Radio Białystok | Gość | prof. Dariusz Kiełczewski - ekspert do spraw zrównoważonego rozwoju

prof. Dariusz Kiełczewski

ekspert do spraw zrównoważonego rozwoju

7.03.2022, 08:21, akt. 09:06

"Podejrzewam, że na miejsce Rosji wkroczą jeszcze silniej Chiny. W tym momencie Chińczycy jakby tracą dosyć silnego jednak mimo wszystko konkurenta, bo gospodarka rosyjska tak szerokich sankcji nie wytrzymuje" - ocenia prof. Dariusz Kiełczewski.

Dariusz Kiełczewski, fot. Marcelina Markowska
Dariusz Kiełczewski, fot. Marcelina Markowska


0:00
0:00
Z prof. Dariuszem Kiełczewskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stany Zjednoczone  rozmawiają z sojusznikami na temat zakazu importu ropy i gazu z Rosji. Poinformował o tym wczoraj sekretarz stanu USA Antony Blinken. To w ramach kolejnych sankcji mających zmusić Rosję do przerwania inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone i Unia Europejska unikały dotąd wprowadzania takich sankcji w obawie przed konsekwencjami, jakie dla państw zachodnich mógłby mieć ten krok. A co to może oznaczać dla Polski. Między innymi o tym z ekspertem do spraw zrównoważonego rozwoju profesor Dariuszem Kiełczewskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy stoimy przed groźbą zimna w domach i braku energii elektrycznej lub znacznych ograniczeń w dostawach prądu? 


prof. Dariusz Kiełczewski: Może się spełniać scenariusz, o którym mówiłem na tej antenie 7 lat temu przy okazji szczytu klimatycznego, że budowa gospodarki zdekarbonizowanej ma służyć bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy i w tym momencie takie ryzyko może się pojawić, że będzie brak ciągłości dostaw energii cieplnej i prądu. 

Natomiast myślę, że i takie są przynajmniej zapewnienia ze strony odpowiednich ministerstw, samego rządu, że brano pod uwagę ten niebezpieczny scenariusz i że są przygotowane pewne zapasy. 

Szkoda tych siedmiu lat, gdzie te działania związane z dekarbonizacją i odnawialnymi źródłami energii były takie w zasadzie bardzo niekonsekwentne, okazało się, że spełnił się czarny scenariusz, o którym mówiłem, że Rosja jest nieprzewidywalnym partnerem i że trzeba się będzie przygotować na to, że ta ciągłość dostaw zostanie przerwana. Nie spodziewałem się, że to tak szybko nastąpi.


W przypadku odcięcia dostaw węgla, czy ropy z Rosji w jakim stopniu teraz i w przyszłości, jeżeli chodzi o dostawę z innych krajów, jesteśmy przygotowani, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski?


Mamy to szczęście, że problem dotyczy nie tylko nas, tylko dotyczy całej Unii i właściwie cały świat się przygotowuje na to, że tych zasobów z Rosji może ubyć. 

Myślę, że zastąpią je na przykład dostawy ropy i gazu z Norwegii, z krajów arabskich, już się mówi o uruchomieniu dostaw z lranu, nie mówi się też o tym, że tak naprawdę Amerykanie mają bardzo duże zapasy i ropy, i gazu łupkowego, które eksploatują tak "na pół gwizdka", myślę, że oni też uruchomią swoje zasoby. 

Natomiast ma to ten minus, że ta strategia dekarbonizacji, gdybyśmy ją odpowiednio, konsekwentnie realizowali, to ona byłaby rozłożona w czasie i koszty byłyby niższe, a teraz trzeba działać szybko i niestety będzie drożej.


O ile będzie drożej?


Trudno powiedzieć. Rosyjski węgiel będziemy musieli zastąpić polskim węglem, który jest droższym węglem, jeszcze na dodatek mniej kalorycznym, wyższe koszty wydobycia. Trzeba szybko dokończyć budowę Baltic Pipe z Norwegii przez Danię, trzeba przyśpieszyć pracę nad rozwojem odnawialnych źródeł energii, to niestety kosztuje, bo już nawet w tej chwili na stacjach benzynowych widać, że paliwo wyraźnie skoczyło w górę, a szacuje się, że 7 zł za litr to jest kwestia najbliższego czasu. Zobaczymy, jak będzie w tym tygodniu, ten tydzień ma być kluczowy.


Polski rząd planuję stworzenie narodowej agencji bezpieczeństwa, która ma przejąć elektrownie węgla największych spółek energetycznych. W jakim czasie będą tego efekty?


Nie wiem, ile czasu to potrwa. Trzeba będzie tym razem działać bardzo szybko i bardzo stanowczo. Czas goni. Na szczęście jest już marzec, sezon grzewczy niedługo się skończy, więc będzie trochę więcej czasu na to, żeby się przygotować.


Ta agencja ma ułatwić inwestycje w odnawialne źródła energii.


W końcu ma ułatwić, ale z tymi naszymi ułatwieniami to jest tak, że jak ułatwiamy rozwój energetyki słonecznej w gospodarstwach domowych, to się okazało, że sieci przesyłowe nie wytrzymują i zmieniono przepisy na znacznie mniej korzystne, więc tutaj jest mnóstwo działań, które trzeba podjąć. Myślę, że tutaj jeszcze tak konsolidacja tych spółek węglowych to jeszcze jest taki ukłon w stronę górników, bo jeszcze przecież to też trzeba pamiętać, powoli, ale nieuchronnie zbliża się czas wyborczy. Ceny idą gwałtownie w górę i oni muszą coś zrobić, żeby nie było takiego głębokiego szoku cenowego, bo to oznacza porażkę wyborczą.


Co jeszcze nas czeka pod względem ekonomicznym w związku z wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie?


Dużo się zmienia. Rosja jest izolowana dość skutecznie, poza zmianą układu cen energii sądzę też, że kapitał, który działał w Rosji, będzie szukał nowych lokalizacji. Mogą na tym jakieś kraje skorzystać, może nawet Polska skorzystać, bo jakaś fabryka samochodów, zamiast w Rosji będzie produkować samochody w Polsce. To się będzie zmieniać. Podejrzewam, że na miejsce Rosji wkroczą jeszcze silniej Chiny, w tym momencie Chińczycy jakby tracą dosyć silnego jednak mimo wszystko konkurenta, bo gospodarka rosyjska tak szerokich sankcji nie wytrzymuje. 


Ale też rynek zbytu w Rosji. Chiny będą musiały opowiedzieć się zdecydowanie, po jakiej stronie są w tej wojnie.


Myślę, że oni się nie opowiedzą jednoznacznie. To jest naród, jak wiadomo inteligentny, oni mają chyba jeden z najwyższych ilorazów inteligencji na świecie i myślę, że oni wyczekują i będą liczyć pieniądze. Już na gospodarkę amerykańską mają bardzo duże wpływy, ponieważ są największymi właścicielami obligacji amerykańskich, a teraz pewnie zdominują gospodarkę rosyjską, bo chyba na to czekają. 

Natomiast chcę podkreślić, że zdecydowane opowiedzenie się Chińczyków po stronie Rosjan nie wydaje mi się w 100 procentach pewne, ponieważ Chińczycy liczą na ten szlak z Chin do Europy, aż do Portugalii i linia ma przechodzić przez Ukrainę.


Czy Rosja po tych sankcjach jest już na skraju niewypłacalności?


Tutaj rację ma profesor Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, że Rosjanie się na pewno przygotowali, trochę tam pieniędzy pewnie na prowadzenie wojny mają. 


Ale jak długiej wojny?


No właśnie - jak długiej wojny, trudno powiedzieć. Z perspektywy krajów zachodnich im dłużej trwająca wojna w Ukrainie tym, przepraszam, że to powiem, to może trochę cynicznie zabrzmi, ale to tym korzystniej - ponieważ wojna na kosztuje i zmęczona wojną Rosja siłą rzeczy nie będzie mogła tak usilnie atakować. 

W dalszym ciągu mamy wyobrażenie Rosji, jak niegdyś Związku Radzieckiego, że to jest potężne mocarstwo, tymczasem to w tej chwili jest ekonomicznie kraj bardzo słaby, potencjał ludnościowy to jest w tej chwili chyba około 140 milionów, to jest tyle, co Polaków, Niemców i Ukraińców razem wziętych, więc to nie jest już tak potężna armia. Natomiast ma jeden potężny i to bardzo potężny argument, a mianowicie broń atomową.


Na jak długo musimy się przygotować, jeśli chodzi o zaciskanie pasa, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców i goszczenie ich w naszych domach?


Jeżeli chodzi o przyjmowanie i goszczenie uchodźców, to już w tej chwili się to zbliża do około miliona ludzi. Trzeba pamiętać o tym, że to nie będzie wyglądać w ten sposób, że oni zawsze będą naszymi gośćmi, tylko że będą musieli próbować porządkować swoje życie i musimy brać pod uwagę to, że będą poszukiwali pracy w Polsce, będą pewnie jakieś zmiany na rynku nieruchomości, w końcu zaczną wynajmować samodzielnie mieszkania. 

Tu znowu może być zmiana w cenach na przykład wynajmu, wyższe ceny energii przełożą się przynajmniej w krótkim okresie na wyższe ceny właściwie wszystkich produktów. To jest trzeci kolejny wielki szok, bo najpierw był kryzys finansowy, potem była pandemia, która jeszcze trwa, a teraz jeszcze to trzecie. 

Chcę podkreślić kilka rzeczy. Pierwsza rzecz jest taka, że my w tym pierwszym odruchu solidarności z Ukraińcami zrobiliśmy dla nich bardzo wiele, ale trzeba pamiętać, że to wszystko będzie trwało dłużej i że trzeba zapewnić im warunki zintegrowania się z naszym społeczeństwem. 

Być może trzeba byłoby zacząć mówić o tych trudniejszych momentach w przeszłości między Polakami i Ukraińcami, bo teraz nie mamy wyjścia - musimy nauczyć się ze sobą żyć wspólnie, razem. To już nie są nasi goście, ale oni będą u nas, będą tutaj mogli czuć się gospodarzami, ponieważ na pewno część z nich będzie starała się urządzić w Polsce na stałe. I o tym powinniśmy pamiętać.


Musimy przygotować się na dłuższe życie razem z Ukraińcami tutaj w Polsce i musimy być przygotowani na różne ataki, głównie na forach społecznościowych, gdzie trolle straszą Ukraińcami, że kradzieże niby już się pojawiają, że gwałty, że będą zabierać mieszkania socjalne, że zabierają nam kolejki do onkologów.


Na komentarze, które otwarcie lansują rosyjską narrację, że to nie Rosjanie, ale Ukraińcy są agresorami, a Rosjanie musieli zareagować - na to proszę się nie nabierać, bo to jest gra propagandowa. Wojna zawsze odbywa się nie tylko na froncie, ale również na polu propagandy. Będziemy musieli przywyknąć do tego, że zaczęliśmy żyć w ciekawych czasach, co nie jest zwykle dobrą wiadomością.


Słuchajmy tylko informacji z wiarygodnych źródeł, a takim źródłem z pewnością jest Polskie Radio Białystok. Dziękuję panu bardzo rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
20.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską

Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.


Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.

źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.


Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.


Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.


Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok