Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej

6.12.2021, 08:21, akt. 10:16

"Minister zdrowia wyraźnie mówi, że jednak widzi mankamenty nauczania zdalnego i że zamykanie szkół będzie ostatecznością" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe zasady powoływania dyrektorów szkół, zwiększenie roli kuratorów oświaty - przewiduje projekt ustawy zmieniającej prawo oświatowe. Sejm ma się nim zająć jeszcze w tym tygodniu, głosowanie w najbliższy piątek. Szkoły nadal pracują w cieniu epidemii, a od 13 grudnia będzie można już szczepić dzieci od 5 roku życia. M.in. o tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Zmagamy się z czwartą falą epidemii, widmo kolejne i coraz bardziej realne, uczniowie i nauczyciele od prawie dwóch lat mierzą się z nauką zdalną, hybrydową - wracają do szkoły, potem znowu uczą się przed monitorem komputera. Tymczasem w sejmie czeka ustawa, w zasadzie już pierwsze czytanie jutro, wzmacniająca rolę kuratorów, zmieniająca uprawnienia organów prowadzących. To dobry czas na zmiany?


Dariusz Piontkowski: Zacznijmy od epidemii, bo to chyba teraz wszystkich interesuje. Nie da się uniknąć tego tematu, wszyscy obserwujemy ciągle te słupki, liczby, mówiące o liczbie zakażeń, zachorowań. Oczywiście także szkoły nie są wolne od zachorowań, widzimy także, że jakaś część uczniów, bądź pracowników szkoły choruje. To powoduje, że jakaś część szkół przechodzi na nauczanie hybrydowe najczęściej. Takich szkół, które musiały w całości się zamknąć, wszyscy uczniowie i pracownicy są na kwarantannie i niektórzy z nich chorują, jest naprawdę niewiele, to jest ułamek procenta z kilkudziesięciu tysięcy placówek. 

Widzimy też w ostatnim czasie nawet lekką tendencję spadkową pokazującą, że chyba ta największa fala epidemii jest, w szkołach przynajmniej, poza nami, aczkolwiek te dane mogą być może się zmienić. Mamy nadzieję, że nie będzie zdecydowanie większej liczby zachorowań i to pozwoli nam utrzymać nauczanie stacjonarne. 

Widzimy też zmianę nastawienia ministerstwa zdrowia, które w poprzednim roku zachęcało wręcz do tego, aby do szkoły jak najszybciej zamknąć, tym razem minister zdrowia wyraźnie mówi, że jednak widzi mankamenty nauczania zdalnego i że zamykanie szkół będzie ostatecznością. 


W ogóle ministrowi daleko do lock downu.


I całe szczęście, myślę. To wynika także z tego, że duża część z nas jest zaszczepiona. Z danych, które mamy, to wydaje się, że około 80% nauczycieli przyjęło pełne dawki szczepionek i mamy nadzieję, że to także wpływa na bezpieczniejszą sytuację w szkołach. Rozpoczyna się niedługo możliwość szczepienia tych dzieci młodszych, mamy nadzieję, że tu efekty będą trochę większe, niż w przypadku tych starszych.


Chciałam o to zapytać - do rodziców trafia list ministrów zdrowia i edukacji, że mogą zaszczepić dzieci od lat 5 do 12. Nie udało się przekonać znacznej części rodziców nastolatków i samej młodzieży do tego, żeby się zaszczepili. Czy ten list coś zmieni?


Między 12 a 18 rokiem życia z danych, które mieliśmy ostatnio, to ponad 40% dzieci i młodzieży się zaszczepiło.


Jeszcze niedawno było ponad 20%. 


No właśnie, dlatego mówię, że tutaj jednak także coś się zmienia. Wydaje mi się, że ta wysoka liczba zachorowań w ostatnich tygodniach spowodowała, że dorośli Polacy podejmują decyzję nie tylko o sobie, ale także o swoich dzieciach i ta liczba wzrosła. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z tymi dziećmi najmłodszymi, bo niestety dane pokazują, że także te najmłodsze dzieci czasami również chorują, więc szczepionka może być dobrą bronią, która obroni przed tym najcięższym zachorowaniem. 


Od 13 grudnia taka możliwość będzie. A skoro o epidemii - w ubiegłym roku ferie zimowe połączone z przerwą świąteczną, w tym roku jakie plany ministerstwa w związku z tą trudną sytuacją?


Na razie nie przewidujemy żadnych zmian w kalendarzu, chyba że zdarzy się coś nadzwyczajnego, epidemia będzie przybierała jakieś gigantyczne rozmiary, oczywiście wtedy będziemy reagować.


Jakaś kolejna wariacja wirusa?


Miejmy nadzieję, że tak nie będzie i że ta fala powoli będzie mijała i że będziemy mogli wracać do pełnej normalności.


Wróćmy do ustawy, która już jutro będzie miała swoje pierwsze czytanie w Sejmie. Nowe zasady powoływania dyrektorów - komisja konkursowa z większą liczbą głosów kuratora, konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora, kurator będzie mógł odwołać dyrektora, jeżeli ten nie wypełni zaleceń pokontrolnych, czyli de facto kurator będzie miał pełnię władzy nad dyrektorami szkół?


Nie, nieprawda. Większość tych przepisów to jest wyrównanie uprawnień kuratora i uprawnień, które dzisiaj mają samorządy, na przykład możliwość odwołania dyrektora w szczególnej sytuacji. Urząd miasta, czy gminy, czy wójt może to zrobić w sytuacji, kiedy dyrektor nie wypełnia obowiązków administracyjnych, łamie w zasadniczy sposób na przykład prawa pracownicze, o takich przypadkach słyszeliśmy i nie zawsze one są uzasadnione, to jakby trochę inna sprawa. 

Kurator dotąd takiej możliwości nie miał, a nadzoruje przecież zupełnie inną część funkcjonowania szkoły, tę część pedagogiczno-wychowawczą i jeżeli zauważy zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wówczas dajemy mu taką możliwość, aby podobnie jak wójt czy burmistrz również mógł zawnioskować o odwołanie dyrektora. 

Chodziło nam również o takie sytuacje, kiedy dyrektorzy, zwłaszcza placówek niepublicznych, nie wypełniają zaleceń, świadomie łamią prawo i wtedy w zasadzie kurator jest bezradny, nie wiadomo co zrobić, no i w takich szczególnych, wyjątkowych sytuacjach, podobnie jak w pierwszym wypadku, myślę, że będą to pojedyncze sytuacje w skali całego roku i raczej chodzi o to, aby kurator miał możliwość reagowania w sytuacjach ekstremalnych, a nie aby na co dzień używał tego typu narzędzi.


Z apelem do posłów o odrzucenie tych zmian wystąpiło między innymi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Jego zdaniem zmiany doprowadzą do marazmu i strachu przed karą za wyróżnianie się. Czy oznacza to, że resortowi nie zależy na kreatywnych dyrektorach, tylko na takich, którzy będą posłusznie wypełniali polecenia?


Wręcz przeciwnie. Ministerstwo prowadzi szereg działań zachęcających do innowacji, do wprowadzania nowych, nowoczesnych metod nauczania, tak aby jak najlepiej dzieci, młodzież i nauczać, ale także wychować.


Już teraz niektóre samorządy przyspieszają konkursy na dyrektorów szkół, żeby zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów. Jest się czego bać?


Widocznie niektórzy prezydenci czy wójtowie koniecznie chcą mieć dyrektorów od siebie zależnych i dlatego robią wcześniej konkursy. To z tego powodu wynika, jak rozumiem, kiedy prezydent miasta albo wójt ma swego kandydata i koniecznie chce go przeforsować, to według większości opinii i choćby tego stowarzyszenia dyrektorów nie dzieje się nic. Kiedy kurator ma jakąś opinię i uważa, że któryś z kandydatów, czasami ten, który jest forsowany przez prezydenta czy wójta, a czasami jest to ktoś inny, to wówczas mówi się o jakimś upolitycznieniu. No traktujmy obie strony, które nadzorują szkoły w sposób podobny. 

Ta ustawa zawiera także inne przepisy, bardzo istotne w kontekście choćby funkcjonowania nauczania stacjonarnego. Dotąd tylko przepisy epidemiczne pozwalały przechodzić na nauczanie zdalne, a w sytuacji kiedy wydarzy się coś nadzwyczajnego - wichura, pożar w jakiejś szkole, to trzeba było zamknąć szkołę i nie było możliwości funkcjonowania przy użyciu tych nowoczesnych narzędzi. Ta ustawa będzie taką możliwość dawała i choćby z tego powodu warto ją także uchwalić. 


Rekomendacje były takie, żeby dyrektorzy szkół wprowadzali w tej sytuacji epidemicznej też takie łączone formy, czyli część klasy na zdalnym, część klasy stacjonarnie, dyrektorzy próbowali to robić, ale nie za bardzo się to udawało.


Mówimy wyraźnie, że nie jest to na twardo. Tam, gdzie jest taka możliwość organizacyjna, gdzie są nauczyciele, którzy akurat nie mają zajęć i mogliby prowadzić zajęcia zdalne, albo są możliwości techniczne, aby nauczyciel także włączył choćby kamerkę, mikrofon i w trakcie lekcji udostępnił link tym uczniom, którzy przebywają na kwarantannie, a część klasy uczestniczy w zajęciach stacjonarnie, to tam proponujemy, żeby tak było, ale jak widać, niestety nie jest to takie proste.


Nawet ci, którzy chcieli, już zrezygnowali. To ja wrócę do tego pierwszego pytania - czy to dobry czas na zmiany, kiedy taką jedyną zmianą, na którą czekamy, to jest powrót do życia bez pandemii. 


Ale przecież życie także toczy się normalnie oprócz epidemii, w prowadzane są liczne zmiany podatkowe, polski ład obniżający podatki, są zmiany w akcyzie, w podatkach mające zahamować inflację, a więc także i te działania, które pozwolą kuratorom reagować na sytuacje ekstremalne - nie uważam, żeby nie był to czas dobry. Trzeba zresztą wprowadzić te przepisy dotyczące możliwości wprowadzenia nauczania zdalnego w sytuacjach innych, ekstremalnych, trudnych, niż sytuacja epidemiczna.


Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.


Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?


prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.


Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok