Radio Białystok | Gość | Tomasz Kałużny - ekspert Team Europe, przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Tomasz Kałużny

ekspert Team Europe, przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

17.02.2022, 06:54, akt. 09:25

"W perspektywie unijnej 2021-2027 są zaplanowane transze środków i nie można tego przeciągać w nieskończoność. Przez myśl mi nie przechodzi takie zagrożenie, że tych środków byśmy nie otrzymali. Starania rządu polskiego, negocjatorów, wydają się konieczne" - mówi Tomasz Kałużny.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Tomaszem Kałużnym rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości i uznał, że jest on zgodny z unijnym prawem. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z oceną praworządności. Polska i Węgry domagały się zawieszenie mechanizmu, wskazując, że jest on uznaniowy i nie ma przewidywalnych kryteriów naruszeń, co daje szerokie pole do interpretacji.

Co wyrok TSUE oznacza dla Polski? O tym z ekspertem Team Europe - przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Tomaszem Kałużnym, rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Jak pan ocenia funkcjonowanie unijnego trybunału sprawiedliwości? Działa zgodnie ze swoimi kompetencjami? Sam mechanizm warunkowości jest czymś nowym. Czy TSUE mógł tym tematem się zajmować? 



Tomasz Kałużny: Wyłącznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma prawo dokonywać wykładni interpretacji przepisów prawa. Jeśli rozmawiamy o wyroku dotyczącym rozporządzenia unijnego w sprawie ogólnego systemu warunkowości, tylko i wyłącznie Trybunał może dokonywać wykładni tych przepisów.



Jakie jest uzasadnienie? Na jakiej podstawie Trybunał uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłaty funduszy od kwestii związanych z praworządnością? 



Argumentacja Trybunału zawarta została w 366 punktach. Argumentacja wyjątkowo obszerna. Zarzuty Polski i Węgier osadzały się właśnie na konieczności dokonania przez Trybunał weryfikacji podstawy prawnej, jaka została przyjęta do wydania tego rozporządzenia. W skargach wyeksponowano przekroczenie przyznanych Unii kompetencji i wydaje się najważniejsza kwestia — naruszenie zasady pewności prawa. Trybunał odniósł się wprost do przepisów rozporządzenia, wskazując, iż mechanizm warunkowości został prawidłowo określony w przepisach rozporządzenia i samo rozporządzenie w hierarchii źródeł prawa jest to akt prawny, który stosowany jest we wszystkich państwach członkowskich, nie wymaga implementacji tak jak w przypadku dyrektyw. Trybunał przesądził, iż to rozporządzenie może i powinno być stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Trybunał dokonał takiego stwierdzenia, iż Unia Europejska posiada kompetencje do określania zasad finansowych dotyczących korzystania ze środków unijnych. Została poddana weryfikacja procedury przewidzianej w tym rozporządzeniu. Trybunał podkreślił, iż tę procedurę, którą można zainicjować, stosuje się wtedy, kiedy są uzasadnione powody, aby uznać, że w danym państwie członkowskim doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, a przede wszystkim, że te naruszenia stwarzają ryzyko wpływu na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu.



W jakich sytuacjach braku praworządności interesy finansowe Unii mogą być zagrożone? 



To wymaga badania poprzez organy Unii czy w danych sytuacjach mamy do czynienia z naruszeniem zasady pewności prawa. 



Ale musi być bezpośredni związek z zagrożeniem finansów unii europejskiej.



Owszem, wskazała pani na ważną kwestię, iż to powiązanie nie może być domniemane, one musi mieć bezpośredni związek.



Czyli jakich sytuacji to dotyczy? Jakich instytucji? Wszystkich? Ogólnie zostało stwierdzone, że powiedzmy, jest brak praworządności w danym państwie i wtedy w ogóle pieniądze nie trafiają do tego państwa? 



To, że my możemy ogólnie stwierdzić naruszenie zasad praworządności, to jest jedna kwestia, natomiast Trybunał bardzo precyzyjnie wskazał, iż należy odnosić daną sytuację do zarządzania środkami finansowymi, do ochrony budżetu Unii. W tym celu organy Unii mają obowiązek przeprowadzania rygorystycznych procedur, które osadzają się na konsultacji z państwem członkowskim. To wymaga precyzyjnych ustaleń, wyjaśnień w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego, a następnie, tak jak pani stwierdziła i trafnie ujęła, bezpośredniego przełożenia na zarządzanie środkami unijnymi, ochronę budżetu w takim szerokim znaczeniu.



Co ten wyrok w tej chwili oznacza dla Polski? 



Bardzo jasny sygnał i ma w moim przekonaniu ogromne znaczenie. Został wydany w pełnym składzie z uwagi na wyjątkowość znaczenia poruszanych kwestii. Orzecznictwo Trybunału jest to wykładnia, interpretacja, obowiązujących przepisów, jest to wskazówka najbardziej cenna, jaką można otrzymać i wszyscy politycy, wszystkie organy każdego z państw członkowskich powinny te wskazówki brać pod uwagę. 



Czy oznacza na przykład dalsze opóźnienie w uruchomieniu funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy? 



Oznacza, że Komisja Europejska może wystąpić z inicjatywą weryfikacji określonych działań państwa członkowskiego celem sprawdzenia, czy istnieje to zagrożenie w zarządzaniu finansami w ramach budżetu Unii. Wymaga to poczynienia ustaleń, zrealizowania rygorystycznych wymogów proceduralnych i dopiero później po szeregu konsultacji z zainteresowanym państwem członkowskim podejmowane jest działanie w ramach środków ochrony, tak jak pani podała jako przykład, wstrzymanie transferu środków z budżetu Unii przewidzianych w ramach funduszy unijnych czy przewidzianych w ramach KPO. Nie jest to procedura rychła, ale Trybunał przesądził o takiej możliwości, o takim zagrożeniu. 



Jest perspektywa unijna. Jak długo może być to przeciągane? 



Słusznie, ma pani racje. W bieżącej perspektywie unijnej 2021-2027 są zaplanowane transze środków i tu rzeczywiście nie można tego przeciągać w nieskończoność. Przez myśl do prawdy mi nie przechodzi takie zagrożenie, że tych środków byśmy nie otrzymali. Tu starania rządu polskiego, negocjatorów, wydają się konieczne. Jestem osobiście przekonany, że te środki do naszego kraju wpłyną. Musimy zapewnić stosowanie zasad, które rozumiemy, pod szerokim pojęciem państwa prawnego, praworządności. To jest konkluzja tego rozstrzygnięcia Trybunału. Osoby, które zajmują stanowisko, mają ogromną pracę domową przeanalizowania tych 366 punktów i wywiedzenia, zrozumienia argumentacji Trybunału. 



Rzecznik rządu mówi, że nie ma żadnych przepisów unijnych, które by blokowały dopływ do Polski unijnych funduszy już jej przyznanych. 



Trybunał wskazał jasno na mechanizm warunkowości określony w rozporządzeniu. Rozporządzenie obowiązuje wprost i w ramach procedur przewidzianych w rozporządzeniu Komisja Europejska we współdziałaniu z Radą Unii Europejskiej mogą podjąć działanie. 



Jeszcze tak naprawdę też nie wiadomo jak mechanizm warunkowości będzie stosowany. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że wytyczne będą opracowane dopiero w najbliższych tygodniach też po przeanalizowaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości.



Słusznie. Tak się dzieje z prawem, że mamy regulacje, które są uchwalane na etapie procesu legislacyjnego, rozporządzenie unijne zostało uchwalone, obowiązuje. Wobec złożonych skarg przez dwa państwa członkowskie Trybunał zajął stanowisko, wypowiedział się, czy ten mechanizm warunkowości względem podnoszonych zarzutów jest w porządku i teraz właśnie jeśli Komisja Europejska będzie podejmowała inicjatywę w ramach procedur obowiązujących, będzie konieczne uszczegółowienie zasad, terminów, co będzie sprawdzane. Natomiast sam akt prawa, rozporządzenie, nie mam żadnych wątpliwości, że obowiązuje wprost i zarzuty, które zostały sformułowane przez Polskę i Węgry zostały oddalone, a więc jest to zielone światło do działania instytucji unijnych w razie stwierdzenia, iż w jakimś dowolnym państwie członkowskim nie mamy zapewnionego stosowania zasad objętych pojęciem państwa prawnego. Trybunał bardzo trafnie, życzliwie i przychylnie dla państw wskazał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż każde z państw członkowskich same jest w stanie określić z wystarczającą precyzją istotę każdej z zasad wchodzących w pojęcie państwa prawnego. 



Dziękuję bardzo za rozmowę.



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.

Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
27.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.

Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.


Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
25.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.

Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.


Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?


Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
20.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
19.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej
19.03.2025

- Tomasz Frankowski chciał stanąć w szranki o fotel wójta Grabówki. Miał rzeczywiście na to pomysł - mówi Krzysztof Truskolaski.


Lanberry, fot. materiał prasowe

Lanberry (Małgorzata Uściłowska)

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
18.03.2025

- Jest jakaś niesamowita magia w waszym regionie, dlatego Białystok pojawił się na mapie mojej jubileuszowej trasy z okazji 10-lecia mojej działalności artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Białystok Lanberry.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk

wójt-elekt gminy Grabówka
18.03.2025

- Tak jak się powiedziało "A" i się dzieliło gminę, tak teraz trzeba powiedzieć "B", brać za to odpowiedzialność i po prostu robić - mówi Katarzyna Todorczuk.

Ania Karolska, fot. Marcin Gliński

Ania Karolska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
17.03.2025

- Czuję dumę - po raz pierwszy tak namacalnie. Czuję, że to ma sens. Nawet najbliższa rodzina mówiła mi, żebym skupiła się na dzieciach i na pracy, i to robię, ale też "wyrywam" czas dla siebie. I wczoraj właśnie była taka celebracja tego, że warto podążać własną drogą - mówi Ania Karolska.


Marek Tyszkiewicz, 16.03.2025, fot. Dorota Sokołowska

Marek Tyszkiewicz

nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
16.03.2025

Dotychczas można go było zobaczyć w najciekawszych spektaklach Teatru Dramatycznego, m.in. "Makbecie", "Szalonych nożyczkach", "Antygonie w Nowym Jorku" czy "Tschiku". Jest też radnym w Radzie Miasta Białystok. Marek Tyszkiewicz od dwóch tygodni pełni funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego ds. artystycznych i to on w najbliższych latach będzie decydował, co w teatrze zobaczymy.

Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

biolog, ornitolog
14.03.2025

W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.

Daniel Boćkowski, fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
14.03.2025

- Jeżeli zasadnicze szkolenie wojskowe ma zakończyć się przysięgą, to ludzie sobie odpuszczą. Wiele osób chce się szkolić, ale niekoniecznie składać przysięgę. Oczywiście rozumiem rząd i sytuację, że nie ma innego wyjścia. To jest szkolenie, które ma przygotować przyszłych rezerwistów - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

mikrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2025

- Zbyt krótkie stosowanie antybiotyków, niewłaściwe dawkowanie i ich stosowanie bez potrzeby sprawia, że mikroorganizmy rozwijają oporność. W przyszłości może się okazać, że będziemy mieć coraz mniej możliwości skutecznego leczenia infekcji - ostrzega dr Marek Bartoszewicz.

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka, fot. Marcin Gliński

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka

z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
12.03.2025

- Na projekt Polska - Litwa dostaliśmy 2 mln euro. Przeszkolimy wspólnie tysiąc osób w ramach medycyny pola walki. W Białymstoku utworzymy Podlaskie Centrum Medycyny Ratunkowej, gdzie nasi ratownicy będą się szkolić w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych - mówi Izabela Kolecka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
11.03.2025

- Złożyłem stosowne wyjaśnienia po to, żeby przekonać, że miasto Suwałki nie jest miastem dyskryminującym cudzoziemców - mówi Czesław Renkiewicz.


Andrzej Halicki, europoseł KO, 10.03.2025

Andrzej Halicki

europoseł Koalicji Obywatelskiej
10.03.2025

Musimy przekierować duże środki na regiony przygraniczne, bo one nie tylko muszą się bezpieczne czuć, ale to poczucie bezpieczeństwa musi przywrócić chęć inwestowania, chęć przyjeżdżania.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
9.03.2025

- To poraża, że nie chcemy się badać zawczasu, profilaktycznie. Że wolimy leczyć już powikłania bądź choroby, a nie im przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu Białystok Szymon Bielonko.

Trio "W Dobrym Tonie" (Michał Kamiński, Monika Kamińska oraz Daniel Kamiński), 8.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Monika Kamińska, Michał Kamiński i Daniel Kamiński

trio "W Dobrym Tonie"
8.03.2025

Wszyscy pochodzą z Białegostoku i tworzą rodzinę, również muzyczną. Od kilku lat koncertują, ich najnowszy projekt to "Tribute to Wodecki". czyli ich własna interpretacja twórczości Zbigniewa Wodeckiego.


wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel, źródło: Polskie Radio Olsztyn/fot. M. Rutynowski

Maciej Wróbel

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
8.03.2025

- Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych, chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.

Ewa Grzegorczyk, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Grzegorczyk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.03.2025

- Ja i moi radni jesteśmy tymi kandydatami, którzy preferują spokojną politykę. Nie jesteśmy z nikim skłóceni, promujemy politykę dobrego słowa, szanujemy wyborców, szanujemy kontrkandydatów, chcemy z nimi rozmawiać - mówi Ewa Grzegorczyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.03.2025

 - Kleszcze budzi temperatura. Powyżej 7°C budzą się te najstarsze formy, powyżej 10°C najmłodsze. Przez łagodne zimy nie ma szans, że kleszcze wymarzną - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Masłowski

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
5.03.2025

- To, co osiągnęliśmy do tej pory, to i tak już jest ponad plan, jaki zakładaliśmy sobie przed sezonem. Jesteśmy z tego dumni. Bardzo chcemy wygrać i awansować do kolejnej rundy, ale na szczęście nic nie musimy. Nie chciałbym dokładać nam dodatkowej presji, która jest niepotrzebna - mówi Łukasz Masłowski.

Justyna Rainko, finalistka Niebieskiego Mikrofonu, 5.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Justyna Rainko

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
5.03.2025

O swojej twórczości mówi, że jest bardzo osobista, bo osobiste są teksty jej piosenek - wszystkie opowiadają historie z jej życia. Muzyczne źródła to jazz, blues, soul i piosenka autorska.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
4.03.2025

- ZPI są skonstruowane w taki sposób, że my jako miasto, w momencie podjęcia uchwały intencyjnej - tak naprawdę wkraczamy i prowadzimy rozmowy z inwestorami na temat tego, jak my widzimy daną przestrzeń publiczną, jak uważamy, że powinna być ona ukształtowana. W przypadku osiedla Mickiewicza na pewno byśmy zwracali uwagę - gdyby taka uchwała intencyjna została podjęta - chociażby na kwestie związane z układem drogowym w tej części Białegostoku - mówił w Polskim Radiu Białystok zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Natalia Bukowiecka, 4.03.2025, fot. Renata Reda

Natalia Bukowiecka

lekkoatletka Podlasia Białystok
4.03.2025

Natalia Bukowiecka, lekkoatletka z Podlasia Białystok otrzymała tytuł sportowca roku podczas Podlaskiej Gali Olimpijskiej.

Sławomir Kopczewski, 4.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
3.03.2025

- Bez pasjonatów tej piłki byśmy nie zbudowali. Ten fundament na samym dole, ta piłka amatorska musi być oparta na ludziach, którzy kochają piłkę i podchodzą do tego z sercem - mówił w Polskim Radiu Białystok Sławomir Kopczewski.

Bogdan Kalicki, fot. Sylwia Krassowska

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
3.03.2025

- Z pewnością nie będę zaczynał od cięć, nie będę zaczynał od zwolnień - mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Bogdan Kalicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok