Radio Białystok | Gość | Kamil Kłysiński - ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich

18.11.2021, 08:20, akt. 10:26

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Kamil Kłysiński, mat. prywatne
Kamil Kłysiński, mat. prywatne


0:00
0:00
Z Kamilem Kłysińskim rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Migranci szturmują polską granicę, a białoruskie reżimowe media tworzą propagandowe materiały. Wszystko odbywa się pod okiem i pod wodzą białoruskich służb. Jak działa ta propaganda, gdzie dociera i czy jest groźna? M.in. o tym z ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich Kamilem Kłysińskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Miliony uchodźców próbują przedostać się z całego świata do dobrze odżywionej Europy, aby uciec przed głodem i katastrofami spowodowanymi przez Europę i cały Zachód, ale na przykład w sąsiedniej Polsce uchodźcy nie tylko są bici, ale też zabijani. Tak jeszcze całkiem niedawno w siedzibie ONZ mówił szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej i według tego scenariusza Łukaszenki odbywa się to makabryczne show w obozie pod Kuźnicą? 



Kamil Kłysiński: Tak, to jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę, czyli Białorusini, strona białoruska, swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, rozgrywanie ich, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską, obwinia o to stronę polską. To jest takie działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi.



My mówimy w Polsce o poświęceniu polskich służb, że strzegą naszej granicy z Białorusią, pokazujemy ich ciężką pracę, a białoruski reżim kreuje zgoła odmienną sytuację, bo polscy bandyci biją bezbronne kobiety i dzieci albo skazują ich na pewną śmierć. W jaki sposób reżim to uwiarygadnia?



Rozmawiając z uchodźcami, przy czym tłumaczone są ich wypowiedzi z arabskiego albo z angielskiego. Tak do końca nie wiadomo czy oni właśnie mówią dokładnie to samo, bo to tłumaczenie, cóż arabski jest nam niedostępny, my nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, a ten angielski jest dość niewyraźny, jest już od razu przykryty tłumaczeniem na rosyjski albo po prostu pokazywane są obrazki - zapłakane dzieci, nastolatkowie, kobiety, które płaczą jakoby od swojej niedoli. Często może i tak jest, ale są też zdjęcia pokazujące, że wcześniej pryskano na nich gazem łzawiącym, aby uzyskać odpowiedni efekt łez, są i takie zdjęcie. Pamiętam jednego chłopca, który w ten sposób był "przygotowywany" na rozmowę z białoruskimi dziennikarzami. 

Wykorzystuje się też autentyczne emocje tych biednych ludzi, emigrantów z Iraku czy Syrii, którzy są zmęczeni, głodni, zdesperowani, zapłacili wszystkie pieniądze Białorusinom, oddali już ostatnie oszczędności i teraz swoją wściekłość wyładowują przed kamerami białoruskiej telewizji, sami też do końca nie wiedząc kogo o to wszystko obwiniać. Po prostu ogółem są źli i głodni.



Reżimowe białoruskie media co rusz powtarzają, że polscy obywatele i aktywiści coraz liczniej i głośniej krytykują właśnie politykę polskiego rządu w sprawie kryzysu na granicy i przytaczają na przykład wypowiedzi takich aktywistów. Najgorsze jest to, że ta propaganda idzie w świat.



Chciałem tylko zwrócić uwagę na jeden aspekt, który jest czymś pozytywnym, bo warto zwracać uwagę na pozytywy, że nikt nie mówi w tych emocjach, które mimo wszystko są w tych podziałach, które mamy w Polsce, nikt nie mówi o tym, że z Łukaszenką należy rozmawiać, trzeba wejść z nim w dialog, trzeba mu ustąpić. Łukaszenka jest do tego stopnia skompromitowany i nieadekwatny, że po prostu już w tym temacie panuje zgoda, przynajmniej ja tak to widzę, że trzeba mu się przeciwstawiać.



To Angela Merkel, rozmawiając z nim, pomogła czy zaszkodziła sprawie? Ta rozmowa spotkała się z falą krytyki między innymi w samych Niemczech i już wiemy, że dyktator postawił ultimatum: jeśli Unia uzna go za prezydenta, zniesie sankcje, to on w zamian zakończy kryzys na granicach Europy, chociaż przecież twierdzi, że go nie wywołał.



Gdybyśmy zakładali, że Łukaszenka prowadzi racjonalną grę, ja mam często co do tego wątpliwości, to uznamy, że po prostu wyprowadził w pole Angelę Merkel, namawiając ją czy też wytwarzając pewną sytuację, w której ona zadzwoniła, wykorzystał to, że troszeczkę wyszła przed szereg i postawił warunki nie do spełnienia. 

Nikt nie pójdzie na tego typu ultimatum, to jest absolutnie niewykonalne, sankcje nie będą zniesione tylko dlatego, że Łukaszenka sobie tego życzy i nie będzie uznany za prezydenta, tylko dlatego, że mu jest z tym niekomfortowo, że nie jest uznany. On o tym chyba doskonale wie. 

Chodzi o to, żeby sam fakt rozmowy z Angelą Merkel wykorzystać w propagandzie, że Unia się ugięła. Propagandowo jest to małe zwycięstwo, w małej wojence Łukaszenki, ale de facto to niczego nie zmienia. Łukaszenka nadal nie jest prezydentem w oczach Unii Europejskiej. Sankcje obowiązują, niedługo wejdzie w życie nowy pakiet, piąty pakiet sankcji, i tutaj nic się właściwie nie zmienia. Łukaszenka jest nadal izolowany. 



My jako ta strona zachodnia trochę ucierpieliśmy? Nasz wizerunek trochę ucierpiał przez te rozmowy? Angela Merkel w ogóle powinna podejmować dialog z dyktatorem?



Myślę, że to było działanie nieco pośpieszne, należało z tym zaczekać. Nie wiem, czy to było konsultowane z Unią Europejską, z Brukselą, z innymi państwami unijnymi, ale trzymając się swojej małej tradycji, zwrócę uwagę też na coś pozytywnego — niemiecki urząd kanclerski po tej rozmowie umieścił w komunikacie sformułowanie, że z panem Łukaszenką była rozmowa, a nie z prezydentem. Myślę, że to warto odnotować.



Wróćmy do tej białoruskiej propagandy. Czy ona idzie w świat? Czy obywatele innych krajów to kupują?



Idzie. Białorusini wykonali całkiem sprytny propagandowy krok, dopuścili zachodnich dziennikarzy na strefę przygraniczną od swojej strony. Widziałem zdjęcie korespondenta CNN z Moskwy, który przyjechał na granicę i nawet pokazano, że oberwał polskim gazem i wodą z armatki wodnej. To akurat nie jest komfortowe dla nas, dla Unii, czy dla Polski. Takie rzeczy się mogą zdarzać. Nie sądzę, żeby ten dziennikarz z CNN zgadzał się z Łukaszenką, ale sam fakt, że oni zostali dopuszczeni po tamtej stronie, może jakoś wzmacniać ich propagandowy przekaz i docierać co do niektórych.



Czy my mamy na to jakikolwiek wpływ? Możemy coś zrobić, żeby tę propagandę jakoś osłabić?



Należy prezentować fakty, a fakty działają na niekorzyść strony białoruskiej. Widać wyraźnie jak ci migranci są źle traktowani z białoruskiej strony płotu, jak są przepędzani za przeproszeniem jak zwierzęta gospodarskie, żeby nie używać słów bardziej dosadnych. Bardzo mi ich za każdym razem szkoda, kiedy coś takiego widzę, im i tak nie jest łatwo, a jeszcze się ich tam przepędza. Jak oni muszą się starać o jakiekolwiek drewno, bo nie zawsze im też przywiozą, by jakieś ognisko rozpalić, zaczęli wycinać lasy samorzutnie na pograniczu tam po stronie białoruskiej. To wszystko jest do pokazania i też warto jeszcze bardziej pokazać, jak oni są tam traktowani.



Czy wobec tego kryzysu na granicy powinniśmy mówić jednym głosem?



Myślę, że w ogóle cała Unia, patrzmy na to w szerszym kontekście, powinna mówić jednym głosem i to się generalnie udaje. Potraktujmy na razie z pełną wyrozumiałością telefon Angeli Merkel jako incydent. Generalnie jedność Unii jest zachowana i myślę, że potwierdzeniem tej jedności, tego wspólnego głosu, będzie wspomniany już przeze mnie piąty pakiet sankcji, który w najbliższych dniach zostanie ogłoszony.



A jedność Polski?



Tak jak już mówiłem — nikt nie podnosi kwestii negocjacji z Łukaszenką, że trzeba z nim rozmawiać. Na to warto zwrócić uwagę i pod tym względem widzę pewną jedność.



Jaki widzi pan finał tej sprawy? To się kiedyś skończy i jak się skończy?



To jest najtrudniejsze pytanie, jak to się może skończyć. Wszystko będzie zależało od tego, czy Moskwa, bo Moskwa jest tu bardzo ważnym czynnikiem, czy rosyjska polityka będzie dalej zainteresowana destabilizacją pogranicza Unii i testowaniem Unii i NATO, bo też mamy tu czwarty punkt NATO i dyskusje właśnie o tym, jak się NATO powinno zachować, jeżeli Rosja uzna, że to już nie jest jej na rękę, ten kryzys może się szybko zakończyć. 

Łukaszenka sam nie w stanie tego wszystkiego kontynuować, on też chyba nie do końca sam to wymyślił. Łukaszenka też działa w pewnych emocjach, widać wyraźnie, że traci kontakt z rzeczywistością. To, co on robi, nie przypomina racjonalnej gry. Wydaje mi się, że jedynym właściwym sposobem działania jest kontynuowanie twardej presji a w razie jakiejś dodatkowej eskalacji zastosowanie mocniejszych instrumentów nacisku, aby pokazać, że nie będzie żadnych negocjacji, ustępstw, w tego typu warunkach pod tego typu presją.



Tylko tych ludzi szkoda. Co z tymi setkami i tysiącami osób ściągniętymi tam na granicy?



Ludzi zawsze szkoda dlatego Unia Europejska, widziałem informację, udzieliła pomocy finansowej dla właśnie organizacji zajmujących się uchodźcami, ludźmi biednymi, w potrzebie, między dla Czerwonego Krzyża. To jest w sumie 700 tys. euro. Nie jest to mało dla grupy kilku, kilkunastu tysięcy ludzi, którym trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Piłka po stronie białoruskiej czy dopuszczą te organizacje do pomagania tym ludziom.



Czekamy na rozwój sytuacji, a tymczasem bardzo panu dziękuję za rozmowę.

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok