


Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.

Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.

Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.


Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.

Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.


Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.

Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.


mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.

Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.


Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.

Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok