Radio Białystok | Gość | Wojciech Konończuk [wideo] - zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich

Wojciech Konończuk [wideo]

zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich

26.09.2022, 07:53, akt. 11:59

"Główną emocją, która jest dzisiaj w społeczeństwie rosyjskim, jest niepewność i strach. Rosjanie wielokrotnie słyszeli, także od Putina, że nie będzie nawet częściowej mobilizacji, a się nagle okazuje, że mamy do czynienia z mobilizacją 300 tys. ludzi. Rosja nie prowadzi wojny, bo taka jest oficjalna narracja, tylko specjalną operację wojskową" - mówi Wojciech Konończuk.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)
Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)


0:00
0:00
Z Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wojna w Ukrainie weszła w nową fazę. W Rosji trwa mobilizacja. W czterech okupowanych przez nią ukraińskich regionach odbywają się pseudoreferenda w sprawie przyłączenia do niej tych terenów. Na granicach kolejki ludzi uciekających z Rosji przed wojskiem. Dodatkowo Putin znów grozi użyciem broni atomowej. Jak to może wpłynąć na przebieg wojny? O tym z zastępcą dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciechem Konończukiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Na jaką skalę przebiega mobilizacja w Rosji? Na początku mówiło się o 300 tys. rezerwistów, potem pojawiła się informacja, że do wojska może być wcielonych nawet do miliona osób i niekoniecznie obytych ze służbą wojskową.



Rzeczywiście na tym etapie mówi się o 300 tys., którzy zostali zmobilizowani. To jest pewnie liczba, którą strona rosyjska jest w stanie bez większego kłopotu w ciągu kilku miesięcy wysłać na front. Najwcześniej pierwsze oddziały dotrą za jakieś dwa miesiące, natomiast ta liczba 300 tys. ona oczywiście nie jest liczbą ostateczną, bo jak się okaże, że jest niewystarczająca, także na przykład ze względu na to, że przygotowanie tych osób, nowych żołnierzy, którzy zostają wysłani na front, będzie raczej niskiej jakości, to Rosjanie mogą zmobilizować kolejne setki tysięcy i to pewnie w perspektywie kolejnych kilku miesięcy.



Zwłaszcza że potencjał mają dość spory, bo rocznie szkolą do 200 tys. żołnierzy. Na jakich terenach mobilizacja przebiega i kogo obejmuje, bo pojawiają się informacje, że wezwania są wysyłane nawet do nieżyjących osób?



Mobilizacja przebiega w całej Rosji, chociaż ona w największym stopniu obejmuje jednak regiony. Widać, że Kreml obawia się tego, żeby zrobić mobilizację na większą skalę w tych dużych miastach jak Moskwa czy Petersburg, bojąc się po prostu reakcji społecznej. Łatwiej jest tłumić ewentualne głosy niezadowolenia gdzieś tam głęboko na rosyjskiej prowincji, niż właśnie w tych rosyjskich stolicach — to jest pierwsza sprawa. Druga sprawa jest następująca — oczywiście władze rosyjskie deklarują, że mobilizacja nie obejmie osób, które mają na przykład wyższe wykształcenie, że są pewne kategorie osób, które podlegają mobilizacji, ale widzimy, że to tak naprawdę niekoniecznie idzie zgodnie z tym dekretem, który podpisał Putin. Na dobrą sprawę armia rosyjska może zmobilizować wszystkich albo każdego, kogo tylko zechce.



Dlaczego ta mobilizacja przebiega tak chaotycznie? 



Myślę, że jest za wcześnie, by mówić, że ona przebiega chaotycznie. Trzeba pamiętać, że ona trwa dopiero kilka dni, więc poczekajmy jeszcze z dalej idącymi ocenami. 



Dlaczego według innego scenariusza, niż wcześniej władze zapowiadały, wcielane są do wojska nawet te osoby, które miały tam nie być?



Widzimy pewne wychodzenie poza prawo rosyjskie, ale to w warunkach rosyjskich nie jest niczym zaskakującym. Prawo jest trochę czymś dekoracyjnym. Chodzi bardziej o to, że poszczególne rosyjskie regiony dostały pewne limity osób, które muszą zmobilizować i okazuje się, że na przykład w tej kategorii, która podlega mobilizacji, nie są w stanie zgromadzić odpowiedniej liczby osób, więc wychodzą poza te kategorie i mobilizacja obejmuje na przykład te osoby, które właśnie mają wyższe wykształcenie czy osoby starsze. Założenie jest takie, że do wojska idą te osoby, które zostały przeszkolone, odbyły służbę wojskową w ciągu ostatnich kilku lat. W ciągu ostatniej dekady około dwóch milionów Rosjan odbyło przeszkolenie wojskowe.



Co można wywnioskować po gigantycznych kolejkach na granicy uciekających przed wojskiem, po protestach przeciwników mobilizacji na ulicach miast i po zaostrzeniu kar za unikanie wojska, za dezercję?



Po pierwsze to nie należy przeceniać ani skali protestów, które jednak są lokalne i to jest bardziej kilkaset osób niż kilka tysięcy czy nawet kilkadziesiąt tysięcy w tych największych miastach, a po drugie także kolejki na granicach, które się utworzyły głównie przy wyjeździe na przykład do Gruzji, ale już niekoniecznie Finlandii, to znaczy strona fińska, straż graniczna, nie potwierdza tych doniesień, które się gdzieś tam w mediach pojawiły o tym, że rzekomo Rosjanie wręcz na masową skalę próbują uciekać. Więc trzeba też patrzeć przez pryzmat także pewnej dezinformacji, która w mediach panuje. Natomiast faktem jest to, że część Rosjan obawiając się mobilizacji, próbuje i pewnie będzie próbowała za granicę wyjechać, chociaż to nie jest jeszcze na masową skalę.



Czyli to, co się dzieje, niekoniecznie obrazuje ogólne nastroje u Rosjan.



Myślę, że taką główną emocją, która jest dzisiaj w społeczeństwie rosyjskim, jest niepewność i strach. To, że jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy oni wielokrotnie słyszeli, także od Putina, że nie będzie nawet częściowej mobilizacji, a się nagle okazuje, że Rosja nie prowadzi wojny, bo taka jest oficjalna narracja, tylko prowadzi specjalną operację wojskową, a tu mamy do czynienia z mobilizacją 300 tys. ludzi. Nawet w skali takiego dużego państwa, jakim jest Rosja, to wcale nie jest mało, więc Rosjanie żyją w pewnej niepewności, a także obawiają się tego i to widzimy na różnego rodzaju zdjęciach czy filmikach, które są nagrywane przy pożegnaniach żołnierzy idących na front, że Rosjanie w coraz większym stopniu zaczęli się bać.



Czy to może wpłynąć na zwiększenie fali protestów w Rosji?



Już obserwujemy, aczkolwiek na niewielką skalę. Nie jest wykluczone, że jeśli dojdzie do kolejnych fal mobilizacji, także kolejnych porażek rosyjskich na froncie, miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie, to mobilizacja obejmie już znacznie szersze kręgi społeczne, co może wywołać kolejne już na większą skalę protesty i myślę, że tego także obawia się Kreml. Dość powiedzieć, że zaostrzenie kar za uchylanie się od służby wojskowej, dezercję, które zostały bardzo mocno podwyższone, to także jest pewne działanie ze strony władz rosyjskich, które próbują mówić do własnego społeczeństwa "nie macie co się sprzeciwiać. Jak nie będziecie chcieli pojechać na front, to traficie na długie lata do więzienia".



Czy Polska dobrze robi, oznajmiając, że nie będzie masowo wpuszczać uciekających Rosjan?



Tak i to jest nie tylko działanie ze strony Polski, to jest działanie także ze strony kilku innych krajów granicznych, to znaczy między innymi państw bałtyckich czy także Finlandii, która w ostatnich dniach bardzo mocno zaostrzyła politykę wizową, także inne państwa, które nie mają wspólnej granicy z Rosją, jak choćby Czechy, które były ważnym miejscem dla emigracji rosyjskiej i powiedziały, że nie będą przyjmować, nie będą wydawały wiz humanitarnych dla tych osób z Rosji, mężczyzn rosyjskich, którzy próbują uciekać od służby wojskowej. Ja uważam, że to jest słuszne posunięcie i dobra polityka. Naszym celem powinno być stworzenie warunków do tego, żeby w Rosji mogły wybuchnąć na masową skalę protesty, które stałyby się znacznie większym problemem politycznym dla Putina, niż to ma miejsce dzisiaj.



Po co są pseudoreferenta?



Myślę, że Rosjanie próbują po pierwsze zetrzeć to bardzo negatywne wrażenie, jakie powstało na początku września, kiedy doszło do kontrofensywy u danej armii ukraińskiej, odzyskania części utraconych wcześniej terytoriów, a po drugie te pseudoreferenda, które kompletnie niczego z jakimkolwiek głosowaniem uczciwym i sprawiedliwym nie mają, są także złamanie prawa międzynarodowego i ukraińskiego, zakończą się bardzo szybką aneksją.



Ukraińcy mówią, że nawet już 30 września aneksja będzie ogłoszona.



Tego się pewnie trzeba spodziewać. Po tym pseudoreferendum na Krymie w 2014 roku Putin bardzo szybko podpisał prawo, które zakładało aneksję półwyspu krymskiego, prawdopodobnie tak samo stanie się po tych pseudoreferendach.



Co pan sądzi o groźbach Putina o użyciu broni jądrowej?



To nie jest nic nowego. To jest część podejścia Rosji do Zachodu. Oni uważają, że są w stanie przestraszyć czy też zastraszyć Zachód użyciem broni jądrowej. To jest niestety wariant, którego my tak naprawdę do końca wykluczyć nie możemy, chociaż trzeba pamiętać, że potencjalne użycie broni nuklearnej przez Rosję, miałoby wiele kosztów dla samej Rosji. Myślę, że na tym etapie jednak Rosjanie uważają, że te kilkaset tysięcy osób, które w ciągu kilku najbliższych miesięcy zmobilizują, że to powinno załatwić sprawę i przechylić szalę zwycięstwa na ich korzyść.



Czy na tym etapie wojny powinna się teraz zmienić forma pomocy Zachodu dla Ukrainy?



Forma nie, natomiast na pewno skala tej pomocy. Zachód w dalszym ciągu powinien udzielać daleko idącej pomocy wojskowej, także finansowej, aby państwo ukraińskie mogło swoje zobowiązania, choćby wobec kwestii budżetowej regulować. To, czego armia ukraińska potrzebuje teraz i będzie potrzebowała w kolejnych miesiącach, to są większe dostawy broni, także tej broni artyleryjskiej, czołgów, które sprawiłyby, że armia ukraińska nie tyle będzie w stanie utrzymać obecną linię frontu, ale także te kilkaset tysięcy zmobilizowanych żołnierzy rosyjskich, że oni nie będą w stanie pójść naprzód. Trzeba pamiętać, że dzisiaj Rosjanie kontrolują 2/3 obwodu donieckiego. To, co będą chcieli w najbliższym czasie zrobić, to zdobycie kontroli nad całością. My musimy sprawić, żeby armia ukraińska dostała odpowiednie siły, aby nie tylko utrzymać ten napór rosyjski, ale także, żeby odzyskać utracone tereny.



Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: maj, sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok