Radio Białystok | Gość | Eugeniusz Formejster [wideo] - wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"

5.06.2023, 08:42, akt. 6.06.2023, 11:33

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.

Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda
Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Eugeniuszem Formejsterem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po ponad pół roku przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wyrazili zgodę na podpisanie przez związek porozumienia z rządem m.in. w sprawie podwyżek dla tzw. budżetówki i emerytur stażowych. Ale nie tylko tych kwestii dotyczyły rozmowy.

Z wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", członkiem Komisji Krajowej, Eugeniuszem Formejsterem rozmawia Edyta Wołosik. 
 



Edyta Wołosik:  Negocjacje Solidarności ze stroną rządową rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku po odwołaniu przez Solidarność Marszu Godności. Uczestniczył pan w ubiegłym tygodniu w spotkaniu, na którym podpisano projekt porozumienia. Pana zdaniem to projekt dobry czy bardzo dobry?


Eugeniusz Formejster: Zawsze mógł być lepszy. Projekt jest dobry.

We wrześniu doszło do bardzo ważnego spotkania Komisji Krajowej, gdzie była prawie cała czołówka rządu. Myśleliśmy, że uda nam się wtedy, mówiąc kolokwialnie, dogadać pewne rzeczy dotyczące tych najważniejszych spraw. Tak się niestety nie stało.

Doszło do spotkania bezpośredniego pana Piotra Dudy z panem premierem. Również to nie dało efektu, dlatego podjęliśmy decyzję o Marszu Godności. Został on odwołany z wiadomych względów - zbiegło się to akurat w terminie z tą nieszczęsną rakietą w Przewodowie na granicy. Biorąc odpowiedzialność również za państwo, nie chcieliśmy narażać służb, które w tym momencie musiały być zaangażowane w innym miejscu. Odwołaliśmy to.

Rząd podszedł też do tej sprawy poważnie. Tego samego dnia doszło do spotkania pana premiera z Piotrem Dudą i uzgodnili powołanie specjalnego zespołu, który zajął się zgłaszanymi przez nas problemami. Pracował prawie pół roku. Dla nas najważniejszymi tematami były: kształtowanie cen energii, ochrona przedsiębiorstw energochłonnych, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, oczywiście podwyżki w szeroko pojętej sferze budżetowej, ochrona działaczy związkowych, jak również emerytury stażowe i pomostowe. To były główne tematy, o których rozmawiano.


Czego teraz oczekujecie?


Oczekujemy, że ustawa ta nie będzie wygaszania, bo ona kończy swój bieg w 2024 roku. Jest wstępne porozumienie, że tak się nie stanie. Pewne zapisy będą jeszcze oczywiście uszczegółowione, ale jest to dobra wiadomość dla tych zakładów, gdzie występują warunki szczególne czy praca w szczególnym charakterze. Tam będzie to przedłużone. Na jakich zasadach? To już konkretnie określi ustawa. Musi ona przejść cały proces legislacyjny.


Wiadomo, że zawsze tematem, który interesuje pracowników, są podwyżki. W projekcie porozumienia są przewidziane dla państwowej sfery finansów publicznych, dla pracowników domów pomocy społecznej. Ale zawarto tam też odłączenie od minimalnego wynagrodzenia dodatku za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych. Co to oznacza?


To znaczy, że płaca minimalna ma dotyczyć wyłącznie pracy w wymiarze podstawowym. Jeżeli ktoś pracuje w warunkach szkodliwych i przysługuje mu z tego tytułu dodatek, to ma go otrzymać. Jeśli przysługuje komuś dodatek za pracę w nocy, to ma go otrzymać poza minimalnym wynagrodzeniem.


Docierały do państwa sygnały, że było inaczej?


Pomysłowość pracodawców nie zna granic. Oni potrafili zarządzać każdą ustawą i każdym rozporządzeniem, tak jak praca tymczasowa, decydować, ile się płaci na stole, ile pod stołem, żeby zapłacić niższy ZUS. Moglibyśmy rozmawiać godzinami.


Myśli pan, że gdyby te zapisy weszły w życie, to rzeczywiście ukróciłoby to w znacznym stopniu takie praktyki pracodawców?


Tutaj akurat zapisy są konkretne, dotyczące pracy w warunkach szczególnych czy w porze nocnej. Pracodawca jest zobowiązany. To jest łatwo policzyć, dlatego tutaj nie da się oszukać pracownika, że mu się za te kwestie nie zapłaci.


Jest też znacząca kwestia, jeśli chodzi o związki zawodowe. Chodzi o to, by związkowcy, ci funkcyjni, byli bardziej chronieni.


Prawo niby jednoznacznie stwierdza, że nie wolno bez zgody zarządu organizacji związkowej zwolnić działacza związkowego, natomiast pracodawcy idą na tzw. rympał, zwalniają. Wiadomo, ile trwają procesy sądowe. Pracodawców stać na dobre firmy adwokackie, które potrafią przeciągać w nieskończoność proces, a ten człowiek nie pracuje.

Dziś, po naszych wcześniejszych rozmowach, jest zapis, który pozwala sądowi przywrócić związkowca do pracy po wyroku pierwszej instancji do czasu uprawomocnienia się. W tej chwili takie zabezpieczenie będzie mogło być wprowadzone już na pierwszej rozprawie.


W projekcie jest też taki zapis, że nie będzie można procesować się z chronionymi działaczami związkowymi, często 5, a nawet 8 lat.


Niestety mamy taki bardzo chwalebny przykład z naszej związkowej strony, gdzie kolega Józek Czerski był główną postacią, która zablokowała sprzedaż Polskiej Miedzi w obce ręce. Przez kilka lat, mimo że 80 proc. załogi wybierało go na członka rady nadzorczej, to pan minister z rządu PO go nie powoływał.


To porozumienie to zielone światło dla tej społecznej umowy po półrocznych negocjacjach. Czy pana zdaniem wejdzie ona w życie dość szybko? Tutaj trzeba jeszcze powiedzieć, że Rada Ministrów, parlament i prezydent muszą postawić kropkę na i.


Ścieżka dojścia jest opracowana i mam nadzieję, że to wszystko zostanie wdrożone. Oczywiście najważniejszą kwestią dla ludzi są na pewno wynagrodzenia. I jeśli chodzi o szeroko pojętą sferę budżetową, DPS-y, to chcę poinformować, że w tym porozumieniu będą zapisy, które będą kierowały dość znaczne środki finansowe zwiększające możliwości utrzymania tych pracowników, rekompensujące w pewnym sensie inflację.


Czy pana zdaniem to, że mamy rok wyborczy, ten i kolejny również, to zadziała na korzyść tego projektu?


Każdy ustala pewną taktykę i my też nie ukrywamy, że wykorzystaliśmy to, żeby mocniej nacisnąć, chociaż my rozmawiamy cały czas. Jeśli chodzi o wynagrodzenia w sferze budżetowej, to reguluje to ponad 100 aktów prawnych.

Nas interesują rozwiązania systemowe, podobnie jak udało się to zrobić w służbie zdrowia z minimalnym wynagrodzeniem dla zawodów medycznych, żeby była ustawa, która będzie to regulować. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego, pracownicy będą mieli systemowe rozwiązania i ich płace będą rosły w taki sposób, w jaki powinny.

Mamy rozwiązania z funduszem świadczeń socjalnych. Przecież rząd Tuska zamroził na poziomie 2010 roku podstawę do naliczania funduszu. Udało nam się to co roku delikatnie podciągać i w tej chwili również jest zapis, że praktycznie będzie to już bardzo zbliżone do zapisu ustawowego, a ten mówi, że nalicza się 37,5 proc. od przeciętnego wynagrodzenia z roku ubiegłego lub drugiego półrocza, jeśli było korzystniejsze. Nie jest to dokładnie aż takie rozwiązanie, ale jest bardzo zbliżone i sądzę, że w tych trudnych czasach będzie to pozwalało pomóc ludziom najbardziej potrzebującym w zakładach pracy.


Wiem, że Solidarność liczy na szybką ścieżkę wprowadzenia tego projektu porozumienia w życie. Jesienią są wybory, więc pewnie do tego czasu się uda.


Taką mamy nadzieję. Ważną sprawą są jeszcze emerytury stażowe, które też nas bardzo interesują. Dzisiaj jest tylko świadczenie przedemerytalne, które wynosi 1,5 tys. zł, a ktoś przepracował 40-45 lat, nie ma jeszcze wieku emerytalnego, a nie jest już w stanie spełnić wymagań swojej pracy. Mógłby przejść na emeryturę, ale na emeryturę, która mu się należy. Ma uskładane pieniądze i np. miałby 4-4,5 tys. zł. I o to idzie walka. A jeśli ktoś jest zdrowy i chce dalej pracować, nikt jemu nie zabroni.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.


Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.


Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.


prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.


Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.


Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.


Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok