Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki

7.06.2022, 07:45, akt. 9.06.2022, 07:43

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W miniony weekend konwencja partii, teraz początek objazdu premiera i najważniejszych polityków ugrupowania po Polsce. Czy to oznacza już początek kampanii Prawa i Sprawiedliwości przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi? M.in. o tym z szefem podlaskich struktur PiS, wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości nie potwierdziły się medialne doniesienia między innymi o waloryzacji świadczenia 500 plus. To oznacza, że nie będzie programu 700 plus czy to jeszcze nie czas na takie informacje? 



Dariusz Piontkowski: Konwencja służyła temu, aby przypomnieć, co robiło Prawo i Sprawiedliwość, rząd i większość sejmowa przez ostatnie 6 lat. Chodziło także o porównanie tego, co robili nasi przeciwnicy. Opozycja polityczna mamy wrażenie, że w ostatnim czasie opozycja część sukcesów próbuje przypisywać sobie, jednocześnie wypacza nieco wydarzenia z ostatnich tygodni i miesięcy. Trzeba było więc pokazać właściwe proporcje, kontekst wydarzeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.



Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił, że o dotychczasowych rządach formacji będą mówić też politycy podczas objazdu po kraju, zapowiedział taki objazd. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział wczoraj, że premier Mateusz Morawiecki będzie w tym tygodniu m.in. na Podlasiu. Czy wiemy więcej na temat tej wizyty? Gdzie będzie szef rządu i z kim będzie rozmawiał?



Mam potwierdzony udział premiera w spotkaniu z mieszkańcami naszego regionu, prawdopodobnie w czwartek po południu, ale jeszcze nie chcę mówić o szczegółach, bo to się może zmienić. Będą także inni politycy opowiadali o działaniach poszczególnych resortów, o tych najważniejszych problemach, które dotyczą Polaków. Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców tak, aby rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im o tym, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, bo były różne trudności albo czegoś nie zdążyliśmy jeszcze zrobić, co nas czeka w najbliższych miesiącach, a potem przyjdzie rzeczywiście czas na program dalszy, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji.



Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że rząd jest gotowy, by zaproponować ustawę, która przesunie terminy wyborów samorządowych o pół roku, by nie pokrywały się one z wyborami parlamentarnymi. Czyli wybory parlamentarne mamy jesienią, a wiosną samorządowe. Do tego jeszcze gdzieś trzeba też umieścić wybory do europarlamentu. Czeka nas zatem maraton wyborczy. Jaki w pańskiej ocenie byłby najkorzystniejszy kalendarz wyborczy z perspektywy kampanii, ale też z perspektywy wyborców? 



Wybory do większości instytucji powinny odbywać się wiosną lub najpóźniej wczesnym latem danego roku tak, aby budżet na kolejny rok tworzony był już przez te siły polityczne, które będą rządziły kolejną kadencję. Kalendarz sejmowy akurat tak się ukształtował, że wybory odbywają się jesienią i my oczywiście nie mamy zamiaru zmieniać terminu konstytucyjnego. Państwowa Komisja Wyborcza wskazywała natomiast nawet kłopoty techniczne, organizacyjne, które wiązałyby się z jednoczesnym lub niemal jednoczesnym przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych oraz wyborów samorządowych. Przypomnijmy, że wybory samorządowe to są wybory na kilku szczeblach. Każdy z wyborców ma kilka list i gdyby łączyć je z wyborami parlamentarnymi byłyby i kłopoty dla samych wyborców z zorientowaniem się kto, do jakiego rodzaju władzy czy centralnej, czy lokalnej startuje, ale i także duże kłopoty dla samej Państwowej Komisji Wyborczej. Chcielibyśmy tych kłopotów uniknąć i stąd marszałek Terlecki mówił o pomyśle o przesunięciu o kilka miesięcy terminu wyborów samorządowych, a więc o wydłużeniu kadencji samorządu do wczesnej wiosny roku 2024. 



Jeżeli udałoby się przesunąć wybory samorządowe na wiosnę, to wtedy jest szansa, że one odbędą się razem z eurowyborami, tak?



Nie, raczej nie. Jak rozumiem, ten termin wiosenny to raczej wczesnowiosenny, a pozostawienie wyborów do europarlamentu w maju lub czerwcu to wydaje się najbardziej logiczne tak, aby między kolejnymi rodzajami wyborów była przerwa dwu, trzy czy może nawet czteromiesięczna, aby także PKW mogła przygotować się do kolejnych wyborów, ale i także, aby wyborcy jednoznacznie wiedzieli, na kogo głosują, jakich instytucji dotyczy kampania wyborcza.



Jeszcze w tym roku będą wybory, ale w lokalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości. I tu pytanie — czy wychował pan swojego następcę? A to pytanie dlatego, że zgodnie z zapowiedziami nie będzie można łączyć funkcji ministerialnych z przewodniczeniem lokalnym strukturom.



Na razie mamy przede wszystkim zupełnie inną organizację partii w regionie. Nasze województwo było jednym z dwóch w skali całego kraju, gdzie okręg wyborczy do sejmu pokrywał się z granicami województwa i stąd okręg partyjny był jednocześnie granicami województwa. W tej chwili podjęto decyzję o tym, aby te okręgi pokrywały się raczej z wyborami senackim, a przypomnę, że w takim wypadku nasze województwo dzieli się na trzy okręgi. Więc będziemy mieli do czynienia z podziałem struktur partyjnych w naszym województwie na trzy części. Jak na razie będą to raczej pełnomocnicy wyznaczani przez władze krajowe partii, a kiedy będą wybory na pełnomocników czy zarządów okręgowych to już będzie decyzja partii. Nie wiem, czy to odbędzie się w najbliższych miesiącach, być może ten termin zostanie przedłużony.



Przejdźmy teraz do spraw ministerialnych. W Polsce wciąż żyją tysiące, setki tysięcy dzieci uchodźców z Ukrainy. Zbliżają się wakacje. Czy resort edukacji planuje pomóc dzieciom, ich rodzicom w zagospodarowaniu wolnego czasu w wakacje? Czy będą w tym czasie jakieś dodatkowe zajęcia w szkołach dla uchodźców z Ukrainy?



To już zależy od szkół, w których są ci uchodźcy. Podobnie jak są organizowane półkolonie dla polskich dzieci, powinno to dotyczyć także dzieci ukraińskich. Jeżeli są one w polskim systemie, mogą na takich samych zasadach korzystać z tych form opieki zajęć pozaszkolnych organizowanych przez szkołę. Mieliśmy także wstępne deklaracje ze strony niektórych organizacji międzynarodowych, że byłyby w stanie wyłożyć jakieś dodatkowe kwoty na zorganizowanie takiego wypoczynku.



Po wakacjach od września do szkół ma wrócić przysposobienie obronne. Czy może pan powiedzieć, jak mają wyglądać te lekcje?



Raczej nie jako przedmiot przysposobienie obronne. Jest przedmiot o nazwie "Edukacja dla bezpieczeństwa" i ten przedmiot, w takim samym wymiarze, z taką samą nazwą będzie funkcjonował. Zamieniamy tylko część treści. Uznaliśmy, że warto zmienić część zagadnień. Dotąd jeden duży moduł dotyczył takiego wychowania prozdrowotnego, te treści są realizowane także na innych przedmiotach na przykład biologii, czy wychowaniu fizycznym. Zamiast tych treści wprowadziliśmy więc elementy związane ze stanami zagrożenia takiego wojennego, cyberbezpieczeństwem, terenoznawstwem czy strzelectwem. One będą realizowane w klasie ósmej i w klasie pierwszej szkoły ponadpodstawowej. Pozostaje nadal ten moduł dotyczący reagowania na jakieś zagrożenia, na jakieś katastrofy czy pierwsza pomoc. Tamte elementy nadal w tym przedmiocie będą realizowane. 



Czy są odpowiedni fachowcy, by przeprowadzić takie zajęcia?



W szkole podstawowej przewidujemy raczej zajęcia teoretyczne tak, aby uczniowie poznali rodzaje broni, ewentualnie potrafili wycelować. Zajęcia praktyczne tylko wtedy, jeżeli będą warunki w szkole bądź w jakiś organizacjach, instytucjach zaprzyjaźnionych. To nie musi być tak, że w każdej szkole będzie strzelnica. Są także strzelnice wirtualne. Część zajęć praktycznych byłaby raczej już przeprowadzona w szkole ponadpodstawowej. I tu spokojnie widzimy możliwości współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, które dysponują instruktorami, bronią i strzelnicami, w których można te zajęcia bezpiecznie zrealizować.



Czy w jakiś istotny sposób od września zmieni się jeszcze podstawa programowa?



Wprowadzamy nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość" w pierwszej i drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej. Zastąpi dotychczasowy przedmiot "Wiedza o społeczeństwie", który jest realizowany na poziomie podstawowym. Dodatkowo przeznaczyliśmy jeszcze jedną godzinę wykładu historii na ten nowy przedmiot. On będzie obejmował zagadnienia związane ze współczesnym światem, funkcjonowaniem państwa, społeczeństwa, ale także i treści odnoszące się do najnowszej historii Polski i historii świata. Są kłopoty z realizacją tych treści odnoszących się do wydarzeń najbardziej nam współczesnych, a one przecież w największym stopniu wpływają na naszą dzisiejszą rzeczywistość i warto, aby była powszechna świadomość tego, jak wyglądała najnowsza historia, dlaczego pewne wydarzenia miały miejsce, bo one przecież nie brały się same z siebie, tylko były konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, czy to wojennych, funkcjonowania bloku sowieckiego, rywalizacji między światem zachodnim a komunistami czy tych wydarzeń z przełomu XX i XXI wieku. Dziś pewnie przeciętny uczeń więcej wie o bitwie pod Grunwaldem niż na przykład o tym, że funkcjonował rząd Jana Olszewskiego, czym się ten rząd zajmował, czym była dekomunizacja, a to są przecież fakty historyczne, które w istotny sposób wpływają na dzisiejszą rzeczywistość. 



Rozumiem, że tego przedmiotu uczyć będą dotychczasowi nauczyciele WOS-u i historii.



Tak, oczywiście. Uznajemy, że Ci nauczyciele mają kwalifikacje do nauki tego przedmiotu, nie powinno być z tym żadnych problemów. Nasza instytucja zajmująca się doskonaleniem nauczycieli przeprowadził w trakcie wakacji kursy doskonalące dla nauczycieli, aby pokazać, w jaki sposób można by te treści realizować.


| red: sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk

wiceminister obrony narodowej
12.11.2024

Ministerstwo Obrony Narodowej dementuje pojawiające się spekulacje o planowanych wywłaszczeniach pod budowę umocnień Tarczy Wschód. Wiceministrowie Obrony Narodowej oraz przedstawiciele sztabu generalnego po raz pierwszy spotkali się z podlaskimi samorządowcami i mieszkańcami, by oficjalnie porozmawiać o planach dotyczących budowy umocnień w strefie przygranicznej.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok