Radio Białystok | Gość | Wojciech Szewko - ekspert ds. międzynarodowych

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych

16.11.2022, 07:37, akt. 09:25

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Szewko rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wracamy do tego co wydarzyło się w Przewodowie, w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą. 

Co się stało i jaka jest reakcja polskich i światowych przywódców? O to porannego gościa Polskiego Radia Białystok - dr. Wojciecha Szewko z Collegium Civitas pyta Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na skup zboża w Przewodowie przy granicy z Ukrainą spadły pociski produkcji rosyjskiej. Tyle wiemy oficjalnie, czekamy na dalsze ustalenia, jak do tego doszło. Kto jest teraz odpowiedzialny za ustalenie wszystkich okoliczności?


Wojciech Szewko: Oczywiście państwo polskie bada przyczyny, widzieliśmy przecież, że bada to policja, prokuratura oraz specjaliści wojskowi. To Polska odpowiada za to, co się wydarzyło w tej chwili na jej terytorium. W związku z tym to będzie podstawowe źródło informacji, ale wiemy z informacji prasowych, że również Amerykanie zaoferowali wszelką pomoc w ustaleniu sprawców. Natomiast na ile ta strona amerykańska będzie tutaj włączona i w jakim zakresie, to już tego niestety ani nasze media, ani amerykańskie nie podają.


Prezydent Joe Biden w rozmowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą zaoferował właśnie pełne wsparcie w dochodzeniu. Jakiego wsparcia możemy oczekiwać od Stanów Zjednoczonych, w czym mogą pomóc? Wiemy, że rozpoznanie i ten wywiad amerykański są chyba najlepsze na świecie.


Dokładnie właśnie to, o czym pan powiedział. Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia czasu dosyć krótkiego. Zresztą informacje dziś rano podaje i Associated Press, i za nią chyba inne agencje, widziałem również izraelskie media, że amerykańscy urzędnicy, nie podaje się na razie imienia i nazwiska kto to dokładnie jest, twierdzą że z dużym prawdopodobieństwem ta rakieta jest to jest rakieta przeciwlotnicza ukraińska, ale rosyjskiej produkcji, która nie trafiła w cel albo trafiła w cel i zboczyła z kursu, trafiając w terytorium Polski.


Czekamy na oficjalną weryfikację tych doniesień. Rzecznik rządu po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że Polska zdecydowała, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, żeby uruchomić procedury wynikające z artykułu 4. NATO. Czego on dotyczy?


Artykuł 4. dotyczy konsultacji w takiej sytuacji, w której np. zostaje zagrożona suwerenność i integralność terytorialna jednego z członków. To nie jest artykuł 5., który uruchamia nam procedurę wspólnej obrony, jest to można powiedzieć taki artykuł konsultacyjny.

Proszę zwrócić uwagę, że Polska jeszcze nie wezwała do zastosowania tego artykułu 4., ponieważ musi zbadać, czy są takie przesłanki, to znaczy czy rzeczywiście została naruszona integralność terytorialna Polski i czy to zagrożenie rzeczywiście występuje.

Artykuł 4. jest dosyć wygodny, również po to, żeby zbadać reakcje poszczególnych członków NATO. Ponieważ media zapowiedziały, że Polska coś takiego zrobi, to reakcje mamy już publiczne z różnych krajów i to jest niezwykle ciekawe doświadczenie. Możemy sobie zobaczyć po prostu w jaki sposób państwa zareagują w sytuacji rzeczywistego zagrożenia Polski.


Jak reagują dotychczas nasi sojusznicy?


W warstwie deklaratywnej, przynajmniej natychmiast wszystkie państwa bałtyckie, państwa Europy Środkowo-Wschodniej, również Węgry, które zwołały swoją Radę Bezpieczeństwa Narodowego – wszystkie te państwa jednym głosem wspierają Polskę in blanco, czyli jeszcze bez wezwania tego artykułu 4. i bez stwierdzenia, kto tak naprawdę wystrzelił tę rakietę, która spadła na polskie terytorium.

Natomiast jeśli już zobaczymy reakcję Turcji, to jest bardzo ciekawe, to prezydent Erdogan powiedział, że on wierzy Rosji w tej kwestii i że jeżeli Rosja tak twierdzi, to nie ma podstaw, żeby jej nie wierzyć. Po raz kolejny mamy przesłankę ku temu, żeby stwierdzić, że w przypadku przywołania już artykułu 4. lub 5. Turcja prawdopodobnie nie poprze Sojuszu i będzie przynajmniej neutralna, miejmy nadzieję, że nie poprze Rosji.

Mamy z jednej strony prezydenta Macrona, który oczywiście wspiera Polskę i będzie wspierał we wszystkim, co Polska uczyni, a z drugiej strony mamy jego doradcę, który mówi w tym samym czasie – zaznaczam, to wszystko były wypowiedzi w tym czasie, w którym jeszcze nie było tej informacji amerykańskiej – że wiele krajów w regionie produkuje taką broń, w związku z tym nie można być nadmiernie popędliwym w ferowaniu wyroków i zanim się rozpocznie jakieś działania bardziej eskalujące sytuację, to trzeba to wszystko jeszcze zbadać.

Jest to jak najbardziej rozsądne, ale z drugiej strony to też pokazuje nastroje, które panują wokół konfliktu na Ukrainie i zdaje mi się, że gdybyśmy prześledzili pewnie jeszcze reakcje z innych krajów, ja nie widziałem niestety reakcji niemieckich, ale jestem właśnie ciekaw jak niemieckie media to skomentowały, bo mapa reakcji pokrywa nam się z mapą można powiedzieć „fanklubu” Rosji i „anty-fanklubu” Rosji w Europie Zachodniej.


Wydaje mi się, że kanclerz Scholz wyraził też pełne wsparcie dla Polski. Co do tych przyczyn i tego, jak doszło do tej eksplozji, to jeszcze raz powtórzę – warto poczekać na oficjalne wyjaśnienie tych okoliczności, ale chyba niezależnie od tego, czy był to rosyjski pocisk, czy ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej wiadomo, kto jest tutaj winny tego, że te pociski na niebie ukraińskim, czy też na niebie polskim, jak się okazało, latają.


Tak, co do tego nie ma wątpliwości. Nikt przecież nie twierdzi, że to Ukraina sprowokowała czy rozpoczęła wojnę czy też że to ukraińskie rakiety przeciwlotnicze zostały wystrzelone, a w tym celu, żeby w nie trafić Rosjanie wystrzelili swoje rakiety, no to już byłoby jakieś szaleństwo. Natomiast też reakcje rosyjskie są ciekawe, bo ten pierwszy komentarz pani Simonjan, to jest taka najbardziej znana propagandystka rosyjska, szefowa Russia Today, która powiedziała właśnie, że Polacy mają swój obwód biełogrodzki, czyli sugerując właśnie, że ten obwód biełgorodzki jest cały czas ostrzeliwany takim właśnie przypadkowym lub nieprzypadkowym ostrzałem ukraińskim.

Oczywiście Kreml nazywa to natychmiast prowokacją, bez stwierdzenia przecież, że to równie dobrze mógł być przecież nieszczęśliwy wypadek. Też te reakcje rosyjskie są przewidywalne. Mówiłem to zresztą to, co pan powiedział, że nawet jeżeli zostanie ustalone to z całą pewnością kto wystrzelił te rakiety, to tak czy inaczej nie zachodzą na pewno przesłanki, żeby stosować artykuł 5., a artykuł 4., konsultacyjny też zdaje się nie będzie miał znaczenia, bo miałby znaczenie wtedy, gdyby to było intencjonalne, czyli gdyby rzeczywiście stwierdzono, tak jak niektóre media pisały że to jest rosyjska rakieta manewrująca, wystrzelona na przykład właśnie w celu zbadania reakcji państw NATO.


Panie doktorze, na koniec chciałbym jeszcze wrócić do kwestii ustalenia tych przyczyn. Czy biorąc pod uwagę jak działa wywiad polski, amerykański, NATO-wski też w naszym kraju i na terytorium Ukrainy będzie można wyjaśnić te okoliczności bez żadnych wątpliwości?


Wydaje mi się, że tak. Przy tym nasyceniu elektroniką polskiej wschodniej granicy w tej chwili, tym, że przecież nad Polską gdzieś cały czas krąży AWACS albo dwa, czasami zresztą się pojawia na różnych flighradarach, jak zechce włączyć swój transponder, więc go czasami widać, to rzeczywiście coś takiego jak wystrzelony, duży pocisk w kierunku chronionej jeszcze na dodatek przez NATO przestrzeni powietrznej, no to się nie da tego nie zauważyć.

Inna sytuacja jest taka, bo to musimy brać pod uwagę, jaka będzie agenda polityczna w danym momencie – czy widać, że Amerykanom nie zależy na tym, żeby eskalować ten konflikt, w sensie włączenia się NATO do otwartego, jawnego konfliktu z Rosją, ale tego typu informacja jest również orężem, ją można wykorzystywać. Czyli gdybyśmy chcieli, my jako Zachód rozpocząć wojnę z Rosją, to mielibyśmy casus belli manipulując tą informacją, czyli jak gdyby dostosowując komunikat do potrzeby politycznej.


Czekamy na kolejne oficjalne komunikaty. Ekspert ds. spraw międzynarodowych dr Wojciech Szewko z Collegium Civitas był naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
14.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.


Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.


dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.


prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.


Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.


Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.


Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.


Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.


Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.


prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok