Radio Białystok | Gość | dr Michał Bogusz [wideo] - z Ośrodka Studiów Wschodnich

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich

21.04.2023, 08:12, akt. 08:43

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne
Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Michałem Boguszem rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejny miesiąc trwa rosyjska inwazja w Ukrainie. Dzięki wsparciu państw zachodnich, w tym głównie Stanów Zjednoczonych, Ukraińcy skutecznie bronią swojego kraju. 

Ten konflikt to też kolejna odsłona geopolitycznej walki o wpływy między wielkimi graczami. Czy Ukraina nie stanie się ofiarą tych zmagań? O tym z dr. Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: W tle konfliktów i nierzadko tragedii wojennych pojawiają się też często interesy mocarstw, które to mocarstwa mogą np. próbować przekonać kraje zachodnie, aby przestały angażować się w pomoc dla Ukrainy. Czy to w przypadku wojny za naszą wschodnią granicą realny scenariusz? Jaką rolę odgrywają tu Chiny? Gdzie dziś przebiega główna oś podziału światowych mocarstw? Czy jest to jeszcze XX-wieczna oś Rosja-USA, czy to już nowa oś – Pekin-Waszyngton?


Dr Michał Bogusz: Odpowiedź jest dosyć jasna. Jest to linia przebiegająca między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i ich sojusznikami, przede wszystkim Rosją, która jest najsilniejszym, najważniejszym sojusznikiem Pekinu, chociaż oczywiście mówimy tutaj o sojuszu de facto, nie de iure.


Jeżeli chodzi o ten sojusz – kto w nim jest wielkim bratem?


Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane. Ja zawsze pokazuję, że możemy znaleźć przykład Francji i Wielkiej Brytanii przed I wojną światową. Dwa państwa, które miały formalny sojusz, a mimo tego bardzo mocno rywalizowały ze sobą, a potem przystąpiły razem po jednej stronie do I wojny światowej.

Ja bym zawsze prosił, żeby zwrócić uwagę, że sojusz nie oznacza, że dwie strony muszą się we wszystkim zgadzać. Nie muszą. I tutaj mamy podobnie między Rosją a Chinami. Rosja jest coraz słabszym partnerem, staje się coraz bardziej młodszym bratem, ale nie zmienia to faktu, że to czasami ogon merda psem.

Bardzo dobrym przykładem który myślę, że też jest bardzo studiowany na Kremlu przez Putina, są też relacje północnokoreańsko-chińskie, gdzie Korea Północna jest o wiele słabszym partnerem dla Pekinu, a mimo to rodzina Kimów potrafiła zachować bardzo dużą autonomię na przestrzeni lat.

Jest takie stare powiedzenie w stosunkach międzynarodowych: im bardziej zażarta rywalizacja między supermocarstwami, tym większe wpływy na supermocarstwa mają mniejsi gracze, ponieważ te duże supermocarstwa muszą zabiegać o ich poparcie. I tutaj mamy taką sytuację między Rosją i Chinami, mimo że Rosja staje się coraz słabszym partnerem, to mimo wszystko Chiny uważając, że Rosja jest niezbędnym partnerem w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, czy szerzej Zachodem, będą robiły wszystko, żeby uratować Rosję, a to daje Putinowi bardzo duże pole do autonomii i pokazywania Pekinowi, że nie musi się na wszystko godzić.


Mówiąc o tym współzawodnictwie i o tej osi podziału między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w jednym ze swoich artykułów napisał pan, że Pekinowi na rękę jest zaangażowanie USA we wsparcie Ukrainy, bo osłabia to uwagę i zasoby Ameryki, jeżeli chodzi o Indochiny. Czy to oznacza, że amerykańskie elity w pewnym momencie mogą stwierdzić, że to właśnie tam trzeba postawić większy akcent, bardziej się zaangażować i na przykład mówiąc kolokwialnie "odpuszczą" sobie Ukrainę?


Takie niebezpieczeństwo niestety istnieje. Mamy takie głosy pojawiające się, może nie z mainstreamu Amerykanów, ale już gdzieś w okolicach obozu Trumpa takie głosy się pojawiają. Całe szczęście wydaje się, że jednak w mainstreamie istnieje świadomość ewidentnego połączenia tych dwóch teatrów działań – Dalekiego Wschodu i Europy, że Rosja i Chiny mogą koordynować swoje działania i każde działanie Rosji, które zaangażuje siły czy będzie mogło być wykorzystane przez Pekin na swoją korzyść, dla odciągnięcia uwagi, będzie wykorzystane przez Pekin, ale to też w drugą stronę. Im bardziej Amerykanie się zaangażują na Pacyfiku, tym Rosja będzie mogła działać odważniej w Europie, na zachodnim odcinku frontu z ich punktu widzenia. No i w tym wypadku może dojść do takiej sytuacji, że Amerykanie zaangażują się na Pacyfiku, w Azji Wschodniej, a stracą Europę.


Czy to nie jest tak, że Zachód powoli zaczyna być literalnie mówiąc zmęczony wojną w Ukrainie i pojawiają się Chiny, które gdzieś zakulisowo zaczynają przekonywać, że może lepiej odpuścić temat. Czy w ogóle taka sytuacja jest możliwa?


Ja myślę, że jeżeli Zachód, to znaczy niektóre państwa Europy Zachodniej poczują się zmęczone i będą chciały odpuścić, to nie będą szukały pretekstu w Pekinie, po prostu same go sobie znajdą. Oczywiście, jeżeli Pekin podłoży coś, to to wykorzystają, ale myślę, że Pekin nie może być tutaj sprawczy. To by musiało wypłynąć z elit tych państw, być strategiczna decyzją podjętą po prostu tam, ewentualnie wtedy można wykorzystać do tego Pekin, ale nie w drugą stronę.

Druga rzecz – pytanie, co Pekin chce osiągnąć. Po pierwsze, Pekin oczywiście nie jest w żaden sposób zainteresowany pokojem tu i teraz. Kupuje czas, kupuje czas sobie, stąd są te pseudoplany pokojowe, które tylko pozorują pewne ruchy, ale dają mu przestrzeń do aktywności dyplomatycznej. Ten cały korowód kolorowy, który pojechał teraz w ostatnich tygodniach do Pekinu właśnie jest efektem tego, że Pekin umiejętnie otworzył gambit dyplomatyczny, który równocześnie jest też mu potrzebny do rozmów z Rosjanami.

Wiadomo, że Putin coraz bardziej naciska, ma coraz trudniejszą sytuację, nawet jeżeli nie jest to sytuacja tu i teraz trudna, Rosjanie zdają sobie sprawę, że pieniądze, które zgromadzili w zeszłym roku na boomie węglowodorowym się prędzej czy później skończą, gospodarka już zaczyna być coraz bardziej dociskana przez sankcje - to nie jest tak, że sankcje nie działają. One działają, tylko powoli i tak naprawdę większość z nich zaczęła wchodzić dopiero na początku tego roku. Więc on coraz bardziej naciska na Pekin, na to, że chciałby dostać coraz więcej pomocy. A Pekin może mu powiedzieć: „no nie możemy, bo widzisz, teraz prowadzimy tę skomplikowaną grę dyplomatyczną, przecież zabiegamy o pokój, to jak możemy ci teraz pomagać?”.


Jeśli chodzi o sferę taką trochę bliższą nam geograficznie, jakiś czas temu był ambasador Białorusi Paweł Łatuszka. Mówił na antenie Polskiego Radia Białystok, że bojąc się zamknięcia towarowych przejść granicznych między Polską a Białorusią Chiny mogły wpłynąć na Łukaszenkę, aby ten uwolnił Andżelikę Borys. To możliwa sytuacja?


Potencjalny wpływ Pekinu na Łukaszenkę jest. Czy był w tej sytuacji – nie wiem, trudno mi powiedzieć. Ja bym jednak przestrzegał przed przecenianiem wartości tego połączenia kolejowego dla Pekinu. To jest agregowany, średni, miesięczny przepływ towarów w szczytowym okresie, w okresie pandemii, kiedy naprawdę tam pociągi stały w kolejkach i ta trasa była już zatkana do maksimum swoich możliwości, to tamtędy przepływało 6 promili, czyli 0,6 procenta chińskiego handlu zagranicznego.


Czyli z perspektywy mrówki mówimy o słoniu?


Tak. To jest ważne z powodów prestiżowych, to jest ważne dla niektórych sektorów chińskiej gospodarki, teraz jest tego jeszcze mniej. To nie jest aż tak ważne, żeby Pekin musiał wpływać na Łukaszenkę z tego powodu, choć oczywiście jest to ważne przede wszystkim z prestiżowego powodu. Mi się wydaje, że to mało prawdopodobne, chociaż nie wykluczam tego na 100 procent.


Wracając jeszcze na koniec do wojny w Ukrainie. Czy możliwy byłby taki scenariusz, w którym Xi Jinping dzwoni do Putina i mówi „kończ waść, wystarczy tej wojny”?


Jeżeli Putin zacznie wyraźnie przegrywać, Rosjanie zaczną przegrywać na polu walki, Ukraińcy zaczną odzyskiwać teren, a Rosji będzie groziła destabilizacja wewnętrzna, to wtedy Chińczycy zasugerują, bo nie mogą wpłynąć bezpośrednio – to nie jest jeszcze ten typ relacji, żeby mogli po prostu dyktować coś Moskwie. Ale wtedy na pewno będą wpływali na Putina, mówili: „czas się wycofać, próbowałeś, nie udało się, ale najważniejsze jest zachowanie władzy”. 

Bo z punktu widzenia Pekinu owszem, ta „operacja specjalna”, którą Rosjanie prowadzą na Ukrainie jest ważna i oni chcieliby, żeby Rosjanie odnieśli w niej sukces, bo widzą w niej strategiczny interes dla siebie, potencjalny zysk, rozbicie Zachodu, utrzymanie przez Rosję możliwości wywierania presji na zachód Europy itd. Ale najważniejsze z tego punktu widzenia jest przetrwanie przyjaznego, prochińskiego, autorytarnego i antyzachodniego reżimu w Rosji. I w momencie kiedy to byłoby zagrożone, to Chińczycy staraliby się namówić Putina do wycofania się, żeby uratować jego przed nim samym.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




mjr Katarzyna Zdanowicz, 2.04.2025, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
2.04.2025

Czy migranci forsujący polsko-białoruską granice - składający wnioski o ochronę międzynarodową - spotykają się z odmowami Straży Granicznej?

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.


Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.

Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.

Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.


Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.

Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.

Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?

Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
21.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.


Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
20.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej
19.03.2025

- Tomasz Frankowski chciał stanąć w szranki o fotel wójta Grabówki. Miał rzeczywiście na to pomysł - mówi Krzysztof Truskolaski.

Lanberry, fot. materiał prasowe

Lanberry (Małgorzata Uściłowska)

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
18.03.2025

- Jest jakaś niesamowita magia w waszym regionie, dlatego Białystok pojawił się na mapie mojej jubileuszowej trasy z okazji 10-lecia mojej działalności artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Białystok Lanberry.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk

wójt-elekt gminy Grabówka
18.03.2025

- Tak jak się powiedziało "A" i się dzieliło gminę, tak teraz trzeba powiedzieć "B", brać za to odpowiedzialność i po prostu robić - mówi Katarzyna Todorczuk.

Ania Karolska, fot. Marcin Gliński

Ania Karolska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
17.03.2025

- Czuję dumę - po raz pierwszy tak namacalnie. Czuję, że to ma sens. Nawet najbliższa rodzina mówiła mi, żebym skupiła się na dzieciach i na pracy, i to robię, ale też "wyrywam" czas dla siebie. I wczoraj właśnie była taka celebracja tego, że warto podążać własną drogą - mówi Ania Karolska.

Marek Tyszkiewicz, 16.03.2025, fot. Dorota Sokołowska

Marek Tyszkiewicz

nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
16.03.2025

Dotychczas można go było zobaczyć w najciekawszych spektaklach Teatru Dramatycznego, m.in. "Makbecie", "Szalonych nożyczkach", "Antygonie w Nowym Jorku" czy "Tschiku". Jest też radnym w Radzie Miasta Białystok. Marek Tyszkiewicz od dwóch tygodni pełni funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego ds. artystycznych i to on w najbliższych latach będzie decydował, co w teatrze zobaczymy.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

biolog, ornitolog
14.03.2025

W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.

Daniel Boćkowski, fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
14.03.2025

- Jeżeli zasadnicze szkolenie wojskowe ma zakończyć się przysięgą, to ludzie sobie odpuszczą. Wiele osób chce się szkolić, ale niekoniecznie składać przysięgę. Oczywiście rozumiem rząd i sytuację, że nie ma innego wyjścia. To jest szkolenie, które ma przygotować przyszłych rezerwistów - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

mikrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2025

- Zbyt krótkie stosowanie antybiotyków, niewłaściwe dawkowanie i ich stosowanie bez potrzeby sprawia, że mikroorganizmy rozwijają oporność. W przyszłości może się okazać, że będziemy mieć coraz mniej możliwości skutecznego leczenia infekcji - ostrzega dr Marek Bartoszewicz.


Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka, fot. Marcin Gliński

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka

z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
12.03.2025

- Na projekt Polska - Litwa dostaliśmy 2 mln euro. Przeszkolimy wspólnie tysiąc osób w ramach medycyny pola walki. W Białymstoku utworzymy Podlaskie Centrum Medycyny Ratunkowej, gdzie nasi ratownicy będą się szkolić w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych - mówi Izabela Kolecka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
11.03.2025

- Złożyłem stosowne wyjaśnienia po to, żeby przekonać, że miasto Suwałki nie jest miastem dyskryminującym cudzoziemców - mówi Czesław Renkiewicz.

Andrzej Halicki, europoseł KO, 10.03.2025

Andrzej Halicki

europoseł Koalicji Obywatelskiej
10.03.2025

Musimy przekierować duże środki na regiony przygraniczne, bo one nie tylko muszą się bezpieczne czuć, ale to poczucie bezpieczeństwa musi przywrócić chęć inwestowania, chęć przyjeżdżania.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.03.2025

- To poraża, że nie chcemy się badać zawczasu, profilaktycznie. Że wolimy leczyć już powikłania bądź choroby, a nie im przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu Białystok Szymon Bielonko.

Trio "W Dobrym Tonie" (Michał Kamiński, Monika Kamińska oraz Daniel Kamiński), 8.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Monika Kamińska, Michał Kamiński i Daniel Kamiński

trio "W Dobrym Tonie"
8.03.2025

Wszyscy pochodzą z Białegostoku i tworzą rodzinę, również muzyczną. Od kilku lat koncertują, ich najnowszy projekt to "Tribute to Wodecki". czyli ich własna interpretacja twórczości Zbigniewa Wodeckiego.

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel, źródło: Polskie Radio Olsztyn/fot. M. Rutynowski

Maciej Wróbel

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
8.03.2025

- Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych, chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.


Ewa Grzegorczyk, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Grzegorczyk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.03.2025

- Ja i moi radni jesteśmy tymi kandydatami, którzy preferują spokojną politykę. Nie jesteśmy z nikim skłóceni, promujemy politykę dobrego słowa, szanujemy wyborców, szanujemy kontrkandydatów, chcemy z nimi rozmawiać - mówi Ewa Grzegorczyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.03.2025

 - Kleszcze budzi temperatura. Powyżej 7°C budzą się te najstarsze formy, powyżej 10°C najmłodsze. Przez łagodne zimy nie ma szans, że kleszcze wymarzną - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Masłowski

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
5.03.2025

- To, co osiągnęliśmy do tej pory, to i tak już jest ponad plan, jaki zakładaliśmy sobie przed sezonem. Jesteśmy z tego dumni. Bardzo chcemy wygrać i awansować do kolejnej rundy, ale na szczęście nic nie musimy. Nie chciałbym dokładać nam dodatkowej presji, która jest niepotrzebna - mówi Łukasz Masłowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok