Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

23.06.2022, 08:30, akt. 12:07

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Portal Politico nazwał przesmyk suwalski "najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi". Autor artykułu wskazał, że ten obszar jest najsłabszym punktem do obrony spośród wszystkich terytoriów należących do państw NATO. Czy tak faktycznie jest i czy w tym miejscu istnieje jakiekolwiek zagrożenie ze strony Rosji? – m.in. o tym z prof. Adamem Bartnickim z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czym nazywany jest przesmyk suwalski?


prof. Adam Bartnicki: Przesmyk suwalski to jest taki punkt graniczny między Polską a Litwą, w takich kleszczach między obwodem Kaliningradzkim a Białorusią. To jest ponad  60 kilometrów, kluczowe miejsce z punktu widzenia możliwości zaopatrywania państw bałtyckich przy ewentualnej agresji Rosji w tamtym kierunku.


Dlaczego Rosjanie mogliby chcieć zaatakować ten teren?


Mogliby chcieć, ale prawdopodobnie nie chcą - to od razu do tego przejdę. Mogliby chcieć teoretycznie, żeby odizolować państwa NATO-wskie od republik bałtyckich. Bez tego przesmyku w dzisiejszej sytuacji trudne byłoby zaopatrywanie, a bez logistyki, bez zaopatrywania żołnierzy w sprzęt, w amunicję trudno bronić terenu.


Co oznaczałoby zaatakowanie przesmyku suwalskiego przez Rosję?


Oznaczyłoby trzecią wojnę światową, więc powiedzmy od razu - powstał ten artykuł, ale nie przywiązujmy do niego większej wagi. Naprawdę zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski. 

Oczywiście przesmyk suwalski jest istotnym punktem strategicznym na mapach NATO, ale jest też bardzo dobrze bronionym - zarówno od strony polskiej - mamy tam 16 dywizję, niedaleko 18 dywizja, 15 brygada zmechanizowana jest w bezpośrednim zasięgu przesmyku suwalskiego, z drugiej strony mamy żelazne wilki - Litwinów, elitarną brygadę litewską. Są tam oddziały sojusznicze, ten teren jest bardzo mocno naszpikowany wojskiem polskim i sojuszniczym, jest też dosyć łatwy do obrony. Pamiętajmy, że to jest pojezierze, to są lasy, jeziora, bagna.


Szczególnie od polskiej strony.


Szczególnie od polskiej, akurat Kaliningrad poza Puszczą Romincką jest terenem płaskim, bardzo trudnym operacyjnie do obrony przez Rosję i mówienie też o twierdzy Kaliningrad i możliwości koncentracji wojsk z tego kierunku jest też mocno na wyrost.

Nie przesadzajmy z tym najniebezpieczniejszym miejscem na świecie, są dużo bardziej niebezpieczne miejsca, nie przesadzajmy też z możliwością uderzenia Rosji w tym kierunku, Rosja zaplątała się w jedną wojnę, z której nie może wyjść, kompletnym absurdem byłoby zaczynanie drugiej wojny. W ogóle to ani logicznie, ani jakoś racjonalnie nie mieści mi się w głowie.

Oczywiście wojna ma swoje prawa, czasami bywają eskalacje, ale mamy za tydzień szczyt NATO. Teraz będą tego typu artykuły, bo te artykuły mają zniechęcać do zwiększenia obecności sił NATO-wskich na wschodniej flance. Pamiętajmy, że i w Europie, i w Stanach dyskusja na temat skali pomocy Ukrainie, relacji państw zachodnich z Rosją, ta dyskusja trwa. 

Również w Ameryce niektórzy analitycy twierdzą, że trzeba się dogadywać z Rosją i pójść razem na Chiny. W tym artykule gdzieś słychać "nie ma sensu umierać za przesmyk suwalski". No więc nie ma sensu inwestować większych sił w obronę wschodniej flanki NATO. To są takie teksty, jak mówimy - na Kremlu korki od szampana by strzelały. No to jest tego typu kwestia. 

Jest ten szczyt NATO w przyszłym tygodniu w Madrycie, będą prowokacje w państwach bałtyckich szczególnie, rosyjskie oczywiście. Będą tego typu artykuły, nie przejmujmy się, to jest znowu to samo, co od początku, nie tylko konfliktu na Ukrainie, ale znacznie wcześniej - Rosja epatuje strachem, Rosja sieje ten strach, także poprzez różnego rodzaju przekaźniki medialne. 

Ja nie chciałbym oskarżać analityków amerykańskich tych konkretnie o tego typu powiązania, ale jednak to jest tekst, który idzie na rękę oczekiwaniom Kremla.


To ja może przyjmę tę narrację, ale zapytam, czy wierzy pan w to, że Turcja, czy Węgry będą poświęcać się militarnie, czy politycznie za przesmyk suwalski?


To jest oczywiście bardzo trudne pytanie i my tego nie wiemy, ja tego nie wiem, ale Rosja też tego nie wie i póki nie sprawdzi, to tego nie będzie wiedziała i to jest kwestia kalkulacji. 

Ja mogę wyrazić pogląd osobisty - wydaje mi się, że waga takiego wydarzenia, czyli bezpośredniego uderzenia Rosji na państwo NATO-wskie, czy na państwa NATO-wskie w tym wypadku, bo Litwa i Polska byłyby zaangażowane bezpośrednio, byłaby tak istotna, że jednak wywołałoby to dosyć duży wstrząs. 

Każde państwo zastanawiałoby się, kto będzie następny, bo wiadomo, że Rosja nie zatrzymałaby się, poszłaby dalej, więc czy to byłoby - pan mówi Turcja, cieśniny czarnomorskie są takim obiektem pożądania Rosji od czasów bardzo odległych, więc Turcja też to musi kalkulować, na Węgrzech też były wojska rosyjskie i wojska radzieckie, więc Węgry też muszą brać pod uwagę, co będzie kiedyś, nie dzisiaj, ale za 5 lat, za 10 lat. Myślę, że tak - ta obrona by była.


Zakładając, że to nie tylko publicystyczne dyskusje i Rosjanie naprawdę zaatakowaliby przesmyk suwalski, to czy mogliby to zrobić z zaskoczenia? O tym, że zaatakują Ukrainę, było wiadomo tygodnie, może nawet miesiące wcześniej, widać było tę koncentrację wojsk przy granicy. Czy tutaj wojska można byłoby rozmieścić w sposób niezauważony, czy jednak byłby czas na to, żeby się przygotować?


Zdajemy sobie sprawę i teraz chyba każdy zdaje sobie sprawę po wojnie na Ukrainie, że nie ma możliwości dyslokacji dużych związków wojskowych potajemnie, w czapkach niewidkach, w jakimś kamuflażu - nie ma możliwości. To są tysiące pojazdów, to są tysiące żołnierzy, niech to będą nawet setki żołnierzy, ale oczywiście te setki żołnierzy nie zmienią sytuacji operacyjnej na przesmyku suwalskim, to musiałyby być duże zgrupowania wojskowe, których Rosja w tej chwili nie ma. 

Ani w Kaliningradzie tych wojsk za wiele wbrew pozorom nie ma - to jest kilkanaście tysięcy żołnierzy, te dywizje, które tam są, mają braki sprzętowe również. Białoruś widzimy, jak się zachowuje wobec wojny na Ukrainie i trudno sobie wyobrazić, że Putin zmusiłby Łukaszenkę do ataku na państwa NATO-wskie - to kompletne samobójstwo.


Co może teraz zrobić Rosja, pogrozić? 


Rosja cały czas grozi, proszę zauważyć, że na zachodzie pojawiają się takie opinie, że musimy dać wygrać Rosji, bo jeśli Rosja przegra, to użyje broni jądrowej - w ustach kanclerza Scholza przebrzmiewa taka teza. 

To jest kompletny absurd, oczywiście Rosja nie użyje broni atomowej, Rosję musimy starać się pokonać. Ja mówiłem to wielokrotnie i u państwa również, że jeśli nie zatrzymamy Rosji teraz, to Rosja za 5-10 lat uderzy ponownie, uderzy skuteczniej, bo będzie lepiej przygotowana do tej wojny, niż miało to miejsce dzisiaj. Nie zlekceważy przeciwnika tak, jak zlekceważyła Ukrainę. 

To jest świetny czas, świetne miejsce, żeby skończyć ten problem, żeby - idąc troszeczkę dalej - doprowadzić do przetasowań na Kremlu, które też są możliwe. Być może ta Rosja może wyglądać inaczej, niż wygląda dzisiaj, chociaż osobiście jako człowiek, który zajmuje się od ponad 20 lat Rosją, nie wierzę w głębsze zmiany mentalne, czy polityczne w Rosji. 


Litwini  ograniczyli tranzyt towarów do Obwodu Kaliningradzkiego, po czym jeszcze bardziej wzrosło to napięcie na linii Litwa - Rosja. Są groźby ze strony Rosji, widać też, że próbuje działać tam rosyjska dezinformacja, na to reaguje, chociażby doradca szefowej litewskiego parlamentu Aleksander Radczenko, który podkreśla, że ludzie nie panikują, nie uciekają na Litwę, takie nastroje panowały być może w lutym i na początku marca - to są jego słowa. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu, gdyż Rosja tak głęboko ugrzęzła na Ukrainie, że w żaden sposób nie jest w stanie zaatakować Litwy, czy jakiegokolwiek innego kraju NATO. Dziś ta inwazja jest dużo dalej niż była kilka miesięcy temu - te słowa chyba są najbardziej istotne i dla Litwinów i dla Polaków. 


Rosja okazała się jednak w dużym stopniu papierowym tygrysem, jeśli nie jest w stanie poradzić sobie, już nawet nie mówię z Ukrainą, ona w tej chwili utknęła w Donbasie, pamiętajmy, jaka jest skala. Rozmawialiśmy tutaj w końcu lutego o inwazji rosyjskiej, to gdzieś się pojawiał Kijów, pojawiał się nawet Lwów, pojawiały się wojska rosyjskie na granicy z Polską, oczywiście w naszej dyskusji, a dzisiaj mówimy o jakiej skali - Rosja zdobędzie jakąś wioskę, jakiś kawałek drogi, jakieś miasteczko, to są malutkie obszary, to zupełnie inna skala inwazji, niż miało to miejsce kilka tygodni temu.

Litwini to widzą, Polska to widzi, oczywiście widzi też Europa Zachodnia i tutaj z przykrością musimy stwierdzić, że w Europie Zachodniej nie wszystkim państwom zwycięstwo Ukrainy będzie na rękę. Kiedy Rosji zaczęło bardzo źle iść, to pojawiły się wyciągnięte ręce do Rosji ze strony Francji, czy Niemiec przede wszystkim. I to może mieć duże konsekwencje dla świata zachodniego i samej Unii Europejskiej, ale to jest przyszłość, zobaczymy, jak to się rozwinie.


Ukraina bije się za swój kraj, bije się też za nasze bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
22.02.2025

Moja muzyka to popowo-jazzowa historia dziewczyny, która się rozwija. Chciałabym, żeby było głośno o mojej muzyce i o tym, że po czterdziestce można mieć różne, fajne nowe projekty w życiu.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.


dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.

Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.


Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.


Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.

Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.


Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.

Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.


Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.

mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.


Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.

Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.


Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.


ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.


Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok