Radio Białystok | Gość | Sebastian Sadowski-Romanov - ekspert od handlu ze Wschodem

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem

12.11.2021, 08:24, akt. 09:57

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski
Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski


0:00
0:00
Z Sebastianem Sadowskim-Romanowem rozmawiała Katarzyna Kozłowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Unia Europejska rozważa wprowadzenie kolejnych sankcji na Białoruś. Będą o tym rozmawiać w poniedziałek (15.11) w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych. Czy przygotowywane sankcje wobec Białorusi przyniosą rezultaty i zatrzymają kryzys migracyjny - o tym z ekspertem od handlu ze Wschodem Sebastianem Sadowskim Romanov rozmawia Katarzyna Kozłowska.


Katarzyna Kozłowska:Zawieszony ruch graniczny na jednym z przejść, zapowiedź kolejnych sankcji wobec Białorusi - ma to być cios wymierzony w Aleksandra Łukaszenkę. Wiadomo - ucierpią też polskie firmy. Co to oznacza też dla Podlaskich przedsiębiorców?



Sebastian Sadowski-Romanov: Myślę, że w coraz mniejszym stopniu jesteśmy gospodarczo powiązani ze Wschodem. To jest już taka długoletnia polityka odwracania się od wschodnich sąsiadów, mamy tam dość długotrwały kryzys, od 2014 roku, od tej zawieruchy na Ukrainie i z roku na rok obroty handlowe cały czas maleją. Te sankcje są coraz mniej odczuwalne, co nie oznacza oczywiście, że tych obrotów handlowych nie ma. To są ciągle dla nas bardzo ważni partnerzy handlowi i na pewno polskie firmy będą w tej chwili odczuwać, już nawet odczuwają. My mamy sygnały od swoich klientów, że w niektórych wypadkach politycznymi decyzjami firmy, które produkowały na polski rynek, dla polskich firm jako podwykonawcy niektórych produktów na przykład budowlanych, wypowiedziały kontrakty jeszcze przed całą sytuacją związaną z emigrantami na granicy. Zaczęło się to wszystko w momencie, kiedy politycznie też próbowaliśmy podtrzymywać białoruską opozycję podczas wyborów na Białorusi i niestety ponosimy konsekwencje polityczne tych działań.



Mówił pan, że te obroty są coraz mniejsze, ale Polska nadal jest jednym z tych dwóch ważnych unijnych partnerów handlowych Białorusi. Wymiana handlowa w pierwszym półroczu to 2,5 miliarda dolarów, z czego ponad miliard to import z Białorusi. Co my importujemy, co eksportujemy?



Białoruś jest takim rynkiem, gdzie mamy tańszą siłę roboczą. Na pewno importujemy duże ilości surowców budowlanych, jedni z naszych klientów właśnie wełnę mineralną, cement, mamy też dobrej jakości wyroby mleczne. Białoruś ma dużą wymianę handlową z Rosją i z tego też czasami korzystają polskie firmy objęte embargiem na rynek rosyjski. Sprzedają swoje produkty do Białorusi, która później wysyła je do Rosji jako produkty białoruskie. Także tej wymiany handlowej rzeczywiście troszkę między naszymi krajami cały czas jest.



Przejście w Kuźnicy było jednym z trzech, przez które codziennie setki ciężarówek przewoziły towar z Białorusi na Białoruś. Te towary płyną nie tylko do Polski, ale także do Unii Europejskiej. Czy zawieszenie tego ruchu to może być też sygnał dla Unii, że tylko zupełna blokada tego handlu może być skuteczną bronią?



Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że Unia Europejska zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet.



Ta wymiana handlowa z Unią jest ważna, ale nie ma co ukrywać, jest mizerna w porównaniu z tym, co Białoruś zyskuje w handlu z Rosją.



Musimy mieć świadomość tego, że te tiry, które przejeżdżają przez granicę, one w małym stopniu jadą na Białoruś, do białoruskich konsumentów, czy z Białorusi do Europy. Większość tych samochodów jedzie jednak nie tylko z Polski, ale z dalszych regionów Europy, jedzie najczęściej do Rosji, bo to jest największy odbiorca na Wschodzie. Białoruś tak, jak Polska, leży na szlaku wschodnio-zachodnim, jest tak zwaną bramą do Eurazji, więc ta blokada będzie wpływać bardziej moim zdaniem na wymianę handlową między Unią Europejską a Rosją, niż na handel Polski i Białorusi. Łukaszenka jest jednak pewnego rodzaju fenomenem, umiejętność balansowania między Wschodem i Zachodem, Białoruś jest mocno zależna od posiadanych dewiz, więc jak nie ma dopływu dewiz do Białorusi, to tam zawsze się zaczyna jakiś kryzys i problemy. I to jest właśnie te umiejętne balansowanie między Rosją a Unią Europejską.



Na kim mu najbardziej zależy w sensie gospodarczym.



To jest bardzo trudne pytanie. Większość obrotu wymiany handlowej Białorusi to jest jednak rynek rosyjski więc nakładanie sankcji ze strony Unii Europejskiej, sankcji ekonomicznych, nie do końca pewnie się sprawdzi. Jeżeli te sankcje będą biły bardziej w Rosję niż w Białoruś to znowu mamy jakiś element eskalacji, napięcia ekonomicznego, który i tak mamy z powodu Nord Stream 2, nakładania sankcji na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, która twierdzi, że tej agresji ze strony rosyjskiej nie ma i tak dalej. To napięcie, takie ekonomiczno-polityczne jest dosyć duże. Widzimy na arenie międzynarodowej takie rozgrywki, że Moskwa zaczyna wracać się do Unii Europejskiej, że tę sytuację na granicy trzeba byłoby jakoś rozwiązać, pomóc Białorusi rozwiązać problem z imigrantami i tak dalej. Z jednej strony wygląda to dosyć zabawnie, bo mamy świadomość tego, że raczej to przyzwolenie gdzieś tam jest, ale to, że tego nie rozumiemy, nie oznacza, że ktoś nie robi tego w sposób zorganizowany i specjalnie, aby osiągnąć jakieś cele.



Mimo wprowadzenia unijnych sankcji Białoruś ostatnio znacząco zwiększyła wymianę handlową z Unią Europejską. Według danych białoruskiego Urzędu Statystycznego w ciągu 9 miesięcy tego roku ta wymiana handlowa zwiększyła się o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Czy to oznacza, że dotychczasowe sankcje nie są skuteczne, są tylko prowizoryczne?



Pamiętajmy, że ekonomią rządzi pieniądz, i polityka często nie potrafi sobie poradzić z biznesem, szczególnie tym dużym biznesem, w dużych korporacjach, które nie patrzą na to, jakie są korzyści polityczne, tylko patrzą rzeczywiście na słupki, zawsze mówiąc, że firmy muszą się rozwijać, muszą zarabiać, a mamy ogromny kryzys energetyczny - surowce i energia idą ogromnie w górę. Wszystkie firmy produkujące w Europie są zależne surowcowo od dostaw ze Wschodu. Nagle się okazuje, że ta produkcja w Europie jest coraz droższa, więc cokolwiek produkowane tam na Wschodzie, gdzie ta energia jest dużo tańsza, jest atrakcyjna cenowo, więc znowu to jest na korzyść tych korporacji, że mogą sobie taniej kupić te towary. Z drugiej strony taka gospodarka jak Białoruś otrzymuje nagle dużo więcej dewiz, które są jej potrzebne do funkcjonowania.



Właśnie z jednej strony Unia Europejska nakłada sankcje, a z drugiej strony nie pozwala na przykład na dokończenie już zawartych kontraktów, które są na kilka lat do przodu.



Z takich ciekawostek to białoruskie linie lotnicze są pod sankcjami, w zasadzie nigdzie nie mogą latać i bardzo wielu tych emigrantów jest dowożonych komercyjnymi europejskimi czy międzynarodowymi korporacjami samolotowymi. Więc mamy takie kuriozum, że tak naprawdę wystarczyłoby zmniejszyć te przewozy i już można byłoby to w jakiś sposób ingerować, a nikt tego nie robi.



Właśnie państwa unijne są też partnerami handlowymi. Czy zgodzą się wobec tego na te sankcje, które już podobno leżą na stole?



Moim zdaniem sankcje ekonomiczne niewiele zmienią. Im bardziej będzie brakować dewiz na Białorusi, tym większa będzie presja na to, żeby tych emigrantów na tę granicę wypychać i zmusić Unię do tego, żeby ona płaciła moim zdaniem taki trochę haracz, jak płaci Turcji za powstrzymywanie przepływu emigrantów przez jej terytorium.



Co więc mogłoby powstrzymać Łukaszenkę?



Wydaje mi się, że Białoruś dorosła do tego, aby zmienić swój ustrój polityczny. Niestety moim zdaniem Unia Europejska nie potrafi odpowiednio budować tej twojej swojej mocy dyplomatycznej na Białorusi, bo pamiętajmy, że Unia Europejska też jest bardzo mocno połączona gospodarczo z Rosją. Rosja ma duży wpływ na Białoruś. W żaden sposób te naczynia nie potrafią doprowadzić do tego, żeby ominąć Aleksandra Łukaszenkę.



Rząd mimo wszystko zapowiada być może nawet całkowite zamknięcie tej granicy. Czy nasze firmy jakoś to udźwigną?



To może być też problem dla tych firm, które importują z Białorusi. Mieliśmy takie sygnały, że już politycznie po prostu tam, gdzie są państwowe zakłady, a niestety na Białorusi tych państwowych zakładów jest dużo, kontrakty polskim firmom były wypowiadane, nie przyjmowano nowych zamówień, więc niektórzy będą mieli problemy.



Miejmy nadzieję, że unijni urzędnicy, a także polski rząd, znajdą jednak jakiś sposób, że te przygotowywane sankcje będą jednak bardziej skuteczne i bardziej dotkliwe. Bardzo dziękuję za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok