Radio Białystok | Gość | prof. Maciej Perkowski [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

6.06.2023, 07:38, akt. 7.06.2023, 11:37

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Maciejem Perkowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce na podium zajmujemy razem z Czechami. To najnowsze dane Eurostatu. Jednak znacznie poniżej średniej europejskiej jesteśmy, jeśli chodzi o zatrudnienie osób ze spektrum autyzmu. Chcą to zmienić białostoccy naukowcy.

O tym w rozmowie z prof. Maciejem Perkowskim z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Rozmawia Renata Reda.




Renata Reda:  Dlaczego tak mało osób ze spektrum autyzmu ma pracę? Badaliście to, zatrudniając detektywów.


prof. Maciej Perkowski: Między innymi. Tak naprawdę tej przyczyny szukamy. Posiadamy pewne założenia w tym zakresie, bo badania na temat prawnych aspektów funkcjonowania autystów i ich statusu, w tym statusu na rynku pracy, są prowadzone już od pewnego czasu. Natomiast stale budzą niedosyt.


Ale to nie jest tak, że osoby autystyczne nie mają predyspozycji do podjęcia pracy lub nie chcą tego robić.


Z pewnością nie są to pracownicy oczywiści, łatwi. Natomiast według mnie przyczyn jest troszkę więcej. Nawet wspomniany przez panią moduł badawczy, który rzeczywiście przewidywał zaangażowanie profesjonalnych detektywów do tzw. białego wywiadu gospodarczego, przyniósł interesujące ustalenia w tym zakresie.

Jako naukowcy prowadziliśmy badania w sposób typowy, analizowaliśmy metodą formalno-dogmatyczną rozmaite dokumenty, dane itd. - te dostępne i te, o które się zwracaliśmy. Dostęp do informacji publicznej powodował, że docierały do nas pewne informacje od pionu administracyjnego. Natomiast kontakt z rynkiem pracy, tym szerokim, czyli z przedsiębiorcami również, przynosił taką szarą strefę. W zasadzie przypuszczaliśmy, jak jest, na podstawie informacji, które do nas trafiały, ale pewności nie było, a nauka, jak wiadomo, szuka prawdy.

Przedsiębiorcy, o ile przy badaniu ogólnym, naukowym, tego nie zdradzali, o tyle w czynnościach białego wywiadu chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Oni często zwyczajnie boją się autystów. Boją się przyjęcia odpowiedzialności. Mają wrażenie, że jest to - przepraszam za określenie - rodzaj gorącego kartofla, czyli przyjęcia odpowiedzialności za system, a potem rób, co chcesz, bo moralnie byłoby to nie w porządku i wizerunkowo słabe, by pozbyć się pracownika, który okazałby się trudny, więc na wszelki wypadek może go w ogóle nie zatrudniać.

Tego rodzaju myśli przerażają, bo jest XXI wiek, dostęp do wiedzy jest przeogromny. Mamy też świetne przykłady, że można. Mamy sporo działań u podstaw w mediach czy w choćby sztuce filmowej, w serialach są kreacje osób z autyzmem, które prezentują się jako interesujący pracownicy, owszem, specyficzni, ale atrakcyjni. Wydawałoby się więc, że wszystko raczej sprzyja odwrotnej tendencji, zaciekawieniu tego rodzaju pracownikiem. Niestety, jest inaczej.

Trzeba też powiedzieć jasno, że autyzm nie jest jednolity. Obok autystów uzdolnionych, tych wysoko funkcjonujących, którzy mogą być specjalistami...


Jak dr Maciej Oksztulski, którego jest pan promotorem.


Tak. Ci ludzie rzeczywiście mają atuty. Natomiast osoby nisko funkcjonujące mają więcej potrzeb niż ujawnionych atutów. Sztuką jest szukanie tych atutów i skupienie się na nich. Przynajmniej my w taki sposób podeszliśmy do pana dr. Oksztulskiego. Staraliśmy się dowiedzieć przede wszystkim, jakie ma mocne strony, i szukać rozwiązania, jak te atuty wykorzystać, aby pracowały na jego korzyść, oraz jak zniwelować słabości.

Natomiast mam wrażenie, że ciągle pokutuje takie podejście, że skupiamy się na słabościach i w związku z tym traktujemy takiego pracownika w kategoriach humanitarnych, czyli niesiemy mu pomoc, wspieramy, on jest biedny, poszkodowany. Takie podejście jest podejściem, owszem, szlachetnym, w jakiś sposób wizerunkowo wygląda sympatycznie, ale jest mało skuteczne.

W sferze przedsiębiorstw chodzi uzysk. Nie oczekujemy od przedsiębiorcy, żeby myślał w kategoriach altruistycznych. Owszem, ci najzamożniejsi wchodzą już na taką wyżynę, że mają ochotę być sponsorem itd, ale to nie to.


To jakie macie pomysły na zwiększenie zatrudnienia wśród osób z autyzmem lub z zespołem Aspergera?


Nasze pomysły nie są na pierwszy rzut oka porywające. Jest to proces powolny, dla cierpliwych.

Po pierwsze, ważna jest diagnoza konkretnych danych, czyli musimy wiedzieć, jak jest. Już wstępnie widać, że jest to skala narastająca, czyli nie mamy do czynienia z sytuacją ustabilizowaną, z jakimś mniej więcej względnie stałym odsetkiem, tylko mamy do czynienia z sytuacją narastającą.

Rośnie diagnostyka i to jest owoc wzrastającej świadomości społecznej, ale najczęściej niestety rodziców, czyli jest to świadomość osób, które niepokoją się takim czy innym stanem dziecka.

Natomiast z drugiej strony widzimy, że instytucje w ramach wdrażania standardów dostępności są bardziej wyczulone, mają swoich pełnomocników, to są osoby zwykle przygotowane do swoich ról, bardziej wyczulone.

Co niepokoi? O ile do poziomu szkoły jest wszystko w porządku, nawet do poziomu studiów już nieźle, to w życiu zawodowym w dużej mierze pozostawieni są sami sobie. Teraz realizujemy taki interesujący projekt, w którym będziemy szkolić kandydatów na asystentów dorosłego, wykształconego autysty. Mamy na pokładzie takiego człowieka, który jest autystą, ale jednocześnie jest responsywny i współpracuje.

Ci asystenci to w zamyśle nie tylko osoby, które mają być niewidzialne i obsługiwać w takim technicznym tego słowa znaczeniu, ale to osoby, które będą partnerem i które poczują chęć, aby być partnerem "spółki" z niemówiącym np., ale inteligentnym i posiadającym unikalne atuty autystą.


Jakie korzyści może mieć asystent?


Sam mógłby być nie tak interesujący, nie tak rozpoznawalny i niedysponujący takimi zdolnościami, jakimi dysponuje autysta. Natomiast posiada różne typowe uzdolnienia, które w pojedynkę dają przeciętność, ale razem z tym autystą są wyróżniające, interesujące i dają szansę na pewne przewagi. Mówiąc krótko, zachęcamy, żeby dostrzec, że skoro można robić spółki 10-12-osobowe i tak dalej, zatrudniające jakąś grupę ludzi, to dlaczego nie można zrobić spółki partnerskiej 1 na 1 z inteligentnym, posiadającym atuty autystą? Można. Wtedy niesie się pomóc, ale też osiąga korzyści. Namawiamy do tego, żeby spojrzeć na autystę przez pryzmat potencjalnych korzyści, które można z tego mieć.


Macie chętnych do tego, by być takim asystentem?


Mamy. Jesteśmy po - nazwijmy to - rekomendowanej rekrutacji. Rozpatrywaliśmy w środowisku osób z autyzmem, osób wspierających, terapeutów o zainteresowanych. Przyznam, że był to proces powolny, bo nie chodziło nam o to, żeby wypełnić tabelkę osobami, które się zgłoszą, tylko raczej o to, by były to osoby zdeterminowane, osoby, które czują, o co chodzi i chcą to robić.

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Anna Daszuta-Zalewska

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
21.01.2025

Jakie innowacje powstają w Białymstoku i jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? M.in. o to zapytamy gościa Rozmowy Dnia - Annę Daszutę-Zalewską.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
20.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.


Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.


Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.


Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.


Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok