Radio Białystok | Gość | Michał Listkiewicz - były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były sędzia międzynarodowy

Michał Listkiewicz

były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były sędzia międzynarodowy

19.12.2022, 07:52, akt. 09:28

"To był najlepszy finał. Oglądałem w moim długim życiu sporo tych finałów, w jednym nawet uczestniczyłem osobiście. Wspaniały futbol, zwroty akcji, dramaturgia, wielki poziom no i cudowne sędziowanie" - mówił o finale MŚ w Katarze w Polskim Radiu Białystok były prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Źródło: pzpn.pl
Źródło: pzpn.pl


0:00
0:00
Z Michałem Listkiewiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po emocjonującym finale w Katarze argentyńscy piłkarze pokonali Francuzów i zdobyli tytuł mistrzów świata. Mecz miał też polski wątek - sędziowali go arbitrzy z naszego kraju. M.in. o to spotkanie i o pracę polskich sędziów zapytaliśmy porannego gościa - a był nim były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były sędzia międzynarodowy Michał Listkiewicz.


Adam Janczewski: Nie wiem czy się pan ze mną i zgodzi - przeżyliśmy wczoraj mecz godny finału turnieju rangi mistrzostw świata.


Michał Listkiewicz: Tak, to był najlepszy finał. Oglądałem tych finałów sporo w moim długim życiu, w jednym nawet uczestniczyłem osobiście. Wspaniały futbol, zwroty akcji, dramaturgia, wielki poziom no i cudowne sędziowanie.


No właśnie, sędziował pan w finale w którym grał Maradona w 1990 roku. Teraz w finale, w którym grał Leo Messi, sędziował pański syn. Który z was obserwował z perspektywy boiska tego większego w historii? Tak mówiąc wprost - Maradona czy Messi?


To trudne pytanie. Jeden jest, drugi był genialny. Myślę że jednak Maradona bardziej spektakularny, może dzięki tym poza boiskowym również historiom wokół niego. Przeszedł do legendy, ale od wczoraj tę legendę pisze Messi. I z tego co wiem, nawet zadedykował ten wspaniały sukces Diego Maradonie, swojemu idolowi.

Obaj należą do pierwszej piątki najwybitniejszych piłkarzy w historii, obok wiadomo Pelego, Johana Cruijffa i może jeszcze jednej postaci. To jest wspaniałe ukoronowanie reprezentacyjnej kariery Leo Messiego. Ten tytuł mistrza świata.


Tak jak Maradona ma w Argentynie swój kościół, tak Messi chyba wczorajszym triumfem przypieczętował powstanie swojego i swoją kanonizacje - tak to określmy.


Z pewnością to był wielki mecz, wielki turniej w ogóle Leo Messiego. On może zniknąć na 15 minut, gdzieś go tam nie widać, schowa się gdzieś z boku boiska, a potem nagle zrobi taką akcję, że zapiera dech w piersiach. I praktycznie to on jest połową wartości tej reprezentacji, zresztą świetnej reprezentacji.


Oczy piłkarskiego świata były zwrócone wczoraj oczywiście przede wszystkim na piłkarzy, ale uwadze fanów futbolu nie umknęła postawa polskich sędziów. Dla nas to historyczny moment, dla pana szczególnie, polski skład sędziowski z Szymonem Marciniakiem na czele oczywiście, ale też z pańskim synem Tomaszem Listkiewiczem na linii. Jak pan ocenia ich pracę?


Doskonale, sędziowali perfekcyjnie, praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Trochę się dziwię, że renomowana gazeta francuska L’Équipe postawiła niską notę, ale widocznie dziennikarze też ulegają emocjom i też czasami sercem opiniują, a nie rozumem. To był świetny występ. Zresztą - to od razu powiedział i Pierluigi Collina, i Howard Webb, i prezydent FIFA Infantino wręczając medale - promieniał, widać może spadł mu kamień z serca.

To było jedno z najlepiej sędziowanych spotkań piłkarskich jakie ja w życiu widziałem, a widziałem ich tysiące.


Decyzja o karnych, decyzja o żółtej kartce dla Thurama za symulowanie - tutaj na uwagę zasługuje fakt, że po meczu sędzia Marciniak nie potrzebował praktycznie VAR-u, ani razu nie podszedł do monitora.


No właśnie. Kiedyś mu zarzucano, że nie korzysta z VAR-u. Nie nie korzysta, bo nie ma potrzeby. To tak jak aktor w teatrze. Jeżeli jest dobrze nauczony roli i profesjonalnie podchodzi do pracy, to sufler jest tylko na wszelki wypadek. Nie korzysta się z tego. Tak samo jest tutaj. Szefem VAR-u też był nasz rodak Tomasz Kwiatkowski, doskonały arbiter. Ale nie było potrzeby, żeby wkraczał. Chociaż cały czas był w kontakcie z Szymonem. Cały czas sobie rozmawiali. 

Te decyzje Szymona były wspaniałe. Początek meczu miał rewelacyjny, ponieważ ustawił od razu sobie zawodników. Nawiązał z nimi kontakt, nie był arogancki. Ogwizdał kilka fauli, które były "na próbę" ze strony zawodników. "Wyczyścił" jak to mówimy po sędziowsku grę. No i potem to już samo szło, kapitalne sceny jak po meczu Szymon i Mbappé objęli się i dziękowali sobie za mecz. Szymon pocieszał załamanego Francuza. No to takie sceny w futbolu to naprawdę budują.

Budują sympatię do tej pięknej gry.


Mówimy o Szymonie Marciniaku, ale jak radził sobie pański syn?


Obaj asystenci świetnie spisali się na poziomie swojego szefa. Tomek Sokolnicki - świetne decyzje przy spalonych, mój syn również tam przy trzeciej bramce dla Argentyny wykazał się jednak wspaniałym wyczuciem. Bo tam nie było spalonego, ale to decydowały milimetry.

Również ten gol gdy piłka przekroczyła linię - poczekał, dał sygnalizację taką którą sędziowie mają mieć ze sobą. Naprawdę cały zespół sędziowski spisał się rewelacyjnie, ale oczywiście główny splendor to Szymon bo on jest dyrygentem w tej orkiestrze. A orkiestra nie fałszowała.


Polscy sędziowie perfekcyjnie w tym finale, a jak w pańskiej ocenie na tym turnieju w Katarze poradzili sobie polscy piłkarze?


Polscy piłkarze przyzwoicie, ale tylko tyle. Dostatecznie. Wyszli z grupy, co było zadaniem i za to naprawdę uznanie. Cel sportowy został spełniony. Chociaż można narzekać, że jakość gry była taka sobie. Oczywiście można tłumaczyć, że tak krawiec kraje jak mu materiału staje, ale przecież mamy naprawdę dobrych piłkarzy, którzy w pierwszej połowie w meczu z Francją, że gdyby im trochę zostawić inwencji i te ramy taktyczne poluzować, to potrafią grać w piłkę. 

Ale to był najlepszy występ od bardzo dawna. Wyszliśmy z grupy. Trochę tylko szkoda, że te sprawy inne, poza boiskowe zdominowały dyskusję. Np. sprawa tych premii niedoszłych, sprawa powrotu, takie chyłkiem, bez wyjścia do kibiców. To było zdecydowanie na minus. 


Jako były prezes PZPN-u, jak pan ocenia sytuację w tej instytucji? Pytam wyłącznie o strefę takiego PR-u i komunikacji, bo wydaje się, że jest tutaj jakiś chaos, jest dużo niedociągnięć.


Myślę, że tutaj zabrakło po prostu szczerej rozmowy. Nie ułożono wszystkich spraw przed turniejem. I to był błąd. Należało - tak jak to było w poprzednich latach, za prezesa Bońka, Lata, moich - wszystko się zamykało przed wejściem do samolotu. Premie, sposób powrotu, sposób ubierania się, konferencje prasowe, chociaż też były niespodzianki. No ale to już na miejscu, to był wynik jakichś tam emocji po przegranym meczu i staraliśmy się tam na miejscu ratować sytuację.


Co z przyszłością trenera Czesława Michniewicza? Czy w pańskiej ocenie powinien zostać na stanowisku?


Od strony sportowej ja nie widzę tu przeszkód. Trener spełnił zadanie. Natomiast nie znam kulis innych kwestii. No jeżeli prawdą jest, że poza wiedzą prezesa się odbywały te wszystkie sprawy finansowe, no to tak być nie może. To jest tutaj problem wewnątrz.

Ja mam zaufanie duże do prezesa Cezarego Kuleszy, to jest wytrawny manager, który kierował przecież wspaniale Jagiellonią, prowadzi z sukcesami różne biznesy, jest człowiekiem charyzmatycznym i skutecznym i poradzi sobie w tej sytuacji. Nie ma presji czasu, następny mecz dopiero w marcu. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok