Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu

25.09.2023, 07:25, akt. 11:22

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. O propozycjach Konfederacji mówi Krzysztof Bosak - lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu. Rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dlaczego wybrał pan nasz region? Czy w Podlaskiem nie ma godnego przedstawiciela Konfederacji, który mógłby być liderem listy?


Krzysztof Bosak: Mamy całą listę świetnych kandydatów. Jest taka prawidłowość w polityce, że popularny lider ciągnie listę w górę.


Dlaczego nie w Lubuskiem, dlaczego nie w Warszawie?


Bezpośrednia przyczyna była taka, że wcześniej liderem, który miał tutaj ciągnąć listę w górę i to robił, był poseł Robert Winnicki. Natomiast ze względów zdrowotnych musiał się wycofać z polityki i potrzebne było godne następstwo. Przeanalizowaliśmy to wewnątrz Konfederacji i wybór padł na mnie. Z przyjemnością się tego zadania podejmuję i bardzo mi się w Białymstoku podoba. Uważam, że Podlasie jest w ogóle bardzo fajnym województwem.


A jakie ma pan związki z naszym regionem? Jak pan przekona mieszkańców, że zna ich problemy, i czy faktycznie zna?


Nie będę przekonywał w ten sposób. Od tego są nasi działacze, którzy się tutaj wychowali. Natomiast ja mam podejście zadaniowe, tzn. jeżeli jest rzecz, którą będę w stanie załatwić, korzystając ze swojej pozycji politycznej, to będę o to walczył.


W jaki stopniu członkowie Konfederacji i pan macie tożsame poglądy z waszym posłem Januszem Korwin-Mikkem, który mimo dzisiejszej sytuacji za granicą otwarcie mówi o swojej sympatii do Rosji.


Korwin przez lata swojej aktywności zdobył dużą popularność, jednocześnie formułując masę kontrowersyjnych wypowiedzi. Ja z niektórymi się zgadzam, z wieloma nie i na tym poprzestańmy.

Konfederacja od samego początku ma jednoznaczne stanowisko w wojnie, która toczy się na Ukrainie, tzn. że w interesie Polski jest, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała. W interesie Polski jest, żebyśmy nie mieli kolejnego państwa zależnego od Rosji u swoich granic.


W programie macie bony zdrowotny i edukacyjno-opiekunczy, likwidację kuratorium oświaty i znaczne skurczenie ministerstwa edukacji. Zacznijmy od bonu zdrowotnego. Ile miałby on wynosić i czy byłby tej samej wysokości dla każdego Polaka?


Zacznijmy od tego, że my nie postulujemy zlikwidowania NFZ-u, tylko umożliwienie Polakom wyjścia do konkurencyjnych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych - publicznych, żeby było jasne. W tej chwili w polskim systemie jest wielki biurokratyczny moloch stworzony przez lewicę 20 lat temu pod nazwą "NFZ". Ten moloch jest reliktem nieskończonej reformy, która miała polegać na stworzeniu konkurujących systemów ubezpieczenia zdrowotnego. Nazywały się one "kasy chorych".

Systemy oparte o konkurencyjne fundusze funkcjonują w wielu państwach, które mają często najlepsze systemy ochrony zdrowia jak np. Niemcy czy Holandia, przedstawiane jako wzorcowe.


Ale Niemcy o wiele więcej łożą na ochronę zdrowia.


Mają też wyższe koszty, płacą znacznie więcej. To jest fakt. Natomiast mamy w ochronie zdrowia wiele problemów. Nie poruszymy wszystkich w tym wywiadzie. Trzeba dobrze płacić. Trzeba też wprowadzić elementy wewnętrznej konkurencji, która zresztą już jest np. w podstawowej opiece zdrowotnej, dlatego wygląda ona trochę lepiej niż inne sektory. Gdybyśmy w lecznictwie szpitalnym mieli podobne mechanizmy jak w podstawowej opiece zdrowotnej, to szpitale wyglądałyby trochę lepiej niż w tej chwili. Tak jak przychodnie trochę konkurują o pacjenta.


Wróćmy do bonu zdrowotnego. Ile miałby wynosić?


Żeby to zrozumieć, trzeba zdać sobie sprawę, że ma to być system ubezpieczeniowy, czyli ta kwota ma być kwotą ubezpieczenia, czyli tak jak jest teraz. Na każdego Polaka w przyszłym roku będzie według polityki budżetowej przyjętej przez państwo 190 miliardów na zdrowie. To nieco ponad 5 tysięcy na każdego Polaka. My musimy wymyślić, jak zrobić dobry użytek z tych pieniędzy.

Nasza propozycja polega na tym, żeby ludzie, którzy kontraktują świadczenia, konkurowali ze sobą jakością usług, skutecznością. A ostatecznie wiadomo, że fundusz ubezpieczeniowy wydaje znacznie więcej na tego, kto jest chory i nie wydaje prawie nic na tego, kto jest zdrowy. Te wydatki się uśredniają w tej kwocie nieco ponad 5 tys. w całej populacji. Każdy system ubezpieczeniowy jest tworzony ostatecznie przez matematyków, przez aktuariuszy, którzy siadają i liczą to wszystko.


Wy jeszcze nie macie tego policzonego? Projektu ustawy w tej sprawie też nie macie.


My nie mamy dostępu do danych, bo te dane są wyłącznie w NFZ.


Nie zmienicie nakładów na zdrowie.


Absolutnie mamy zamiar zmieniać podatki.


Ale jeżeli chodzi o składkę zdrowotną, zostałaby na tym samym poziomie. Natomiast od czego uzależniony byłby bon zdrowotny? Od wieku? Im starsza osoba, tym bon byłby wyższy?


To są pytania o technikalia.


Ale dość istotne.


Oczywiście, wszystko jest, panie redaktor, istotne. Jeszcze raz podkreślam, że o samej ochronie zdrowia możemy rozmawiać wiele godzin. Jesteśmy za tym, żeby każdy miał taki sam dostęp do świadczeń, czyli że każdy płaci inną wysokość składki zdrowotnej, ale tak jak w obecnym systemie wysokość tego ubezpieczenia ulega uśrednieniu w skali całego społeczeństwa.

Istota rozwiązanie jest taka, żeby na całym rynku nie był jeden ubezpieczyciel, jak obecnie NFZ, tylko żeby ktoś niezadowolony z jego usług mógł pójść do jakiejś konkurencji. W tej chwili nie może tego zrobić.


Ale na razie projektu ustawy nie ma. Jest pomysł. Krytycy waszych pomysłów na ochronę zdrowia, właśnie na ten bon zdrowotny, mówią, że to nie kwestia logiki, tylko wiary, że wręcz nie mamy do czynienia z programem, ale z religią.


To, że spotykamy się z krytyką, jest świadectwem tego, że nasza propozycja wychodzi poza obecne ramy dyskusji. Dokładnie tego potrzebujemy. Jeżeli będziemy wszyscy powtarzać frazesy, że jak podniesiemy składkę zdrowotną, to się poziom ochrony zdrowia podniesie, to tak się nie stanie.

Widzieliśmy, że składka zdrowotna i w ogóle nakłady na ochronę zdrowia zostały podniesione w pandemii, a jakość i liczba wykonywanych świadczeń spadła. Nie ma żadnej prostej korelacji pomiędzy liczbą pieniędzy wydanych na zdrowie a liczbą dostarczonych usług zdrowotnych. My jedynie mamy odwagę o tym mówić. To jest pierwsza sprawa.

Druga sprawa. W obecnym systemie nie ma prawidłowego sposobu liczenia kosztów i mechanizmu ekonomicznego, który służyłby zmniejszaniu kosztów przy wykonywaniu usług zdrowotnych. To jest jeden z rdzeniowych problemów.

Ci, którzy krytykują te rozwiązania, powinny się rozejrzeć po świecie, otworzyć oczy.


Jakie są główne założenia bonu edukacyjnego?


Przede wszystkim chcemy, żeby ci, którzy prowadzą własne szkoły, mieli dostęp do pieniędzy, które już odprowadzili w podatkach na edukację. Rząd PiS próbował przeprowadzić dwie ustawy - tzw. lex Czarnek 1 i lex Czarnek 2, które miały ograniczyć możliwość prowadzenia szkół niezależnych w formule tzw. nauczania domowego.


Wysokości tego bony też nie znamy.


Chcielibyśmy, żeby on był stuprocentowy, tzn. żeby wysokość subwencji, którą dostają normalne placówki publiczne, trafiała też do szkół niepublicznych, prywatnych albo nauczania domowego.


Jakby to nauczanie domowe miało wyglądać?


To rodzice powinni decydować.


Nie każdy ma kwalifikacje.


Dlatego postulujemy potwierdzenie wyników w egzaminie. Tak jest w tej chwili.


Ale dopiero po tym, jak rodzic zdecyduje się uczyć dziecko na własną rękę przez rok, dwa.


Inaczej się nie da potwierdzić wyników.


Ten czas może się okazać stracony.


Dla wielu ten czas jest stracony w tej chwili w źle prowadzonych szkołach publicznych.


Ale z dziećmi lepiej nie ryzykujemy, jeżeli chodzi o ich wykształcenie.


To dajemy władzę rodzicom. Ryzykiem jest w tej chwili przymuszanie do posyłania wszystkich dzieci do szkół, na które rodzice często nie mają absolutnie żadnego wpływu. Co więcej, nauczyciele nie mają wpływu. Co więcej, często nawet dyrektorzy nie mają wpływu, bo szkoły są tak zbiurokratyzowane, że biedny dyrektor musi wykonywać kolejne wymysły ministerstwa edukacji, zamiast zająć się podnoszeniem jakości kształcenia.

Nauczyciele nie mogą usunąć ze szkół albo zostawić na drugi rok uczniów, którzy się kompletnie nie uczą, bo muszą spełniać wskaźniki. Żyjemy w świecie pełnym absurdu. Postulujemy, żeby trochę ilość tego absurdu zmniejszyć.


Jakie macie pomysły na rozwiązanie problemu demograficznego?


Ci, którzy zakładają rodziny, muszą mieć przynajmniej o jedno dziecko więcej. A jak ludzi do tego przekonać i zachęcić, to już nie wie nikt.


Jakie macie zachęty?


Uważam, że jeżeli politycy wchodzą w rozmawianie na temat tego, jaka jest dzietność, natychmiast są poddawani bardzo mocnej krytyce, że chcą innym ustawiać życie. Ja nawet to rozumiem.


Przyznanie jakichś przywilejów to ustawianie komuś życia?


Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. Oczywiście one mogą nieco złagodzić kryzys demograficzny, tam, gdzie ludzie, którzy nie mają poczucia stabilności finansowej, mogą się powstrzymywać przed posiadaniem kolejnego dziecka.

Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo. Politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę. Moim zdaniem więcej dobrego mogą zrobić tutaj osoby popularne, które nie mają władzy politycznej - aktorzy, sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze, żeby zacząć przedstawiać społeczeństwu jako pozytywny wzorzec to, żeby mieć trójkę, a może i czwórkę czy piątkę dzieci jako coś pożądanego społecznie.

Żebyśmy przełamali kryzys demograficzny, model 2+3 to jest minimum.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, źródło: PRB

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

Za nami piękne rodzinne święta, przepełnione spotkaniami. To oczywiście wymiar duchowy, ale też uczta kulinarna, której skutki będziemy pewnie odczuwać przez kilka najbliższych dni.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok