Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu

25.09.2023, 07:25, akt. 11:22

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. O propozycjach Konfederacji mówi Krzysztof Bosak - lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu. Rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dlaczego wybrał pan nasz region? Czy w Podlaskiem nie ma godnego przedstawiciela Konfederacji, który mógłby być liderem listy?


Krzysztof Bosak: Mamy całą listę świetnych kandydatów. Jest taka prawidłowość w polityce, że popularny lider ciągnie listę w górę.


Dlaczego nie w Lubuskiem, dlaczego nie w Warszawie?


Bezpośrednia przyczyna była taka, że wcześniej liderem, który miał tutaj ciągnąć listę w górę i to robił, był poseł Robert Winnicki. Natomiast ze względów zdrowotnych musiał się wycofać z polityki i potrzebne było godne następstwo. Przeanalizowaliśmy to wewnątrz Konfederacji i wybór padł na mnie. Z przyjemnością się tego zadania podejmuję i bardzo mi się w Białymstoku podoba. Uważam, że Podlasie jest w ogóle bardzo fajnym województwem.


A jakie ma pan związki z naszym regionem? Jak pan przekona mieszkańców, że zna ich problemy, i czy faktycznie zna?


Nie będę przekonywał w ten sposób. Od tego są nasi działacze, którzy się tutaj wychowali. Natomiast ja mam podejście zadaniowe, tzn. jeżeli jest rzecz, którą będę w stanie załatwić, korzystając ze swojej pozycji politycznej, to będę o to walczył.


W jaki stopniu członkowie Konfederacji i pan macie tożsame poglądy z waszym posłem Januszem Korwin-Mikkem, który mimo dzisiejszej sytuacji za granicą otwarcie mówi o swojej sympatii do Rosji.


Korwin przez lata swojej aktywności zdobył dużą popularność, jednocześnie formułując masę kontrowersyjnych wypowiedzi. Ja z niektórymi się zgadzam, z wieloma nie i na tym poprzestańmy.

Konfederacja od samego początku ma jednoznaczne stanowisko w wojnie, która toczy się na Ukrainie, tzn. że w interesie Polski jest, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała. W interesie Polski jest, żebyśmy nie mieli kolejnego państwa zależnego od Rosji u swoich granic.


W programie macie bony zdrowotny i edukacyjno-opiekunczy, likwidację kuratorium oświaty i znaczne skurczenie ministerstwa edukacji. Zacznijmy od bonu zdrowotnego. Ile miałby on wynosić i czy byłby tej samej wysokości dla każdego Polaka?


Zacznijmy od tego, że my nie postulujemy zlikwidowania NFZ-u, tylko umożliwienie Polakom wyjścia do konkurencyjnych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych - publicznych, żeby było jasne. W tej chwili w polskim systemie jest wielki biurokratyczny moloch stworzony przez lewicę 20 lat temu pod nazwą "NFZ". Ten moloch jest reliktem nieskończonej reformy, która miała polegać na stworzeniu konkurujących systemów ubezpieczenia zdrowotnego. Nazywały się one "kasy chorych".

Systemy oparte o konkurencyjne fundusze funkcjonują w wielu państwach, które mają często najlepsze systemy ochrony zdrowia jak np. Niemcy czy Holandia, przedstawiane jako wzorcowe.


Ale Niemcy o wiele więcej łożą na ochronę zdrowia.


Mają też wyższe koszty, płacą znacznie więcej. To jest fakt. Natomiast mamy w ochronie zdrowia wiele problemów. Nie poruszymy wszystkich w tym wywiadzie. Trzeba dobrze płacić. Trzeba też wprowadzić elementy wewnętrznej konkurencji, która zresztą już jest np. w podstawowej opiece zdrowotnej, dlatego wygląda ona trochę lepiej niż inne sektory. Gdybyśmy w lecznictwie szpitalnym mieli podobne mechanizmy jak w podstawowej opiece zdrowotnej, to szpitale wyglądałyby trochę lepiej niż w tej chwili. Tak jak przychodnie trochę konkurują o pacjenta.


Wróćmy do bonu zdrowotnego. Ile miałby wynosić?


Żeby to zrozumieć, trzeba zdać sobie sprawę, że ma to być system ubezpieczeniowy, czyli ta kwota ma być kwotą ubezpieczenia, czyli tak jak jest teraz. Na każdego Polaka w przyszłym roku będzie według polityki budżetowej przyjętej przez państwo 190 miliardów na zdrowie. To nieco ponad 5 tysięcy na każdego Polaka. My musimy wymyślić, jak zrobić dobry użytek z tych pieniędzy.

Nasza propozycja polega na tym, żeby ludzie, którzy kontraktują świadczenia, konkurowali ze sobą jakością usług, skutecznością. A ostatecznie wiadomo, że fundusz ubezpieczeniowy wydaje znacznie więcej na tego, kto jest chory i nie wydaje prawie nic na tego, kto jest zdrowy. Te wydatki się uśredniają w tej kwocie nieco ponad 5 tys. w całej populacji. Każdy system ubezpieczeniowy jest tworzony ostatecznie przez matematyków, przez aktuariuszy, którzy siadają i liczą to wszystko.


Wy jeszcze nie macie tego policzonego? Projektu ustawy w tej sprawie też nie macie.


My nie mamy dostępu do danych, bo te dane są wyłącznie w NFZ.


Nie zmienicie nakładów na zdrowie.


Absolutnie mamy zamiar zmieniać podatki.


Ale jeżeli chodzi o składkę zdrowotną, zostałaby na tym samym poziomie. Natomiast od czego uzależniony byłby bon zdrowotny? Od wieku? Im starsza osoba, tym bon byłby wyższy?


To są pytania o technikalia.


Ale dość istotne.


Oczywiście, wszystko jest, panie redaktor, istotne. Jeszcze raz podkreślam, że o samej ochronie zdrowia możemy rozmawiać wiele godzin. Jesteśmy za tym, żeby każdy miał taki sam dostęp do świadczeń, czyli że każdy płaci inną wysokość składki zdrowotnej, ale tak jak w obecnym systemie wysokość tego ubezpieczenia ulega uśrednieniu w skali całego społeczeństwa.

Istota rozwiązanie jest taka, żeby na całym rynku nie był jeden ubezpieczyciel, jak obecnie NFZ, tylko żeby ktoś niezadowolony z jego usług mógł pójść do jakiejś konkurencji. W tej chwili nie może tego zrobić.


Ale na razie projektu ustawy nie ma. Jest pomysł. Krytycy waszych pomysłów na ochronę zdrowia, właśnie na ten bon zdrowotny, mówią, że to nie kwestia logiki, tylko wiary, że wręcz nie mamy do czynienia z programem, ale z religią.


To, że spotykamy się z krytyką, jest świadectwem tego, że nasza propozycja wychodzi poza obecne ramy dyskusji. Dokładnie tego potrzebujemy. Jeżeli będziemy wszyscy powtarzać frazesy, że jak podniesiemy składkę zdrowotną, to się poziom ochrony zdrowia podniesie, to tak się nie stanie.

Widzieliśmy, że składka zdrowotna i w ogóle nakłady na ochronę zdrowia zostały podniesione w pandemii, a jakość i liczba wykonywanych świadczeń spadła. Nie ma żadnej prostej korelacji pomiędzy liczbą pieniędzy wydanych na zdrowie a liczbą dostarczonych usług zdrowotnych. My jedynie mamy odwagę o tym mówić. To jest pierwsza sprawa.

Druga sprawa. W obecnym systemie nie ma prawidłowego sposobu liczenia kosztów i mechanizmu ekonomicznego, który służyłby zmniejszaniu kosztów przy wykonywaniu usług zdrowotnych. To jest jeden z rdzeniowych problemów.

Ci, którzy krytykują te rozwiązania, powinny się rozejrzeć po świecie, otworzyć oczy.


Jakie są główne założenia bonu edukacyjnego?


Przede wszystkim chcemy, żeby ci, którzy prowadzą własne szkoły, mieli dostęp do pieniędzy, które już odprowadzili w podatkach na edukację. Rząd PiS próbował przeprowadzić dwie ustawy - tzw. lex Czarnek 1 i lex Czarnek 2, które miały ograniczyć możliwość prowadzenia szkół niezależnych w formule tzw. nauczania domowego.


Wysokości tego bony też nie znamy.


Chcielibyśmy, żeby on był stuprocentowy, tzn. żeby wysokość subwencji, którą dostają normalne placówki publiczne, trafiała też do szkół niepublicznych, prywatnych albo nauczania domowego.


Jakby to nauczanie domowe miało wyglądać?


To rodzice powinni decydować.


Nie każdy ma kwalifikacje.


Dlatego postulujemy potwierdzenie wyników w egzaminie. Tak jest w tej chwili.


Ale dopiero po tym, jak rodzic zdecyduje się uczyć dziecko na własną rękę przez rok, dwa.


Inaczej się nie da potwierdzić wyników.


Ten czas może się okazać stracony.


Dla wielu ten czas jest stracony w tej chwili w źle prowadzonych szkołach publicznych.


Ale z dziećmi lepiej nie ryzykujemy, jeżeli chodzi o ich wykształcenie.


To dajemy władzę rodzicom. Ryzykiem jest w tej chwili przymuszanie do posyłania wszystkich dzieci do szkół, na które rodzice często nie mają absolutnie żadnego wpływu. Co więcej, nauczyciele nie mają wpływu. Co więcej, często nawet dyrektorzy nie mają wpływu, bo szkoły są tak zbiurokratyzowane, że biedny dyrektor musi wykonywać kolejne wymysły ministerstwa edukacji, zamiast zająć się podnoszeniem jakości kształcenia.

Nauczyciele nie mogą usunąć ze szkół albo zostawić na drugi rok uczniów, którzy się kompletnie nie uczą, bo muszą spełniać wskaźniki. Żyjemy w świecie pełnym absurdu. Postulujemy, żeby trochę ilość tego absurdu zmniejszyć.


Jakie macie pomysły na rozwiązanie problemu demograficznego?


Ci, którzy zakładają rodziny, muszą mieć przynajmniej o jedno dziecko więcej. A jak ludzi do tego przekonać i zachęcić, to już nie wie nikt.


Jakie macie zachęty?


Uważam, że jeżeli politycy wchodzą w rozmawianie na temat tego, jaka jest dzietność, natychmiast są poddawani bardzo mocnej krytyce, że chcą innym ustawiać życie. Ja nawet to rozumiem.


Przyznanie jakichś przywilejów to ustawianie komuś życia?


Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. Oczywiście one mogą nieco złagodzić kryzys demograficzny, tam, gdzie ludzie, którzy nie mają poczucia stabilności finansowej, mogą się powstrzymywać przed posiadaniem kolejnego dziecka.

Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo. Politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę. Moim zdaniem więcej dobrego mogą zrobić tutaj osoby popularne, które nie mają władzy politycznej - aktorzy, sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze, żeby zacząć przedstawiać społeczeństwu jako pozytywny wzorzec to, żeby mieć trójkę, a może i czwórkę czy piątkę dzieci jako coś pożądanego społecznie.

Żebyśmy przełamali kryzys demograficzny, model 2+3 to jest minimum.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok