Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - ekspert ds. bezpieczeństwa, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

4.10.2023, 08:31, akt. 09:50

- Przez osiem lat Europa nie wykształciła żadnych mechanizmów, które likwidowałyby czy ograniczałyby problem migracji - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę (4.10) odbędzie się debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji". Została ona włączona do porządku obrad na wniosek frakcji EPL, w której skład wchodzą PO i PSL. Za debatą o takim tytule opowiedzieli się też socjaldemokraci, mający w swoich szeregach SLD i Nową Lewicę oraz liberałowie (Polska 2050).

O tym ze swoim gościem - prof. Adamem Bartnickim, ekspertem ds. bezpieczeństwa i dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Co oznacza sama debata o pakcie migracyjnym?


Adam Bartnicki: Debata oznacza to, że po ośmiu latach wróciliśmy do tego samego punktu, w którym byliśmy w 2015 roku i że przez osiem lat Europa nie wykształciła żadnych mechanizmów, które likwidowałyby czy ograniczałyby problem migracji. Ten problem nielegalnej migracji jest, on narasta, my to widzimy, widzą to też państwa europejskie i Komisja Europejska nie ma żadnego pomysłu, jak to rozwiązać oprócz tego, co proponowała 8 lat temu. 

W tym wypadku Polska czy państwa bałtyckie czy Finlandia jest krok do przodu, bo myśmy jednak budowali te bariery, które powstrzymują nielegalny napływ imigrantów. Państwa Europy Zachodniej nie są mentalnie do tego zdolne.


A czy ta debata w tak szybkim tempie oznacza też szybkie procedowanie?


Prawdopodobnie tak. W przyszłym roku będą wybory do Parlamentu Europejskiego, ten parlament może mieć zupełnie inne oblicze ideologiczno-polityczne.


I stąd pośpiech?


I stąd pośpiech oczywiście, bo prawdopodobnie te rozwiązania, które są dziś forsowane nie przejdą w następnym rozdaniu. Więc to jest kwestia kilku miesięcy, na już Parlament Europejski chce to przeforsować.


A o co dokładnie chodzi w tym pakcie migracyjnym? Także jeżeli chodzi o liczbę uchodźców przyjmowanych do poszczególnych państw.


Chodzi o to, żeby wykształcić pewien wspólny dla całej Europy mechanizm polityki migracyjnej i azylowej, co samo w sobie nie jest niczym złym. Dla nas kontrowersyjne są te zapisy dotyczące relokacji, ale też solidarności – tam się nie mówi oczywiście o karach, mówi się o solidarności. Europa ma przyjmować co roku jakąś liczbę osób – dzisiaj mówi się o 30 tys., ale to też nie jest zapisane na twardo, bo to może być 60, 100 tys. w miarę potrzeby. I te osoby będą relokowane w innych państwach Unii Europejskiej – także w Polsce. Jest jakaś pula przeznaczona miejsc, które ma przygotować Polska, jeśli Polska nie będzie chciała przyjąć tych imigrantów, będzie musiała płacić.


Czyli ilu migrantów każdego roku musiałaby przyjmować?


Na dzisiaj, przy tym mechanizmie, jeśli mówimy o 30 tys. migrantów, to byłoby ok. 2 tys. osób., albo ekwiwalent solidarnościowy, czyli ok. 20 tys. euro – on też może się zwiększać, bo to jest początkowa suma, która jest w negocjacjach, ale może wzrastać w miarę potrzeb.


Ale czy Polska musi uczestniczyć w tej relokacji w momencie, kiedy przyjęła wielu uchodźców wojennych z Ukrainy?


Nam się oczywiście wydaje, że nie powinniśmy, bo nie otrzymaliśmy też praktycznie żadnej pomocy ze strony Unii Europejskiej. Nam Komisja Europejska mówi – tak, przyjęliście uchodźców, my to widzimy, doceniamy to, będziecie wyłączeni z jakichś mechanizmów, ale nie ma takich twardych zapisów…


Mówi, a nie pisze.


Tak, słowom Komisji Europejskiej nie do końca tutaj możemy niestety wierzyć.


A co Polska musi zrobić, żeby nie uczestniczyć w tej relokacji?


To jest bardzo duży problem, bo jeśli to będzie prawo europejskie, to nieprzyjęcie imigrantów czy niezapłacenie tych sum solidarnościowych będzie skutkowało pozwem do trybunału i oczywiście wyrokiem skazującym. Trybunał nałożyłby karę na Polskę, myśmy mieli już takie sytuacje w przypadku Puszczy Białowieskiej czy Elektrowni Turów.

Więc to będzie trudny problem do rozwiązania. Na dzisiaj, przy tym mechanizmie – ok. 2 tys. osób to byłaby suma ok. 400 mln euro, którą Polska musiałaby płacić.


Europosłanka Beata Szydło mówi, że Polska nie będzie przyjmować migrantów ani za nich płacić.


To będzie problem, tak jak powiedziałem, bo jeśli będą wyroki TSUE to Komisja Europejska będzie miała możliwość ściągnięcia tych sum w takiej czy innej formie, niezależnie od naszej decyzji. To jest duży problem i ten problem będzie narastał, szczególnie że to nie skończy się na takich kwotach, o jakich się dzisiaj mówi.

Jestem przekonany, że wprowadzenie takiego mechanizmu uruchomi kolejną falę migracyjną na poziomie tej z 2015 roku i ten problem zamiast się rozwiązywać będzie stopniowo narastać. To będzie bardzo wyraźny sygnał wypuszczony w stronę całego świata – Afryki, Bliskiego Wschodu, że można iść do Europy.


Czy pakt reguluje kwestię obrony granic Unii Europejskiej? Czy Wspólnota przeciwstawia się łamaniu prawa i nielegalnemu przekraczaniu granic?


To jest właśnie kolejny problem, bo my nie możemy się przeciwstawiać temu, że ludzie chcą walczyć o swoją godność, że mają jakieś aspiracje, aspiracje do lepszego życia – do tego każdy człowiek ma prawo.


Ale robią to nielegalnie, przekraczając granicę w ten sposób.


Ale robią to nielegalnie i my po prostu przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Nie zauważamy, że to jest nielegalne, że ktoś płaci przemytnikom, że ktoś łamie prawo europejskie. Że prawdopodobnie biorą w tym udział też wywiady wrogich nam państw, które wymuszają czy stymulują tą presję imigracyjną – tego nie zauważamy.

Oczywiście, można też robić to, co chociażby robiła Polska czy robi Polska – przecież myśmy zainwestowali dużo w swoją obronę, ale też relokowaliśmy bardzo dużo żołnierzy, którzy bronią tej naszej granicy. Unia Europejska też mogłaby bronić Morza Śródziemnego, a tego nie robi.


Włosi zapowiadają, że będą nawet statki do wybrzeży Afryki wysyłać, żeby już tam powstrzymać falę nielegalnej migracji.


To w zasadzie tak powinno wyglądać. Nie wpłyną oczywiście okręty włoskie na wody terytorialne Tunezji czy Maroka, ale gdzieś tam na tym pasie wód międzynarodowych powinni te łodzie zawracać. Tyle że Włosi to zapowiadają, a nie widać póki co żadnych realnych działań. Była Ursula von der Leyen, rozmawiała z premier Meloni i propozycje, które wysuwa Komisja Europejska to są tylko takie propozycje – relokujemy, ktoś tam coś zapłaci, ale realnej pomocy dla Włochów w tym momencie nie widać.


A czy dbałość o przestrzeganie prawa, dbałość o ochronę granic nie powinna być to pierwszorzędna sprawa dla Unii Europejskiej?


Powinna być i wszyscy to rozumiemy. Z jakichś względów nie jest, ze względów ludzkich, humanitarnych, ideologicznych…


A nie może być to dwutorowo robione?

Powinno być. Wydaje mi się, że jednak pierwszą kwestią powinno być zabezpieczenie naszej granicy, bo jeżeli stracimy kontrolę nad tą granicą, to my stracimy Unię Europejską. Oczywiście to nie jest kwestia najbliższej dekady, ale za jakiś czas stracimy Unię Europejską.


Jak postrzega pan rolę Niemiec jeśli chodzi o cały kryzys migracyjny? Bo tu jest sporo wątków – sam pakt migracyjny, wzmożone kontrole na granicy z Polską, dotowanie organizacji humanitarnych, które transportują uchodźców do Włoch.


Oczywiście tutaj zaczyna się od Angeli Merkel, która zaprosiła w 2015 roku migrantów i to wywołało pewien wstrząs w Europie. Wstrząs podwójny – polityczny, bo Niemcy złamały tak naprawdę prawo europejskie bez żadnych konsekwencji, ale to wstrząsnęło też wewnętrzną polityką Niemiec. Wydawało się, że po tym, co się stało w 2015 roku nastąpi jakieś przebudzenie – no nie nastąpiło. Tak jak powiedziałem – zatoczyliśmy koło, jesteśmy znowu w tym samym miejscu, a być może jest jeszcze gorzej, bo straciliśmy te osiem lat, nie przygotowaliśmy się na to.

Ja tutaj nie chcę za bardzo dywagować, proszę mi wybaczyć, to będą takie moje opinie – wydaje mi się, że Niemcy celowo nie wspierają w tym momencie Włoch, ponieważ rząd, który obecnie rządzi we Włoszech – rząd Meloni nie jest rządem…


Który im odpowiada. Ale wspierają z kolei Ukrainę od pół roku.


Powiedziała pani to za mnie, nie chciałem tego głośno mówić. 


Ale można by powiedzieć, że z powodu relacji niemiecko-ukraińskich popsuły się relacje ukraińsko-polskie.


To jest inna kwestia już…


Zbyt proste?


Tak. Nie wiem, czy to można łączyć, ale już mówiłem tutaj w studiu, że w lipcu zmienił się ambasador Niemiec na Ukrainie i od tego czasu widzimy bardzo wyraźny zwrot polityki Kijowa. Zwrot, który odstawia niestety na boczny tor Warszawę i tutaj kwitnie współpraca – nawet nie wiem czy kwitnie, bo wydaje mi się, że ta polityka Kijowa jest z gruntu błędna i trochę nie rozumieją tej sytuacji międzynarodowej, która w tym momencie jest, no ale jest to wybór Kijowa – nie mamy na to wpływu.


A tymczasem Polska, chroniąc się przed falą nielegalnej migracji wprowadziła kontrole na granicy ze Słowacją. To odpowiedź na rosnącą presję migracyjną przez tzw. szlak bałkański. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.

dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.


Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.

Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.

Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.


Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.

Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.


Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.

Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.


mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.

Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.


Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.

Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok