Radio Białystok | Gość | Paweł Mikłasz i Marcin Urbański - wójtowie Kuźnicy i Mielnika

Paweł Mikłasz i Marcin Urbański

wójtowie Kuźnicy i Mielnika

2.12.2021, 08:18, akt. 12:53

- Mieszkańcy przyzwyczaili się do tej sytuacji, choć pojawiają się głosy, że są już generalnie zmęczeni tym wszystkimi i chcieliby wrócić do normalności, do spokoju, który panował w gminie od dawien dawna - mówi wójt gminy Mielnik.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Pawłem Mikłaszem i Marcinem Urbańskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minęły trzy miesiące od wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych w naszym regionie. Teraz obowiązywać tam będzie znowelizowana ustawa o ochronie granicy, która umożliwiła m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

Co się zmieni w sytuacji mieszkańców? Z wójtem Kuźnicy Pawłem Mikłaszem i wójtem Mielnika Marcinem Urbańskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Na jakie zmiany panowie i mieszkańcy się szykują? Czy w ogóle takie się zapowiadają w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o ochronie granicy?


Paweł Mikłasz: Chciałem poinformować, że w związku z wprowadzonymi zmianami na granicy nic się praktycznie u nas nie zmieni. Uważam, że te zmiany są bardzo potrzebne dla nas, dla naszych mieszkańców i dla spokoju tego regionu.

Marcin Urbański: Podobnie jak w Kuźnicy w Mielniku również sytuacja pozostaje bez zmian. Nowelizacja jedynie wpłynie może na to, że komendant placówki Straży Granicznej będzie miał trochę więcej obowiązków w związku z wydawaniem akredytacji dla dziennikarzy.


Mają panowie zaplanowanie jakieś bardziej szczegółowe spotkania teraz z komendantami SG odnośnie nowej starej sytuacji?


M.U.: Jeśli chodzi o spotkanie, to dzisiaj zaraz po rozmowie z państwem jestem umówiony właśnie z komendantem placówki Straży Granicznej w Mielniku, żeby omówić szczegóły nowej ustawy.

P.M.: Praktycznie na bieżąco mam kontakt z jednostką Straży Granicznej w Kuźnicy i jeżeli występują jakieś problemy, to rozwiązujemy je na bieżąco.


Jak wygląda życie w gminach?


P.M.: Jest wzmożony ruch służb mundurowych. Widzimy na co dzień na ulicach jednostki, ale przez to czujemy się bardzo bezpiecznie. Mieszkańcy są zadowoleni, że te jednostki u nas funkcjonują i chronią granicę państwa.


Macie więcej polskich funkcjonariuszy, ale też o wiele więcej pracy, jeżeli chodzi o waszych strażaków ochotników. Ostatnio prosił pan samorząd województwa o wsparcie finansowe. Dlaczego? Dostaliście 100 tys. zł.


P.M.: Te pieniądze są przeznaczone na działania związane z sytuacją, która zaistniała przy granicy państwa. Jeśli chodzi o strażaków, to podjęliśmy taką inicjatywę samodzielnie, dobrowolnie z odruchu serca. Organizujemy posiłki regeneracyjne w szkole w Kuźnicy i rozdajemy je w godzinach popołudniowych na przejściu granicznym dla służb mundurowych.


A jak wygląda sytuacja mieszkańców w gminie Mielnik?


M.U.: Na początku była konsternacja mieszkańców Mielnika, ponieważ Mielnik jest niewielką miejscowością - to około 1000 mieszkańców. Przyjazd kilkuset żołnierzy, kilkudziesięciu ciężarówek poruszających się praktycznie co kilka minut przez centrum miejscowości, wzbudzał z jednej strony zaniepokojenie, ponieważ nie co dzień spotyka się żołnierzy maszerujących po ulicy z długą bronią, ale z drugiej strony daje to poczucie większego bezpieczeństwa. Mieszkańcy widzą, że poprzez taką ilość wojska - mam nadzieję - nie dojdzie do żadnych innych ekscesów związanych z sytuacją na granicy.

Jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc związaną z funkcjonariuszami policji, straży granicznej bądź żołnierzami Wojska Polskiego, to w gminie Mielnik również organizujemy takie oddolne inicjatywy związane z pomocą dla żołnierzy, ale nie stricte żywieniowe. Podobnie jak pan wójt jestem w stałym kontakcie z funkcjonariuszami, z wojskiem i według mojej wiedzy jedzenia nie potrzebują, mają go wystarczająco. Ale oddolne inicjatywy organizowane przez mieszkańców, głównie przez Koła Gospodyń Wiejskich, dotyczą na przykład wypieków ciast, wypieków pierogów, babki ziemniaczanej - takich typowo regionalnych przysmaków podlaskich. Żołnierze są z tego bardzo, bardzo zadowoleni.

Staramy się takie oddolne inicjatywy organizować raz w tygodniu. Mieszkańcy przywożą mnóstwo ciasta. Ostatnio w piątek mieliśmy ponad 300 kilogramów ciasta - pojechało to do przyczółków, do posterunków policji i straży granicznej. Także żołnierze są bardzo zadowoleni i mam nadzieję, że dalej będzie to w ten sposób wyglądało.


Ostatnio więcej prób forsowania granicy jest na południu regionu, a nie koło Kuźnicy. Z perspektywy mieszkańców jak teraz wygląda kryzys migracyjny na waszym terenie?


M.U.: Wygląda to coraz gorzej, ponieważ do tej pory mówiło się tylko i wyłącznie o Kuźnicy. Teraz coraz więcej w wiadomościach już na szczeblu ogólnopolskim słyszy się o incydentach w gminie Mielnik.

Będąc tutaj w Mielniku, poza strefą 3 km od granicy, my tego nie widzimy. Ale generalnie, tak jak powiedziałem wcześniej, konsultując to z dowódcami bądź z komendantem, tych incydentów jest coraz więcej i to właśnie na wysokości naszej gminy coraz częściej dochodzi do nielegalnego przekroczenia pasa granicznego, nielegalnego prowokowania żołnierzy Wojska Polskiego, o czym też się dowiadujemy z mediów.

Także sytuacja robi się coraz bardziej napięta, powiem delikatnie.


O Kuźnicy wciąż będzie głośno na świecie, bo między Sokółką a Kużnicą tworzone jest centrum prasowe. Czy gmina jakoś się w to angażowała?


P.M.: Wspieramy to organizacyjnie. Załatwialiśmy wszelkie formalności związane z lokalizacją centrum. Pomagaliśmy między innymi załatwić firmy, które dokonały podłączeń energetycznych i wodno-kanalizacyjnych.


Jakie są nastroje wśród mieszkańców? Czy wytrzymacie jeszcze do marca?


P.M.: Spokojnie wytrzymamy. Czujemy się tu bezpiecznie. Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w strefie przygranicznej. Od ponad 70 lat żyjemy w tej strefie i mieszkańcy naprawdę są bardzo zmobilizowani, jeśli chodzi o tę sytuację. Wspierają wojsko.

M.U.: Mieszkańcy gminy Mielnik przyzwyczaili się do tej sytuacji, choć nie ukrywam, że już pojawiają się głosy mówiące o tym, że są generalnie już zmęczeni tym wszystkim. Również jesteśmy gminą graniczną z Białorusią, ale tu nigdy w historii nie było takich incydentów, jakie są obecnie. Myślę, że w większości mieszkańcy nie mogą się już doczekać końca tych zajść, które dzieją się na granicy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.


gen. Sławomir Klekotka, 29.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
29.01.2025

- Jest duże zainteresowanie służbą kontraktową w Straży Granicznej. To głównie młodzi ludzie, z czego się cieszymy, ponieważ perspektywa dla tych osób jest taka, że podczas kontraktu będą mogli aplikować do służby stałej - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Piotr Matusiak, fot. Barbara Sokolińska

Piotr Matusiak

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.01.2025

Bezrobocie w Białymstoku jest stosunkowo niskie, ale szukający zatrudnienia raczej nie mogą liczyć na wysokie pensje. - Dlatego staramy się przekonywać firmy, by w ofertach zamieszczały też ścieżkę rozwoju i podnoszenia zarobków - mówi dyrektor białostockiego PUP.

Robert Tyszkiewicz, 27.01.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Robert Tyszkiewicz

koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą w kancelarii Senatu RP
27.01.2025

Jedynym gwarantem władzy Łukaszenki jest Władymir Putin. Jakiekolwiek zachwianie się reżimu na Kremlu spowoduje natychmiastową zmianę w Mińsku. Myślę, że nie dotrwa do końca tej kadencji.


Oleg Łatyszonek, fot. Sylwia Krassowska

prof. Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
27.01.2025

- Nie dziwią mnie wyniki głosowania na Białorusi. Łukaszenka widzi siebie jako ojca narodu, "Baćkę" i musi mieć poparcie ogromnej większości - mówi prof. Oleg Łatyszonek.

Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.


Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
16.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok