Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa

20.12.2021, 08:25, akt. 08:40

"Musimy de facto odbudować, jeżeli to jest możliwe, nasze aktywa na Ukrainie, rozszerzając także możliwości działania naszych służb dyplomatycznych tam" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wzrasta ryzyko ataku Rosji na Ukrainę - donosi amerykański wywiad. Służby ukraińskie również informują, że u granic kraju jest ponad 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Natomiast Unia Europejska i NATO grożą, że jeśli dojdzie do inwazji - wtedy nałożą sankcje na Kreml. Czy to może powstrzymać Władimira Putina przed dalszym eskalowaniem konfliktu? O tym z ekspertem do spraw bezpieczeństwa profesorem Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiada, że atak Rosji na Ukrainę będzie miał poważne konsekwencje. Unia Europejska grozi sankcjami wymierzonymi w rosyjski sektor bankowy, a Stany Zjednoczone deklarują, że jeśli dojdzie do inwazji - wzmocniona zostanie wschodnia flanka NATO. Czy to, pańskim zdaniem, adekwatna odpowiedź zachodu, biorąc pod uwagę skalę zagrożenia, w którym znalazła się Ukraina?


prof. Daniel Boćkowski: Zacznijmy od tego, że jeżeli dojdzie do inwazji, a my zaczniemy wzmacniać wschodnią flankę NATO, to będzie już dużo za późno. Szczególnie że Rosja wtedy zagrałaby va banque prawdopodobnie i mogłoby się okazać, że niezajęcie określonych celów strategicznych w zamian za niedociążanie wschodniej flanki NATO będzie warunkiem brzegowym do potencjalnych rozmów. 

Tak więc tutaj nie jest to taka silna sankcja, którą rzeczywiście Rosja mogłaby odczuć, aktualnie gra tą kartą natowską bardzo ostro, więc każde działanie, które potwierdza, że Rosja ma rację, bo NATO nic innego nie robi, tylko zbliża się do rosyjskich granic, choć tych granic tam niewiele jest natowsko-rosyjskich, to jest po prostu woda na młyn rosyjskiej propagandy.

Jeżeli chodzi o sankcje gospodarcze to znowu - to nie jest tak, że tylko jedna strona może nakładać sankcje. Rosyjski sektor bankowy nie żyje w próżni to raz, dwa zablokowanie rosyjskiego sektora bankowego mogłoby przełożyć się na zablokowanie dostaw gazu. Jest czynnik, który może rzeczywiście trochę zaboleć, nie tyle kwestia transakcji, bo to też obciąży dolara jako walutę, bardziej by zabolało, gdyby rzeczywiście potencjalne sankcje objęły wszelkie aktywa i rodziny tych osób, którzy są na górze Federacji Rosyjskiej, czyli zaczynając od inwestycji rosyjskich w City, poprzez dzieci i rodziny czołowych polityków rosyjskich żyjące sobie wygodnie gdzieś za granicą. Taka odpowiedź, która bezpośrednio  by uderzyła w tych, którzy zyskują, prawdopodobnie byłaby odrobinę odczuwalna. 


Ukraiński wiceminister obrony Anatolij Petrenko zapowiada, że 21 tysięcy ukraińskich żołnierzy wraz z 11 tysiącami wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Rumunii i innych krajów ma wziąć udział w ćwiczeniach na terytorium Ukrainy. Jaka może być reakcja Kremla? Mówił pan o tym, że Kreml tworzy pewną propagandę, że NATO zbliża się do granic rosyjskich i czy zapowiedź w tych manewrów nie może być potraktowana jako prowokacje zachodu i mogłoby to przyspieszyć ewentualny atak?


Gdybyśmy pozwolili Rosji ustalać, co jest prowokacją, a co nie jest prowokacją, jeszcze do tego próbować reagować na każdy pomysł prowokacji ze strony świata zachodu wobec niewinnej Rosji, to w zasadzie powinniśmy się poddać, przesunąć granice gdzieś na Łabę. 

Tak naprawdę Rosja wszystko traktuje jako prowokację, bo jest to jej wygodne. Każdy ruch, każdy gest, każdy samolot, każda rakieta, każda jednostka broni może być działaniami prowokacyjnymi NATO, ponieważ NATO jest generalnie największym aktualnie wrogiem Federacji Rosyjskiej, więc będzie tysiąc powodów, choćby nawet 12 żołnierzy brało w tym udział, to i tak Rosja by uznała, że są to działania wymierzone w Federację Rosyjską. 

Natomiast tego typu manewry są jasną odpowiedzią państw natowskich na tę grę, którą teraz prowadzi Kreml, to znaczy nie ma tak, że Kreml sobie wyznacza strefy wpływów absolutnie jednostronnie i decyduje o tym co się w tych strefach wpływu będzie działo. 


Hipotetycznie załóżmy, że jednak Władimir Putin mówi - sprawdzam. Wkracza na Ukrainę, Unia Europejska, Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Rosję i teraz Kreml ma bardzo potężną broń, jaką jest gaz i czy to nie jest tak, że wykształcił się pewien pat w stosunkach między zachodem a Rosją, ponieważ nałożone na siebie wzajemnie sankcje do niczego nie doprowadzą, tylko do pogłębienia kryzysu, który i tak jest już bardzo głęboki - mówię o kryzysie gospodarczym.


Można byłoby zadać pytanie takie - czy posiadanie broni atomowej przez Europę, przez Stany Zjednoczone, przez Federację Rosyjską i szachowanie się tymi arsenałami, co daje opcję zerową, zapewnia pokój czy prowadzi do konfrontacji. 

Oczywiście sankcje są pewnego rodzaju odpowiedzią, Rosja teraz ma bardzo duże zapasy finansowe ze względu na cenę. W ciągu ostatnich paru dni na rynkach gazowych były momenty, kiedy cena gazu wzrosła o 50%, więc te realne pieniądze, które Rosja uzyskuje, pozwalają jej grać bardzo ostro, ale z drugiej strony zbyt ostra gra w końcu może też spowodować przesilenie po stronie sojusznika, czy też głównego odbiorcy, czyli Niemców. 

Rosja z Niemcami zawsze miała taki układ, że bez względu na zawirowania, bez względu na to, co się działo, Niemcy dostawały zasoby energetyczne takie, jakich potrzebowały, płacąc za to sumiennie stronie rosyjskiej. I właściwie tylko raz Rosja złamała ten układ w sposób jasny i klarowny, właśnie po Donbasie, kiedy próbując zamrozić Ukrainę, odcięła także gaz, który płynął w kierunku niemieckim, co pierwszy raz zaskoczyło Niemców, że może coś takiego być. 

Więc oczywiście gra będzie taka, że my będziemy mówili o sankcjach, Rosja o odcinaniu gazu. Ale Rosja potrzebuje sprzedaży gazu, bo potrzebuje pieniędzy, więc przy takim konflikcie prawdopodobnie cena gazu jeszcze bardzo by skoczyła i jeszcze bardziej by się opłacało sprzedawać. 

Kluczem jest raczej to, czy rzeczywiście w końcu uda się przeforsować uruchomienie Nord Streamu i grać Nord Streamem. Na razie znowu Rosja ma pewien problem, bo ten Nord Stream nie działa, pomimo wszelkich możliwych obietnic, a układ kanclerski się zmienił, więc Rosjanie naciskają, aby uruchomić Nord Stream na swoich zasadach, a nie na zasadach Unii Europejskiej i prawdopodobnie liczą na to, że jak już będzie ten gaz płynął tamtędy, a wtedy powyłączają w jakiś sposób z przyczyn technicznych inne nitki, no to będą mogli szachować Niemcy na tyle, że Niemcy nie zrobią niczego przeciwko Rosji. Ale to jest bardzo niebezpieczna gra, dlatego że Rosja też może zdawać sobie sprawę z tego, że jest zakładnikiem.


No właśnie zastanawiam się, czy Berlin i Moskwa nie grają teraz w jednej drużynie, ponieważ jak alarmuje rząd w Kijowie - Berlin blokuje dostawy broni dla ukraińskiej armii.


Trudno powiedzieć czy to rzeczywiście ta gra, jeżeli chodzi o blokowanie broni, była sojuszem takim nieformalnym rosyjsko-niemieckim, czy po prostu grą zupełnie innych interesów. Myślę, że tutaj bardzo ciekawie byłoby się dowiedzieć, jakie cele przyświecały jeszcze kanclerz Merkel, kiedy nakładała te embarga. Czy chodziło o to, by nie wzmacniać Ukrainy po to, by nie podgrzać napięcia na tyle, żeby wybuchł konflikt, którego efektem były problemy z dostawami energii do Niemiec, czy też jakaś inna gra związana z interesami niemiecko-amerykańskimi na przykład? 

Tu nie wiemy i rzeczywiście Ukraina słusznie podnosi te problemy i pokazuje, że dużo słów, mało treści. Nie wiemy, co leżało u podstaw, bardzo ciekawe byłoby wyjaśnienie, jeżeli byłoby w ogóle kiedykolwiek możliwe. 


W obliczu cały czas narastającego napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej, jaką politykę powinna prowadzić nasza polska dyplomacja?


Jakąkolwiek. Tak naprawdę na razie nie prowadzimy żadnej polityki, nasze działania na kierunku wschodnim nie są jasne, nie są klarowne, nie mamy siły przebicia. Litwa ma lepszą siłę przebicia w Kijowie niż my. Stąd też Amerykanie bardziej w niektórych przypadkach zaufanie mają do Litwy i z nią prowadzą rozmowy, my jesteśmy informowani o wielu rzeczach, natomiast nie jesteśmy tą siłą, która mogłaby być przez Amerykanów wykorzystana. Musimy de facto odbudować, jeżeli to jest możliwe, nasze aktywa na Ukrainie, rozszerzając także możliwości działania naszych służb dyplomatycznych tam.


I pewnie ważne będzie wsparcie tych najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej.


My  będziemy po prostu teraz jako ten ostatni wzmacniacz lub też jako posłaniec Stanów Zjednoczonych, który także przynosi taką albo inną nowinę tak jak wcześniej było, kiedy zapowiedziano te koncentracje wojsk.


Miejmy nadzieję, że dyplomacją uda się ostudzić imperialne zapędy Kremla. 


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Dorota Wyszkowska, fot. PRB

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2025

Rok do roku spada liczba ludności w Polsce. Z danych GUS wynika, że miniony rok zamknął się najniższą od zakończenia II wojny światowej liczbą urodzeń. Jak na tym tle wypada województwo podlaskie i jakie mogą być skutki trwającego kryzysu demograficznego? O tym w czwartkowej (6.02) Rozmowie Dnia.

Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.


Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.


VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.

gen. Sławomir Klekotka, 29.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
29.01.2025

- Jest duże zainteresowanie służbą kontraktową w Straży Granicznej. To głównie młodzi ludzie, z czego się cieszymy, ponieważ perspektywa dla tych osób jest taka, że podczas kontraktu będą mogli aplikować do służby stałej - mówi gen. Sławomir Klekotka.


Piotr Matusiak, fot. Barbara Sokolińska

Piotr Matusiak

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.01.2025

Bezrobocie w Białymstoku jest stosunkowo niskie, ale szukający zatrudnienia raczej nie mogą liczyć na wysokie pensje. - Dlatego staramy się przekonywać firmy, by w ofertach zamieszczały też ścieżkę rozwoju i podnoszenia zarobków - mówi dyrektor białostockiego PUP.

Robert Tyszkiewicz, 27.01.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Robert Tyszkiewicz

koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą w kancelarii Senatu RP
27.01.2025

Jedynym gwarantem władzy Łukaszenki jest Władymir Putin. Jakiekolwiek zachwianie się reżimu na Kremlu spowoduje natychmiastową zmianę w Mińsku. Myślę, że nie dotrwa do końca tej kadencji.

Oleg Łatyszonek, fot. Sylwia Krassowska

prof. Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
27.01.2025

- Nie dziwią mnie wyniki głosowania na Białorusi. Łukaszenka widzi siebie jako ojca narodu, "Baćkę" i musi mieć poparcie ogromnej większości - mówi prof. Oleg Łatyszonek.


Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.

Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.


Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.


prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską

Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.


Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.

źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.


Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
16.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.


Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok