Radio Białystok | Gość | Urszula Cieślak [wideo] - z biura maklerskiego Reflex

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex

2.12.2022, 07:23, akt. 11:35

"Temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej" - mówiła w Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

Źródło: archiwum prywatne
Źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Urszulą Cieślak rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od nowego roku wraca pełna stawka VAT na paliwa. Ile od stycznia zapłacimy na stacjach paliw? O ile drożej może być? O tym z Urszulą Cieślak z biura maklerskiego Reflex rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy od stycznia cena diesla na stacjach paliw może sięgnąć 10 zł? Bo takie prognozy się pojawiają.


Urszula Cieślak: Myślę że taki scenariusz nam nie grozi. Dzisiaj temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej. Te pozwalają ustabilizować hurtowe ceny paliw na nieco niższym poziomie. I dopóki nie będzie tutaj takiego wyraźnego zagrożenia ze strony tych czynników rynkowych i nie pogorszy się sytuacja na rynku surowcowym czy też nie osłabi się polska waluta, to sądzimy, że ten wpływ powrotu do wyższej stawki podatku VAT po nowym roku będzie bardzo minimalny i niewiele odczuwalny dla konsumentów, dla kierowców którzy będą pierwszego czy w kolejnych dniach przyszłego roku tankować.

Co oczywiście nie oznacza, że my jako klienci nie zapłacimy drożej za paliwo.


Jakich cen 95 i diesla możemy spodziewać się na początku przyszłego roku?


Na pytanie oczywiście nie odpowiem, ponieważ wiemy, że podatek VAT to nie będzie ta jedyna składowa która zdecyduje o tym, ile będziemy płacić za paliwo po Nowym Roku. Przed nami jeszcze cały miesiąc. Miesiąc, w którym sytuacja będzie pewnie dynamiczna.

Przed nami po pierwsze spotkanie OPEC już w niedzielę, które może zdecydować o jeszcze głębszym cięciu produkcji niż w październiku. Ale równie dobrze może ta decyzja nie ulec zmianie.

Od piątego grudnia wchodzi embargo na ropę rosyjską, łącznie z limitem ceny na ropę rosyjską, którego jeszcze do teraz nie znamy, ponieważ Unia Europejska i kraje G7 nie mogą dojść do porozumienia i ustalić tego pułapu cenowego. 

A więc przed nami okres, w którym rzeczywiście wahania na rynku ropy naftowej mogą być dosyć wyraźne. Więc trudno jest powiedzieć z jakiego pułapu będziemy startować w nowym roku, z jakiego pułapu netto. Natomiast to, co pozwala rzeczywiście myśleć o tym pozytywnym scenariuszu, czyli o tym, że po Nowym Roku zaobserwujemy jedynie niewielką zmianę cen paliw na stacjach, to jest fakt, że dzisiaj marże hurtowe i marże detaliczne są na o tyle wysokim poziomie, że jest pewien bufor bezpieczeństwa, którego zdjęcie po Nowym Roku skompensuje nam ewentualne wyższe stawki podatku VAT. 

Natomiast to będzie sytuacja, która pozwoli nam uchronić się przed skokowym wzrostem cen paliw od pierwszego stycznia. Bo gdyby do cen netto doliczyć 23% podatek VAT, to wówczas ten wzrost byłby skokowy o kilkadziesiąt groszy na litrze. Zdjęcie marży, zarówno hurtowej jak i detalicznej - pozwoli nam zminimalizować ten wpływ. Natomiast to co jest niebezpieczne to mimo wszystko fakt, że jeżeli kilka czy kilkanaście dni po Nowym Roku sytuacja na rynku ropy czy na rynku walutowym doprowadzi do wzrostu hurtowych cen paliw, to wówczas one będą się prawie automatycznie przekładały na ceny detaliczne.

Nie będzie już możliwości żeby właściciele stacji wzięli ten ewentualny wzrost cen hurtowych na siebie, ponieważ poziom marży którą będą po Nowym Roku realizowali będzie zbyt niski.


Dlaczego jest tak - o czym pani wspomina - że mamy obniżoną stawkę VAT. Cena ropy za baryłkę osiąga poziomy porównywalne do tych sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Złotówka trzyma się całkiem dobrze w ostatnich dniach, w ostatnich tygodniach - a na stacjach wciąż jest znacznie drożej niż przed 24 lutego.


Proszę zauważyć, że rynek paliw nie jest oderwany od tej sytuacji. I właściciele stacji, którzy prowadzą działalność, ale też rafinerie czy importerzy ponoszą wyższe koszty prowadzenia działalności. Nie możemy oczekiwać, że poziom marży którą realizują czy to koncerny, czy też właśnie ten końcowy operator na rynku paliw, u którego my zaopatrujemy się w paliwa, będzie mógł funkcjonować przy obecnych kosztach - rosnących kosztach prowadzenia działalności - czy to kosztach płacowych czy kosztach energii przy tym samym poziomie marży jaką realizował na początku tego roku, kiedy nie było inflacji, kiedy ceny energii były na zupełnie innym poziomie.

W związku z powyższym nie może być tak, że przez ostatnie kilka lat zawsze będziemy mówili, że jeżeli marża na stacji wynosi 20 czy 30 gr to będzie to optymalne i da się przy tym jakoś prowadzić działalność gospodarczą. No nie - to nie będzie tak, że przy tych ciągle 20, 30 groszach właściciel stacji będzie miał opłacalną sprzedaż paliw.

W związku z tym też nie możemy porównywać tak zero jedynkowo faktu, że dzisiaj te marże są na wysokim poziomie. One z całą pewnością są na wyższym poziomie niż zwyczajowo, ale też od razu chciałabym powiedzieć, że właściciele stacji, w momencie kiedy ceny osiągały rekordy, te szczyty cenowe dla oleju napędowego powyżej 8 zł jeszcze na początku października tego roku, to wówczas marże na stacjach były zerowe. 

Niektórzy właściciele tak na dobrą sprawę mieli marże ujemne, ponieważ ten wysokie koszty dostaw paliw na stację nie pozwalały już podnosić tych cen paliw do kolejnych wysokich poziomów. Ponieważ ta bariera ceny jednak była bardzo widoczna i wszyscy właściciele w zasadzie wówczas robili wszystko, żeby ten wzrost cen na stacjach był minimalny. 


Czyli to nie jest tak, że operatorzy na stacjach pali wykorzystali sytuację wojny na Ukrainie, by zarobić na nas trochę więcej?


Tak na dobrą sprawę, nie tylko wojna na Ukrainie pokazuje, że w sytuacjach, kiedy mamy taką silną tendencję wzrostową na rynku ropy, na rynku paliw gotowych i to wymusza podwyżki cen paliw na stacjach, to zasadzie każdorazowo przy gwałtownym wzroście cen detalicznych spada marża detaliczna.

Wyższą marżę detaliczną operatorzy na stacjach mogą realizować wtedy, kiedy jest to już mniej odczuwalne dla konsumenta, czyli w sytuacji, kiedy mamy odwrotny trend, czyli mamy wyraźne spadki cen. Wtedy da się to marżę nieco odbudować. Ale to są okresy, które przeplatają się niestety z okresem bardzo niskiej marży. Takim momentem w tym roku - trzeba pamiętać - był okres wakacji, kiedy jako pierwszy główny operator na rynku i zarazem producent paliwa - czyli PKN Orlen wprowadził wakacyjną promocję, która nam kierowcom dawała rzeczywiście dosyć spore oszczędności. Ale wymuszała też na pozostałych operatorach dopasowanie się do tego poziomu cen. I to był okres kiedy marże paliw na stacjach były naprawdę praktycznie nie dające gwarancji pokrycia kosztów prowadzenia tej sprzedaży detalicznej.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
16.12.2024

Połączenie czterech dużych placówek ochrony zdrowia w jedną spółkę to temat, który ostatnio wzbudził wiele emocji wśród mieszkańców naszego regionu i polityków. Chodzi o plany konsolidacji szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, Białostockiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Na ile realizacja tego pomysłu jest realna i dlaczego jest to rozważane?

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.


Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok