Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz - rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

13.06.2022, 08:26, akt. 10:27

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za niespełna trzy tygodnie zniesiony będzie zakaz wjazdu do przygranicznych miejscowości. Jak tłumaczy Straż Graniczna jest to możliwe dzięki postępom w pracach przy budowie zapory na granicy i mniejszej skali nielegalnej migracji. M.in. o tym z rzeczniczką Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyną Zdanowicz rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Od lipca nie będzie już faktycznie tej strefy z zakazem wjazdu, która sięgała kilku kilometrów od linii granicy, obowiązywać będzie natomiast 200-metrowy pas z zakazem wstępu przy granicy. To powiedzmy może o informacjach praktycznych - po pierwsze czy on będzie jakoś oznakowany, albo zabezpieczony przez służby, a po drugie - jakie będą ewentualne konsekwencje wkroczenia w tę strefę?


mjr Kataryna Zdanowicz: To wszystko jest teraz przedmiotem analiz i prac, jeżeli chodzi o wprowadzenie tego 200-metrowego odcinka, licząc od linii granicy, na który nie będzie możliwe wejście. Możliwości wprowadzenia takiego pasa daje nam ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Jak wiemy, prace idą bardzo dobrze, zgodnie z harmonogramem, więc tutaj możemy skorzystać z tego elementu i wprowadzić - właściwie to wojewoda wprowadza na wniosek straży granicznej - taki pas 200-metrowy, licząc od linii granicy.


Czy ustawa przewiduje, jakie to będą mandaty ewentualnie, czy może jakieś poważniejsze konsekwencje?


Przy linii granicy mamy cały czas pas drogi granicznej, który wynosi 15 m. Prawdopodobnie zasady będą takie same - wchodzić na pas drogi granicznej absolutnie nie wolno, jest to zabronione i jest karane mandatem w wysokości do 500 zł.


I prawdopodobnie podobnie będzie w tej 200-metrowej strefie?


Prawdopodobnie tak.


Powiedzmy teraz o najnowszych danych - jak wyglądają postępy, jeśli chodzi o budowę zapory?


Tak jak mówiłam - budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, ale to nie oznacza, że budowa to jest tylko wmontowanie przęsła, bo cały czas równoległe są prowadzone prace związane z palowaniem, z montowaniem słupów, także te prace w tej chwili, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. 

Mamy termin do końca czerwca, firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu. Jeżeli chodzi o wykonanie drogi technicznej wzdłuż granicy, to można powiedzieć, że wykonana ona jest w 100%, a to w zdecydowany sposób też ułatwia wykonywanie prac budowlanych. 


Czy koszty budowy pozostają niezmienne, bo słyszymy informacje o dużych podwyżkach cen materiałów na światowych rynkach, między innymi cen stali?


Stal została zakupiona wcześniej, w związku z czym uniknęliśmy tej sytuacji. Na tę chwilę nie mam informacji, żeby tutaj jakimś podwyżkom uległo wykonanie tych wszystkich prac.  


Przypomnijmy, jaka to kwota?

 

To jest ponad miliard złotych - 1 mld 400 mln zł, o ile dobrze pamiętam.


Do tego jeszcze urządzenia elektroniczne.


Urządzenia elektroniczne, bo pamiętajmy, że samo wybudowanie bariery fizycznej, to nie jest zakończenie prac związanych z budową zabezpieczenia granicy państwowej. Do tego dochodzi jeszcze tak zwana bariera elektroniczna, czyli to są wszystkie elementy związane z kamerami, kamerami termowizyjnym, z perymetrią, które tak naprawdę dopełnią całość, bo wtedy będziemy mieli informację od razu, na bieżąco w placówkach straży granicznej o tym, że ktoś próbuje nielegalnie tę granicę przekroczyć, że podchodzi do tego ogrodzenia i tu będziemy mogli szybko reagować. 

Ta droga techniczna, tak jak mówiłam, w zdecydowany sposób ułatwia dojazd do linii granicy, także to dopiero będzie pełny element razem z tą barierą elektroniczną.


Jeżeli chodzi o urządzenia elektroniczne, jak tutaj wygląda harmonogram prac?


Złożone zostały projekty, one podlegają teraz analizie przez firmę, która będzie montować te zabezpieczenia elektroniczne. Potrzebna jest do tego bariera fizyczna, żeby w ogóle zacząć budowę bariery elektronicznej, także jeżeli tylko będzie możliwość to na tych elementach, gdzie oddawane są częściowo odcinki bariery fizycznej, rozpocznie się montowanie tej bariery elektronicznej. 


Do września?


Do września. Liczymy na to, że koniec trzeciego kwartału, to jest ten czas kiedy ta bariera, to zabezpieczenie granicy w całości zostanie wykonane.


Na powstającej na granicy zaporze, są właśnie montowane te urządzenia elektroniczne, a nie elektryczne, bo z takim stwierdzeniem też się spotkałem, że to urządzenia elektryczne i ta bariera będzie podłączona do prądu - to nie jest prawda.


To nie jest prawda. Teraz mamy różnego rodzaju technologie, perymetria to jest ten element, który już od kilku lat wchodzi, jeżeli chodzi o zabezpieczenie granic, nie tylko tutaj w Polsce, ale też w innych krajach.


W związku z montowaniem urządzeń elektronicznych z perymetrią ma też powstać centrum nadzoru. Czy jest miejsce, gdzie to powstanie, czy to będzie jedno miejsce, czy np. w kilku placówkach straży granicznej?


To centrum nadzoru powstanie w komendzie oddziału podlaskiego, tutaj będzie to nowa sekcja, nowy organ, który będzie się zajmował właśnie zbieraniem informacji o tym, co się dzieje na granicy i przesyłaniem tego bezpośrednio do placówek, by mogły reagować na dane zdarzenia.


Mówimy o komendzie w Białymstoku na Bema?


Tak. Będzie weryfikowany sygnał, czy jest prawdziwy, czy to nie jest element związany z przejściem zwierzęcia, drzewem, wiatrem, więc te informacje będą sprawdzane, potem przekazywane już do konkretnej jednostki, do konkretnej placówki, która będzie działać, jeżeli będzie podejmowana próba nielegalnego przekroczenia granicy. 

Tutaj w związku z tym, że ciągle Podlaski Oddział Straży Granicznej się zmienia - będziemy przyjmować nowe osoby. Ciągle mówimy o tym, że prowadzimy nabór, zapraszam wszystkich chętnych, bo jak widzimy, te zadania i obowiązki funkcjonariuszy straży granicznej się zmieniają, dochodzą nowe. 


Czekają was chyba też jakieś szkolenia w związku z tymi urządzeniami elektronicznymi?


Zdecydowanie tak, to nie tylko mówimy o szkoleniach w tym zakresie, ale i innych szkoleniach. Od jakiegoś czasu mam możliwości używania tarcz, czy przenośnych plecakowych miotaczy gazu, z tego się też musimy szkolić, ale to nie są tylko te elementy. Tak naprawdę funkcjonariusze straży granicznej szkolą się cały czas i podstawą funkcjonowania straży granicznej są wyszkoleni funkcjonariusze, którzy dysponują bardzo dobrym sprzętem.


Zapora na granicy już jest, oczywiście jeszcze bez tego systemu zabezpieczeń elektronicznych, ale czy migranci próbują tę granicę, tę zaporę jakoś przekraczać? Czy służby białoruskie wciąż też pomagają w tym przekraczaniu granicy?


No niestety tak. I tutaj mówię o próbach nielegalnego przekraczania granicy, ale też o zaangażowaniu służb białoruskich. Tej doby mieliśmy sytuację, kiedy w stronę służb ochraniających granice naszego państwa rzucane były kamienie właśnie przez służby białoruskie, czyli ten element, jeżeli chodzi o prowokację, czy odwrócenie uwagi przez służby białoruskie, cały czas jest stosowany po to, by umożliwić przekroczenie nielegalnie granicy osobom, które kontaktują się ze służbami białoruskimi, które po prostu z nimi współpracują, jeżeli chodzi o nielegalne przekroczenie granicy.


A czy są próby przekroczenia granicy również na tym odcinku, gdzie jest ten płot?


Oczywiście, że tak. Każda bariera jest do przejścia, tylko potrzebne są odpowiednie narzędzia. Te próby są podejmowane, na szczęście jest ich niewiele, bo jest to bariera dość wysoka, solidna, niestety niewyposażona jeszcze w tę optoelektronikę, która dopełni całość. Natomiast te próby są ujawniane i te osoby są ujawniane.


Rozmawiałem w weekend z mieszkańcami przygranicznych miejscowości. Wg ich relacji cudzoziemcy wciąż są tam widywani, nawet poza strefą objętą zakazem wjazdu. 


Tak, zdarza się tak. Ta bariera  nie jest jeszcze wybudowana w całości, poza tym mamy jeszcze odcinki rzeczne, na których nie ma tej fizycznej bariery, na niektórych odcinkach tam będzie tylko i wyłącznie bariera elektroniczna, więc ten szlak nielegalnej migracji, on się zapisuje już gdzieś wśród cudzoziemców, którzy chcą nielegalnie dostać się do Europy i te osoby cały czas się pojawiają i prawdopodobnie będą się pojawiać w najbliższej przyszłości.


Czy ten szlak na pograniczu polsko-białoruskim na stałe wpisuje się już w te szlaki migracyjne do Europy, obok tego przez Morze Śródziemne, chociażby szlak bałkański?


To widać wyraźnie. To, co mieliśmy w 2020 roku - 120 osób, a potem następnego roku 40 tysięcy, w tej chwili mamy już ponad 5,5 tys. osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Jest to zdecydowanie bardziej utrudnione, poszła też informacja o tym, że tę granicę trudno jest przekroczyć i że jest to praktycznie niemożliwe. Natomiast te próby są podejmowane, będą podejmowane i jak widzimy, są to cudzoziemcy z różnych krajów - to jest Jemen, Kongo, Indie, Egipt, Afryka Subsaharyjska. Niestety musimy się zmierzyć z ciągłymi próbami nielegalnego przekraczania granicy, jesteśmy przygotowani do tego, by tę granicę ochronić, by nie dopuszczać do jej nielegalnego przekraczania.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok