Radio Białystok | Gość | Wojciech Borzuchowski [wideo] - dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA

18.01.2022, 08:30, akt. 12:57

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka
Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Drogowcy w ubiegłym roku ukończyli kolejne odcinki trasy – m.in. Via Baltica i zaplanowali budowę odcinków Via Carpatia. Wciąż wiele pozostaje jednak do zrobienia. Jak wyglądają ich plany na 2022? – m.in. o tym z dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciechem Borzuchowskim rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Chciałbym prosić o krótkie podsumowanie - ile kilometrów dróg ekspresowych mają teraz łącznie do dyspozycji kierowcy w Podlaskiem?


Wojciech Borzuchowski: Jest to już ponad 160 km. W minionym roku przybyło nam 51,4 km, to znaczące. Są to odcinki Via Baltiki w podziale na 3 zadania: na południu Łomży, czyli Śniadowo - Łomża Południe i na północ od Łomży - od węzła Kolno aż do obwodnicy Szczuczyna w podziale na 2 kontrakty. Łącznie 51,4 km dróg ekspresowych. 

To duży postęp, bo jeżeli przełożyliśmy ilość ze 100 do 160 niemalże kilometrów, to duża różnica. Niezależnie od tego, że realizujemy drogi ekspresowe, sporo też żeśmy zrealizowali zadań na tak zwanej sieci dróg krajowych. Tutaj zrobiliśmy między innymi przejście przez Mońki, ta budowa w ogóle zdobyła miano budowy roku, to wielkie osiągnięcie i sukces; przejście przez Szepietowo i szereg innych takich odcinków tranzytowych na przelotach pomiędzy miejscowościami.


To żeby nie było tak kolorowo, jest jeszcze wiele do zrobienia. Najwięcej emocji, mam wrażenie, budzą plany budowy drogi szybkiego ruchu łączącej Białystok z Ełkiem, czyli dwóch tras S61 i S19, czyli Via Baltiki i Via Carpatii. Sprzeciw wzbudza między innymi poprowadzenie trasy w okolicach Osowca przez Biebrzański Park Narodowy, jest też istotna kwestia drogi S8, która łączy się właśnie z tymi planami. Jak zamierzacie to rozwiązać i czy to będzie w tym roku?


To jest rzeczywiście istotna sprawa, może najistotniejszy problem komunikacyjny na północ od Białegostoku. Jeśli chodzi o połączenie trasy Via Carpatii z Via Baltiką jesteśmy teraz na takim etapie, że kończą się prace polegające na wielokryterialnej analizie przebiegu dwóch korytarzy, czyli Szczuczyn - Ełk w trzech wariantach i wariantu czwartego alternatywnego po śladzie starodroża drogi krajowej numer 8. 


W którym miejscu ona miałaby skręcać w kierunku Ełku?


W ogóle zmienia nam się układ komunikacyjny w otoczeniu Białegostoku. Głównym węzłem komunikacyjnym będzie węzeł Białystok Zachód, on będzie zlokalizowany w okolicach Choroszczy nad istniejącą trasą numer 8, na wlocie z kierunku Warszawy mówiąc obrazowo, przetnie górą droga nr 19 prostopadłe z południa i będzie przebiegała w kierunku Knyszyna. 

I tutaj, jeśli chodzi o S16, to jest rozważanie od Knyszyna - czy w kierunku Grajewa, Ełku - to są te trzy korytarze i ten czwarty alternatywny, o którym mówimy - w kierunku Korycina i dalej starodrożem w kierunku Augustowa i Raczek.


I tam miałby łączyć się z Via Balticą.  Który scenariusz pańskim zdaniem jest najbardziej prawdopodobny?


Myślę, że wszystko jest możliwe, Ta analiza wielokryterialna uwzględnia 4 płaszczyzny - środowiskowe i społeczne, ekonomiczne, sieciowe oraz techniczne i wynik tych analiz wskaże korytarz najkorzystniejszy. Prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku będziemy mieli sytuację, w której te decyzje i wskazania z naszej strony zostaną podjęte. 


Jeżeli uda się jednak przeprowadzić ten łącznik przez Osowiec i przez Biebrzański Park Narodowy, to co z ósemką? Czy ona zostanie tak, jak jest planowana w przebudowie dwa plus jeden, czy jednak jest szansa, że ta trasa mimo tego, że nie będzie tym łącznikiem, też będzie trasą ekspresową?


Podstawowym kryterium, które powinno decydować o budowie trasy, jest ruch. My robimy tak zwany generalny pomiar ruchu w cyklach pięcioletnich, teraz z uwagi na panujące warunki, zwłaszcza pandemię, te pomiary z roku 2020 obejmują rok 20 i 21, one pokazują, że na trasie DK8, na odcinku w Białystok - Augustów ruch pojazdów ciężkich jest pięciokrotnie większy niż na kierunku ełckim. To na pewno jest wskazówka, że powinniśmy myśleć i mieć na uwadze konieczność rozbudowy tej drogi. 

Na tę chwilę od Korycina do Augustowa mamy trzy decyzje środowiskowe dla przekroju dwa plus jeden, ale dwie obwodnice, które w ramach programu "100 obwodnic" są w trakcie realizacji w ramach umów "projektuj i buduj", czyli obejście Sztabina i Suchowoli dostosowaliśmy technicznie tak, żeby te jedne jezdnie, które budujemy, mogły docelowo odpowiadać parametrycznie jednej jezdni drogi ekspresowej tak, żeby bez traconych nakładów, w miarę możliwości można było kiedyś dobudować drugą jezdnię. Wydaje się, biorąc pod uwagę ruch, że droga dwujezdniowa do Augustowa jest konieczna.


Pan mówi, że jednym z parametrów jest ruch, a ja jeszcze dodam, że jednak chyba też finansowanie. Czy jest finansowanie na tę trasę?


No tu jest problem. Jeśli chodzi o znowelizowany Program Budowy Dróg Krajowych, który stanowi podstawę m.in. budowy dróg ekspresowych, przypomnę, że 9 sierpnia pan premier podczas otwarcia dwóch odcinków Via Baltiki S61 pomiędzy węzłem Kolno a Szczuczynem, prezentował nowy PBDK. Niestety tam drogi ekspresowej 8 Białystok - Augustów nie ma, więc o tym, gdzie będzie przebiegała droga ekspresowa, zależeć będzie od wyboru wariantu S16.


Rozpoczęła się przebudowa odcinka trasy Via Baltica Podborze - Śniadowo, wielu kierowców zastanawia się, dlaczego po tym, jak kilka lat temu powstał cały odcinek ekspresowej S8 Białystok - Warszawa, dopiero teraz planuje się budowę węzła w okolicy Ostrowi Mazowieckiej. Czy nie można było tego zrobić od razu, kiedy na S8 i tak było dużo bałaganu, związanego z remontami?


Może można było to rozważać. Ale nikt do końca nie wiedział, ponieważ proces inwestycyjny polegający na budowie drogi ekspresowej jest złożony i długotrwały. Praktycznie rzecz biorąc do czasu rozwiązań koncepcyjnych całego układu komunikacyjnego, niekoniecznie wiadomo, jak te połączenia wzajemne będą wyglądały. Tutaj opracowanie tej koncepcji wskazało konieczność dostosowania tych wzajemnych powiązań. To Podborze jest miejscem, gdzie będzie "rozplot" pomiędzy ósemką można powiedzieć po śladzie istniejącym w kierunku Białegostoku z Warszawy i początkiem Via Baltiki w kierunku Suwałk. 


Jak na ten rok wygląda harmonogram prac?


Myśmy przekazali plac budowy wykonawcy, wykonawca rozpoczął tę realizację, dokładnie 5 stycznia wprowadził organizację ruchu. Na trasie do Warszawy kierowcy na pewno widzą utrudnienia, bo tam już są prace związane z frezowaniem, usuwaniem starej nawierzchni pod kątem przebudowy. To jest niestety uciążliwość konieczna, później będzie tylko lepiej. Proces jest na pewno długotrwały, bo realizacja takiego zadania to jest dwuletni cykl. 


A co jeszcze w tym roku, jeżeli chodzi o Via Baltikę w Podlaskiem?


Mamy troszeczkę ambitne plany dlatego, że w minionym roku oddaliśmy trzy odcinki kontraktowe, w bieżącym roku jest plan oddania do ruchu dwóch odcinków. Jest to południowa obwodnica Łomży, czyli Łomża Południe - Łomża Zachód i tutaj mamy plan na 16 marca, natomiast do końca listopada chcemy udostępnić do ruchu odcinek północny Suwałki - Budzisko.


Co z ekspresową "19" w tym roku?


Tutaj się dzieje dość dużo. Po latach 20 i początku 21, które określałem latami przetargów na "19", mamy zawartych łącznie 10 umów realizacyjnych. W zakresie trzech zadań jest szansa, że nastąpi w tym roku jeszcze wbicie tak zwanej łopaty i ruszą roboty.


Jakie to odcinki?


Idąc od północy, czyli Kuźnica - Sokółka, Krynice - Białystok Zachód i Białystok Zachód - Księżyno. 

Nie ukrywam, że w trakcie realizacji napotykamy szereg problemów. To są złożone zagadnienia, tutaj bardzo daleko idące skutki wywołuje tzw. decyzja reformatoryjna Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Albo były odwołania od decyzji środowiskowych na cały odcinek południowy w podziale na dwie decyzje, wprowadziło to szereg zmian i wymaga to szeregu korekt, a to niestety też zabiera nam czas. 

Jeśli chodzi o "19" dla odcinka północnego po tak zwanym starodrożu, czyli do Sokółki przez Czarną Białostocką od Dobrzyniewa, decyzja środowiskowa została uzyskana we wrześniu ubiegłego roku, w tej chwili jest w odwołaniu, Mamy nadzieję, że to zostanie jakoś w miarę prędko zakończone i będziemy mówili o 3 kolejnych odcinkach. Łącznie to będzie 13 odcinków realizacyjnych, jeśli chodzi o S19 na Podlasiu.


Zgodnie z założeniami do 2030 ile kilometrów tras ekspresowych ma być w regionie?


To można mówić już o układzie docelowym, myśmy to podliczyli. To będzie 444 km, chyba nikt wcześniej tego się nie spodziewał, bo to rzeczywiście duża ilość i w tym 4 drogi ekspresowe.


Czekamy zatem na efekty tych prac. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok