Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

13.01.2022, 07:42, akt. 10:44

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To przełomowe odkrycie. Na to, w jaki sposób możemy przechorować zakażenie koronawirusem, znaczący wpływ mają geny. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy współpracy z kilkunastoma ośrodkami klinicznymi z kraju. Zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19. Może go posiadać nawet 14 procent Polaków. W badaniu uczestniczyło blisko półtora tysiąca pacjentów z COVID-19. Wyniki tego odkrycia pozwalają  na stworzenie testu, który pomógłby zidentyfikować osoby narażone na gwałtowny przebieg choroby. Z kierownikiem projektu badawczego prof. Marcinem Moniuszką, prorektorem do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dlaczego wasze odkrycie jest przełomowe? 


prof. Marcin Moniuszko: To się okaże oczywiście, natomiast pokazujemy, że geny są bardzo ważnym czynnikiem, który może decydować o tym, w jaki sposób przejdziemy każdą chorobę, ale również COVID-19. Ale chciałbym od razu ustawić je w odpowiedniej hierarchii - my nie pokazaliśmy, że geny są najważniejsze, to nigdy nie jest takie proste.


Ale bardzo znaczące.


Są znaczące, ale tu chciałbym od razu ustawić hierarchię, to co przede wszystkim decyduje o ciężkości przebiegu wielu chorób, ale COVID-19 z pewnością, to w tej kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na miejscu czwartym, przed chorobami współistniejącymi. Tak wynika z tych badań, które przeprowadziliśmy z udziałem kilkunastu ośrodków klinicznych z całej Polski. U nas koordynatorem części klinicznej był pan profesor Robert Flisiak.


I z udziałem półtora tysiąca chorych na COVID-19. Czy jest to wystarczająca liczba osób, by wnioski z badania były w miarę pewne?


No oczywiście najpiękniej by było zbadać wszystkich wszędzie i zawsze, ale to jest luksus, na który nigdzie na świecie nie można sobie pozwolić. 

Takiego rodzaju badania były prowadzone również w innych częściach świata, ale co jest ważne - pomiędzy różnymi częściami świata, pomiędzy różnymi populacjami są różnice, również jeżeli chodzi o kwestie genetyczne. Te niuanse czasem potrafią decydować o tym, w jaki sposób przechodzimy daną chorobę, w związku z tym bardzo ważne jest, byśmy nie tyle patrzyli na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych - kopiuj wklej zrobili to samo w Polsce i powiedzieli, że na podstawie odkrycia w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest zupełnie inne zróżnicowanie pacjentów, w tym etniczne, pochodzących z różnych stron świata. Niekoniecznie to, co tam działa w sensie genetycznym - musi działać u nas. Dlatego bardzo ważne jest, że takie badanie powstało w Polsce.


Statystyki z ostatnich tygodni mówią, że w Polsce dziennie umiera znacznie więcej osób zakażonych koronawirusem niż w innych krajach Europy. Powodem pewnie jest niższy poziom zaszczepienia, ale czy Polacy są bardziej predysponowani do ciężkiego przebiegu COVID-19, skoro według waszych badań - szacujecie 14% z nas ma ten, powiedzmy "gen covidowy", a w Europie około 9% osób.


To zawsze jest bardzo skomplikowana sprawa. Rzeczywiście nasze badania pokazały zwiększenie częstości występowania wariantu genetycznego predysponującego do ciężkiego przebiegu COVID-19 - u nas 14%, w całej Europie około 8%, ale w Indiach przykład to jest 27%. Jeżeli chodzi natomiast o wschodnią Azję, czyli Chiny - to to są zaledwie promile. Geograficznie my jesteśmy w różnym stopniu predysponowani, czy to jest wyjaśnienie tego dramatycznego bilansu zgonów związanego z COVID-19?


I tego, że w Chinach tak ładnie udało się opanować epidemię.


To byłoby zbyt proste, to tak nigdy nie działa. W medycynie wbrew szeregowi teorii spiskowych to nie są takie proste sytuacje, na to ma wpływ cała masa innych czynników, właśnie wspomniany przez panią redaktor wskaźnik wyszczepienia. Ale również kwestia organizacji ochrony zdrowia i tak dalej. Naprawdę byłoby zbyt proste i trywialne, gdybyśmy tylko na geny wszystko zwalili. Przypominam - geny są bardzo ważne, ale to ciągle, jeżeli chodzi o COVID - miejsce czwarte, a nie pierwsze, drugie, trzecie.


I ważna też jest świadomość społeczna. Wyniki tego odkrycia pozwalają na stworzenie testu, który pomógłby zidentyfikować osoby narażone na gwałtowny przebieg choroby. Jakiego rodzaju może to być test?


To może być test o trudności porównywalnej do tej, którą wykonujemy w tej chwili, żeby zbadać na przykład, jaki to jest wirus - czyli niezbyt skomplikowany. Po to wykonujemy na początku bardzo skomplikowane badania, by na ich końcu zaproponować coś, co nie jest już skomplikowane i mamy nadzieję, że taki test mógłby pomagać przede wszystkim części ludzi, którzy myślą, że są super bezpieczni i jednak przekonać się, że to różnie z tym bezpieczeństwem bywa. 

Jak przy stole usiądzie dwóch 40-latków, powiedzmy tego samego wzrostu, o tej samej masie ciała, to może się okazać tak, że jeden z nich jest 2 razy bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19 niż ten drugi. Tego nie wiedzą, dopóki tego nie zbadają. Proponujemy, by taki test mógł być wykonywany w Polsce i znowu - taki test może być inny w różnych częściach świata, dlatego tak ważne jest, że to właśnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaproponował coś, co jest w pewnym stopniu obowiązujące dla całego kraju, dla naszej populacji. Bo nasze badanie obejmowały rzeczywiście całą populację, zaangażowane w nie były środki kliniczne z całej Polski.


Czy taki test to mógłby zrobić każdy w warunkach domowych, czy tylko w warunkach laboratoryjnych?


Tak samo jak z testem na koronawirusa, tutaj potrzebne jest laboratorium, które zajmuje się metodami genetycznymi, ale jak już okazało się w ciągu ostatnich dwóch lat - jest to do zrobienia, ludzie to robią i stało się to rutyną.


Laboratoria mają moc. 


Generalnie wierzymy w to, że takie badania genetyczne mają przyszłość, jeżeli chodzi nie tylko o COVID-19, ale o inne choroby. Temu służą działania Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, nasze Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie i szereg innych działań, które prowadzimy po to, żeby promować wykonywanie badań genetycznych w rozpoznawaniu predyspozycji do różnego rodzaju chorób.


Kiedy taki test mógłby być już stosowany?


Myślimy, że to jest kwestia kilku miesięcy, ale być może ktoś będzie w stanie zrobić to szybciej. My podajemy pewne odkrycie naukowe na tacy. Mówimy dalej - kochani bierzemy, robimy.


Kilka miesięcy, czyli co teraz musicie zrobić?


Teraz to są kwestie czysto techniczne, ale to też możliwe, że zrobi to ktoś inny, bo my podajemy na tacy pewne odkrycie i kochany świecie rób z tym co uważasz, kochana Polsko rób z tym co chcesz.


Ale wam jest łatwiej opracować taki test.


Absolutnie tak i my nie umywamy rąk i będziemy robili wszystko, co jest konieczne i co jest potrzebne, by taki test znalazł się w użyciu, ale musimy też pamiętać o tym, że nie czekajmy na to jak na zbawienie, bo już tu i teraz mamy bardzo wiele do zrobienia. To są te kwestie, które są związane i z dystansem, i ze stosowaniem maseczek, i przede wszystkim ze szczepieniami. Nie lekceważmy tej fantastycznej broni, którą mamy ciągle do dyspozycji, a którą niestety ciągle jeszcze zbyt wiele osób w naszym społeczeństwie kwestionuje.


I nie czekajmy na test na ten gen, nazwijmy to covidowy.


Tak, choć on z pewnością będzie pomocny i tego sobie i państwu życzę.


A jeżeli ktoś już będzie miał pozytywny wynik takiego testu, to będzie można mu pomóc?


Tak, bo to nie chodzi o to, że to jest wynik skazujący kogoś.


Ale to będzie dodatkowy powód do tego, by się zaszczepić.


By bardziej uważać i by w razie wystąpienia infekcji być pod czujniejszym okiem lekarzy, być może wcześniej zastosować pewne terapie, które są teraz zarezerwowane na przykład dla osób o ciężkim przebiegu. To daje lekarzom szereg możliwości do tego, by dopasować bardziej taką terapię, ale znowu - to jest czynnik czwarty. W tej chwili przede wszystkim powinniśmy uważać wszyscy, ale szczególnie dotyczy to osób w zaawansowanym wieku, z dodatkowymi kilogramami i jak wspomniałem wcześniej - chłopaków - płeć męska jest też czynnikiem, który predysponującym do ciężkiego przebiegu COVID-19, niestety.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.


Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.


Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.


Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.


Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.


Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.


Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok