Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

29.12.2022, 08:44, akt. 12:25

"Władimira Putina nie bardzo interesują kwestie ekonomiczne, gospodarcze. Jego bardziej interesuje to, żeby armia białoruska była zintegrowana z armią rosyjską, żeby terytorium Białorusi było przedłużeniem operacyjnym terytorium Federacji Rosyjskiej" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rosja gromadzi na Białorusi swoje wojska. Władimir Putin w ciągu kilku tygodni dwukrotnie spotykał się z białoruskim dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką. Co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą? Jaka przyszłość czeka Białoruś i jaka jest rola tego państwa w wojnie z Ukrainą? M.in. o tym z ekspertem ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy od koncentracji wojsk rosyjskich na Białorusi. Szacuje się, że jest ich tam od 10 do nawet 15 000. Ponad 10 tysięcy, taką liczbę podaje, chociażby komendant państwowej służby granicznej Ukrainy Serhij DejnekoPo co Rosji te wojska za naszą wschodnią granicą? 



prof. Adam Bartnicki: Prawdopodobnie, żeby pilnować porządku na Białorusi i żeby odciągać część sił ukraińskich od kierunku koncentracji wojsk rosyjskich. Ta koncentracja jest bardziej na północy czy północnym wschodzie, tam w tym momencie koncentrują się dosyć poważne siły rosyjskie, mogą sięgać nawet 200 tys. żołnierzy i prawdopodobnie za dwa, trzy, cztery tygodnie, to jest kwestia też warunków pogodowych, będą przeprowadzały kolejną operację, niektórzy mówią, w stronę Kijowa, mi się bardziej wydaje, że jednak w kierunku Charkowa, że będzie to próba odcięcia wojsk ukraińskich w tych quasi-republikach separatystycznych.



Te 200 tys. wojsk to jest na terytorium Rosji.



Tak, na terytorium Rosji. Tam jest w tej chwili koncentracja sił rosyjskich, sił pancernych. Przede wszystkim dosyć dużo czołgów się tam pojawiło. Ten atak jest zapewne planowany i w tym wypadku jakieś siły rosyjskie na Białorusi mogą oczywiście dokonywać ataków pomocniczych, mogą po prostu wiązać część sił ukraińskich na północ.



Jak twierdzą sami Ukraińcy, to nie jest liczba, która wystarczy do przeprowadzenia skutecznego ataku na ich kraj.



Nie, tak jak mówimy 10 tys., nawet gdybyśmy wzięli pod uwagę armię białoruską, chociaż nie wiem, czy możemy brać pod uwagę armię białoruską, czy Rosjanie w ogóle biorą pod uwagę armię białoruską, szczególnie że ją trochę przetrzebili już wcześniej ze sprzętu. Wiem, że nastroje armii białoruskiej nie są najlepsze z punktu widzenia Rosji, więc następnego kierunku tego ataku nie oczekujemy. Być może atak pomocniczy na Kijów, ale on by oczywiście był okupiony wielkimi stratami, przy czym, jeśli byłaby tam zagoniona armia białoruska, to z punktu widzenia Kremla nie jest to żaden problem.



To jest też tak, że Rosjanie w ten sposób odciągają armię ukraińską od linii frontu?



Oczywiście, bo linia frontu liczy ponad 1600 km, to jest od południa po północ, cała granica Białorusi z Rosją jest bardzo rozległa. Mniej więcej Ukraińcy wiedzą, gdzie ten atak może nastąpić, bo widzą koncentrację wojsk, mają w tym momencie te możliwości sojusznicze, to są głównie możliwości amerykańskie, natowskie, ale jednak muszą utrzymywać pewne siły na granicy z Białorusią, nawet jeśli byłoby to uderzenie pomocnicze. Mówiono wcześniej, że taki atak rosyjsko-białoruski na Wołyń miałby jakieś sens, oczywiście operacyjny, ponieważ odcinałby tę bazę logistyczną w Polsce od Ukrainy.



Rosjanie też wykorzystują terytorium Białorusi jako takie zaplecze logistyczne, zaplecze medyczne dla żołnierzy, także zaplecze militarne. To miejsce, z którego na Ukrainę wystrzeliwane są, chociażby pociski. Czy tę ostatnią kwestię Rosja może na Białorusi rozwijać, na przykład właśnie po to, by przecinać dostawy broni płynące z Polski?



Nie wiemy, jakie w tym momencie są możliwości dotyczące wysyłania tych pocisków czy dronów z terytorium Białorusi i Rosji na Ukrainę. Ta intensywność nie jest duża, ale nie jest rosnąca. To jest oczywiście pytanie, czy Rosji wyczerpują się tego typu środki kinetyczne, czy po prostu trzyma je na okazję planowanej ofensywy.



W grudniu Władimir Putin z całą świtą, nie tylko sam przywódca, ale też Siergiej Szojgu, Siergiej Ławrow, byli w Mińsku, spotkali się z Aleksandrem Łukaszenką i ze swoimi odpowiednikami białoruskim. Rosyjski i białoruski dyktator spotkali się także w ostatnich dniach w Petersburgu podczas szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw. Skąd taka intensyfikacja kontaktów?



Kontakty są częste od co najmniej kilku lat. My teraz oczywiście obserwujemy, bo są warunki wojenne, więc inaczej to patrzymy. Od 2020 roku, czyli od tych sfałszowanych wyborów przez Łukaszenkę i tej rewolucji, która miała miejsce na Białorusi, te kontakty są bardzo intensywne, ponieważ następuje proces powolnego wchłaniania Białorusi. Chociaż nie jestem pewny czy ostatecznym celem ma być te wchłonięcie, czy całkowite podporządkowanie. W tym momencie bardziej jako podstawa operacyjna dla armii rosyjskiej, ponieważ Władimira Putina nie bardzo interesują te kwestie ekonomiczne, gospodarcze, jego bardziej interesuje to, żeby armia białoruska była zintegrowana z armią rosyjską, żeby terytorium Białorusi było przedłużeniem operacyjnym terytorium Federacji Rosyjskiej.



Też pojawiają się głosy, że dlatego te rosyjskie wojska w takiej ilości pojawiają się na Białorusi.



Tak jak powiedziałem, to jest pytanie, czy one są po to, żeby odciągać tę uwagę wojsk ukraińskich, czy one są po to, żeby jednak pilnować porządku na Białorusi. Łukaszenka po 2020 roku, nawet w ostatnich miesiącach, wykazywał pewne gesty, które mogłyby świadczyć o tym, że on próbuje się wyrwać z tego układu, czyli podporządkowania Moskwie. Nie bardzo to mu wychodzi, ponieważ w tej chwili nie ma za dużo kart. Jedyną jego kartą, taką podstawową kartą, którą miał wcześniej, ale teraz również ją posiada, jest to, że Rosja jest osłabiona i nie bardzo ma możliwości, żeby dokonywać głębszych zmian na scenie politycznej, na Białorusi i po prostu nie ma kandydata, który mógłby jednak utrzymać to państwo w ryzach, tak jak to robi Łukaszenka.



Czy pan dostrzega jakieś pojedyncze gesty, które wskazywałyby, że Łukaszenka skłania się albo nie zamyka ostatecznie na Zachód?



Oczywiście. Widzieliśmy, że były jakieś negocjacje poprzez stolicę apostolską, nawet po tragicznej śmierci poprzedniego ministra spraw zagranicznych (Uładzimira Makieja), nowy minister spraw zagranicznych jest orientacji prozachodniej, co jest istotnym gestem oczywiście, ale również wcześniej widzieliśmy, że Łukaszenka próbował mediować między Rosją a Ukrainą. Te pierwsze rozmowy odbyły się na terytorium Białorusi, więc strona ukraińska musiała mieć pewność, że strona białoruska zagwarantuje tej delegacji bezpieczeństwo. 

Są takie gesty, które świadczyłyby o tym, że ta awantura z punktu widzenia Łukaszenki jest niepotrzebna. Białoruś w tym momencie bankrutuje. Pamiętajmy o tym, że Ukraina obok Rosji i Unii Europejskiej jako całości, to byli główni partnerzy handlowi Białorusi, w tej chwili nie ma już Unii Europejskiej, nie ma Ukrainy, czyli nie ma handlu z tymi państwami. To były państwa, które kupowały, istotne komponenty towarów produkowanych przez Białoruś, czyli dawały Białorusi dewizy. Teraz tego nie ma, a to jeszcze bardziej uzależnieni Białoruś od Federacji Rosyjskiej.



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok