Radio Białystok | Gość | prof. Dariusz Maciejewski - krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii

prof. Dariusz Maciejewski

krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii

21.10.2021, 08:25, akt. 09:48

Kaszel, utrata węchu czy smaku to nie są już charakterystyczne symptomy COVID-9. - Może objawiać się nawet cechami anginy. Ale mogą dołączyć objawy nietypowe - np. zaburzenia słuchu, zmiany skórne, zapalenie zatok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne
prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne


0:00
0:00
Z prof. Dariuszem Maciejewskim rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 Wraz z nowymi wariantami koronawirusa pojawiły się też inne objawy. Czy jesteśmy w stanie odróżnić je od tych, które zwiastują inne, znane nam choroby - np. grypę czy jesienne infekcje?

Między innymi o tym z krajowym konsultantem w dziedzinie intensywnej terapii prof. Dariuszem Maciejewskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Nauczyliśmy się podczas poprzednich fal pandemii, że gorączka, kaszel, zmęczenie, utrata smaku lub zapachu to najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem. I na to jesteśmy bardzo wyczuleni. Okazuje się jednak, że teraz, podczas czwartej fali i wielu mutacji, z którymi mamy do czynienia, jest zupełnie inaczej. Jak zatem teraz poznać, że możemy być zakażeni?


prof. Dariusz Maciejewski: Jest to niezwykle trudne. Podstawową kwestią, która dotyczy zachorowania na COVID-19 w mutacjach najbardziej aktywnych w naszym kraju, czyli indyjskiej mutacji Delta, a także być może pozostałych czterech, pięciu, które mogą się pojawić, jest znacznie większa dynamika zachorowania. Poprzednio brytyjski wariant Alfa to było około 10-14 dni. Dzisiaj, najczęściej w wariancie Delta, jest to mniej więcej 7 dni, a więc zdecydowanie większa dynamika, która może objawiać się rzeczywiście cechami przeziębienia, nawet na początku anginy z trudnościami w przełykaniu.

Ale mogą dołączyć objawy, które pani redaktor nazwała nietypowymi. Do tych objawów zaliczamy na przykład zaburzenia słuchu, zmiany skórne z rumieniem skórnym. Równie często podawane jest zapalenie zatok jako towarzyszące tym objawom anginowym. Niedawno CDC poinformowało nas, że Delcie albo nowej mutacji Mu może towarzyszyć przekrwienie spojówek, bardzo spektakularne, jeśli chodzi o swój wyraz.

Z poważniejszych rzeczy, które dotyczą pacjentów w starszym wieku, to niestety objawy neurologiczne, objawy udarowe, czasami poprzedzone zaburzeniami słuchu. Pojawiają się również - mówi się, iż w Delcie jest to około 10-12 proc. chorych - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a nawet wymioty.

Tym niemniej proszę zwrócić uwagę na to, iż w chwili obecnej COVID-19 nie występuje jako pojedynczy objaw. Zazwyczaj jest ich 2, 3 lub 4. I raz jeszcze zwracam uwagę - dynamika ich występowania jest zdecydowanie większa.


To znacznie utrudnia diagnozowanie. Te objawy zakażenia mogą być objawem wszystkiego i odwrotnie.


Dokładnie tak. Dlatego apelujemy w różnych mediach o wyczulenie - nie przeczulenie tylko wyczulenie - na pewnego rodzaju objawy, które się pojawiają i są objawami czegoś nietypowego. Proszę wziąć pod uwagę, że mamy też okres grypowy, który może bardzo komplikować taką czystą obserwację COVID.


Powiedział pan o pewnym wyczulenie. Jeśli coś takiego u siebie zaobserwujemy i nie wiemy dokładnie, co to jest, to co powinniśmy robić? Decydować się na testy, kontaktować się z lekarzem rodzinnym?


Zdecydowanie lekarz rodzinny, ale nie w formie telefonicznej. Lekarz rodzinny zweryfikuje podstawowe objawy, zwróci uwagę pacjenta na to, czy coś jest typowe, czy nietypowe. Za tym nastąpi diagnostyka albo oczekiwanie na ustąpienie dolegliwości bądź pojawienie się nowych.

Nie znajdziecie państwo lepszej odpowiedzi na te wszystkie objawy jak z jednej strony maseczka, z drugiej strony szczepienie. Mamy do czynienia - choćby tutaj niedaleko za ścianą - z chorymi, którzy mając ewidentne wskazania do zaszczepienia, nie skorzystali z tego przywileju i w tej chwili niestety ciężko chorują. Daj Boże, żeby przeżyli.


Pan jako specjalista w dziedzinie intensywnej terapii oczywiście zajmuje się tymi najcięższymi przypadkami. Czy teraz podczas czwartej fali jest ich mniej niż w poprzednio? Czy w ogóle coś się zmieniło w sytuacji, kiedy jednak ponad połowa społeczeństwa jest zaszczepiona przeciw COVID-19?


Niestety, tylko połowa. Rozumiałbym liczbę niezaszczepiony, gdyby za tym stały jakieś racjonalne argumenty, ale tych nie ma. Są to argumenty na zasadzie "nie, bo nie" albo zupełnie irracjonalne z filmów science-fiction.

Czy chorujemy ciężej? Chyba nie. Oddziały intensywnej terapii przyjmują pewną liczbę pacjentów. W ostatniej dobie zachorowało relatywnie dużo osób. Grupa osób, która trafia do oddziałów intensywnej terapii, to pacjenci określani w mediach jako osoby wentylowane za pomocą respiratora lub innych sposobów tlenoterapii czynnej lub biernej.

Natomiast proszę pamiętać - tak jak mówiono na konferencji w Brukseli, na której niedawno byłem - że SARS-CoV-2 jest wirusem nieobliczalnym. Tak nieobliczalne są również zachorowania. Liczenie na łagodny wymiar kary jest oczywiście bardzo piękne. Powinniśmy być optymistami, jeśli już zachorujemy. Ale proszę pamiętać o tym, że czasami pacjent znajduje się w sytuacji, w której również nasze sposoby leczenia, te najbardziej wykwintne, nie skutkują i niestety umiera.


A ci pacjenci, którzy trafiają na intensywną terapię, to osoby nieszczepione?


Zdecydowana większość tych osób jest nieszczepiona. Koledzy z Włoch pierwsi stwierdzili w dosyć prostych rachunkach, że 9 na 10 osób to osoby niezaszczepione. A ta grupa, gdzie pozostaje tych kilku pacjentów, to pacjenci, którzy często przyjęli tylko jedną dawkę szczepionki, a więc nie wytworzyli pełnego garnituru odporności na SARS-CoV-2.

Raz jeszcze nasze gorące apele, mówię o świecie medycznym: pomóżcie państwo sobie i pomóżcie państwo nam.


Spotykał się pan z tym, że osoby, które do pana trafiły, żałowały, że się nie zaszczepiły?


Tak, ale nie chciałbym grać na ludzkich uczuciach, bo myślę, że często widoki z telewizji są bardziej spektakularne, choć nie wiem, czy grupa zdecydowanych przeciwników ogląda ludzi, którzy błagają o to, żeby ich zaszczepić w sytuacji, kiedy my - nawet ich szczepiąc - niczego w ich ciężkim zachorowaniu zmienić nie możemy.

SARS-CoV-2 daje niezwykle trudny sposób chorowania, który niektórzy określają jako trzymanie ciężaru na klatce piersiowej, leżenie kamienia na klatce piersiowej. Na początku pandemii myśleliśmy, że to jest tak zwany ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, który pojawia się w schorzeniach bakteryjnych czy w sepsie. Nie proszę państwa - w tej chwili ARDS w przebiegu koronawirusa uzyskał przedrostek "C". COVID-ARDS przebiega zupełnie inaczej.

Raz jeszcze przyjmijcie państwo z głębi serca płynący apel - tu chodzi o nasze życie, ale też życie naszych bliskich, naszych przyjaciół, sąsiadów. To wszystko można w zdecydowany sposób poprawić, szczepiąc się, a na co dzień używając maseczek.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok