Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin [wideo] - minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

11.09.2023, 07:38, akt. 08:53

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących programów wyborczych poszczególnych partii. W miniony weekend konwencje programowe miały: PiS, PO, Nowa Lewica i Trzecia Droga.

O propozycjach Prawa i Sprawiedliwości ze swoim gościem - liderem podlaskiej listy tej partii do Sejmu Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił osiem punktów programowych, które w waszej ocenie przysporzą wam największą liczbę wyborców.


Każdy z tych punktów jest ważny. To są zarówno sprawy bardzo duże, dotyczące można powiedzieć większości Polaków, tak jak chociażby zmiana 500+ na 800+, czyli można powiedzieć zupełnie nowy program, ale również pomysł czy propozycja emerytur stażowych. To jest coś, co wiem że jest oczekiwane przez bardzo wiele osób. Każdy z tych punktów ma swoje znaczenie, chociażby program „Lokalna półka”. To jest rzeczywiście taki program, który trafia i do rolników, bo pozwala im korzystniej sprzedać swoje produkty w pobliżu miejsca ich wytworzenia, ale jest również korzystny dla wszystkich Polaków, bo poszerzy nam możliwość dostępu do tego, co jest wizytówką Polski, czyli zdrowa, smaczna, ekologiczna żywność.


Ale będzie trochę karkołomny do zrealizowania, bo jednak te wielkie sieci handlowe mają swoje magazyny, z których dopiero towar rozprowadzają po Polsce.


No tak. Będą musiały sobie z tym jakoś poradzić. Właśnie o to chodzi, żeby wreszcie zrealizować to, co jest tak bardzo oczekiwane. Było oczekiwane również przez rolników wcześniej, my wprowadzaliśmy pewne rozwiązania, możliwości właśnie wstawiania do sklepów produktów bezpośrednio przez rolnika, skracania tego łańcucha pośredników. To oczywiście w pewnym sensie zadziałało, ale oczywiście ma pani rację w przypadku dużych sieci handlowych. Potrzebne są rozwiązania prawne i administracyjne – właśnie takie w tej chwili zamierzamy wprowadzić, żeby wszędzie, bez wyjątku to prawo obowiązywało.

My, wprowadzając duże programy społeczne chociażby, rozwiązaliśmy wiele problemów, które w Polsce narastały przez dziesięciolecia. Ubóstwo wśród dzieci – to się udało, o tym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu. Udało się wejść do tej czołówki krajów, gdzie ten problem został rozwiązany. Dzisiaj rozwiązujemy już takie problemy sektorowe, jak chociażby właśnie ta kwestia wyżywienia w szpitalach – coś, co rzeczywiście wszyscy czują w Polsce, że trzeba z tym coś zrobić.

Ale te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków i to też trzeba wyraźnie powiedzieć. My mówimy, że nasz program jest bardzo szeroki, zakłada szybki rozwój, czyli również kontynuowanie wszystkich działań choćby proinwestycyjnych, wsparcia dla samorządów, dla Polski lokalnej, czyli generowania inwestycji, podnoszenia poziomu życia, podnoszenia poziomu wynagrodzeń Polaków, stworzenie nowych miejsc pracy. Ale z tym się wiąże kwestia bezpieczeństwa i tutaj znowu jest cały zestaw działań, które mamy w tej sprawie. I wreszcie trzeci można powiedzieć taki element tego fundamentu państwa, które chcemy budować – to jest kwestia zachowania naszej tożsamości i tutaj jest kwestia napływu nielegalnych imigrantów do Polski. Widzimy na zachodzie Europy, jak bardzo uderza w tożsamość tamtych społeczeństw tolerowanie takiego niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów, którzy z czasem próbują narzucać zastanej ludności swoje modele życia, swoją kulturę, swoje postrzeganie świata. My chcemy tego Polakom oszczędzić.


Ciekawym pomysłem wydaje się „Przyjazne osiedle”. Skąd pieniądze na remont tysięcy bloków z wielkiej płyty?


Pani redaktor, te pieniądze oczywiście będą pochodziły, tak jak w wielu naszych programach, z różnych źródeł. I budżet państwa, i różnego rodzaju fundusze, również środki europejskie.


Jak pan to już określił, wasz program opiera się na trzech filarach. To rozwój, zachowanie polskiej tożsamości i bezpieczeństwo. W kwestii bezpieczeństwa, szeroko pojętego – co proponuje PiS?


To bezpieczeństwo rzeczywiście ma wiele twarzy. Kiedy mamy wojnę na Ukrainie, kiedy jest tak wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa to rozwój polskiej armii jest jednym z najważniejszych zadań polskiego państwa. I to się będzie w dalszym ciągu działo – my w budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy prawie 160 mld zł na polską armię. Jeśli odniesiemy to do budżetu sprzed ośmiu lat, początków naszych rządów, wtedy było to zaledwie 37 mld zł. Więc skok jest tutaj rzeczywiście ogromny.

Armia się powiększa – to już jest ponad 170 tys. żołnierzy, a osiem lat wcześniej było to niespełna 100 tys. Polska staje się krajem bezpiecznym w tym sensie, że żaden z naszych sąsiadów nie będzie mógł się poważyć na zburzenie naszego bezpieczeństwa wiedząc, że spotka go adekwatna odpowiedź. Bezpieczeństwo wewnętrzne – wzmacnianie policji, straży granicznej, ale również bezpieczeństwo energetyczne.

Mamy plan, który już realizujemy. Szybka transformacja energetyczna, oparta o dwa filary – energetykę jądrową – tutaj mamy już przecież plany budowy elektrowni atomowych, ale również małych reaktorów jądrowych, duże plany inwestycji w energetykę odnawialną, chociażby offshore, czyli wiatraki na Bałtyku. Ale chcę to bardzo mocno podkreślić – jednocześnie chcemy zachować tak długo, jak to będzie potrzeba ten fundament bezpieczeństwa energetycznego, jakim jest węgiel.


A na ile się tutaj z Unią Europejską porozumiecie?


Chyba jesteśmy właściwie w tej chwili porozumieni, dlatego że po pierwsze porozumieliśmy się, i to było najtrudniejsze, z naszymi partnerami społecznymi. Udało nam się doprowadzić do zgody, ugody społecznej z pracownikami sektora węglowego i sektora energetycznego, tej części sektora energetycznego opartego o węgiel.

Umówiliśmy się tutaj na tempo wygaszania tych gałęzi przemysłu, na zabezpieczenia społeczne dla tych grup pracowniczych. Mamy określone daty: 2049 rok w przypadku węgla. Przedłożyliśmy te nasze porozumienie społeczne w Komisji Europejskiej, prowadzimy cały czas rozmowy zmierzające do zaakceptowania tych projektów. Akceptacja Unii Europejskiej nie jest tu dla nas najważniejsza. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo społeczne pracowników tych sektorów. I niezależnie od tego, co nam Komisja Europejska będzie próbowała narzucić, to my tych zasad nie porzucimy.

I ostatnia rzecz – bezpieczeństwo społeczne. Programy społeczne, obniżenie wieku emerytalnego. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w tym referendum również zabetonowali, można powiedzieć, ten wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Żeby nie przyszło nikomu do głowy za chwilę znowu przy tym majstrować.


Mówicie o szybkim rozwoju, o poziomie państw zachodnich ale na razie największą bolączką Polaków jest wciąż wysoka inflacja. Kiedy będzie poniżej 3 procent, bo eksperci wskazują, że po obniżce stóp procentowych czas na osiągnięcie tego wydłuża się?


My szczyt inflacji mamy już za sobą. Inflacja bardzo wyraźnie spadła. Dziś robimy wszystko, żeby ta inflacja do tych akceptowalnych poziomów, między innymi po to mrozimy ceny gazu czy energii elektrycznej, żeby właśnie poprzez wzrost cen energii nie powodować, że te ceny będą rosły.

Ta decyzja Rady Polityki Pieniężnej ma swoje uzasadnienie, ponieważ sytuacja nigdy nie jest czarno-biała. To nie jest tak, że z jednej strony jest tylko inflacja i konieczność jej zduszania, a z drugiej strony nie ma żadnych negatywnych skutków. To jest taka próba wypośrodkowania tych działań, czyli z jednej strony ta obniżka nie jest na tyle duża, żeby rozniecić inflację na nowo czy spowolnić, zahamować wręcz proces jej spadku, ale z drugiej strony chcemy też dać ulgę kredytobiorcom. Chcemy również poprzez obniżenie cen kredytów stymulować rynek.


W czym pomocny będzie Zjednoczonej Prawicy nowy koalicjant, Paweł Kukiz? Czy jego oczekiwania programowe wpisują się w waszą wizję Polski?


Tutaj można powiedzieć, że każdy głos się liczy, więc każda szabla, że tak powiem, która chce się przyłączyć do tego obozu Zjednoczonej Prawicy, a która podpisuje się pod naszym programem, pod naszą wizją Polski jest jak najbardziej mile widziana.

Mamy wiele wspólnego z Pawłem Kukizem…


Chociażby referenda.


Chociażby referenda, ale też zdecydowaliśmy się zaakceptować oczekiwania programowe Pawła Kukiza, np. kwestię sędziów pokoju czy zmiany ordynacji wyborczej. Nam jest bliski taki pogląd zwiększenia udziału obywateli w zarządzaniu państwem. Udowadniamy to dzisiaj proponując referendum.

To jest również takie starcie dwóch wizji Polski – Polski wolności i demokracji, którą reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość i tej Polski, która chce wolności i demokracji, ale tylko dla wybranych, tylko dla tych, którzy popierają Platformę Obywatelską, popierają dzisiejszą totalną opozycję, a wszyscy inni mają być wykluczeni. Wszyscy, którzy mają inne zdanie, oni prawa do wolności i demokracji nie mają.


A co jeszcze zrobi PiS, by referendum było wiążące?


Możemy tylko mówić o tym Polakom, że to jest ważne. Polacy muszą po prostu poczuć, że tu chodzi nie o jakąś grę partyjną, o walkę polityczną. Tu chodzi o realny spór o przyszłość Polski. I ten spór jest. My mamy zupełnie odmienną wizję Polski niż ma opozycja, zarówno ta liberalna, czyli liberalno-lewicowa Platforma Obywatelska, Lewica, PSL, Hołownia, jak i ta spod znaku Konfederacji.

To są zupełnie odmienne wizje Polski. My nie wybieramy tylko między jednymi politykami a drugimi, pomiędzy jedną partią a drugą. My wybieramy między bardzo konkretnymi wizjami Polski. Nasi konkurenci z Konfederacji proponują jakąś nowoczesną formę darwinizmu, czyli kraju dla młodych, zdrowych i bogatych, gdzie wszyscy ci, którzy są troszkę mniej zdrowi, młodzi i bogaci de facto będą zepchnięci na margines społeczny i pozbawieni jakiejkolwiek ochrony kogokolwiek, czyli jakby powrót do takiego drapieżnego kapitalizmu w XIX-wiecznym wydaniu.


Czyli po takich słowach nie ma szans na to, żeby Zjednoczona Prawica weszła ewentualnie w koalicję z Konfederacją?


Ja mam nadzieję, że żadne koalicje nie będą nam potrzebne, to znaczy że Polacy po raz trzeci powierzą nam sprawowanie władzy w Polsce.


A jaką wizję Polski wybierzemy, przekonamy się 15 października – wtedy będą wybory parlamentarne i referendum. 




W najbliższych dniach w Polskim Radiu Białystok będziemy też mówić o programach wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Zaprosiliśmy do naszej rozgłośni liderów podlaskich list w wyborach do parlamentu: Krzysztofa Truskolaskiego z Koalicji Obywatelskiej, Szymona Hołownię z Polski 2050 z koalicji Trzecia Droga, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji i Pawła Krutula z Nowej Lewicy.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok