Radio Białystok | Gość | Jan Dziedziczak - pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

23.12.2021, 08:35, akt. 09:49

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik
Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Z Janem Dziedziczakiem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku podsumowano działalność Centrum Pomocy Polakom na Białorusi. Ten półroczny projekt właśnie się kończy, ale w 2022 r. ma być kontynuowany. Poinformował o tym pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

W rozmowie z Edytą Wołosik mówił też o liderach Związku Polaków na Białorusi - Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie, którzy siedzą w więzieniu od dziewięciu miesięcy pod zarzutem "rehabilitacji nazizmu", za co grozi nawet do 12 lat więzienia. Areszt przedłużono im do 26 lutego 2022 roku.

Jan Dziedziczak namawia do udziału w internetowej, wigilijnej akcji solidarności z represjonowanymi Polakami. Minister wszystkich chętnych zachęca do publikowania na Facebooku zdjęć z pustym nakryciem z wigilijnego stołu w geście solidarności z "więźniami sumienia" na Białorusi.


Edyta Wołosik: W Białymstoku podsumowano półroczną działalność Centrum Pomocy Polakom na Białorusi. Ponad 270 osób skorzystało z pomocy materialnej bądź niematerialnej. Czy jest szansa, by ten projekt, który właśnie się kończy, był kontynuowany?


Jan Dziedziczak: Zdecydowanie tak. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to centrum powstało, że pomogło tylu naszym rodakom z Białorusi, którzy przedostali się do Polski. Podejmując decyzję o finansowaniu tego projektu w rządzie, zależało nam, żeby było miejsce, gdzie Polak z Białorusi się odnajdzie po przekroczeniu granicy. Postawiliśmy na Białystok. Oczywiście w przyszłym roku planujemy, aby to centrum dalej pracowało.

Mam nadzieję, że to będzie ostatni rok pracy tego centrum. Mówię to w pewnym sensie przewrotnie. Nie dlatego, że nie jestem zadowolony, nie dlatego, że planujemy zakończyć finansowanie tego projektu, tylko mam nadzieję, że nie będzie potrzeby istnienia tego centrum, a więc krótko mówiąc, że na Białorusi nastąpią zmiany i kraj ten stanie się krajem demokratycznym.


Wsparcie rządowe na te pół roku działalności to około miliona złotych. Mamy końcówkę roku i z tej puli zostało kilkanaście tysięcy złotych. Wiadomo, że centrum działać nie będzie, jeżeli nie będzie finansowane. Czy może pan zapewnić, że pieniądze się znajdą?


Oczywiście pieniądze będą. W tej chwili jesteśmy w fazie negocjacji z podmiotem, za pośrednictwem którego organizujemy to centrum, a więc z podlaskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Negocjacje te polegają nie na dyskusji, czy to centrum ma być, a są to już rozmowy stricte techniczne, jakie są zapotrzebowania.


Czy można mówić o jakiejkolwiek kwocie? Powinny to być chyba 2 mln zł na cały 2022 r. Czy możemy mówić o takim wsparciu?


Będzie to kwota wystarczająca, ale proszę wybaczyć, w tej fazie nawet nie mogę mówić o kwotach. Muszą się zakończyć negocjacje. Ale absolutnie nie będzie to jakieś mniejsze wsparcie czy niezadowalające dla tych, którzy chcą pomagać. W żadnym wypadku. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to było dobre centrum. To jest główne narzędzie państwa polskiego do pomocy Polakom na Białorusi. Cieszymy się, że Białystok jest taką stolicą wsparcia.


Mówimy o wsparciu finansowym, czyli np. pomocy w wynajmie mieszkania, ale też o pomocy niematerialnej, czyli np. w uzyskiwaniu dokumentów.


Wyjeżdża nagle Polak z Białorusi, bo skala represji zagraża jego bezpieczeństwu. Przyjeżdża do Polski. Pierwszym dużym miastem po przekroczeniu granicy lądowej jest Białystok. I trafia tu do znanego doskonale aktywnym Polakom na Białorusi miejsca przy ul. Kilińskiego 13, do centrum. Tu taka osoba jest zaopiekowana przez wolontariuszy i pracowników. "Tu masz zapomogę na pierwsze tygodnie, miesiące pobytu w Polsce. Wynajmij mieszkanie. Kup podstawowe produkty. Tu są szkoły, gdzie możesz posłać dziecko, gdzie jest wsparcie w doskonaleniu języka polskiego".

Dodatkowo jest to wsparcie w wyrobieniu Karty Polaka, w wyrobieniu PESEL-u, bo na przykład bez tego numeru nie można się zaszczepić, w znalezieniu  pracy. Centrum właśnie pełni taką rolę. I myśmy naprawdę pomogli wielu ludziom.


Dziś mija dziewięć miesięcy od aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Za dwa dni minie także tyle czasu od aresztowania dziennikarza i też działacza Andrzeja Poczobuta. Czy Polska robi wszystko, by ich uwolnić?


Tak, robimy wszystko. Mogę to powiedzieć z czystym sumieniem. Muszę też powiedzieć, że z tych pięciorga najbardziej znanych prześladowanych aresztowanych Polaków już dzięki działaniom różnych organów państwa polskiego udało się uwolnić trzy panie: panią Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką ze Związku Polaków na Białorusi, a także niezrzeszoną w tym związku, ale zaangażowaną w sprawy polskie od lat, w polską edukację panią Annę Paniszewą z Brześcia. Te panie są już bezpieczne w Polsce.

Niedawno zresztą, za co jestem bardzo wdzięczny, Rada Miasta Białegostoku uchwaliła przyznanie pani Biernackiej i pani Tiszkowskiej mieszkania komunalne.


Już nawet przekazano te mieszkania.


Tak. Są już one bezpieczne, nawet spędzą wigilię w swoich domach w Polsce. Trzy panie są uwolnione - została pani Andżelika Borys i pan Andrzej Poczobut. Tutaj władze reżimu są nieugięte, ale my działamy w relacjach polsko-białoruskich i bardzo stanowczo używamy wszystkich narzędzi dyplomatycznych.

Oprócz tego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki czy minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau, cała Polska dyplomacja, starają się doprowadzić do tego, że temat prześladowań represji na Polakach na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski, a zatem poruszamy tę sprawę na forach międzynarodowych.

Chcemy, żeby instytucje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, ale też OBWE, Rada Europy, a więc instytucje szczególnie powołane do obrony praw obywatelskich i wolności, również ONZ czy NATO, żeby to były miejsca, gdzie temat Polaków na Białorusi jest poruszany, gdzie za Polakami na Białorusi wstawiają się te całe potężne międzynarodowe instytucje.


Czy w przypadku Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta widać światełko w tunelu?


Tak. Natomiast jest to nieobliczalny reżim. Musimy o tym pamiętać. Tu te wszystkie formuły oczywiste między krajami wolnymi, demokratycznym nie obowiązują. Mamy partnera nieobliczalnego.

Zainicjowałem nawet taką akcję internetową na Facebooku. Zapraszam wszystkich państwa do wzięcia w niej udziału. Szczegóły są na moim profilu na Facebooku albo na stronie internetowej polonia.gov.pl. Chodzi o to, żebyśmy tradycyjne puste miejsce przy naszych stołach wigilijnych w tym roku zadedykowali aresztowanym Polakom na Białoruś, tym osobom, które za to, że są Polakami, nie siedzą przy rodzinnych stołach, nie cieszą się bliskimi, tylko siedzą w wieloosobowych, koszmarnych celach białoruskiego więzienia.

Jest to akcja dla Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, czyli hasztag to #WigiliaAndżelikiiAndrzeja. Zachęcam, abyśmy zrobili zdjęcie naszego pustego miejsca, dopisywali nasze osobiste życzenia i upubliczniali to na Facebooku. My te życzenia wydrukujemy, przekażemy aresztowanym, przekażemy im bliskim, współpracownikom. Myślę, że to będzie bardzo podnoszące na duchu.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Ze Sławomirem Kopczewskim w piątek (15.11) o 8:10 będzie rozmawiał Marek Gąsiorowski, źródło: PRB

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej
14.11.2024

W piątek (15.11) w Białymstoku odbędzie się mecz piłki nożnej młodzieżowych reprezentacji do lat 20 Polski i Włoch w ramach rozgrywek Elite League. O to spotkanie zapytamy prezesa Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Sławomira Kopczewskiego.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.


Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.


Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.


Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.


Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.


Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok