Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

11.01.2023, 08:09, akt. 13:06

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska
Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najwcześniej w drugiej połowie roku będą ogłaszane pierwsze konkursy z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego na lata 2021-27. W nowej perspektywie unijnej nasze województwo na program regionalny dostanie prawie 1,3 mld euro.

To rekordowa suma pieniędzy. W nowym programie będzie o prawie 90 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Podlaskie znalazło się w grupie czterech regionów, które mają więcej unijnych pieniędzy. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, turystyka, kultura, szkolnictwo.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapowiedział m.in. dalsze inwestycje w drogi wojewódzkie, rozwój projektu Xylopolis, tworzenie ośrodka profilaktyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit, wspieranie organizacji pozarządowych, rozwoju nauki, szkolnictwa zawodowego i gmin uzdrowiskowych.

Z marszałkiem Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Głównie przedsiębiorcy, ale też samorządowcy i różne organizacje, z niecierpliwością czekają na unijne wsparcie. Dlaczego pierwsze konkursy mają być ogłaszane najwcześniej za pół roku?


Artur Kosicki: Oczywiście jesteśmy przygotowani do tych konkursu. Chcemy jeszcze skonsultować, które z nich powinny być ogłoszone jako pierwsze, mając na uwadze sytuację geopolityczną, wzrost cen energii. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby skonsultować to z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi, z przedsiębiorcami.


Zwłaszcza że sytuacja może być dość dynamiczna w związku z kryzysem energetycznym i z wojną w Ukrainie.


Tak, oczywiście. Tak jak to powtarzałem za każdym razem - te środki muszą być efektywnie wydane, a żeby były one efektywnie wydane, musimy być przygotowani na każdą sytuację. Zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i na naszej wschodniej granicy pokazały, że w momencie, kiedy potrzebujemy szybkiej zmiany programu operacyjnego, to musimy to zrobić sprawnie, ponieważ wtedy te pieniądze pracują.

Jak mieliśmy pandemię, to szybko zmieniliśmy swój program, tak żeby pomóc podlaskim przedsiębiorcom i 220 milionów złotych trafiło w ramach podlaskiego pakietu gospodarczego właśnie do nich.

Oczywiście równolegle działamy w ramach przepisów wdrożeniowych, ale przede wszystkim harmonogram musi być tak ustawiony, żeby odpowiedzieć na te bieżące potrzeby, na to, co teraz się dzieje, ale też na to, co się może zdarzyć za pół roku. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie energetyki odnawialnej, na kwestie związane z zabytkami, na rzeczy związane z termomodernizacją, plus oczywiście do tego nasze projekty strategiczne.


Na jakie dziedziny mogą być ogłoszone pierwsze konkursy, które nie są związane z sytuacją geopolityczną?


Trochę się śmialiśmy z panem ministrem Grzegorzem Pudą, że najlepiej to już bym ogłosił na wszystko, czyli na całą alokację naszego województwa tak, żeby te pieniądze już zaczęły pracować. Ale oczywiście tego tak się nie da zrobić z przyczyn technicznych.

Myślę, że pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę, to są właśnie rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na wzrost cen energii. Kwestiami bardzo istotnymi są też projekty strategiczne i rzeczy skierowane typowo do przedsiębiorców, żeby można było jak najszybciej ruszyć te działania, które mają unieść nasz region, napędzić miejsca pracy, nowe podatki, ale też i wprowadzić do naszego województwa pewne innowacje.

Myślę, że te dwa obszary będą dla nas priorytetowe.


Jak bardzo program regionalny zmienił się w porównaniu do koncepcji sprzed dwóch lat?


Zmieniali go mieszkańcy województwa podlaskiego. Myśmy bardzo szeroko konsultowali ten program z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, z samorządami. Widać, że to przyniosło efekty, bo mamy projekty strategiczne, czyli coś, czego nigdy nie było w żadnym programie funduszy europejskich.

Razem z przedsiębiorcami przygotowaliśmy dedykowane dla nich środki, można powiedzieć celowane, które mają zapracować na to, żeby było więcej miejsc pracy i żeby można było rozwijać jeszcze lepiej nasze województwo zarówno w branży IT, jak i w szkolnictwie zawodowym, czyli w tych sferach, które są bardzo istotne dla naszego regionu.

Takie przedsięwzięcia jak Breast Cancer Unit, czyli centrum raka piersi u kobiet, bardzo oczekiwane. Mówiliśmy o tym podczas kampanii wyborczej. Kończąc takimi inwestycjami, które są  po prostu nam potrzebne, czyli naprawa infrastruktury zarówno drogowej, jak i kolejowej. Chcemy też, żeby zacząć już realizować nasz projekt strategiczny w postaci Doliny Rolniczej, ale też Xylopolis, bo z tym byliśmy w Dubaju.

Bardzo się cieszę, że udało nam się w miarę ograniczeń prawnych - bo pamiętajmy, że Komisja  Europejska też postawiła swoje warunki - przygotować taki program, który faktycznie odpowiada na hasło, jakie zawarliśmy w strategii rozwoju województwa podlaskiego, czyli Ambitne Podlaskie.


Wśród inwestycji niezmiennie pozostają te drogowe. Jedną z głównych ma być droga Łapy - Wysokie Mazowieckie i obwodnica Łap.


Tak, to bardzo ważna inwestycja. Można powiedzieć, że kluczowa, jeśli chodzi o nasz region. Będą też inne drogi. Ale tak jak mówię - od tych prostych, potrzebnych jeszcze inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej, poprzez szkolnictwo zawodowe, współpracę z uczelniami, ale też takie projekty, o których wspomniałem - Dolina Rolnicza i Xylopolis, coś, czego nikt nie ma na całym świecie. Chcemy zrealizować te inwestycje, żeby zachęcić innych, żeby jednak skusili się na województwo podlaskie i albo inwestowali, albo współpracowali, żeby zainteresowali się naszym regionem i żebyśmy mogli z nimi współpracować tak, by powstawały nowe miejsca pracy i żeby województwo się rozwijało.

Mamy projekty strategiczne dla Suwałk, dla Białegostoku, dla Łomży. Mamy wsparcie dla gmin uzdrowiskowych, czyli Supraśla i Augustowa. Jako jedyni w Polsce mamy wsparcie dla RLKS-ów, czyli popularnych LGD-ów. Przeznaczyliśmy pewną kwotę dla naszych partnerstw, a jest ich cztery w naszym województwie. Nie centralizujemy środków w urzędzie marszałkowskim, pewna pula idzie do dyspozycji właśnie tych organizacji.


Przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas inauguracji programu podkreślali, że jest to program bardzo ambitny i trzeba będzie zmierzyć się z wieloma dużymi zadaniami. Tu padły smutne informacje, że pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju, że bezrobocie plasuje nas na szarym końcu polskich regionów. Jakie jeszcze są nasze największe bolączki?


Moim zdaniem to postrzeganie naszego regionu przez pryzmat konfliktu na Ukrainie i na granicy polsko-białoruskiej. Żeby odpowiedzieć na te bolączki, bardzo istotną kwestią jest zbudowanie militarnego bezpieczeństwa, które przełoży się na to, że będą u nas chcieli lokalizować swoje inwestycje bądź współpracować z naszymi firmami czy instytucjami partnerzy z innych krajów.

Pamiętajmy, że jesteśmy postrzegani przez pryzmat tego, że za granicą jest wojna. Zapomnieliśmy już trochę też o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. O budowaniu bezpieczeństwa rozmawiałem z panem premierem Błaszczakiem już jakiś czas temu. Odpowiedź jest naprawdę zadowalająca, a nawet więcej, bo widzimy ostatnie ogłoszenia dotyczące powołania dywizji, jest dodatkowa brygada obrony terytorialnej, Komponent Ochrony Pogranicza, więcej jednostek w naszym regionie. Ma to pokazać naszym inwestorom, naszym potencjalnym partnerom, że poważnie podchodzimy do tego terenu.

Jesteśmy i będziemy jako władze lokalne, rządowe bronić każdego centymetra tej ziemi po to, żeby oni mogli się zdecydować na tę inwestycję. Ważne, żebyśmy teraz dbali z jednej strony o bezpieczeństwo, a z drugiej strony budowali ten kręgosłup rozwoju, czyli Via Carpatię, i mam nadzieję niedługo też projekt, o którym dawno temu mówiłem, a mało kto zwrócił na to uwagę, powiedział już o tym pan minister Adamczyk - Rail Carpatia, czyli nie tylko ten szlak drogowy północ - południe Europy, ale też kolejowy.

Bardzo istotną kwestią jest jeszcze uzupełnienie tego szlaku drogowego o kolejowy, który spowodowałby, że mielibyśmy taki kręgosłup rozwojowy do pewnych działań. Oczywiście to też ma wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wtedy wróci turystyka, wtedy w mojej ocenie będziemy inaczej postrzegani przez partnerów zagranicznych.


I wtedy chętnie też podsumujemy ten program regionalny po 2027 r.


Nie lubię patrzeć w tył, na swoich poprzedników, ale faktycznie w różnych rankingach jesteśmy gdzieś na dole i na pewno ta sytuacja nam mnie pomogła. W pewnym sensie byliśmy gotowi do tego, żeby zmienić swoją lokację, ale niestety pandemia, sytuacja na granicy, wojna na Ukrainie jeszcze bardziej to skomplikowały.

Jako przyszłe, najważniejsze zadanie, stawiam sobie odbudowę zaufania, poczucia bezpieczeństwa nie tylko wewnątrz naszego regionu, ale też na zewnątrz, bo bez szeroko pojętego poczucia bezpieczeństwa będzie nam trudno czy to odbudować sektor turystyki, czy też zachęcić przedsiębiorców do tego, żeby tutaj inwestowali.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok