Radio Białystok | Gość | Krzysztof Czabański [wideo] - przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Krzysztof Czabański [wideo]

przewodniczący Rady Mediów Narodowych

14.02.2023, 16:36, akt. 14:49

"Polska racja stanu wymaga wzmocnienia. I media publiczne ją wzmacniają swoją narracją" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Krzysztof Czabański, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Czabański, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Krzysztofem Czabańskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest kilka dni w roku, w których radiowcy mają swoje święto. Jesienią będziemy obchodzić kolejne urodziny Polskiego Radia Białystok. 16 kwietnia z kolei w Polsce obchodzimy Dzień Radia w rocznicę powstania polskiej radiofonii.

A wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Radia ustanowiony przez UNESCO. Takie dni to dobra okazja, by zastanowić się nad rolą mediów publicznych. I o tym ze swoim gościem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Jak dzisiaj postrzega pan media publiczne?

Krzysztof Czabański: One są - jak wiemy, niezbędne w gruncie rzeczy. Dlatego, że po pierwsze - dają możliwość debaty publicznej wszystkim grupom społecznym, wszystkim ludziom, którzy są zainteresowani taką debatą, niezależnie od tego, czy tematy są polityczne czy ekonomiczne, socjalne, każde inne. Ale poza tym, daje to też możliwość przedstawienia różnym organizacjom, partiom politycznym swojego stanowiska, propozycji, co zmienić w naszym życiu państwowym, co należałoby poprawić, jakie nowe pomysły są, co rząd proponuje, co proponuje opozycja.

Jednym słowem, zdobywamy informacje na temat też tego, co się dzieje i tego, co się może dziać. A te informacje są podstawą do oceny. A z kolei, jak ocenimy polityków, tak też później bierzemy udział w wyborach i głosujemy. Także, jednym słowem, media publiczne spełniają wielki obywatelski obowiązek pomagając nam wszystkim.


Obecnie czasy są inne niż te, kiedy powstawała Rada Mediów Narodowych. Dziś mamy czas wojny, kryzys na granicy. I tutaj jeszcze jest dodatkowa rola, taka strategiczna dla państwa.

Oczywiście. To jest dodatkowa rola, ponieważ polska racja stanu wymaga wzmocnienia. I media publiczne ją wzmacniają swoją narracją. Przedstawiają te wszystkie zagrożenia dla naszego państwa, ale przedstawiają też sposoby ratunku. Ta sytuacja, jak pani powiedziała, ona się zmieniła, ale chciałem powiedzieć, że aż tak bardzo się nie zmieniła jakby się wydawało. Bo wprawdzie nie było, jak powstawała Rada Mediów Narodowych, wojny na Ukrainie, nie było tak jawnej, zbrojnej agresji, chociaż była ta agresja już wobec Ukrainy - tylko, że nie na taką skalę i nie było tych działań wojennych - ale były zagrożenia, było wiadomo w jaką stronę idzie sytuacja w Europie. Było - w pewnym sensie - trudniej, gorzej niż w tej chwili, bo teraz są już jasno rozlane role, a wtedy były te role trochę zamazane.

Niemcy się dziwnie zachowywały, Unia Europejska bardzo dziwnie się zachowywała. Także teraz jest trochę jaśniej. I wiemy jak się lepiej można poruszać. I jak lepiej można działać na rzecz polskiego bezpieczeństwa, o czym najlepiej świadczą te transakcje ostatnio zawierane ze Stanami Zjednoczonymi jeśli chodzi o uzbrojenie naszej armii.


A jaka jest w pana ocenie kondycja mediów narodowych jeżeli chodzi o kadry, jeżeli chodzi o finanse. Co tutaj można poprawić? Czy trzeba w ogóle?

Zawsze mogłoby być lepiej, zawsze warto poprawiać. Ale jeżeli chodzi o finanse, chciałem zwrócić uwagę, że od paru lat już media publiczne dostają bardzo poważne pieniądze z budżetu państwa z tytułu rekompensaty za utracony abonament radiowo-telewizyjny. To są pieniądze, których w historii mediów publicznych nigdy nie było. To 2 mld 700 mln złotych na cały obszar radiowy, czyli stacje regionalne polskiego radia, tzw. "duże Polskie Radio" oraz telewizję polską razem ze swoimi oddziałami regionalnymi. W poprzedni roku były 2 miliardy, w jeszcze poprzednim też ok. 2 mld.

Także to już jest taka poduszka i jednocześnie fundament finansowy, który pozwala nadrobić zaległości z poprzednich lat, kiedy media były osłabiane przez poprzednie ekipy rządowe. Teraz się odbudowują. A pieniądze też powodują, że się odbudowują kadrowo. Ludzie lubią dobrze zarabiać i chcą pracować tam, gdzie dobrze zarabiają.


A co zrobić, żebyśmy my, media regionalne, mieli lepszą sytuację, lepszą stabilizację i żebyśmy nie czekali na ustawę ws. rekompensaty, tylko żeby była w końcu podjęta ta ustawa o finansowaniu mediów publicznych obiecywana od lat bez względu na to, jaka opcja polityczna jest?

Ja się z panią nie zgadzam. Dlatego, że właśnie teraz macie bardzo stabilną sytuację, ponieważ główne wasze pieniądze są w budżecie państwa. I tak jak całe państwo czeka na coroczny budżet, tak samo też wy czekacie, czy raczej my czekamy jako media publiczne na te pieniądze. Ale one są i będą.

A jeżeli chodzi o tę ustawę, o której pani mówi, którą zresztą sam kiedyś, jako poseł proponowałem, próbowałem to wdrożyć w życie, okazało się, że nie znalazłem większości w Sejmie do tego. Ale tam były również przeszkody natury obiektywnej. To znaczy - wszelka zmiana sposobu finansowania mediów, z abonamentowego na inny, a my cały czas jesteśmy w systemie abonamentu, czyli w systemie, w którym wkraczaliśmy do Unii Europejskiej, zmiana wszelka wymagałaby zgody Unii Europejskiej i Brukseli. Nie muszę mówić, że w obecnych warunkach uzyskanie takiej zgody, ze względu na to, że Bruksela domaga się coraz bardziej niestworzonych rzeczy od nas, byłoby trudne. Więc myślę, że o wiele stabilniejsza jest sytuacja, kiedy pieniądze mediów publicznych są zagwarantowane przez budżet państwa.


Jaką wobec tego widzi pan przyszłość przed mediami publicznymi?

Wszystko zależy od naszej wspólnej pracy w stacjach regionalnych i w "dużym radiu", i w telewizji publicznej, od dziennikarzy. Tak samo jakość tych programów. Dobrze pani wie, że wszystko w gruncie rzeczy zależy od pani.  A to, czy słuchacze będą mieli do pani pretensję czy będą panią lubili zależy od pani profesjonalizmu i zależy też od pani sumienia zawodowego. I życzę wszystkim wszystkiego dobrego. Jako dziennikarz z ponad 50-letnim stażem uważam, że jest to piękny zawód i warto go dobrze wykonywać.


Na zakończenie, jak pan ocenia pracę Polskiego Radia Białystok na tle innych rozgłośni regionalnych?

Wszyscy dziennikarze na pewno starają się pracować dobrze, jestem tego pewien. Nikogo nie chcę wyróżniać, nie ma potrzeby, od tego są nagrody w stacjach regionalnych, od tego są nagrody w poszczególnych redakcjach, są nagrody dziennikarskie, mediów publicznych. Wszyscy noszą tę buławę marszałkowsko-dziennikarską w swoim plecaku, notatniku, mikrofonie, kamerze i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego.


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.


Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.

Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.


Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.

mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.


Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.

Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.


Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.


ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.


Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.


Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.

gen. Sławomir Klekotka, 29.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
29.01.2025

- Jest duże zainteresowanie służbą kontraktową w Straży Granicznej. To głównie młodzi ludzie, z czego się cieszymy, ponieważ perspektywa dla tych osób jest taka, że podczas kontraktu będą mogli aplikować do służby stałej - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Piotr Matusiak, fot. Barbara Sokolińska

Piotr Matusiak

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.01.2025

Bezrobocie w Białymstoku jest stosunkowo niskie, ale szukający zatrudnienia raczej nie mogą liczyć na wysokie pensje. - Dlatego staramy się przekonywać firmy, by w ofertach zamieszczały też ścieżkę rozwoju i podnoszenia zarobków - mówi dyrektor białostockiego PUP.


Robert Tyszkiewicz, 27.01.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Robert Tyszkiewicz

koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą w kancelarii Senatu RP
27.01.2025

Jedynym gwarantem władzy Łukaszenki jest Władymir Putin. Jakiekolwiek zachwianie się reżimu na Kremlu spowoduje natychmiastową zmianę w Mińsku. Myślę, że nie dotrwa do końca tej kadencji.

Oleg Łatyszonek, fot. Sylwia Krassowska

prof. Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
27.01.2025

- Nie dziwią mnie wyniki głosowania na Białorusi. Łukaszenka widzi siebie jako ojca narodu, "Baćkę" i musi mieć poparcie ogromnej większości - mówi prof. Oleg Łatyszonek.

Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.


Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.

Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.


Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok