Radio Białystok | Gość | Michał Marek - z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa

10.05.2022, 08:21, akt. 11:05

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

Michał Marek, mat. pryw.
Michał Marek, mat. pryw.


0:00
0:00
Z Michałem Markiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władimir Putin oskarża NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. Podczas parady w Moskwie z okazji 77. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, powtórzył znane już komunikaty. Dlaczego zabrakło nowych argumentów? Między innymi o tym z Michałem Markiem - założycielem Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa - rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Zobaczyliśmy zupełnie inną defiladę na Placu Czerwonym, niż się spodziewaliśmy. Jak pan interpretuje to wydarzenie? 



Michał Marek: Po pierwsze strona rosyjska nie miała powodów do tego, aby coś tutaj świętować w kontekście wojny na Ukrainie. Nie doszło do osiągnięcia żadnych strategicznych celów. Co do celów taktycznych również nie doszło do nadzwyczajnych sukcesów. Strona rosyjska osiągnęła co prawda na przykład założenia dotyczące wybudowania, osiągnięcia połączenia pomiędzy Krymem a tak zwaną Doniecką Republiką Ludową, ale reszta planu polega, szczególnie tutaj plan strategiczny, dotyczący szybkiego uderzenia, który miałby doprowadzić do kapitulacji Ukrainy, to nie wyszło. 

Putin miał problem, aby poprzez swoje przemówienie przekonywać ludzi do tego, że właściwie naprawdę w kontekście wydarzeń na Ukrainie mamy co świętować. Tu znowu warto się odwołać właśnie do słów Putina, do jego przemówienia. Z jego słów epatował pewnego rodzaju marazm. Przede wszystkim skoncentrował się na tym, aby argumentować decyzję o rozpoczęciu wojny, skoncentrował się na sformułowaniu, które dotyczyło uderzenia wyprzedzającego. To znaczy, o ile w momencie rozpoczęcia wojny rosyjski aparat propagandowy koncentrował się na nagłaśnianiu przekazu o tym, że musimy zaatakować Ukrainę, aby ją zdenazyfikować, aby walczyć z nazizmem, to w tym momencie jednak narracja ukierunkowała się w stronę tego, że przecież zaatakowaliśmy Ukrainę tylko po to, aby tak naprawdę bronić się przed agresywnymi planami NATO. Troszeczkę zmieniono tę optykę, co oczywiście związane jest z brakiem sukcesu strategicznego. 

W rosyjskiej percepcji wydarzeń w tym momencie Rosja już nie prowadzi wojny z Ukrainą, stąd też samo słowo Ukraina praktycznie nie padło. Wojna na Ukrainie to wojna pomiędzy Rosją i NATO. Dlaczego tak jest? Z prostej przyczyny. Putinowi łatwiej tłumaczyć, że brak sukcesu, takiego zasadniczego w tej wojnie, to nie jest efekt słabości armii, tylko dlatego, że armia rosyjska nie była przygotowana do walki z całym Zachodem, z całym NATO, z całą potęgą tego Zachodniego świata, lecz była przygotowana do pokonania "bandy nazistów", "banderowskiego reżimu" i tym podobne. W ten sposób Rosjanie argumentują swoją, można rzec, porażkę, jeżeli chodzi o cel strategiczny. I tego rodzaju właśnie pojęcia epatowały z przemówienia Putina. Nie było mowy o sukcesie, o wielkim zwycięstwie, o zbliżającym się kolejnym uderzeniu, o przejściu do kolejnej fazy operacji, skoncentrowano się na budowie paraleli pomiędzy tak zwaną Wielką Wojną Ojczyźnianą a obecną wojną na Ukrainie. To znaczy: Rosja podjęła się walki z nazizmem, z faszyzmem, rusofobią. Tutaj właśnie jest ta paralela. Tak jak Związek Radziecki w 41 roku rozpoczął wojnę obronną w obliczu uderzenia III Rzeszy, to tak w tym momencie wojna na Ukrainie ma być ciosem poprzedzającym atak nazistowskiego NATO. 

Z naszej perspektywy brzmi to absurdalnie, ale tutaj dla Rosjan, którzy znajdują się pod wpływem aparatu propagandowego już od bardzo wielu lat, oni są w stanie w to uwierzyć i dla nich jest to oczywiście naturalne. Nie doszło do żadnej zmiany retoryki. Putin skoncentrował się na tym, aby wytłumaczyć obywatelom, dlaczego walczymy, dlaczego ponosimy straty. Ludność cierpi nie tylko z powodu problemów natury gospodarczej, ale przede wszystkim w efekcie śmierci swoich bliskich. I to wszystko Putin stara się wytłumaczyć.



Na jak długo te utarte frazesy mu wystarczą, by utrzymać poparcie? 



Niestety wygląda na to, że na bardzo długo.



Dlaczego Rosjanie popierają Putina? Propaganda jest tam aż tak wielka, że nie sposób jej się oprzeć? 



Rosyjski aparat propagandowy działa w sposób bardzo skonsolidowany. Rosjanie mają ograniczoną możliwość do pobierania informacji z zewnątrz. W pewnym stopniu są skazani na kremlowską propagandę, ale oczywiście tego rodzaju usprawiedliwienie jest dosyć płytkie, bo problem jest zdecydowanie głębszy. Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców. Kreml bazuje cały czas na narracjach, na mitach, które przejawiały się w rosyjskim społeczeństwie przynajmniej od XIX wieku. 

Mamy takie typowo można powiedzieć bardzo ciekawe połączenie narracji mitów historycznych z XIX wieku z tymi właśnie sowieckimi. One w odpowiedni sposób są serwowane poprzez środki technologiczne, cyfrowe. Połączenie wiedzy na temat "rosyjskiej duszy", nastrojów społecznych przy zastosowaniu skonsolidowanej maszyny, która używa telewizji, radia, sieci społecznościowych, kont botowskich, autorytetów propagandowych, które są wykreowane już nie tylko po prostu na ekspertów, co wręcz na pewnego rodzaju guru, na pewnego rodzaju osoby, których autorytet jest niepodważalny. Przy zastosowaniu tych wszystkich środków Rosjanie są już podatni na dezinformację. Większym problemem jest to, co się dzieje z etnicznymi Rosjanami, którzy zamieszkują na przykład w Niemczech, bo tutaj mamy do czynienia z ludźmi, którzy mają dostęp do mediów alternatywnych, ale mimo to, ogromna część z tych ludzi bardziej ufa środkom propagandowym. I to jest interesujący przykład. 


Skąd to się bierze? 



Zapewne również z tego, że po prostu chcą wierzyć, bo chcą w jakiś sposób zrozumieć, dlaczego tak wszyscy dookoła ich nie lubią, co się dzieje, dlaczego gdzie nie pojawią się Rosjanie, to prędzej czy później dochodzi do niesnasek. Na Zachodzie Rosję, Putina uważa się za siłę, która jest destruktywna, za agresora. Zastanawiają się, skąd się to bierze. Dostają bardzo ładnie opakowaną i prostą do przyjęcia odpowiedź — po prostu wszyscy są źli, a my jesteśmy dobrzy. I tego rodzaju odpowiedź im wystarcza. 



Jaki scenariusz plan przewiduje po oblaniu czerwoną substancją ambasadora Rosji? 



Niestety tutaj sytuacja jest bardzo problematyczna i możemy spodziewać się różnorakich scenariuszy. Skrajny z nich dotyczy tego, że Rosjanie posiadają obecnie możliwość usprawiedliwienia w swobodny sposób ataku na pracowniku polskich jednostek dyplomatycznych, na przykład ataku już fizycznego z użyciem narzędzia, przykłady noża, niestety taki skrajny scenariusz też jest możliwy i dotyczy to oczywiście nie tylko polskich dyplomatów przebywających w Rosji, ale również dyplomatów przebywających na Białorusi. Niestety w odpowiedzi na tego rodzaju działanie Rosjanie mogą zdecydować się jeszcze na taki krok. 

Jeżeli chodzi o takie konsekwencje w mniejszej skali, stanowiące mniejsze zagrożenie, to oczywiście to, co teraz obserwujemy, czyli już rozpoczęta niemalże w momencie zajścia incydentu operacja propagandowa. Tutaj strona rosyjska prowadzi już zakrojone na szeroką skalę skonsolidowane działania dotyczące kreowania Polski na państwo, które toleruje agresję, które toleruje nazizm, bo przecież doszło do ataku na cmentarzu sowieckim. To już oddziaływanie na sferę emocjonalną. Nie dość, że Polska jako kraj rusofobiczny prześladuje Rosjan, to jeszcze doszło do ataku fizycznego na przedstawiciela narodu wyzwolicieli na obszarze obiektu żołnierzy sowieckich, którzy polegli w walce z nazizmem. 

Padają nawet określenia kreujące Polaków na stronę, którą toleruje nazizm, faszyzm i tak dalej. To oczywiście jest łączone z kwestią obecności obywateli Ukrainy na tym miejscu. Rosjanie kreują obraz, zgodnie z którym to Ukraińcy doprowadzili do tej prowokacji, że to Ukraińcy są odpowiedzialni. Musimy się przygotować na to, że rosyjskie ośrodki propagandowe, które oddziałują na polskie społeczeństwo, rozpoczną kampanię dezinformacyjną czy też po prostu będą wprowadzać takie wrzutki, chociażby na przykład w sieci społecznościowe, zgodnie z którymi Ukraińcy stanowią zagrożenie dla Polaków, bo Ukraińcy sprowadzają nad Polskę widmo wojny, widmo odwetu ze strony Rosjan. Musimy być na to przygotowani. 

Oczywiście już polskie służby, odpowiednie organy, powinny zająć się zbadaniem tej kwestii i sprawdzić, w jakim stopniu mamy do czynienia rzeczywiście z inicjatywą oddolną czy to obywateli Ukrainy, czy to Polaków, bo to też nie wiemy, czy mieliśmy do czynienia z zaplanowaną już prowokacją zainicjowaną przez rosyjskie służby. Niepokoi to, że Rosjanie niemalże od razu byli przygotowani na prowadzenie skonsolidowanych działań dezinformacyjnych po danym zajściu, to jest mocno niepokojące i pozwala snuć tutaj przypuszczenia, że Rosjanie byli przygotowani na to, że gdyby nie doszło do takiego zajścia, to wówczas oni mogą je przeprowadzić albo już stanowili bezpośrednią stronę inicjującą dane zajście.


| red: sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok