Radio Białystok | Gość | gen. Andrzej Jakubaszek - komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

24.05.2022, 08:25, akt. 16:30

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do końca czerwca ma być gotowa zapora na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki niej Straż Graniczna ma skuteczniej zapobiegać fali nielegalnej migracji do naszego kraju. M.in. o tym jak przebiega budowa i jak wygląda sytuacja na granicy – z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na dziś ile kilometrów zapory granicznej udało się zamontować?


gen. Andrzej Jakubaszek: To już jest ponad 90 km zamontowanych przęseł. Oczywiście mamy też wiele, wiele więcej kilometrów innej fazy budowy — prawie 100% ukończonej drogi technicznej, 75% opalowania, 64% postawionych słupów, także wszystko idzie zgodnie z planem.


Ponad 90 km, przed dwoma tygodniami rzeczniczka Straży Granicznej mówiła o 60 km wybudowanej zapory, czyli około 30 km w ponad 2 tygodnie. Do końca budowy został niewiele ponad miesiąc, całość ma mieć 186 km. Pracując w tym tempem, jest szansa na ukończenie tej inwestycji w planowanym terminie, czyli do końca czerwca?


Oczywiście, dlatego jak mówiłem wcześniej, ta budowa jest podzielona na kilka etapów. Drogę techniczną mamy skończoną, także ułatwienie jest dojazdu i budowy, mamy też bardzo duży element już opalowania i osłupowania, więc jak najbardziej realne jest dokończenie tej inwestycji do końca czerwca.


W internecie pojawiły się zdjęcia, na których widać, że płot graniczny już podzielił Puszczę Białowieską. Jak to wygląda w tym miejscu?


W Puszczy Białowieskiej oczywiście wszystkie normy środowiskowe są zagwarantowane, wszystko odbywa się pod nadzorem odpowiednich służb ochrony środowiska. Oczywiście te widoki są inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Puszczy Białowieskiej, natomiast tutaj musimy pogodzić ochronę środowiska i jak najbardziej tę ochronę szanujemy z pewnym priorytetem bezpieczeństwa i ten płot gwarantuje również to bezpieczeństwo również w terenach puszczańskich.


W puszczy Polskę i Białoruś dzieli mniej więcej 50 km granicy. Na jak dużym fragmencie powstała ta zapora w tym miejscu?


W zasadzie na każdym elemencie Puszczy Białowieskiej, która jest linią granicy państwowej, powstanie ta zapora. Trwają jeszcze ostatnie badania geodezyjne, które określą, czy w niektórych elementach bardzo małych, to jest około kilku kilometrów, będzie możliwość wybudowania również tej zapory ze względu na torfy, które tam występują. Na chwilę obecną czekamy na efekty tych badań, które prowadzi firma właściwa, co do wykonania tego odcinka i jesteśmy optymistami również w tym elemencie.


Ile jest tam przejście dla zwierząt i czy też zastosowane są jakieś lub będą rozwiązania, które mają zapewnić migrację zwierząt?


Na całym odcinku granicznym 23 duże bramy, które są dostosowane do migracji większych zwierząt. Natomiast w podwalinach, na których są umiejscowione przęsła, są odpowiednie luki dla zwierząt mniejszych, także każda migracja zwierząt i małych, i dużych będzie zapewniona.


Czy ta zapora, która już jest, w jakiś sposób ułatwia pracę Straży Granicznej?


Oczywiście. Musimy pamiętać o jednej zasadniczej kwestii — droga techniczna na całej długości linii granicy. Proszę zauważyć, że jeszcze niedawno w niektórych rejonach bardzo ciężko było w ogóle dojechać do linii granicy, już nie mówiąc o tym, żeby poruszać się wzdłuż linii granicy. Teraz mamy ten komfort, że szybko dojeżdżamy do samej granicy, jak również szybko przemieszczamy się wzdłuż granicy.

Drugi element to oczywiście same przęsła zamontowane już na tych 90 km — to ogranicza do absolutnego minimum tę bezpośrednią nielegalną migrację, głównie nielegalną migrację w dużych grupach.


Do tego dojdzie jeszcze ten zwój z drutu kolczastego na samej górze i telemetria.


Ten zwój już jest montowany, już możemy to zaobserwować na przykład w okolicy Kuźnicy, w okolicy miejscowości Tołcze na kilku kilometrach już ten zwój jest posadowiony. W międzyczasie jest realizowana umowa z innym wykonawcą na budowę telemetrii na zaporze.


Czy zmniejszono w związku z tym obsadę wojskową na granicy?


Powoli, powoli dostosowujemy tę obsadę również do nowych zadań albo podstawowych zadań wojska, które to wojsko ma, głównie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie, jak i tego, że ta budowa zapory technicznej ewoluuje w sposób zgodny z planem, więc dostosowujemy te siły do naszych potrzeb, czyli one ulegają może nie redukcji, ale odpowiedniemu przesunięciu na te odcinki, które jeszcze nie są zabezpieczone. 


A kiedy mają być wycofane z granicy takie służby jak policja i wojsko, bo docelowo tam ma być jedynie Straż Graniczna.


Trudno jest mówić teraz o takim twardym terminie, spodziewamy się, że to nastąpi nie wcześniej niż na jesień.


Wciąż codziennie słyszymy o próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Jakiej narodowości teraz najczęściej są to osoby i czy wciąż są to imigranci, którzy docierają na granicę polsko-białoruską z Rosji?


To jest Bliski Wschód przede wszystkim i Zatoka Perska, ale również Afryka, w szczególności ta Afryka Północna. Ostatnio mamy do czynienia z przedstawicielami takich państw jak Syria, Jemen, Egipt, ale również ta Azja dalsza — coraz większa liczba Hindusów obserwowana jest na granicy. Mamy też do czynienia z takimi państwami jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, również inne kraje Afryki subsaharyjskiej. W 100% to są ludzie na wizach rosyjskich. 


Straż Graniczna i Policja wciąż zatrzymują tak zwanych kurierów, którzy przyjeżdżają po to, by pomóc migrantom w przedostaniu się na Zachód. Pojawiła się też ostatnio informacja o tym, że zatrzymano dwóch obywateli Rosji, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Okazało się, że to są tak zwani przewodnicy, którzy prowadzą cudzoziemców na migracyjnym szlaku. Czy dużo jest takich przypadków?


Niestety trzeba tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz — my dostosowujemy się do nowej taktyki i tworzymy nową taktykę. W ochronie granicy, w naszym zabezpieczeniu granicy poprzez personel, ale również strona sąsiednia cały czas nie chroni tej granicy, ale ewoluuje w formule jak najskuteczniejszych prób nielegalnego przemieszczania tam nielegalnych migrantów i również szkoli wytypowanych przez siebie cudzoziemców, którzy mają za zadanie rozpoznać teren i przeprowadzać te osoby z Białorusi nielegalnie do Polski, podprowadzać po stronie polskiej poza strefę stanu ograniczonego dostępu tam, gdzie już następuje kontakt z tymi, których przewożą dalej, głównie do Niemiec. W ostatnim tygodniu zidentyfikowaliśmy 5 tego typu osób, staramy się wyciągać konsekwencje i karne, i administracyjne. Takie osoby poddawane są procedurze karnej, ale również po przyszłych wyrokach i po skazaniach zostaną one później deportowane z naszego kraju.


Rozumiem, że to nie są wolontariusze, którzy robią co z dobrego serca, tylko zarabiają na nielegalnej migracji.


Absolutnie tak. To są głównie osoby takich narodowości jak Rosjanie, również Białorusini, ale również Turkmeni, Tadżycy, Turcy — odpowiednio wyselekcjonowani młodzi ludzie, którzy za prawdopodobnie albo nawet nie prawdopodobnie, bo już wiem, że to są sowite pieniądze, zajmują się tym procederem, oczywiście za zgodą przyzwoleniem i przeszkoleniem przez służby białoruskie. To trzeba jasno powiedzieć.


To na koniec o przyjemniejszych rzeczach. Straż Graniczna podlaska świętuje 31. rocznicę powołania podlaskiego oddziału. Ilu funkcjonariuszy świętuje w naszym regionie?


2000 - to jest ta liczba, do której się już zbliżyliśmy bardzo poważnie plus oczywiście kilkuset pracowników cywilnych, którzy pomagają nam służbie.


Ile osób już w tym roku przyjął Podlaski Oddział Straży Granicznej i ile jeszcze planujecie przyjąć?


29 to jest ta cyfra na dzisiaj, w czerwcu szykujemy się do kolejnych 45 osób. Mamy do końca roku limit 130, ale trzymam kciuki za to, żeby ta cyfra była co najmniej o 20-30 osób więcej, liczymy na 150-160 nowych funkcjonariuszy.


Jubileusz to dobra okazja do kreślenia planów na przyszłość — jakie wyzwania czekają tych strażników granicznych, którzy są już w służbie, a także tych, którzy dołączą?


Oczywiście szkolenie to jest podstawowa rzecz, szkolenie również z nowych form taktycznych, ale również szkolenie z obsługi nowego sprzętu, którego się spodziewamy — drony, innego rodzaju bardzo nowoczesne techniczne środki ochrony granicy, szkolenia językowe. Czego można życzyć? Można życzyć nam stabilizacji, spokoju, cierpliwości, bo ochrona granicy przede wszystkim wymaga również cierpliwości i żeby o naszej formacji mówiono tylko dobre rzeczy, bo chociaż to jest mała formacja to bardzo wyszkolona, wyspecjalizowana formacja i taka pełna optymizmu i wiary, że pomimo ciężkich czasów zdołamy to wszystko, co nam postawiono zrealizować.


Oby tego optymizmu nie zabrakło. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Ze Sławomirem Kopczewskim w piątek (15.11) o 8:10 będzie rozmawiał Marek Gąsiorowski, źródło: PRB

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.11.2024

W piątek (15.11) w Białymstoku odbędzie się mecz piłki nożnej młodzieżowych reprezentacji do lat 20 Polski i Włoch w ramach rozgrywek Elite League. O to spotkanie zapytamy prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomira Kopczewskiego.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.


Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.


Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.


Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.


Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.


Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok