Radio Białystok | Gość | Wojciech Konończuk - dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

24.02.2023, 07:35, akt. 11:21

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)
Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)


0:00
0:00
Z Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Przez ten czas wojska najeźdźcy spustoszyły dużą część kraju, zginęły tysiące osób.

Rosyjska agresja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Na ten temat z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda.




Renata Reda: Rok temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Wielu zachodnich przywódców poniosło porażkę w ocenie Rosjan. Jaka staje się i w jakim kierunku zmierza Europa?


Wojciech Konończuk: To wszystko będzie zależało od wyniku tej wojny. To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy.

Stawka tej wojny jest oczywiście ogromna. To, jak będzie wyglądał także system polityczny w Unii Europejskiej, na kontynencie europejskim będzie zależało od tego, kto tę wojnę wygra i jakie będą konsekwencje tej wojny.


A na ile Europa zachowa jedność? Stanowisko Niemiec jeżeli chodzi o kwestie militarne znacząco się już zmienia, natomiast Węgry utrzymują dobre relacje i z Moskwą, i z Białorusią.


Węgry są problemem, ale nie są głównym problemem. Myślę, że ta jedność, o której pani wspomniała, ona jest bardzo ważna bo to było coś, co było dla Rosji jednym z wielu rzeczy nieoczekiwanych na początku tej wojny, jednak Moskwa się spodziewała tego, że nie będzie takiego wsparcia ze strony Zachodu, zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej.

Więc to, że my tę jedność mimo różnych problemów, trudnych dyskusji cały czas utrzymujemy, to jest oczywiście bardzo dobry sygnał, natomiast pytanie, na które cały czas nie mamy jasnej odpowiedzi – czy w dalszym ciągu uda się tę jedność utrzymać.

Putin liczy na to, że tym najsłabszym linkiem w tej wojnie będzie wsparcie przyszłe wsparcie Zachodu dla Ukrainy, że ono spadnie, co pozwoli Rosji wygrać wojnę.


Jaka jest szansa, że zmieni się stosunek Rosjan do tej wojny, jeśli cały czas słyszą, że jest to wojna z NATO?


Myślę, że taka szansa jest, chociaż tutaj oczywiście pytanie jest o skalę. Wydaje mi się, że im dłużej ta wojna będzie trwała, tym w większym stopniu Rosjanie będą odczuwali jej wpływ, np. życie żołnierzy rosyjskich – Ukraińcy mówią o ponad 145 tysiącach już zabitych żołnierzy rosyjskich na froncie. Efekt ekonomiczny sankcji, spadek poziomu życia, postępująca demodernizacja Rosji, gospodarki rosyjskiej w związku z sankcjami ekonomicznymi. To jest coś, co będzie miało wpływ życie społeczeństwa rosyjskiego.

Pytanie, jaka część Rosjan będzie z tego wyciągać konsekwencje mówiące „po co nam ta wojenna awantura”, jaka część Rosjan będzie obwiniała Putina, głównego winowajcę. Ja wielkim optymistą nie jestem, uważam, że Kreml jednak utrzymuje cały czas kontrolę nad sytuacją wewnętrzną. Jeśli miałoby dojść do daleko idącej destabilizacji, to musiałoby być efektem serii porażek na froncie.


To co może zatrzymać Rosję w tej wojnie?


Sankcje jej nie zatrzymają. Sankcje są bardzo ważne, natomiast Rosja może zostać zatrzymana wyłącznie na polu boju, to jest jasne od pierwszych godzin tej wojny. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje dodatkowych dostaw, szczególnie systemów artyleryjskich, także czołgów. Nasze długie dyskusje na temat dostaw niemieckich leopardów – one są ważne, ale te dostawy będą niewystarczające – mówimy o dwóch kompaniach, czyli kilkudziesięciu sztukach – to wielkiej różnicy na froncie nie zrobi.

Ukraina jest w stanie tę wojnę wygrać. Warunkiem niezbędnym do tego są wzmocnione dostawy zachodnich systemów także amunicji, Ukraińcy wykorzystują gigantyczne ilości amunicji codziennie i bez tego oni oczywiście nie będą w stanie wojny kontynuować. Więc pamiętajmy, że Ukraina się już przestawia na systemy obrony produkcji zachodniej i bez ich dalszych, trwałych, zwiększonych dostaw ta wojna się dla niej potencjalnie dobrze nie skończy.


A jak długo Zachód będzie w stanie robić te dostawy broni na Ukrainę?


Myślę, że wszyscy mamy nadzieję, że tak długo, jak to będzie niezbędne. Bardzo ważny sygnał wysłał prezydent Biden poprzez jego wizyty i w Kijowie, i w Warszawie, kiedy powiedział, że Stany Zjednoczone stoją przy Ukrainie i to się nie zmieni, że Rosjanie tę wojnę przegrają. Tutaj te nastroje w elitach zachodnich, w społeczeństwach zachodnich, są pogarszające się dla Ukrainy, także w Stanach Zjednoczonych – co do tego nie ma żadnych złudzeń, jednak pewne znaczące koszty wspierania militarnego, finansowego, humanitarnego świat zachodni ponosi. Natomiast mam nadzieję, patrząc na różne dyskusje w kręgach politycznych, że cały czas przejawia zrozumienie tego, co jest stawką tej wojny.


Dlaczego Rosjanie, przecież też tak doświadczeni przez wojny nie liczą się z wielotysięcznymi stratami na froncie?


Dlatego, że Putin rozumie, że to jest także wojna o przyszłość jego władzy w Rosji. On sobie inaczej tę wojnę zaplanował, on miał nadzieję, że ona będzie krótka. Kompletnie nie docenił, zignorował przeciwnika i ponosi tego konsekwencje, a wraz z nim oczywiście całe społeczeństwo. Więc on wie, że potencjalna porażka rosyjska w tej wojnie będzie miała dla niego opłakane skutki, ale też zarazem on liczy na to, że on jest cały czas w stanie tę wojnę wygrać.

Jego wystąpienie z 21 lutego bardzo jasno pokazuje, że on mówi, zwracając się do Rosjan, ale także do Zachodu, że nie zrobimy ani kroku do tyłu, wojna będzie trwała aż do zwycięskiego dla Rosji końca.


Od tygodni mówi się o wielkiej rosyjskiej ofensywie w Ukrainie. Jaka jest teraz sytuacja na froncie?


Myślę, że ta ofensywa już trwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę straty rosyjskie, codziennie Ukraińcy raportują, jak one są wysokie, to jest najczęściej około tysiąca, czasami nawet ponad tysiąca żołnierzy dziennie. To jest znaczący wzrost w porównaniu do sytuacji, kiedy linia frontu zatrzymała się mniej więcej w tym samym miejscu około października. Nie ma od tego czasu przesunięć znaczących ani w jedną, ani w drugą stronę.

Te straty rosyjskie notowane w ostatnich dniach są zdecydowanie największe, więc także to każe Ukraińcom sądzić, że Rosjanie już przystąpili do tej ofensywy, natomiast pytanie, w jakim stopniu będzie ona miała szansę powodzenia. I to znowu będzie uzależnione od tego, czy Ukraińcy będą mieli się czym bronić.


W opublikowanym dziś dokumencie chiński rząd wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej. Jaką rolę w tej wojnie, w pana ocenie, spełnią Chiny?


Negatywną. Od samego początku negatywną, Chińczycy próbują się pokazywać na świecie jako państwo neutralne, ale de facto oni nie są neutralni. Ten program, bo to trudno planem pokojowym nazywać – plan pokojowy jest wtedy, kiedy strona zanim go upubliczni, to jakoś negocjuje z jedną i z drugą stroną – Chińczycy grają jednoznacznie po stronie rosyjskiej, zdają sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji jest Rosja. Chińczycy nie chcą przegranej Rosji w tej wojnie.

Proszę też zwrócić uwagę na słowa, jakich oni używają. Tam jest mowa o wojnie, agresji, ale nie wiadomo, kto na kogo napadł. Tam jest mowa na przykład o kwestii zdjęcia sankcji nałożonych na Rosję, więc mam wrażenie, że Chińczycy chyba trochę przekalkulowali, a zarazem Ukraińcy nie potraktują tych propozycji chińskiej poważnie.


Czy w związku z tym stosunek Chińczyków do wojny w Ukrainie powinien wywoływać u nas jakieś obawy?


Myślę, że tylko w sytuacji takiej, jeśli Chiny zaczną dostarczać broń Rosji. Tego póki co nie robią, co jakiś czas Amerykanie ostrzegają Pekin przed takim krokiem. Mamy przecieki z wczoraj z mediów amerykańskich i niemieckich mówiące o tym, że trwają, czy finalizują się negocjacje rosyjsko-chińskie w sprawie budowy fabryki chińskich dronów wojennych w Rosji. To byłby bardzo zły sygnał, ale z drugiej strony potrafię sobie też wyobrazić sytuację, że Chińczycy jednak zaczną tę broń dostarczać jeśli to będzie niezbędne dla uratowania Rosji.

To będzie miało oczywiście konsekwencje w formie sankcji zachodnich, nowych sankcji nałożonych na Pekin.


Jakiego rodzaju zwycięstwo muszą Ukraińcy odnieść, by można było zakończyć wojnę? Bo wszyscy jesteśmy pewni co do tego, że to musi być zwycięstwo Ukrainy.


To jest bardzo trudne pytanie jak sobie Ukraińcy wyobrażają zwycięstwo. Dla nich to jest odnowienie integralności terytorialnej na całym terytorium Ukrainy, uznane międzynarodowo, czyli powrót do status quo sprzed roku 2013, sprzed aneksji Krymu.

Myślę, że na tym etapie Ukraińcy już obronili swoją niepodległość. Pytanie jest w jakich granicach ta niepodległość będzie istniała. Trzeba też pamiętać o gigantycznej cenie, jaką oni cały czas płacą za tę walkę. To jest życie cywilów, życie żołnierzy, zresztą dokładnych strat ukraińskich nie znamy. Więc myślę, że Ukraińcy są na tyle zdeterminowani, zdają sobie sprawę, że to jest dla nich wojna o być albo nie być suwerennego państwa, ale także życia sporej części narodu. Akurat jeśli chodzi o determinację Ukraińców do walki to jestem spokojny.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok