Radio Białystok | Gość | prof. Waldemar Rogowski - główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej

6.06.2022, 07:26, akt. 09:42

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka
Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Waldemarem Rogowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znacznie zmalało zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w Polsce. Biuro Informacji Kredytowej odnotowało w kwietniu spadek liczby zaciąganych kredytów o niemal 40 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Jakie są przyczyny i jak będzie to wpływało na rynek nieruchomości? M.in. o tym z głównym analitykiem Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemarem Rogowskim ze Szkoły Głównej Handlowej rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Kredytobiorcy, którzy kupowali mieszkania kilka lat temu, co prawda mieszkają teraz na swoim, ale kiedy widzą, jak kształtują się ich raty kredytów i jak coraz bardziej kosztowne jest to mieszkanie na swoim, chyba łapią się za głowę. 



prof. Waldemar Rogowski: Akurat ci, co kupowali kilka lat temu, znaczy przed obniżką stóp procentowych do ultra niskiego poziomu, czyli właściwie przed majem 2020 roku, nie mają aż tak dużych problemów, jeśli chodzi o wzrost raty. Bardziej niepokoi mnie sytuacja osób, które zaciągały kredyty, kupowały nieruchomości właśnie w tym środowisku ultra niskich stóp procentowych w okresie maj 2020 - jesień roku 2021. Te osoby rzeczywiście mają duży wzrost raty, a to wynika z tego, że jeszcze mało spłaciły kapitału. Te osoby, które zaciągnęły kredyty wcześniej, na przykład przed rokiem 2010, one już w dużej części ten kapitał spłaciły, więc ta część kapitału nie jest aż tak narażona na zmianę stóp procentowych, w związku z tym ta rata aż tak nie rośnie. Najgorszą sytuację mają te osoby, które są we wczesnym etapie spłacania kredytu i kwota zadłużenia jest dość wysoka w związku z tym ta podwyżka stóp procentowych, ta rata odsetkowa rośnie.



I co robić w takiej sytuacji? Wierzy pan na przykład w coś takiego jak negocjacje z bankiem?



Z bankiem zawsze można negocjować, można próbować dogadać się, spróbować restrukturyzować, można ewentualnie zastanowić się nad na przykład dłuższym okresem kredytowania. Mam też taką radę, że można zastanowić się nad podniesieniem swoich kompetencji i umiejętności po to, żeby spróbować więcej zarabiać, bo duża część osób narzeka, że rosną koszty finansowania. A może jest jakiś sposób na to, żeby ograniczyć tę podwyżkę kosztów poprzez wzrost wynagrodzenia. Żeby znowu można było wystąpić o podwyżkę, to warto, żeby mieć te kompetencje na tyle wartościowe rynkowo, aby można było wynegocjować podwyższenie wynagrodzenia. Jedną z najlepszych inwestycji jest inwestycja w siebie, czyli w swoje kompetencje, dzięki czemu możemy więcej zarabiać.



Nadpłacenie tego kredytu to też jest dobre rozwiązanie?



Wydaje mi się, że czas na nadpłacenie był w momencie, kiedy była promocja, czyli ultra niskie stopy procentowe i wówczas, zamiast tę obniżoną ratę odsetkową konsumować, wtedy trzeba było nadpłacać. W tym momencie wydaje mi się, że nie jest to dość dobry moment na nadpłacanie kredytu. 



Ci, którzy spłacają kredyty, muszą już z tym jakoś żyć. Jednak widać - notuje to, chociażby Biuro Informacji Kredytowej - że chętnych na pożyczanie od banków jest teraz zdecydowanie mniej.



Mamy kilka czynników, które spowodowały spadek zainteresowania i popytu na kredyty mieszkaniowe. Pierwszy, o którym żeśmy wspominali to wzrost stóp procentowych, co przekłada się oczywiście na wzrost rat. Ale nie tylko. Są zmiany regulacyjne - od 1 kwietnia KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) zmieniła zapisy dotyczące wymaganego aspektu związanego z buforem stóp procentowych. Do tej pory bank, badając zdolność kredytową, podwyższał stopy oprocentowania o 2,5 punktu procentowego, teraz jest o 5 punktów procentowych, plus zwiększone koszty związane z takim życiem codziennym też KNF kazał zwiększyć i ograniczył na przykład, jeżeli chodzi o osoby, które mają niższe dochody, żeby taki wskaźnik, który się nazywa DSTI - to jest wskaźnik, który pokazuje relację długu do dochodów rozporządzalnych, nie był w tym przypadku wyższy niż 40%. Czyli 40% obciążamy swoje dochody, natomiast dla osób lepiej zarabiających to 50%. Czyli mamy kilka czynników, które ograniczają plus oczywiście ten element związany ze spadkiem zdolności kredytowej, o których mówiłem, czyli stopy procentowe i te wymogi regulacyjne, ale również wzrost cen nieruchomości, co powoduje, że mamy problem z możliwością sfinansowania tak drogich nieruchomości.



Chętnych na zaciąganie kredytów jest coraz mniej, a nie widać jakiegoś dużego załamania na rynku mieszkaniowym. Dlaczego?



Tylko że na rynku mieszkaniowym są dwie strony. Jest strona popytowa i strona podażowa. I rzeczywiście mamy zakłócenie strony popytowej wynikające po pierwsze z tego, że mamy słabszą dostępność do kredytu. Zdolność kredytowa spadła w skrajnych przypadkach nawet o 70%, a finansowanie kredytem to było około 40% na rynku pierwotnym, czyli popyt istotnie nam spada, ale zachowanie strony podażowej, szczególnie na rynku pierwotnym, czyli deweloperów, jest takie, że również wstrzymują liczbę mieszkań przekazywanych do sprzedaży, w związku z tym następuje spadek sprzedaży. Jeżeli spadek sprzedaży jest na zbliżonym poziomie jak spadek popytu, to cena pozostaje. W momencie, kiedy spadek podaży jest nawet wyższy niż spadek popytu, to cena rośnie. Natomiast gdyby podaż spadła mniej niż popyt, to wtedy dopiero jest przestrzeń na obniżkę ceny nieruchomości.



Może to jest też tak, że spadek tych wniosków kredytowych to jest tylko część? Może Polacy mają jednak wciąż dużo gotówki i inwestują w mieszkania, które uważają za w miarę pewne stabilne inwestycje.



Część oczywiście jest tam zakupów gotówkowych, w tym rynku pierwotnym to 60%. To było atrakcyjne w momencie, kiedy stopa na depozytach wynosiła pół procenta czy nawet mniej. Przy rosnącym depozycie 5% czy nawet niektóre banki oferują 7%, to jest już bardzo atrakcyjna stopa w porównaniu ze stopą zwrotną, jaką bym uzyskiwał na najmie. Chociaż po ostatnich wzrostach cen najmu wynikających z pojawienia się tego popytu wynikającego z mieszkańców Ukrainy, którzy się udali do Polski, popyt na wynajem wzrósł, co przy ograniczonej podaży mieszkań pod wynajem spowodował wzrost najmu, to ta atrakcyjność wynajmu troszkę urosła, ale ta alternatywa w postaci depozytu jest już na tyle kusząca i duża, że cześć osób może zastanowić się, czy na pewno dobrą lokatą jest kupowanie nieruchomości szczególnie po tak wysokich cenach.



Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, to tutaj rząd stara się jakoś wyjść naprzeciw, chociażby programem "Mieszkanie bez wkładu własnego". To jest pomoc rządowa, która ma umożliwić uzyskanie tego kredytu, ale właśnie z drugiej strony coraz mniej osób na te kredyty stać.



Rzeczywiście jeszcze półtora roku temu, gdzie była zdolność kredytowa wynikająca z tych ultra niskich stóp procentowych, z dobrych dochodów, czyli duża część młodych osób dobrze zarabiających nie miała problemu ze zdolnością, natomiast jeszcze nie zdążyła zaoszczędzić i zbudować tego wkładu własnego. Wówczas taki program miałby sens, bo byłoby to wsparcie, ale dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego, bo jest problem wtórny. Pierwotnym problemem jest to, że nie ma zdolności kredytowej. Czyli jeśli ktoś nie ma zdolności kredytowej to, co z tego, że będzie miał gwarantowany wkład własny jak i tak nie uzyska kredytu.



Mówi pan kolejny raz o ultra niskich stopach procentowych. To sugeruje jakiś ewenement, coś wyjątkowego. Rozumiem, że nie wrócimy już do takich czasów w Polsce. 



Chyba że uda nam się tak inflację zmniejszyć, że będziemy oscylowali wokół inflacji na poziomie 1%. Co też nie jest dobre dla gospodarki, bo najlepszym takim poziomem to jest plus minus 2,5 punktu procentowego. Obawiam się, że może być to droga wyboista i długa, żeby dojść do takiego poziomu inflacji, a tym samym do takiego poziomu stóp. Raczej tych ultra niskich stóp nie spodziewałbym się, żebyśmy znowu widzieli w najbliższym okresie. W średnim okresie pewnie też już nie.



To jak zatem pańskim zdaniem będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w Polsce w najbliższych, w kolejnych latach? Czy idziemy modelem Zachodnim, powiedzmy Niemiec, czy Francji, czyli większość mieszkań jednak ludzie wynajmują, a ten wykup jest bardzo drogi?



Wydaje mi się, że taki może być scenariusz, że będzie coraz więcej osób na rynku wynajmu z prostej przyczyny - z braku dostępności do własności nawet z kredytem. To jest model, o którym pan wspomniał, dotyczy także krajów skandynawskich, między innymi Dania, Holandia czy też kraje Beneluksu i tam rzeczywiście dominują inwestorzy instytucjonalni, czyli taki rynek prywatnego najmu, który oferuje mieszkania do wynajęcia. Polska znowu jest takim krajem, który ma specyfikę swoją, tylko że u nas na rynku najmu dominują inwestorzy indywidualni, a w krajach wysoko rozwiniętych dominują inwestorzy instytucjonalni. Ci inwestorzy instytucjonalni z uwagi na to, że mają tak dużo mieszkań pod wynajem, są w stanie obniżyć koszt stały utrzymania, w związku z tym udostępnić te mieszkania po bardzo atrakcyjnej cenie. I ten segment wydaje mi się, że będzie się rozwijał, czyli najmu, ale instytucjonalnego.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.


Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.


Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.


Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok